• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
عضویت در خبرنامه
taghvimi ( تعداد مطالب : 8809 ) ( تعداد نظرات : 474 )

یک ماده مخدر جدید در سوپرمارکت‌ ها!

«ماده مخدر "بی تی" در بین دانش آموزان جولان می‌دهد.»
خبرگزاری ایسنا: «ماده مخدر "بی تی" در بین دانش آموزان جولان می‌دهد.»

روزنامه جمهوری اسلامی با انتشار مطلب فوق، نوشت: پدران و مادران باید بشدت مواظب باشند. پان پراگ (بی تی BT) نام محصولی است خطرناک، اما بسیار ارزان که در بسته‌های سبزرنگ و به قیمت کم‌تر از 500 تومان حتی در برخی سوپرمارکت‌ها نیز یافت می‌شود. محصول کشور هندوستان است که مخدرهای مشابه آن نیز در پاکستان و افغانستان تولید می‌شوند و دقیقاً همانند مخدر ناس، از طریق بزاق دهان مصرف می‌شود.

هر چند پیش‌تر برخی رسانه‌ها اشاره‌ای به این قبیل ماده مخدر داشتند؛ اما به دلیل برخی کم توجهی‌ها هنوز این مخدر ارزان قیمت برای عمده مردم و جوانان ناشناخته است. مواد اولیه این محصول خطرناک، تنباکو، آهک، خاکستر، ادویه‌های معطر، ساخارین (ماده بسیار سرطان‌زا) و برای افزایش قدرت نشئه‌گی و سرخوشی ترکیبات مخدر و یا توهم‌زایی چون تریاک و حشیش و ترکیبات شیمیایی دیگر چون آرسنیک، منیزیم، سرب و حتی داروهای روان گردان از قبیل اکستازی گزارش شده است.

بزرگ‌ترین فاجعه این مخدر ویران‌گر که در بسته‌بندی‌های بسیار شیک و با طعم انواع میوه‌ها وجود دارد این است که اگر تریاک و حتی کراک و هروئین و سایر مواد مخدر سنتی و صنعتی، قشر بزرگ سال، جوان و یا حتی نوجوانان را مورد هجمه قرار داده‌اند، این سرطان بی‌صدا نوک پیکان شومش را به سمت دانش‌آموزان خردسال نشانه رفته است و گویا قصد دارد تمام جامعه را شخم بزند.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 10روز قبل
پنج شنبه 17/11/1392 - 17:59
taghvimi ( تعداد مطالب : 8809 ) ( تعداد نظرات : 474 )
ضرر کشیدن قلیان

محققان آمریکایی هشدار می دهند برخلاف تصور نادرست برخی افراد، قلیان کشیدن برای سلامت بسیار مضر است زیرا همانند سیگار، مصرف کننده را در معرض مواد شیمیایی مختلف و مضر قرار می دهد.

ghl ضرر کشیدن قلیان

پس از اندازه گیری میزان سموم موجود در بازدم، خون و ادرار مصرف کنندگان قلیان، محققان دریافتند به طور معمول، یک فرد سیگاری بین ۸ تا ۱۲ پک می زند و هر بار ۰٫۵ تا ۰٫۶ لیتر دود استنشاق می کند. اما در یک ساعت قلیان کشی، مصرف کننده، ۲۰۰ بار پک می زند و هر بار ۰٫۱۵ تا ۱ لیتر دود وارد ریه می کند.

