jadval ( تعداد مطالب : 1995 ) ( تعداد نظرات : 290 )

صلح و کار فراوان در سال خوک

بالاخره سگ با تمام دلهره ها و اضطراب ها و بی اعتمادیش سال را به پایان رساند و برای یک استراحت طولانی دوازده ساله ما را ترک کرد و فرصت نفس راحت کشیدن پیدا کردیم. بر مبنای گاه شماری های شرقی ها سال ۱۳

۸۶ ( ۲۰۰۷ ) سال خوک است.

تقسیم دوازده تایی فقط مختص ماه های سال نیست، بلکه چینی ها و اصولا اهل نجوم و تنجیم هم سال ها را به دوره های دوازده تایی تقسیم می کنند که هر کدام را با نماد یک حیوان مشخص می کنند: موش، گاو، ببر، گربه ( از نظر مصری ها خرگوش )، اژدها، مار، اسب، بز، میمون، خروس، سگ و خوک .

این دوره ها آغاز و اوج و فرود دارند و تغییرات آنها شباهت تام و تمام با فصول دارد: آغاز سبز شدن و امید و روشنایی مثل بهار، اوج گرما و برکت مانند تابستان، فرود نرم و آهسته چون پاییز و سرمایی که در دل آن زندگی برای آغازی دوباره خود را آماده می کند همانند زمستان.

خوک آخرین حلقه دوازده گانه سال هاست و در بطن خود زندگی دوباره با تمام شور و شرش را دارد. هرچه تلخی و نگرانی و اضطراب در سال های بز و میمون و خروس و سگ وجود داشت در سال خوک جایش را به آرامش و شادی و راحتی می دهد.

از نظر طالع بینی چینی سال خوک بهترین سال برای تمام مردم دنیاست چون در این سال کار فراوان برای همه وجود دارد و گردش پول عادلانه خواهد بود.

سالی که از دست گرفتاری های سیاسی و اداری می توان نفسی به راحتی کشید. سالی که برای روشنفکران و اهل حساب و کتاب به یک اندازه خوب است. یعنی سال تعادل و تناسب.

از نظر طالع بينی چينی، در این سال خیانت ها و بی اعتمادی ها بسیار کم خواهد بود. سال صلح طلبی عمیق، سالی که دعوا و اقامه دعوا در مراجع ذیصلاح جای بحث های تند و دعوا و جنگ را می گیرد.

سالی که ادبیات بر تارک آن خواهد درخشید و نویسندگان و شعرا به دور از دغدغه های رایج به موفقیت های چشمگیری نائل خواهند شد.

بچه هایی که در بهار و تابستان سال خوک متولد می شوند در رفاه و آسودگی زندگی خواهند کرد.

البته به دلیل سادگی بیش از حد خوک امکان زودباوری، فریب خوردن و نومیدی هم وجود دارد.

از بدی های سال خوک این است که افراد از هم دیگر تقاضای کمک کمتری می کنند و احتمالا آسیب بیشتری می بینند.

تاثیر علامت خوک بر نمادهای حیوانی دوازده گانه

نه تنها سال خوک، بلکه تمام علایم دوازده گانه برای متولدین همه ماه ها تاثیرات یکسانی ندارند.

متولدین سال موش ( ۱۳۱۵، ۱۳۲۷، ۱۳۳۹، ۱۳۵۱، ۱۳۶۳ ) می توانند تا دلشان می خواهد با دمشان گردو بشکنند! و البته برای آینده برنامه ریزی کند و شکرگزار باشند.

