• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2560
 • سه شنبه 1383/11/6
 • تاريخ :

گفت‌وگو با ایوان بوگانیكف:

دشمنانم نمی‌گذارند سرمربی باشم!
والیبال ایران به پیشنهاد دوم من توجه كند
جواز حضور در جـام جهـانی را كسب می‌كنیم

«ایوان بوگانیكف» مربی تیم ملی نوجوانان بیش از دوازده سال است كه در بطن والیبال ایران حضور داشته است. او در این مدت به خوبی با ساختار والیبال ما آشنا شده و به خوبی آن را می‌شناسد. می‌گویند او به همراه یزدانی خرم از پایه‌گذاران اصلی والیبال نوین در ایران هستند. والیبالی كه با تفكرات او شكل گرفت و با حمایت‌های یزدانی خرم در مسیر رشد و ترقی قرار گرفت.

حركتی كه در چندین سال گذشته آغاز شد والیبال ایران را از مكان هفتم و هشتمی آسیا به سكوهای افتخار این قاره‌ی كهن رسانده است.

او یك رنسانس را در والیبال به وجود آورد، البته بنا به گفته‌ی خود وی برخی مقاومت‌ها را در پی داشت تا او به حق واقعی‌اش در والیبال ایران دست پیدا نكند. تیم ملی والیبال نوجوانان برای دریافت جواز حضور در مسابقات جهانی در مسابقات آسیایی تهران شركت می‌كند به همین دلیل خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفتگویی را با «ایوان» ترتیب داد كه در ذیل می‌آید:

**بوگانیكف و افتخارات جهانی

با پشت سر گذاشتن تحصیلات دوره‌ی عالی تربیت بدنی در كشور شوروی سابق در سن 18 سالگی وارد تیم ملی والیبال بزرگسالان كشورم شدم. 12 سال به طور مستمر در تیم ملی حضور داشتم و در المپیك‌های 1964 ژاپن و 1968 مكزیك بازی كردم كه در هر 2 بار مدال طلای این مسابقات را كسب كردیم. در هر دو دوره مسابقات به عنوان بهترین اسپكر شناخته شدم. در واقع پس از این بود كه توانستم به عنوان یكی از 6 بازیكن برتر جهان والیبال شناخته شوم.

در آن زمان فدراسیون والیبال شوروی سعی داشت تا به هر طریق ممكن خود را در بالاترین سطح جهان مطرح كند. از همین رو تلاش فراوانی را به كار می‌گرفت تا تیم ملی بزرگسالان بتواند در المپیك مدال طلای این مسابقات را كسب كند. در آن زمان برای آمادگی تیم ملی، بازیكنان انتخابی را معرفی و سپس آنها را به اردوهای بلند مدت تیم ملی فرا می‌خواند، در این مدت هیچ یك از بازیكنان اجازه نداشتند تا در باشگاه‌ها بازی كنند و به طور مرتب در اردوها تمرین می‌كردند. تمام بازیكنان تیم شوروی با حمایت فدراسیون نتیجه‌ی زحمات خود را با 2 مدال طلای المپیك ژاپن و مكزیك گرفتند.

** والیبال امروز و ثمرات 13 سال حضور در ایران

آمدن من به ایران از طریق «چسنوكوف» انجام گرفت. وی هم اكنون رییس كمیته‌ی مربیان فدراسیون جهانی و از هم تیمی‌های من در تیم ملی والیبال شوروی سابق بود. او به من پیشنهاد داد تا به ایران بیایم و هدایت تیم ملی والیبال این كشور را بر عهده بگیرم. من نیز این پیشنهاد را قبول كردم و به او گفتم كه به دنبال سرنوشتم به ایران خواهم رفت. البته یكی از عواملی كه باعث شد تا من این پیشنهاد را بپذیرم از هم پاشیدگی كشورم بود، ضمن این كه فكر می‌كردم می‌توانم در ایران بازیكنان مستعدی را تربیت كنم.

