• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1833
 • سه شنبه 1383/11/6
 • تاريخ :

افتتاح مسابقات آسیایی با حضور رییس مجلس


مراسم افتتاحیه‌ی اولین دوره بازی‌های زنان پایتخت‌های كشورهای اسلامی و آسیایی برگزار شد

مراسم افتتاحیه‌ی نخستین دوره‌ی بازی‌های زنان پایتخت‌های كشورهای اسلامی و آسیایی در سالن 12 هزار نفری آزادی برگزار شد.

این مراسم با حضور دكتر حداد عادل رییس مجلس شورای اسلامی، دكتر قراخانلو، رییس كمیته‌ی ملی المپیك، مهندس چمران رییس شورای شهر تهران، سید امیر حسینی، رییس آكادمی ملی المپیك، خسروی وفا، رییس فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین برگزار شد.

در ابتدای این مراسم دكتر مشایی، معاون فرهنگی شهرداری تهران و رییس برگزاری اولین دوره‌ی این بازی‌ها در سخنانی گفت: خوشحالیم كه با برگزاری این دوره از بازی‌ها، آغازگر حركتی شكوهمند، عزتمند و آبروآفرین برای صدها زن پایبند به ارزش‌های اخلاقی و اسلامی كه امروزه از فعالیت‌های ورزشی محروم مانده‌اند، باشیم.

در ادامه‌ی مراسم افتتاحیه‌، تیم‌های شركت كننده، رژه رفتند و سپس خانم فرهادی زاد، دبیركل این بازی‌ها در سخنانی‌ گفت: برگزاری این گونه مسابقات باعث ایجاد تعاملات فرهنگی بیشتر بین كشورهای اسلامی و آسیایی می‌شود و سازمان تربیت بدنی نسبت به ورزش بانوان، دید نوین و تازه‌ای دارد.

در پایان، مراسم برافراشتن پرچم این دوره از بازی‌ها و روشن شدن مشعل، برگزار شد.

شایان ذكر است در این دوره از مسابقات، كشورهای افغانستان،‌ ارمنستان، آذربایجان،‌ كانادا، مصر، امارات، گرجستان، عراق، اردن، قزاقستان، ازبكستان، قرقیزستان، لبنان، لیبی، مالزی، عمان، پاكستان، قطر، سریلانكا، تاجیكستان، تایلند، تركمنستان، ایران به همراه تیم منتخب شهرداری تهران شركت دارند كه در 13 رشته به رقابت می‌پردازند.

حداد عادل:

ـ زن مسلمان می‌تواند با حفظ الگوی اسلامی ورزشكار نیز باشد

ـ مجلس با همه‌ی توان در جهت تقویت ورزش بانوان حركت خواهد كرد

رییس مجلس شورای اسلامی در در افتتاحیه‌ی نخستین دوره‌ی بازی‌های زنان كشورهای اسلامی و آسیایی، ابراز امیدواری كرد كه برگزاری این مسابقات موجب گسترش روح دوستی و مهربانی میان كشورهای اسلامی باشد.

 دكتر «غلامعلی حدادعادل» گفت: این مسابقات ورزشی،‌ نخستین مسابقات بین‌المللی است كه در سال 2005 میلادی برگزار می‌شود. به ویژه این كه این سال نیز به نام سال ورزش و سلامت نامیده شده است و جمهوری اسلامی ایران هم افتخار دارد كه در این سال، اولین مسابقات بین‌المللی زنان را برگزار كند.

وی ضمن تشكر از شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران، اظهار داشت: برگزاری این مسابقات، گام مهمی در راه ارتقای ورزش زنان است، زیرا در این مسابقات از كشورهای مختلف آسیایی حضور به هم رسانده‌اند.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاسف‌بار خواندن واقعه‌ی سونامی و كشته شدن عده‌ی بی‌شماری از مردم جنوب آسیا، نسبت به جان‌باختگان ادای احترام كرد و خطاب به ورزشكاران اظهار داشت: ما خوشوقتیم كه میزبان شما هستیم.

حدادعادل هم‌چنین خاطرنشان كرد: برگزاری این مسابقات مصادف با جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران است، لذا برگزاری این مسابقات در این فصل به منزله‌ی بزرگداشت انقلاب اسلامی ایران خواهد بود.

وی ضمن بزرگداشت یاد حضرت امام(ره)، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران و شهیدان كه با خون خود استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی را به ایران ارزانی داشتند، تصریح كرد: برگزاری مسابقات میان زنان كشورهای اسلامی و آسیایی موجب افزایش روح همبستگی میان ملت‌های آسیایی و اسلامی است، چرا كه این كشورها دارای فرهنگ مشترك هستند و از خصوصیات بارز آن نقش و جایگاه زن در این فرهنگ‌هاست.

وی افزود: زنان اسلامی و آسیایی از جایگاه معنوی و احترام خاصی برخوردارند و برگزاری این مسابقات با حفظ ارزش‌های معنوی، تكیه و تاكیدی مجدد بر جایگاه و حرمت زنان در جوامع اسلامی است.

حداد عادل معتقد است: برگزاری این مسابقات معنا و پیام دیگری هم دارد و آن نشان دهنده‌ی اهمیت ورزش است، چرا كه ورزش برای همگان لازم است و این لزوم در زنان تجلی بیشتری دارد، زیرا نه تنها به سلامت آن‌ها، بلكه در سلامت نسل آینده نیز موثر خواهد بود.

وی خاطرنشان كرد: جمهوری اسلامی ایران اراده‌ی قاطع دارد تا برای تقویت و گسترش ورزش، با حفظ ارزش‌های اسلامی تلاش كند. هم‌چنین مجلس شورای اسلامی با همه‌ی توان در جهت تقویت ورزش بانوان حركت خواهد كرد. چرا كه ما می‌خواهیم به جهانیان نشان دهیم كه زن مسلمان می‌تواند با حفظ الگوی اسلامی و پرورش رفتار و اخلاق، ورزشكار نیز باشد و مسابقاتی در سطح جهانی برگزار كند.

وی ادامه داد: ما می‌خواهیم اعلام كنیم هیچ ضرورتی برای تقلید در ورزش و برگزاری مسابقات از ملت‌های دیگر نمی‌بینیم، بلكه ضرورت می‌بینیم از جایی تقلید كنیم كه می‌توانیم اثبات كنیم ورزش بانوان را توسعه خواهیم داد. در ضمن این كه ارزش‌هایی مثل حجاب را نیز حفظ خواهیم كرد.

رییس مجلس شورای اسلامی معتقد است: ملت‌های اسلامی و آسیایی باید جرات داشته باشند كه مطابق ارزش‌های فرهنگی خودشان زندگی كنند و ورزش نیز جزئی از این زندگی است. لذا ما باید نشان دهیم با حفظ ارزش‌های خود، ورزشكار هستیم و زنان در عین وفاداری به اسلام، ورزش را نیز توسعه خواهند داد و این طبیعتا به معنای ستیزه‌جویی با فرهنگ‌های دیگر نیست، بلكه به معنای حفظ هویت كشورهای اسلامی و ملت‌های اسلامی است.

UserName