متولدین سال گاو ( ۱۳۱۶، ۱۳۲۸، ۱۳۴۰، ۱۳۵۲، ۱۳۶۴ )، سال ببر ( ۱۳۱۷، ۱۳۲۹، ۱۳۴۱، ۱۳۵۳، ۱۳۶۵ ) ، سال گربه ( ۱۳۱۸، ۱۳۳۰، ۱۳۴۲، ۱۳۵۴، ۱۳۶۶ ) ، سال اسب ( ۱۳۱۹، ۱۳۳۱، ۱۳۴۵، ۱۳۵۷، ۱۳۶۹ ) ، سال خروس ( ۱۳۱۲، ۱۳۲۴، ۱۳۳۶، ۱۳۴۸، ۱۳۶۰ ) و سال خوک ( ۱۳۱۴، ۱۳۲۶، ۱۳۳۸، ۱۳۵۰ و ۱۳۶۲ ) هم سال خوبی در پیش دارند با کار زیاد و مشکلاتی که در اسرع وقت به سامان می رسند.

متولدین سال اژدها ( ۱۳۱۹، ۱۳۳۱، ۱۳۴۳، ۱۳۵۵ و ۱۳۶۷ ) ممکن است امسال بی پول شوند.

متولدین سال مار ( ۱۳۲۰، ۱۳۳۲،۱۳۴۴، ۱۳۵۶، ۱۳۶۸ ) بهتر است منتظر سال بهتری باشند.

متولدین سال بز ( ۱۳۲۲، ۱۳۳۴، ۱۳۴۶، ۱۳۵۸ ، ۱۳۷۰ )، میمون ( ۱۳۲۳، ۱۳۳۵، ۱۳۴۷، ۱۳۵۹، ۱۳۷۱ ) و سگ ( ۱۳۲۵، ۱۳۳۷، ۱۳۴۹، ۱۳۶۱، ۱۳۷۳ ) باید احتیاط پیشه کنند و مواظب دخل و خرج و خانواده شان باشند.

افراد سرشناس متولد سال خوک

گفته اند خوک هرگز محتاج نخواهد شد. بنابراین عجیب نیست اگر میلیاردهای سرشناسی چون راکفلر، فورد اول و روچیلد اول و یا حتی سن ایگناتیوس لویلا بانی فرقه یسوعی متولد سال خوک باشند.

از اهل قلم و فرهنگ فدريکو گارسیا لورکا شاعر اسپانیایی که به دست فاشیست های طرفدار ژنرال فرانکو کشته شد و فرانسواز ساگان نویسنده فرانسوی و همین طور دکتر آلبرت شوایتزر نیکوکار و انسان دوست نامدار نیز از متولدین سال خوک اند.

هانری هشتم و بیسمارک صدراعظم آلمان متولدین بدنام سال خوک اند. کمی عجیب است، ولی فیلد مارشال مونتگمری، مارشال سرشناس دوران جنگ جهانی دوم و اولیور کرامول هم متولد سال خوک اند.

دیگر متولدین سرشناس سال خوک پاسکال، مادام مانتنون و لوکوز بوزیه هستند.

آیین های ما

در کتاب شازده کوچولو، روباه در پاسخ به سئوال شازده کوچولو در باره آیین گفت: این هم چیزی است بسیار فراموش شده، چیزی است که باعث می شود روزی با روزهای دیگر و ساعتی با ساعت های دیگر فرق پیدا کند.

آیین های زیبای نوروز باستانی ایرانیان و گاه شماری ای که صدها سال است در باورهای مردم این سرزمین جای دارد، آیین هایی است که حتی وقتی آن را قبول نداشته باشیم هم چیزی از عزت و عظمتش کاسته نمی شود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2626روز قبل
شنبه 4/1/1386 - 9:42
jadval ( تعداد مطالب : 1995 ) ( تعداد نظرات : 290 )

آداب نوروزی، آنها که ماند و آنها که فراموش شد

از جشن های متعددی که در ايران باستان مرسوم بوده، يا از جشن های اندکی که از آن عهد به يادگار مانده، هيچ يک به طول و تفصيل نوروز نيست.

نوروز تنها جشنی است که يک جشن کوچک تر ( چهارشنبه سوری ) به پيشواز آن می آيد و جشنی ديگر ( سيزده به در ) به بدرقه آن. در واقع نوروز مقدمه و موخره ای دارد که خ

ود آنها به تنهايی از جشنهای ديگری چون شب يلدا مفصل ترند.