با قراردادن زغال روی تنباکوی میوه ای، علاوه بر به وجود آمدن ماده سمی از تنباکو و زغال، حرارت ایجاد شده باعث واکنش شیمیایی می شود که دو نوع ماده شیمیایی سمی VOCS و PAHS به وجود می آورد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 10روز قبل
پنج شنبه 10/11/1392 - 18:4
m_hadi47 ( تعداد مطالب : 6566 ) ( تعداد نظرات : 78 )

 
شاید این سوال، سوال شما هم باشد: امروزه اعتیاد به سیگار و موادمخدر از مشکلات اصلی بسیاری از کشورهای دنیا است و متاسفانه در حال حاضر شاهد پایین آمدن سن اعتیاد نیز هستیم. اعتیاد علاوه بر تاثیرات بسیار زیادی که روی فرد می گذارد. تبعات منفی و هزینه های بسیاری را به اطرافیان و جامعه تحمیل می کند. هم چنین درمان اعتیاد به دلیل پیچیدگی این مشکل، اغلب با شکست مواجه می شود. به همین دلیل در کشورهای مختلف، تلاش های بسیار زیادی برای پیشگیری از اعتیاد انجام شده و گام اول پیشگیری نیز افزایش آگاهی افراد و برطرف کردن عوامل خطرساز است. این نوشته به برخی از مهم ترین علل گرایش نوجوانان به سیگار و راه های پیشگیری از آن می پردازد.

 

  

 

تاثیر والدین

متاسفانه بعضی والدین از آثار سیگار و مواد مخدر بر زندگی فرزندان شان بی اطلاع هستند درحالی که چه سیگاری باشند، چه نباشند، تاثیر عمیقی بر تصمیم های فرزندانشان دارند و باید اطلاعات خود را درباره مواد و تاثیرات منفی آن افزایش دهند. یافته های پژوهشی نشان می دهد مهم ترین دلیل امتناع نوجوانان از مصرف سیگار یا مواد، تاثیر والدین روی آن هاست. آمارها نشان می دهد نوجوانانی که والدین شان آن ها را با تاثیرات مخرب سیگار یا مواد آشنا می کنند، ۵۴درصد کمتر سیگار یا مواد مخدر مصرف می کنند.

ارضای حس کنجکاوی

گاهی با وجود این که به نوجوان ها آموزش داده می شود، باز هم امکان دارد در مورد سیگار یا مواد کنجکاو باقی بمانند. گاهی هم نوجوان اطلاعات دقیقی از زیان های سیگار ندارد یا به واسطه دوستان همسن و سالش نسبت به آن علاقه و کشش قلبی احساس می کند. در اینجا والدین با برقراری ارتباط مناسب با فرزندشان باید او را از عواقب سیگار کشیدن آگاه کنند و مانع ورود او به عرصه تجربه سیگار و اعتیاد شوند.

استرس

گاهی علت سیگار کشیدن نوجوانان، قرارگرفتن در شرایط استرس زاست. بسیاری از نوجوانان تصور می کنند سیگار می تواند باعث تسلی آن ها و فراموش کردن مشکلات شود پس لازم است به آن ها بیاموزیم چگونه با استرس مقابله کنند، چگونه تصمیم درستی بگیرند و چگونه احساس آرامش پیدا کنند. اگر در مواقعی که نوجوان با مشکلی مواجه می شود، بتواند تشویش ها و نگرانی های خود را بدون هیچ ترسی از طرد یا متهم شدن با یک بزرگ تر در میان بگذارد درمواقع استرس به مصرف سیگار روی نخواهد آورد.