ما در ابتدای ورود به ایران دو نفر بودیم. من به همراه «فدوتوف» قرار شد تا هدایت تیم ملی والیبال ایران را بر عهده بگیریم كه البته این همكاری زیاد طول نكشید چرا كه پس از بازگشت از مسابقات آسیایی و اقیانوسیه ملبورن و عدم كسب نتیجه‌ی مناسب قرارداد وی تمدید نشد، اما فدراسیون والیبال ایران قرارداد خود را با من تمدید كرد. حال 13 سال است كه در ایران حضور دارم.در این مدت، همواره سعی كردم تا وظیفه‌ی خود را به درستی انجام دهم.

به عنوان اولین اقدام به رییس فدراسیون والیبال كه جا دارد واقعا از او تشكر كنم چرا كه همواره در تمامی این سال‌ها از من حمایت كرده است، گفتم كه با این بازیكنان تیم ملی جوانان و نوجوانان (با میانگین قدی نامناسب)، نمی‌توان انتظار نتایج مطلوب را داشت. یزدانی خرم نیز به من گفت كه تمام داشته‌های ما در ایران همین است و بازیكنان ایرانی اكثر كوتاه قد هستند!

پس از مدتی به وی پیشنهاد دادم تا با هماهنگی با ادارات آموزش و پرورش استان تهران از مدارس بازدیدی را داشته باشم تا از نزدیك استعدادهای ایرانی را پیدا كنم. من معتقد بودم كه در ایران نیز بازیكنان بلند قد وجود دارد و آنها می‌توانند با اندكی حمایت و تمرین بیشتر در میادین آسیایی و جهانی حرف‌های بسیاری را برای گفتن داشته باشند. پس از بازدید از مدارس به درستی تفكراتم پی بردم و دیدم كه جوانان مستعد با قدهای بلندی در همین تهران وجود دارند كه فدراسیون از وجود آنها بی‌اطلاع بوده است.

هر طور بود موافقت یزدانی خرم را جلب كردم و كانون‌هایی را تشكیل دادیم كه وظیفه‌ی آن كشف استعدادهای جدید و پرورش آنها بود. پس از مدتی نیز این كانون‌ها را در كل كشور گسترش دادیم. در آن زمان میانگین قدی بلندترین بازیكنان این كانون‌ها 182 یا 183 سانتی‌متر بود اما این میانگین در حال حاضر به 195 و نزدیك به قدهای نوجوانان و جوانان اروپایی رسیده است.

**خوشحالم كه شاگردان دیروز من، بازیكنان بزرگ امروز تیم ملی هستند

"ایوان بوگانیكف" در ادامه با ابراز رضایت از عملكرد چندین ساله‌ی خود در ایران به خبرنگار ایسنا گفت: تشكیل این كانون‌ها باعث شد تا در این سال‌ها بازیكنان بسیاری جذب تیم‌های معتبر و همچنین تیم ملی شوند. اگر در 13 سال گذشته والیبال ایران در مكان هفتم و هشتم آسیا بود هم اینك از طریق همین كانون‌ها و كشف استعدادهای جوان، حرف اول را در آسیا می‌زند و در صدد است تا در اروپا نیز خود را مطرح كند.

محصولات این كانون‌ها هم اینك در تیم‌های ملی جوانان و بزرگسالان حضور دارند و من بسیار خوشحال هستم كه شاگردان دیروز من برای ایران افتخار كسب می‌كنند، چرا كه پس از این سال‌ها من نیز به مانند شما به نوعی خود را یك ایرانی به حساب می‌آورم.

**زمان آن رسیده تا به پیشنهاد دوم من نیز توجه كنید

وی همچنین در بخش دیگر از گفت‌وگوی خود به خبرنگار ایسنا اظهار كرد: با پیشنهاد من و حمایت یزدانی خرم والیبال شما در سطح قابل قبولی از آسیا و حتی جهان قرار گرفته است. هم اكنون فكر می‌كنم زمان آن فرا رسیده تا با قبول كردن پیشنهاد جدید من، نقطه‌ی عطفی در والیبال و حتی كل ورزش كشور خودتان به وجود آوردید.