اما به غير از چهار شنبه سوری و سيزده بدر که هر يک آداب خود را دارند، نوروز در گذشته دارای آداب چندی بوده است که امروز فقط برخی از آنها برجای مانده و پاره ای در دگر گشت های زمانه از بين رفته اند.

از رسم های بجا مانده يکی راه افتادن حاجی فيروز است.

حاجی فيروزها با چهره سياه کرده، دايره و دنبکی به دست می گيرند، به خيابان می آيند و به رقص و شيرينکاری و خواندن اشعاری با ريتم و آهنگ رقص می پردازند:

حاجی فيروزه، سالی يه روزه، همه می دونن، منم می دونم، عيد نوروزه.

ارباب خودم سلام عليکم، ارباب خودم سر تو بالا کن، ارباب خودم منو نيگا کن، ارباب خودم لطفی به ما کن.

ارباب خودم بزبز قندی، ارباب خودم چرا نمی خندی؟

بشکن بشکنه بشکن، من نمی شکنم بشکن، اينجا بشکنم يار گله داره، اونجا بشکنم يار گله داره! اين سياه بيچاره چقد حوصله داره.

خانه تکانی از ديگر آئين های نوروز است. ده پانزده روز مانده به نوروز خانه تکانی شروع می شود. در اين آئين، همه وسايل خانه گردگيری و شستشو می شود و پاک و پاکيزه می گردد.

وسواس برای اين پاکيزه سازی تا به حدی است که در و ديوار خانه اگر نه هر سال، هر چند سال يکبار نقاشی می شود.

پس از خانه تکانی، نوبت سبزه کاشتن می شود. مادران حدود يک هفته مانده به نوروز، مقداری گندم و عدس و ماش و شاهی در ظرف هائی زيبا می ريزند و خيس می دهند تا آهسته آهسته برويد و برای سفره نوروزی آماده گردد.

داستان مير نوروزی اين است که در پنج روز آخر سال فرمانروايی شهر را به فردی از پائين ترين قشرهای اجتماعی می سپردند و او نيز چند تن از مردم عوام را به عنوان خدم و حشم و عامل خود انتخاب می کرد و فرمان های شداد و غلاظ عليه ثروتمندان و قدرتمندان می داد
يک هفته پيش از آغاز سال نو، زمان ارسال کارت تبريک ها فرا می رسد. فرستادن کارت تبريک برای همه دوستان و آشنايان يک کار مرسوم است. اقوام و دوستانی که در ديگر کشورها يا شهرها زندگی می کنند، جای خود دارند.

در اين زمان ديگرچهارشنبه سوری فرا رسيده و بايد از روی آتش پريد. چهار شنبه سوری خود به مثابه يک جشن مستقل، آداب خود را دارد. آتش افروختن و پريدن از روی آتش، خوردن آجيل چهارشنبه سوری و...

اما در روزگار ما اين جشن دگرگونی های زيادی به خود پذيرفته است. از جمله آنکه به علت جلوگيری نيروهای انتظامی از آتش بازی و بوته افروزی، ترقه بازی در بين جوانان باب شده که بيشتر موجب اذيت و آزار مردم و ايجاد صوت های ناهنجار می شود.

در حالی که پيش از اينها که حکومت ها با آتش بازی و بوته افروزی مخالفتی نمی ورزيدند، اين جشن آرام تر و دلپذيرتر و حتی زيباتر برگزار می شد.

پس از چهار شنبه سوری، نوروز فرامی رسد. آماده کردن سفره نوروزی، خريد ميوه و شيرينی و آجيل ، آماده شدن برای تحويل سال، دعای تحويل سال، ديد و بازديد عيد، عيدی دادن و عيدی گرفتن همه در طول روزهای عيد انجام می شود.