معیارها و قوانین خانواده

آمارها نشان می دهد فرزندان والدینی که قوانین بسیار سخت گیرانه ای در خانه وضع می کنند یا بسیار آسان گیر هستند(اصلا قوانینی ندارند)، به احتمال بیشتری به سیگار یا مصرف مواد روی می آورند. والدینی که با فرزندان شان ارتباط صمیمی دارند، ضمن حفظ ارزش ها و قواعد رفتاری، می توانند به فرزندشان رعایت نظم و خویشتن داری را بیاموزند. وضع قوانین و اجرای پیامدهای قانون شکنی بسیار مهم است زیرا گاهی بعضی نوجوانان برای خطر کردن (ریسک)، عصیان و اعتراض، مواد یا سیگار مصرف می کنند. در سنین نوجوانی همه چیز جدید به نظر می رسد. آنها به دنبال خطرها و فرصت ها می روند اما والدین می توانند به فرزندشان کمک کنند روش های سالم رقابت و خطرکردن، از قبیل شرکت در مسابقه ها یا شرکت در یک دوره آموزش مهارت های اساسی را انتخاب کنند. مشغول شدن نوجوانان به این گونه فعالیت ها(ریسک های سالم)، ضروری است در غیر این صورت ممکن است به دنبال موقعیت های ناسالم بروند و سیگار و مواد مخدر را امتحان کنند. بعضی نوجوانان هم برای این که ثابت کنند از هیچ چیز باکی ندارند و می توانند از پس هر کاری برآیند، سیگار می کشند. میل به حس بزرگ شدن و تاثیر رسانه ها باعث می شود این تصور در نوجوان ایجاد شود که می تواند دنبال خطر امتحان آن ها برود. با بیان و اجرای قوانین صریح در مورد مصرف سیگار و موادمخدر، می توانیم مطمئن شویم فرزندمان به احتمال کمتری سیگار و مواد مصرف می کند.

الگوهای مثبت و منفی

بچه ها دوست دارند از بزرگ ترها تقلید کنند پس والدین باید بدانند با کشیدن سیگار یا موادمخدر تاچه اندازه تاثیر منفی بر فرزندشان می گذارند. وقتی از فرزندمان می خواهیم برایمان زیرسیگاری بیاورد، درواقع او را با مصرف سیگار آشنا و به طور غیرمستقیم او را به سیگار کشیدن ترغیب کرده ایم. حتی والدینی که سیگار، قلیان، پیپ یا سایر دخانیات را مصرف می کنند و نمی توانند ترک کنند، باید درباره آثار اعتیادآور نیکوتین با فرزندانشان صحبت کنند. به آنها بگویند وقتی نوجوان بودند فکر می کردند هرگاه اراده کنند می توانند به راحتی ترک کنند، اما حالا به نیکوتین وابسته شده اند و دوست دارند ترک کنند. همین اطلاعات تاثیر مثبتی در نوجوان ها دارد.

تاثیر همسالان

والدین باید به فرزندشان بیاموزند دوستان خود را عاقلانه انتخاب کند. عامل مهمی که باعث می شود نوجوان تحت تاثیر همسالان سیگار بکشد، نیاز به پذیرش از سوی آن هاست و ناتوانی در نه گفتن، اهمیت کمتری دارد. ممکن است از آن جا که اعضای گروهی که نوجوان می خواهد به آن ها بپیوندد، سیگاری هستند یا مواد مخدر مصرف می کنند، برای جلب رضایت و توجه آن ها به مصرف سیگار یا مواد روی آورد.

از طرفی، متاسفانه فشاری که همسالان به نوجوان می آورند، اغلب ظریف، زیرکانه و غیرمستقیم است. خیلی وقت ها دوست نوجوان می داند او واقعا نمی خواهد سیگار بکشد، به همین دلیل مقدار کمی به او پیشنهاد می کند و متاسفانه از آن جا که نوجوان به تظاهر و ادعا تمایل دارد و نمی خواهد جلوی دوستانش کم بیاورد، ممکن است پیشنهاد را بپذیرد بنابراین والدین باید به فرزندانشان یاد بدهند اگر در چنین موقعیت هایی قرار گرفت، هرگز تسلیم خواسته های دوستان نشود.

