• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 539
 • سه شنبه 1388/7/7
 • تاريخ :

سینمای بی‌مخاطب حفره توخالی است

سینما

دو فیلم كوتاه از استان یزد به جشنواره « چشم سوم » هند راه یافتند

 فیلم‌های كوتاه داستانی «‌آب» و «بابا آب داد» به ترتیب به كارگردانی رقیه توكلی و مهدی جعفری جزو فیلم‌های پذیرفته شده در این جشنواره هستند. البته در جشنواره چشم سوم علاوه بر 2 فیلم كوتاه داستانی از استان یزد، 20 فیلم كوتاه ایرانی دیگر نیز به بخش مسابقه این جشنواره راه پیدا كرده‌اند.

 این جشنواره در سطح آسیا برگزار می‌شود و در 2 بخش رقابتی مسابقه فیلم‌های بلند اول، دوم و مسابقه فیلم‌های كوتاه فعالیت می‌كند. این جشنواره در هشتمین دوره خود از تاریخ هشتم تا 15 اكتبر امسال ( 16 تا 23 مهرماه ) در شهر مومبای هند برگزار می‌شود.

سینمای كوتاه در كشور ما همچنان در محدوده كوچكی مانده است و هنوز با مشكلات و دشواری‌های بسیاری در عرصه‌های مختلف به‌خصوص در زمینه اكران و نمایش و چرخه اقتصادی و مخاطب پذیری مواجه است.

البته باز نسبت به سال‌های پیش‌ بهتر شده و بالاخره با اصرارهای فیلمسازان و مسئولان فیلم كوتاه به جریانی تقریبا مستقل و تاثیرگذار تبدیل شده است. لااقل كه مسئولان اكنون سانس‌هایی را برای اكران فیلم‌های منتخب كوتاه در بعضی سینماها در تهران اختصاص داده‌اند و جای امید برای اجرای این برنامه در شهرستان‌ها هم هست چون واضح است كه سینمای بدون مخاطب، مانند یك حفره عمیق توخالیست.

سینمای كوتاه در كشور ما همچنان در محدوده كوچكی مانده است و هنوز با مشكلات و دشواری‌های بسیاری در عرصه‌های مختلف به‌خصوص در زمینه اكران و نمایش و چرخه اقتصادی و مخاطب پذیری مواجه است.

 و اما مهدی جعفری، فیلمساز جوان یزدی كه فعلا در حال تجربه كردن در عرصه سینما است با فیلم «بابا آب داد» خود یكی از شركت‌كننده‌های این جشنواره به حساب می‌آید. مهدی جعفری متولد 1361 و دانشجوی كارشناسی فیلمسازی گرایش تدوین است و قبل از دانشگاه هم در هنرستان هنرهای سینمایی درس می‌خوانده است.

 جعفری درباره فیلم داستانی اخیرش كه جزو فیلم‌های خیلی كوتاه در زمان كمتر از 3 دقیقه به حساب می‌آید می‌گوید: «بابا آب داد» پایان‌نامه دوره كاردانی‌ام در سال 86 بود. داستان درباره پسربچه‌ای است كه مدادش را زمان امتحان دیكته با خود نیاورده و معلم تهدید می‌كند كه صفر به او می‌دهد اما در لحظه آخر یكی از همكلاسی‌هایش مداد را از وسط نصف می‌كند تا با هم مدادی برای نوشتن داشته باشند.»

«اوضاع خود یزد بهتر است آنجا انجمن سینمای جوان پایگاه دارد. اما ما بیشتر با حمایت جاهایی مانند حوزه هنری كار می‌كنیم. خودمان جشنواره‌های خارجی را از طریق سایت‌ها پیدا می‌كنیم و دی‌وی‌دی فیلم‌هایمان را می‌فرستیم.

این فیلم كوتاه به همراه فیلم‌های دیگر قبلی جعفری در چندین جشنواره خارجی مانند ‌هامبورگ آلمان شركت كرده است. اما به گفته جعفری او تا به حال فیلم حرفه‌ای نساخته است: «من تا به حال هر فیلمی كه ساختم از امكانات دانشگاه استفاده كردم مثلا همین فیلم «بابا آب داد» با دوربین دانشگاه و سه‌پایه شكسته و حمایت اندك حوزه هنری ساختم. همه فیلم‌هایم نیز تجربی بوده است و فعلا راضی هستم.»

اما جعفری با گلایه از اینكه اردكان یزد فاقد امكانات برای فیلمسازان است و حتی در این شهر انجمن سینمای جوان وجود ندارد، گفت: «اوضاع خود یزد بهتر است آنجا انجمن سینمای جوان پایگاه دارد. اما ما بیشتر با حمایت جاهایی مانند حوزه هنری كار می‌كنیم. خودمان جشنواره‌های خارجی را از طریق سایت‌ها پیدا می‌كنیم و دی‌وی‌دی فیلم‌هایمان را می‌فرستیم.

هزینه پست هم كه برای ما دانشجویان زیاد است. اما در مرحله بعد اگر فیلم‌هایمان برای شركت پذیرفته شوند هزینه دی‌وی‌دی را این بار حوزه هنری به‌عنوان تهیه‌كننده فیلم پرداخت می‌كند. »

منبع : همشهری

تنظیم برای تبیان : مسعود عجمی

 

عرضه جهانی فیلم كوتاه

عرضه جهانی فیلم كوتاه

سفند ماه 1382 عرضه جهانی فیلم كوتاه ساماندهی می شود برای نخستین بار «پانوراما» (چشم انداز) فیلم كوتاه سینمای ایران با كمك انجمن فیلم كوتاه خانه سینما، در جشنواره های خارجی و معتبر برگزار می شود. امیرشهاب رضویان رئیس انجمن فی...
فیلم کوتاه فیلم زندگی است

فیلم کوتاه فیلم زندگی است

اختتامیه نخستین اجلاس فیلمسازان کوتاه کشورهای اسلامی شب گذشته با حضور وزیر ارشاد، معاون سینمایی وزیر، رئیس انجمن سینمای جوانان ایران و دبیر اجلاس، مدیر عامل خانه هنرمندان و اعضا اتحادیه در موزه سینما برگزار شد ...
فیلم های كوتاه اسكار در اینترنت

فیلم های كوتاه اسكار در اینترنت

طرفداران سینمای آمریكا می توانند فیلم های كوتاه نامزد اسكار را از سایت «آی تونز» دان لود كنند. در حالی كه شانس دیدن فیلم های كوتاه نامزد بزرگترین جایزه هالیوود برای طرفدارانش بسیار كم است، امسال شركت «آی تونز» این شانس را د...
UserName