دعای سال تحويل

ديد و بازديد رفتن تا پايان روز 12 فروردين ادامه دارد. اما معمولاً در همان صبح نوروز به ديدن اقوام نزديک، مانند پدر و مادر، پدر بزرگ و مادر بزرگ، پدر و مادر زن يا شوهر، عمه، عمو، خاله، دائی و... می روند.

روزهای بعد نوبت اقوام دورتر فرا می رسد و سر فرصت به ديگر اقوام و دوستان سر می زنند و ديدارها تازه می کنند. حتی اگر کسانی در طول سال به علت کدورت هايی که پيش آمده از احوال پرسی يکديگر سر باز زده باشند، اين روزها را فرصت مغتنمی برای رفع کدورت می شمارند و راه آشتی و دوستی در پيش می گيرند.

البته ديد و بازديد هم در اين سال ها تغييرات قابل توجهی به خود پذيرفته و نزد کسانی که از تمکن مالی برخوردارند، شکل سفر گرفته است. از آنجا که مدارس در ايام نوروز تا 14 فروردين تعطيل است، فرصت خوبی برای سفر کردن به دست می آيد.

پس گروه کثيری از مردم به شهرهای حاشيه دريای خزر می روند و در ويلای خود ساکن می شوند و يا آنکه در ديگر نقاط خوش آب و هوا مخصوصاً جزاير کيش و قشم و صفحات جنوبی کشور که در ايام نوروز از آب و هوای معتدل برخوردار است، سفر می کنند.

اما اين سفرها نيز خالی از ديد و بازديد نيست. در ويلاها به ديدار يکديگر می روند و ديگران را به شام و ناهار دعوت می کنند.

سفرهای زيارتی نيز که از قديم الايام مرسوم بوده، همچنان رونق دارد. به اين معنی که عده زيادی شب عيد به قم يا مشهد می روند و پس از يکی دو روز به خانه و کاشانه خود باز می گردند.

اما آداب و سنن مربوط به نوروز در گذشته بيش از امروز بوده است.

تا همين سی چهل سال پيش در برخی نواحی ايران، نوروزی خوانی مرسوم بوده است. در گيلان و مازندران و آذربايجان، از حدود يک ماه پيش از فرارسيدن نوروز، کسانی در روستاها راه می افتادند و اشعاری در باره نوروز می خواندند. اشعاری که بنا بر تعلقات مذهبی شيعيان با مضامين مذهبی آميخته بود و ترجيع بند آن چنين بود:

باد بهاران آمده، گل در گلستان آمده / مژده دهيد بر دوستان، ...

اين پيک های نوروزی در مقابل نوروزی خوانی از مردم پول يا کالا می گرفتند و سورسات نوروزی خود را جور می کردند.

تا همين چند دهه پيش در برخی نواحی ايران نوروزی خوانی مرسوم بوده است. افرادی در روستاها به راه می افتادند و اشعاری در باره نوروز می خواندند: باد بهاران آمده، گل در گلستان آمده، مژده دهيد بر دوستان...
در چهارشنبه سوری نيز آئين هائی چون فالگوش نشينی، قاشق زنی، بخت گشائی، کوزه شکنی، رفع نحسی و مانند آنها رسم بوده است که امروز ديگر چندان باب نيست و اگر باشد در برخی روستاهاست.

تا چهل پنجاه سال پيش به راه انداختن « مير نوروزی » نيز يکی از آئين های رايج بوده است. داستان مير نوروزی اين است که در پنج روز آخر سال اداره و فرمانروايی شهر را که به طور معمول در دست حکام است، خلاف آمد عادت به فردی از پائين ترين قشرهای اجتماعی می سپردند و او نيز چند تن از مردم عوام را به عنوان خدم و حشم و عامل خود انتخاب می کرد و فرمان های شداد و غلاظ عليه ثروتمندان و قدرتمندان می داد.