نویسنده: دکتر رضارستمی

منبع: روزنامه سلامت
زمان آخرین مطلب این کاربر: 13روز قبل
يکشنبه 6/11/1392 - 18:32
sunflower12 ( تعداد مطالب : 220 ) ( تعداد نظرات : 4 )

اگر روزی کار به جایی برسد که نوجوان شما به طرف مواد مخدر تمایل پیدا کند مطمئن باشید سر سوزنی پیشگیری، بسیار با ارزش‌تر از خروارها مداواست. برآوردن نیازهای روزمره نوجوانان و زندگی کردن کنار پدر و مادر به‌تنهایی سلامت اجتماعی و فردی آنها را تامین نمی‌کند، بلکه علاوه بر آن باید با تیزبینی و هوشیاری، راهکارهای زیر را دنبال کنید تا از داشتن خانواده و فرزندانی به‌دور از اعتیاد لذت ببرید.
1ـ در شرایط حساس کنار او باشید

میان نوجوانان چشم و همچشمی ‌و به اصطلاح روکم کنی بسیار رایج است و صدالبته تاب آوردن و تن ندادن به این‌گونه رفتارها که گاهی پر خطر است برای آنها بسیار دشوار خواهد بود. والدین باید چنین موقعیت‌هایی را برای فرزندان خود پیش‌بینی کنند و از کودکی طوری آنها را تربیت کنند تا در مواجهه با پیشنهاد مصرف مواد مخدر از گفتن «نه» هراسی نداشته باشند. اگر روزی برای شما چنین موقعیتی را تعریف کردند آنها را درحد یک قهرمان تشویق کنید و خود باوری‌شان را بالا ببرید.

2ـ دوستان فرزند نوجوان‌تان را بشناسید

از نوجوان خود بخواهید دوستانش را به شما معرفی کند. آنها را به خانه خود دعوت کنید و روی رفتار آنها دقیق شوید. توجه کنید چه ویژگی‌ها و اشتراکاتی آنها را به هم نزدیک کرده است. خیلی مهم است که با خانواده دوستان فرزندتان از نزدیک آشنا شوید و رابطه خود را با آنها تاحدی صمیمی‌کنید که بتوانید آنها را به اسم کوچک صدا کنید. به این ترتیب اگر روزی رفتار فرزند شما اسرارآمیز شد می‌توانید از دوستان او بپرسید یا با والدینشان مطرح کنید. درچنین شرایطی اگر احتمال مصرف مواد مخدر بین آنها وجود داشته باشد زودتر قضیه برملا خواهد شد.

3ـ با نوجوان خود در تماس باشید

چنانچه به علت شاغل بودن یا هر دلیل دیگری پس از تعطیل شدن مدرسه نمی‌توانید در خانه باشید، به فرزند نوجوانتان زنگ بزنید و از ساعت بازگشت او به منزل مطلع شوید و برایش یادداشت بگذارید و کارهای لازم را به او گوشزد کنید. به نوجوان‌تان نشان دهید مراقب او هستید. می‌توانید از یکی از دوستان یا اقوام نزدیک خود که به او دسترسی دارد بخواهید در ساعاتی که شما در منزل نیستید نظارت بر فرزند شما را به عهده بگیرد. تنهایی ساعات پس از مدرسه بسیار مهم است. طوری برنامه‌ریزی کنید تا از احوال او بی خبر نباشید. متاسفانه در بیشتر موارد نوجوانان در ساعات تنهایی‌شان در بعدازظهر به کارهای خلاف و مصرف مواد مخدر روی می‌آورند.به این ترتیب نوجوانانی که می‌دانند توسط والدین خود کنترل می‌شوند بیشتر مراقب رفتار خود هستند.

4 ـ با نوجوانان‌تان درباره مواد مخدر صحبت کنید

اطلاعات خود را درخصوص مواد مخدر بالاببرید. هراز گاهی درمورد این موضوع باب صحبت را باز کنید و ازعواقب جسمی، روحی و اجتماعی آن با فرزند خود گفت‌وگو کنید. فرزند نوجوان خود را وارد بحث کنید و به او مجال دهید نظرات خود را بیان کند، ولی هرگز سخنرانی نکنید. بعضی والدین از صحبت کردن در این مورد واهمه دارند، ولی بچه‌ها وقتی وارد مدرسه می‌شوند کم و بیش چیزهایی در مورد اعتیاد می‌فهمند و در سنین بالاتر افراد معتاد را می‌بینند و رفتار آنان را زیر نظر می‌گیرند. اگر در خانواده درباره اعتیاد براحتی صحبت شود، در صورت بروز مشکل نوجوان می‌داند می‌تواند راحت به والدین خود تکیه کند.

