• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 5819
 • چهارشنبه 1388/7/8
 • تاريخ :

هوا هميشه آفتابي نيست

عشق

الكساندر دوما مى‏گويد: «قلب زن، پارچه‏اى است كه زود پاره مى‏شود و زود هم رفو مى‏شود». نشاط و سرزندگى زن، به محبت مرد وابسته است. زن، عشق و احساساتش را با كلمات بيان مى‏كند و نياز دارد كه با شنيدن كلمات، عشق و احساسات را از ديگران دريافت كند. زن، به نرمش و كلمات محبت‏آميز، نياز دارد؛ ولى مردان با رفتار و عمل، عشق و احساسات خود را بيان مى‏كنند. نياز عاطفى زن، اين است كه جمله دوستت دارم را چندين و چند بار از زبان همسرش بشنود و از اين طريق، به آرامش روحى و اعتماد به نفس دست يابد. يكى از خصوصيات مردان، اين است كه كمتر احساسات و عواطف خود را بروز مى‏دهند و بنابراين، در ابراز محبت خود به همسرشان، كمى با مشكل مواجه مى‏شوند؛ ولى اگر مردان به تفاوت‏هاى موجود بين زن و مرد توجه داشته باشند و بدانند كه با كمى ابراز محبت، به گرماى زندگى خود مى‏افزايند، با كمى تلاش، احساسات خود را بروز خواهند داد. امام صادق عليه‏السلام مى‏فرمايد: «يكى از اخلاق پيامبران، اين است كه نسبت به همسران خود محبت دارند».1 همچنين پيامبر اكرم صلى‏الله‏عليه‏وآله مى‏فرمايد: «اين كه مرد به زن بگويد دوستت دارم، هرگز از قلب زن بيرون نمى‏رود».2

در تمام زن‏ها، علايق مشتركى وجود دارد كه مهم‏ترين آنها، توجه، محبت و قدردانى است.

 كارهايى كه ممكن است از سوى مرد انجام شود و باعث افسردگى زن گردد، عبارتند از:

 با او حرف نزند. به صحبت‏هايش گوش ندهد و نيازهايش را ناديده بگيرد. در مقابل او شورش كند؛ بدين معنى كه در برابر خواسته‏هاى زن، لج‏بازى به خرج دهد. هرگز به او آسايش و آرامش خيال ندهد. به زن‏هاى ديگر توجه كند. از او فاصله بگيرد. از او در امور غير مهم و ناچيز، از او انتقاد كند. مبهم و دوپهلو با او صحبت كند.

 مردان با تلاشى بسيار اندك، مى‏توانند علاقه خود را به همسرشان نشان دهند.

حضرت على عليه‏السلام مى‏فرمايد: «نگه‏دارى زن، حال او را خوش‏تر و شادابى و زيبايى‏اش را پايدارتر مى‏كند». در تمام زن‏ها، علايق مشتركى وجود دارد كه مهم‏ترين آنها، توجه، محبت و قدردانى است.

توجه؛ براى چند دقيقه يا حتى چند لحظه، با تمام حواس، متوجه او باشيد؛ حالش را بپرسيد؛ شنونده او باشيد و به چيز ديگرى توجه نكنيد. قدردانى؛ قدردانى، يعنى در برابر او اذعان كنيد كه در خانه، زحمت مى‏كشد؛ پس تلاش‏هاى او را ارج بگذاريد و از سليقه و كوشش او تعريف، تمجيد و تشكر كنيد.

پيامبر مى‏فرمايد: «هر گاه مرد به زن خود آبى بنوشاند، پاداش بَرَد» و نيز مى‏فرمايد: «مردى كه به طرف دهان همسرش لقمه‏اى بالا برد، پاداش مى‏برد».

 زن و مرد، ديد متفاوتى نسبت به زمان دارند.

اين تفاوت نگاه، باعث بسيارى از سوءتفاهم‏ها مى‏گردد؛ مانند ديركردن‏ها، فراموش كردن انجام كارى به موقع و مهم نشمردن رويدادهاى مهم؛ مثلاً زن‏ها به خوبى مى‏دانند كه آخرين بارى كه به گردش رفته‏اند، كى بوده است و سالروز تولدها و سالگرد ازدواج و ساير مناسبت‏هاى مهم، چه زمانى است. اين توانايى كه گاه مردها را حيرت‏زده مى‏كند، براى زن‏ها، بسيار طبيعى و ذاتى است و در واقع، در ساختار زيستى آنها برنامه‏ريزى شده است. بدن زن، از يك چرخه ماهانه تبعيت مى‏كند و عادت شمردن، از همان ابتداى بلوغ، در فعاليت‏ها پديدار مى‏گردد. بنابراين، اگر گاهى با همسرتان بر سر چنين مسائلى اختلاف نظر پيدا كرديد، بهتر است بر نظر خود پافشارى نكنيد و به زمان‏سنجى همسرتان بيشتر اعتماد كنيد.ضمنا سعي کنيد براي ايجاد حسي خوب درهمسرتان زمان هاي مهم مثل تولد و ازدواج را از ياد نبريد.

 زن‏هاى تشنه محبت، خصوصياتى دارند كه مردان بايد به آنها توجه كنند.

سيراب كردن دل و جان همسرتان، يكى از مهم‏ترين مهارت‏هاى شماست. زنان، رفتارهاى خاصى، هنگام احتياج به محبت دارند؛ علائم تشنگى يك زن براى محبت، عبارتند از: تحريك پذيرى (حساس بودن) عصبى و زودرنج بودن، پرتوقع بودن، خستگى مزمن، كم اشتهايى يا پرخورى، افسردگى، مشغوليت‏هاى افراطى، سردمزاجى و  سردى احساسى و عاطفى. مردان بايد بدانند كه زنان احتمالاً به آنان نخواهند گفت چقدر از نظر عاطفى محتاج آنان هستند يا چقدر افسرده‏اند؛ بنابراين، دقت كنيد كه مبادا كمتر از آنچه محبت مي کنند، دريافت كنند و اجازه ندهيد چنان تشنه محبت شوند كه سرانجام از لحاظ احساسى، نسبت به شما سرد شوند.