آنها نيز در اين پنج روز حکم او را کم و بيش مطاع می دانستند و تنها در موارد پولی به چانه زدن می پرداختند. پس از آن پنج روز نيز مير نوروزی مطابق سنت از مجازات معاف بود و هيچ کس از او بازخواست نمی کرد که چرا در آن مدت پنج روز چنين و چنان کرده است. حافظ در اين بيت به عمر کوتاه آدمی، عمر کوتاه گل و عمر کوتاه سلطنت مير نوروزی اشاره دارد:

سخن در پرده می گويم چو گل از غنچه بيرون آی
که بيش از پنج روزی نيست حکم مير نوروزی

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2626روز قبل
شنبه 4/1/1386 - 9:41
irancel_2008 ( تعداد مطالب : 1295 ) ( تعداد نظرات : 925 )

راه و بي راه (سيامك شايقي، 1371)

خسوف (رسول ملاقلي پور، 1371)

سكوت كوهستان (يدالله نوعصري، 1374)

يحيي (حسين فرخي، 1374)

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2626روز قبل
شنبه 4/1/1386 - 7:48
irancel_2008 ( تعداد مطالب : 1295 ) ( تعداد نظرات : 925 )

متولد هجدهم شهريور ماه 1349 در تهران.

ليسانس رشته كارگرداني سينما و فوق ليسانس بازيگري از مجارستان.

شروع فعاليت از سال 1370 با ساختي فيلم هاي كوتاه ارتباط در آخرين روز هفته و گشت و گذر در كنار رود دانوب

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2626روز قبل
شنبه 4/1/1386 - 7:47
irancel_2008 ( تعداد مطالب : 1295 ) ( تعداد نظرات : 925 )

وارث (كوتاه، 1362)

O منفي (كريم زرگر، احمدرضا گرشاسبي - 1369)

در مسلخ عشق (كمال تبريزي - 1369)

هور در آتش (عزيزالله حميدنژاد - 1370)

آتش در خرمن (+ منشي صحنه - سعيد حاجي ميري - 1370)

گريز (ناصر مهدي پور - 1371)

جاي امن (مجتبي راعي - 1372)

منطقه ممنوع (رضا جعفري - 1373)

حمله به اچ3 (شهريار بحراني - 1373)

آخرين مرحله (محسن محسني نسب - 1374)

سرعت (محمدحسين لطيفي - 1374)

دنياي وارونه (شهريار بحراني - 1376)

پرواز خاموش (حسين برزيده - 1377)

مردان آنجلس (فيلم/مجموعه - فرج الله سلحشور - 1377)

بلوغ (مسعود جعفري جوزاني - 79/1378)

مريم مقدس (شهريار بحراني - 1379)

شب دهم (فيلم/مجموعه - حسن فتحي - 1380)

نغمه (ابوالقاسم طالبي - 1381)

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2626روز قبل
شنبه 4/1/1386 - 7:46
irancel_2008 ( تعداد مطالب : 1295 ) ( تعداد نظرات : 925 )

متولد 1346 در تهران. ديپلم. بازيگري را از تئاتر و در سال 1360 آغاز كرد. او در واحد دوبلاژ صدا و سيما  به عنوان گوينده هم فعاليت كرده است.


 

با فيلمهاي دفاع مقدس شناخته شد كه در اين ژانر موفق بود و براي بازي در فيلم آخرين مرحله جايزه سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش مكمل مرد را از چهاردهمين جشنواره فيلم فجر دريافت كرد. او بازي در نقشهاي ديگر را هم با فيلمهاي «سرعت» و «دنياي وارونه» تجربه كرد كه براي  او تجربه گرانقدري بود. بازي او در بلوغ تحسين منتقدان را برانگيخت و ديپلم افتخار بهترين بازيگر نقش اول مرد را براي بازي در فيلم بلوغ از هجدهمين جشنواره فيلم فجر بدست آورد. اما شايد تنها شانس او بازي در فيلم/مجموعه شب دهم بود كه توانست با بازي بسيار زيبايش در نقش حيدر در ميان عموم محبوبيت بسيار زيادي كسب كند. شايد اگر فيلم سينمايي شب دهم به بخش مسابقه جشنواره بيستم فجر راه پيدا مي  كرد خيليها براي بازي او ، كتايون رياحي و ثريا قاسمي حسابي جدا باز مي كردند