5 ـ نوجوان‌تان را در کلاس‌های غیردرسی ثبت‌نام کنید

بعضی مدارس پس از ساعات آموزشی، کلاس‌های ورزشی، هنری و تفریحی برگزار می‌کنند. از این برنامه‌ها یا برنامه‌های ورزشی باشگاه‌ها استفاده کنید. در این برنامه‌ها نوجوانان گرد هم می‌آیند و انجام کارهای گروهی به آنها کمک می‌کند از رخوت و کسالت و افکار منفی دور شوند. با افراد سالم و پر نشاط آشنا می‌شوند و انگیزه‌شان برای داشتن زندگی سالم افزایش می‌یابد.

6 ـ‌ وقتی قصد بیرون رفتن دارد از او سوال کنید

هنگام ترک خانه از او سوال کنید کجا می‌رود، با چه کسی می‌رود، چه کار می‌خواهد بکند وچه موقع برمی‌گردد. آیا بیرون رفتن او ضروری است. به والدین دوستی که می‌خواهد با او بیرون برود زنگ بزنید. او باید بداند تحت کنترل شماست. به او بگویید دوستش دارید و سلامت او برای شما بسیار مهم است. به فرزندتان نشان دهید مراقبت کردن از او به معنی انتقاد یا عدم اعتماد نسبت به او نیست. نوجوانانی که می‌دانند توسط بزرگ‌تر‌ها کنترل می‌شوند کمتر به سمت موادمخدر می‌روند.

7 ـ الگوی فرزندتان باشید

اگر خود شما مواد مخدر یا مشروبات الکلی مصرف می‌کنید هرگز گمان نکنید فرزندتان متوجه کارهای شما نیست. نوجوانان همه چیز را بخوبی می‌فهمند و اگر در شرایط بدی گرفتار شوند رفتار شما را توجیه اشتباهات رفتاری خواهند دانست. درصورتی که اعتیاد دارید از او مخفی نکنید، بلکه با پذیرفتن مسئولیت خطای خود به ترک آن اقدام کنید. در مورد ضررهایی که مصرف مواد به شما وارد کرده با نوجوان خود صحبت کنید و از او و خانواده بخواهید برای ترک کردن به شما کمک کنند.

8 ـ اتحاد خانواده علیه اعتیاد را بالا ببرید

انزجار از موادمخدر را در خانواده خود به صورت یک آرمان درآورید؛ البته به این معنا نیست که مدام مانع خطاهای نوجوانتان باشید. بلکه نشان دهید خانواده شما برای لذت بردن از زندگی و مواجهه با مشکلات و چالش‌ها، راه‌هایی بهتر از پناه بردن به مصرف مواد مخدر و خماری آن انتخاب می‌کند.

9ـ روابط عمیق خانوادگی برقرارکنید

برنامه‌ریزی کنید به‌صورت دسته جمعی و خانوادگی تفریحاتی داشته باشید و برای این کار نظر تمام اعضای خانواده و بخصوص نوجوان خود را جویا شوید. لااقل هفته‌ای چهاربار دورهم شام بخورید. منظور این است که اوقات بیشتری را کنار خانواده خود سپری کنید. درچنین موقعیت‌هایی شما فرصت می‌کنید فرزندان خود را بهتر بشناسید و بفهمید به چه چیزهایی علاقه‌مند هستند و نیز از چه چیزهایی خوششان نمی‌آید. استعدادهای او را کشف می‌کنید و به افکار او پی می‌برید. می‌فهمید برای آینده خود چه برنامه‌ای دارد و می‌توانید درباره آن با او صحبت کنید و.... ضمنا لازم نیست در همه فعالیت‌های نوجوانان خانواده یا فامیل شرکت کنید. مشارکت گاه و بیگاه شما کفایت می‌کند. مطالعات نشان داده بچه‌هایی که از غذا خوردن و بودن در کنار والدین خود لذت می‌برند به‌طور طبیعی تمایل کمتری به سمت موادمخدر و کارهای خلاف دارند.