امروزه در اكثر كشورهای مطرح جهان مدارس شبانه‌روزی ورزش وجود دارند كه این مدارس در واقع امكانی را برای دانش‌آموزان فراهم می‌آورند تا در كنار دروس خود ورزش تخصصی را نیز دنبال كنند. در روسیه هم اكنون مدارس تخصصی ورزش وجود دارد كه در هر مدرسه 1500 نفر دانش‌آموز وجود دارد. آنها هر روز، دو نوبت در كنار دروس تحصیلی خود با توجه به فیزیك بدنی در رشته‌های ورزشی مورد نظر تمرین می‌كنند به طوری كه پس از فارغ‌التحصیل شدن علاوه بر دریافت مدرك تحصیلی، در یك رشته‌ی ورزشی نیز به صورت حرفه‌ای آمادگی جذب شدن در باشگاه‌ها و یا تیم‌های مختلف را دارند.

** هر كسی زیاد حرف می‌زند مربی خوبی نیست

"ایوان بوگانیكف" در پاسخ به این سوال كه چرا در نزدیكی مسابقات فرد دیگری به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب می‌شود و این بدان معناست كه شما كوچ خوبی نیستید؟ گفت:« در ایران هر مربی كه زیاد حرف می‌زند و یا زیاد تعویض می‌كند جز مربیان خوب است. در صورتی كه اصلا چنین چیزی صحت ندارد. اگر یك مربی تیم خود را خوب آماده كند و به خوبی بازیكنان را نسبت به كاری كه باید انجام دهند آشنا كرده باشد، دیگر نیازی نیست كه در هنگام بازی در كنار خط مرتبا سر بازیكنان خود داد بزند و به آنها كارهایی را كه باید بكنند تذكر دهد. عقیده دارم كه قبل از هر بازی بازیكن باید بر اساس آموزش‌هایی كه دیده با وظایف خود آشنا شده و به خوبی بداند كه در جریان بازی چه كاری را باید انجام دهد.

تكرار كردن وظایف آن هم در جریان بازی نه تنها كمكی به بهبود بازی بازیكنان نخواهد كرد بلكه تمركز والیبالیست‌ را در اجرای وظایف خود به هم می‌ریزد.

امروزه تمام مربیان مطرح جهان روی نیمكت می‌نشینند، بدون این كه با نزدیك شدن به خط زمین، تمركز بازیكنان را بر هم بریزند. در وقت‌های استراحت نكات لازم را با آرامش كامل به بازیكنان انتقال می‌دهند. من به اصول خود پایبند هستم و برای من مهم این است كه بازیكنان از عملكرد من راضی باشند تا افراد دیگر. این بازیكنان هستند كه تشخیص می‌دهند من یك مربی و كوچ خوب هستم نه برخی افرادی كه از بیرون برای ما بدون منطق تعیین تكلیف می‌كنند!»

**به بهانه‌ی ندانستن زبان، دشمنانم نمی‌گذارند سرمربی باشم!

وی همچنین در خصوص تعیین سرمربی تیم ملی والیبال نوجوانان به خبرنگار ایسنا گفت:« از من ایراد می‌گیرند كه زبان فارسی را بلد نیستم و یا به زبان انگلیسی نمی‌توانم صحبت كنم. با این بهانه، در هنگام مسابقات برای تیم ملی نوجوانان یك سرمربی جدید انتخاب می‌كنند تا در واقع بتواند با بازیكنان ارتباط برقرار كرده و نكات لازم را به آنها بگوید، در صورتی كه هیچ كسی از من كه تمام وقت خود را برای این نوجوانان صرف كرده‌ام نظرخواهی نمی‌كند كه آیا این كار درست است و یا خیر.