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2626روز قبل
شنبه 4/1/1386 - 7:45
irancel_2008 ( تعداد مطالب : 1295 ) ( تعداد نظرات : 925 )

افسانه پوپك طلايي (خسرو شجاعي، 1375)

عشق كافي نيست (مهدي صباغزاده، 1377)

دختري به نام تندر (حميدرضا آشتياني پور، 1379)

قلبهاي نا‌آرام (مجيد مظفري، 1380)

 

بخشي از مجموعه هاي تلويزيوني:

دبيرستان خضراء (اكبر خواجويي، 1374)

بهشت گمشده (كامران قدكچيان، 1375)

كهنه سوار (اكبر خواجويي، 1376)

چراغ جادو (يك قسمت، همايون اسعديان، 1379)

برگبار (اكبر خواجويي، 1379)

روزهاي مهتابي (سپهر محمدي، 1379)

خانه آرزوها (سيامك سهيلي زاده، 1380)

نسيم رويا (1381)

كلانتر (محسن شاه محمدي، 1381

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2626روز قبل
شنبه 4/1/1386 - 7:44
irancel_2008 ( تعداد مطالب : 1295 ) ( تعداد نظرات : 925 )

متولد 1352. داراي مدرك تحصيلي ديپلم.

در سال 1372 با نمايش تنبورنوازان (هادي مرزبان) بازي در تئاتر را آغاز كرد. و در سال 1374 با بازي در مجموعه تلويزيوني دبيرستان خضراء (اكبر خواجويي) شناخته شد. او تا به امروز در مجموعه هاي بسياري بازي كرده است.

آناهيتا همتي بازي در سينما را در سال 1375 و با فيلم به نمايش درنيامده افسانه پوپك طلايي (خسرو شجاعي) آغاز كرد و الين فيلمي كه از او بر پرده سينماها به نمايش درآمد در سال 1378 و با نام عشق كافي نيست (مهدي صباغزاده) بود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2626روز قبل
شنبه 4/1/1386 - 7:43
irancel_2008 ( تعداد مطالب : 1295 ) ( تعداد نظرات : 925 )

زنده باد (خسرو سينايي - 1359)

مرگ يزدگرد (بهرام بيضايي - 1361)

سلطان و شبان (مجموعه - داريوش فرهنگ - 1363)

بگذار زندگي كنم (شاپور قريب - 1365)

خارج از محدوده (رخشان بني اعتماد - 1366)

غريبه (رحمان رضايي - 1366)

زرد قناري (رخشان بني اعتماد - 1367)

كوچك جنگلي (مجموعه - بهروز افخمي -  67/1366)

دو فيلم با يك بليط (داريوش فرهنگ - 1369)

شكار خاموش (كيومرث پوراحمد - 1369)

علي و غول جنگل (بيژن بيرنگ ، مسعود رسام - 1369)

بهترين باباي دنيا (داريوش فرهنگ - 1370)

ناصرالدين شاه اكتور سينما (محسن مخملباف - 1370)

همسر (مهدي فخيم زاده - 1372)

ديپلمات (داريوش فرهنگ - 1374)

معجزه خنده (يدالله صمدي - 75/1374)

چراغ جادو (مجموعه - همايون اسعديان - 1380)

روز كارنامه (مسعود كرامتي - 1381)

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2626روز قبل
شنبه 4/1/1386 - 7:42
irancel_2008 ( تعداد مطالب : 1295 ) ( تعداد نظرات : 925 )

همسر گلاب آدينه (بازيگر)

برادر ناصر هاشمي (بازيگر

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2626روز قبل
شنبه 4/1/1386 - 7:41
  • تعداد رکورد ها : 648700