• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 4086
 • يکشنبه 1383/11/4
 • تاريخ :

نام مادرتان را فراموش کنید!

آیا مسؤولان باخبرند که مادران در آینده فراموش خواهند شد؟

انا اعطیناک الکوثر فصل لربک و انحر ان شانئک هوالابتر

ما کوثر را به تو عطا کردیم؛ پس برای پروردگارت نماز بخوان و قربانی کن که بدخواه تو خود ابتر است.

و ابتر فردی است که نسلش ادامه نیابد و کوثر همان فاطمه زهرا دختر گرامی پیامبر اکرم، خیر بسیار و کثرت فرزندان و یاران است.

در جامعه ای زندگی می کنیم که صحبت از ارزش زن است و احترام به مادر و الگو بودن فاطمه(س) و صدا زدن حسن و حسین(ع) و .. به نام پاک و مقدس مادرشان زهرا؛ اما آنچه می بینیم، چیزی نیست جز حذف نام مبارک مادران از برگه هویت فرزندانشان؛ مگر نه آن است که فرزندان پیامبر همه از نسل دخترش فاطمه اند و فاطمه یک زن است و یک مادر. فرزندان فاطمه زهرا سیدند و فرزند پیامبر، نه فرزندان علی(ع)؛ اگر مادرشان کسی غیر از دختر پیامبر باشد. همانطور که حضرت ابوالفضل العباس را با آن همه عظمت، سید نمی خوانند و فرزند پیامبر نمی دانند، زیرا مادرش فاطمه، «دختر» پیامبر نیست و یا شاید نعوذ بالله کسانی پیامبر را ابتر می دانند، آنگاه که فرزندان مادر سیده را چنانچه شوهرش سید نباشد فرزند پیامبر نمی دانند و سید نمی خوانند و این چنین روی نام مادران را خط می کشند، که باز هم سکوت زنان است در برابر این قانون صرفاً مردانه!

برخی از مسؤولان محترم کشورمان هر از چند گاهی آگاهانه یا ناآگاهانه دسته گلی به آب می دهند که اثرات منفی اش تا سال ها، بلکه قرن ها جبران نمی شود.

«حذف نام مادر در کارت ملی»

و سکوت زنان در برابر آن، غیرقابل باور است! چنین سکوتی در برابر حذف نام مادر در برگه هویت فرزندان، در واقع به نظاره نشستن این امر است که مردان با نگاه «مردانه» همیشگی خود، همه چیز، حتی فرزند و جگر گوشه مادران را به نفع خود مصادره کنند و برای همیشه مهربانی مادران را از ذهن فرزندان پاک کنند.

حذف نام مادران در هدف اصلی که گویا صرفه جویی در اندازه کارت های ملی بوده، هیچ تأثیری نداشته و این کارت ها همچنان بزرگ باقی مانده اند. سؤال اینجاست :

پس چرا نام مادر حذف شده است؟!

راستی مادر در وجود یک کودک چقدر سهیم است؟

مگر مادر چه می خواهد جز این که او را هم در موجودیت کسی که وجودش را با شیره جانش پرورانده، شریک بدانند؟

آیا این حق واقعی و به جای یک مادر نیست که پس از تحمل نـُه ماه رنج و عذاب و بالاخره به دنیا آوردن فرزندش همراه با سخت ترین دردها و پروراندن او با شیره جان که این تازه آغاز راه زحمات دوران کودکی کودک است و .. به انتظار بنشیند که تنها نام کوچکش را در کنار نام پدر کودک بیاورند، چه رسد به نام فامیلش که آن نیز وجوبش قطعی است، چرا که بسا انسان های بزرگی که تنها به علت نداشتن پسر در کنار فرزندان دخترشان به فراموشی سپرده شده اند، حال آنکه پیامبرمان نامش با فرزندان دخترش زهرا(س) تا ابد زنده و ماندگار است.

اما جای تأسف بیشتر آنجاست که می بینیم عکس العمل بسیاری از زنان ما در برابر این موضوع، بی تفاوتی است و یا عکس العملی از این گونه که«عیبی ندارد، هر چه باشد آنها پدر بچه هستند؛ و مگر هیچ گاه از نام مادر پرسشی می شود که وجودش الزامی داشته باشد!»

آیا خانم های نماینده در مجلس شورای اسلامی، کارت ملی دریافت نکرده اند؟ یا آنها هم مغلوب قوانین مردانه شده اند؟! و آیا می توان در مجلس، از زنان نماینده کشورمان انتظار داشت که در چنین مواردی سکوت اختیار نکنند؟!

منبع : روزنامه ایران- 3/11/83

UserName