اين احساس را به او بدهيد كه براى شما اهميت دارد و اين كه او به زندگى‏تان بهبود بخشيده است و اين كه بدون او، شما نمى‏توانستيد مانند آن چه اكنون هستيد، شاد و راضى باشيد.

 رفتارتان را با شوهر خود، هنگام برگشتن از سر كار به منزل، بهبود دهيد.

كارهايى كه در اين بهبودى رفتار مؤثرند، عبارتند از:

سلام و احوال‏پرسى همراه با خوشرويى، گرفتن كيف، كت و بسته‏هاى خريد، دادن خبرهاى خوش، آماده كردن سريع غذا، پرس‏وجو از اوضاع كارى روز، صحبت كردن به مرد، گله و شكايت نكردن از حوادث و كارهاى آن روز و... .

 هنگامى كه رفتار مرد ناگهان تغيير مى‏كند، زن بايد آرامش خود را حفظ كند.

مردها پس از آن كه نيازشان به عشق و صميمت برآورده شد، ناگهان به ياد استقلال گذشته خود مى‏افتند و حس مى‏كنند كه شديداً به آن نياز دارند. هنگامى كه مرد از زن فاصله مى‏گيرد، زن دچار هراس شده، به دنبال اشتباه يا خطاى خود مى‏افتد. او متوجه نيست كه مرد با اين كار، مى‏خواهد نياز به استقلال خود را تأمين كند؛ سپس ناگهان مرد با عشق و علاقه شديدترى به سوى زن باز مى‏گردد و پيوسته در ميان وابستگى عاطفى و استقلال در رفت و آمد است.

عشق

 زن‏ها در توانايى خود براى عشق ورزيدن به همسر خود، مثل موج، بالا و پايين مى‏روند.

زن، هنگام فرو كش كردن موج، با رفتارش نشان مى‏دهد كه به شدت حساس و شكننده شده است و به عشق بيشترى نياز دارد. نكته ضرورى، اين است كه در اين مرحله، مرد متوجه نيازهاى او بشود و گرنه، امكان دارد كه با توقعات بى جا، او را بيازارد. توقع مهربانى دائمى از زن، نامعقول است؛ همان طور كه هوا هميشه آفتابى نيست. مرد، ناگهان گمان مى‏كند كه تغيير روحيه زن، به خاطر رفتار اوست. هنگامى كه زن شاد است، مرد خوشحالى زن را به حساب خودش مى‏گذارد و هنگامى كه افسرده است، خود را مسئول مى‏داند.

تفاوت‏هاى خود را به تعريف و تمجيد بدل سازيد.

زن بايد احساس كند كه دوستش دارند و همان شخصيتى كه دارد، مورد نياز و پذيرش است و بايد براى آن چه مى‏كند، مورد قدردانى واقع شود. اين هدايا را به فراوانى به او بدهيد؛ خواهيد ديد كه عشق، احترام، تحسين و فداكارى او را باز پس مى‏گيريد. به او بگوييد كه كيست و شخصيتش همان چيزى است كه شما با تمام قبلتان از آن ستايش و قدردانى مى‏كنيد.

از احاديث بالا چنين بر مي آيد که شرع مقدس ما حتي براي ريزترين محبت همسران در حق يکديگر براي ايجاد کانوني محبت آميز و با صفا پاداش و مجازات خير در نظر گرفته و آن را ممدوح مي شمارد . مبادا ما که به پيروي از اين دين کامل و جامع مفتخريم در اداي وظايف خود کم کاري کنيم و در پي رضايت همسرمان بر نياييم . که در حديثي مهم ترين شفاعت، رضايت همسر ذکر شده است.

پى‏نوشت:

1. مجلسى، بحارالانوار، ج 104، ص 39.

2. كلينى، كافى، ج 5، ص 569.

 

پرسمان- با اضافات

تنظيم براي تبيان: کهتري

 

مقالات مرتبط

زن وشوهر هاي صميمي

فرشته ي رحمت،براي همسرت باش

مي خواهم کنارت بمانم

شوهراني که قابل ستايش اند

مرگ تدريجي يک رويا

بازسازي يك همسرايده آل

عصباني ها به بهشت نمي روند

بستن راه هاي خروجي عشق

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
قاضی های ناشی قضاوت نکنید!

قاضی های ناشی قضاوت نکنید!

با سیاه و سفید دیدن امور، این باورها شکل مطلق پیدا می‌کنند؛ یا خوب است و یا بد و راه میانه‌ای وجود ندارد. زن و شوهر برای آنکه تغییر موثری در زندگی خود بوجود آورند، باید مشخص کنند که چه رفتارهایی را نشانه‌ توجه، مهربانی و مسئولیت می‌دانند
انتظارات خانمها از آقایون

انتظارات خانمها از آقایون

شاید شما جزء مردهای رمانتیک نباشید، من هم نیستم. لازم نیست که هر روز برای همسرتان نامه های عاشقانه بنویسید، یا دسته گل بفرستید. کارهای کوچکی هستند که با انجام آنها می توانید تغییرات بزرگی ایجاد کنید.
اول بخونید بعد ازدواج کنید

اول بخونید بعد ازدواج کنید

زنان در رابطه‌شان با طرف مقابل علاوه بر جذابيت‌هاي فيزيكي، به‌دنبال مهرباني و سخاوت نيز هستند.
UserName