من خودم به خوبی می‌توانم هدایت تیم ملی نوجوانان را بر عهده بگیرم. آنقدر با بازیكنان ارتباط دارم كه با نگاه می‌توانم به آنها بگویم كه چه كاری را باید انجام دهند. هر جا هم كه مشكلی باشد مترجم من گفته‌هایم را به بازیكنان انتقال می‌دهد.

در اینجا دشمنان زیادی دارم! برخی از آنها این طور در بین جامعه‌ی والیبال ایران جا انداخته‌اند كه من كوچ خوبی نیستم و نمی‌توانم تیم ملی را در جریان مسابقات به خوبی هدایت كنم! برخی از آنها حتی در مقابل خود من بارها و بارها سوگند خورده‌اند كه من را از ایران بیرون كنند اما خوشبختانه با حمایت‌های شخص رییس فدراسیون تاكنون نتوانسته‌اند كاری از پیش ببرند.

**جوازحضور در جام جهانی را كسب می‌كنیم

در خصوص وضعیت فعلی تیم ملی والیبال نوجوانان نیز باید بگویم كه در طول این 13 سال گذشته تا به حال چنین تیم آماده‌ای را در اختیار نداشته‌ام، خصوصا این كه بازیكنان به لحاظ فیزیك بدنی نیز از فاكتورهای بسیار خوبی برخوردار هستند.

تنها مشكل ما در طول مدت برگزاری اردوهای تیم ملی در اختیار نداشتن تمامی بازیكنان به طور كامل، آن هم به خاطر مشكلات درسی این بازیكنان بوده است. در اردوهای گذشته بر روی كارهای تكنیكی و بدنسازی بازیكنان كارهای خوبی را انجام دادیم و از این پس سعی می‌كنیم آنها را با كارهای تاكتیكی آشنا كنیم. با ادامه این روند به شخصه نسبت به موفقیت‌های آتی تیم ملی امیدوار هستم به طوری كه در اولین گام اگر با مشكل خاصی مواجه نشویم می‌توانیم در مسابقات آسیایی تهران جز یكی از 3 كشور برتر این مسابقات باشیم.

هدف اصلی ما حضور در جام جهانی است و از طریق مسابقات تهران است كه می‌توانیم مجوز حضور در این بازی‌ها را كسب كنیم. انجام مسابقات تداركاتی مختلف نیز از جمله برنامه‌های ما است تا از این طریق بازیكنان را در شرایط مسابقه قرار داده و بدین وسیله نقاط ضعف و قوت آنها را شناسایی كنیم. فدراسیون از من درخواست كرده تا ترتیبی اتخاذ شود كه تیم ملی نوجوانان روسیه برای انجام چند بازی تداركاتی به تهران بیاید كه من نیز در تلاش هستم تا شرایط برای انجام این كار فراهم شود.

** ایران می‌تواند در آسیا اول باشد

ایوان بوگانیكف در بخش پایانی گفت‌وگوی خود با ایسنا، اظهار كرد: در حال حاضر والیبال آسیا و اروپا با یكدیگر نزدیك شده است. بازیكنان آسیایی در گذشته به لحاظ قدی به هیچ وجه نمی‌توانستند با رقیبان اروپایی خود رقابت كنند اما در حال حاضر برخی تیم‌های آسیایی بازیكنانی را در اختیار دارند كه می‌توانند در كشورهای اروپایی نیز بازی كنند. به لحاظ سیستم بازی نیز مربیان آسیایی پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای را داشته‌اند. آنها به خوبی با آخرین دستگاه‌های آنالیز، بازی تیم‌های حریف را تجزیه و تحلیل می‌كنند و كلا شرایطی پیش آمده كه والیبال آسیا در حال تبدیل شدن به یك تهدید بزرگ برای والیبال اروپا است. ایران نیز می‌تواند در آسیا جایگاه مشخص و ارزنده‌ای داشته باشد، به شرط آن كه سطح والیبال خود را به والیبال اروپا نزدیك كند.

UserName