10ـ عادات رفتاری ناشایست خود را تغییر دهید

رفتارهای نادرست که در شما از دوران نوجوانی و جوانی باقی‌مانده به‌طور مستقیم روی فرزندانتان تاثیر می‌گذارد. مثلا اگرهنوز سیگار می‌کشید یا هنگام عصبانیت با دیگران درگیری فیزیکی پیدا می‌کنید و... این نوع رفتار‌ها تعدیل یا حذف کنید. چراکه انجام این‌گونه رفتارها جلوی نوجوانان خانواده در واقع مجوزی است برای عبور آنها از سد درستکاری و وارد شدن به حیطه‌های خلاف.
جام جم 
زمان آخرین مطلب این کاربر: 47روز قبل
جمعه 6/10/1392 - 21:12
ahmadchalepey ( تعداد مطالب : 2664 ) ( تعداد نظرات : 2430 )

جام جم آنلاین: خیلی تغییر کرده؛ دیگر هیچ‌یک از کارهایش مانند گذشته نیست. انگار نه انگار که این همه سال او را می‌شناختید و فکر می‌کردید با تمام خصوصیات اخلاقی‌اش آشنا هستید. حالا برای‌تان غریبه شده، آنقدر غریبه که حتی نمی‌توانید چند دقیقه‌ای هم با او هم صحبت شوید.

می گویید خودش خواسته که این طور شود، خودش مقصر است. اگر او نمی خواست، الان وضع فرق می کرد. او اما هیچ یک از این نظرات را تائید نمی کند. تازه اگر بپذیرد که تغییر کرده و رفتارش دیگر مانند گذشته نیست، باز هم زیر بار این حرف نمی رود و خودش را بی تقصیر می داند. پس چه کار باید کرد؟

وقتی شک می کنید که دوستی یا عزیزی گرفتار اعتیاد شده، چه کاری از دست شما ساخته است؟ فقط باید بنشینید و او را متهم کنید یا خودتان هم باید دست به کار شوید و او را نجات دهید؟ اگر دست روی دست بگذارید و کاری به کارش نداشته باشید، اوضاع بدتر هم خواهد شد. اگر هم او را وادار کنید، دلیل تغییر رفتارش را به شما بگوید و اعتراف کند، باز هم نتیجه دلخواه را نمی گیرید. اینجاست که به بن بست می رسید و زندگی شکل دیگری به خود می گیرد. در چنین شرایطی شاید بگویید کاش هیچ وقت او را نمی شناختید، کاش دوستش نداشتید و کاش... اما با این آه و حسرت ها، هیچ چیزی تغییر نمی کند و فقط کار را برای خودتان سخت تر می کنید.

اگر یکی از اعضای خانواده تان با چنین مشکلی روبه رو شده و به مصرف مواد روی آورده، فکر نکنید که نمی توانید کاری برایش انجام دهید. خیلی ها تصور می کنند خانواده نقشی در این زمینه ندارد و نمی تواند در ترک اعتیاد موثر باشد، اما دکتر علیرضا نوروزی، رئیس اداره پیشگیری و درمان سوءمصرف مواد وزارت بهداشت نظر دیگری دارد و به جام جم می گوید: خانواده نقش بسیار مهمی در این موقعیت دارد و می تواند به فرد معتاد کمک کند. البته باید این موضوع را هم بپذیریم که وقتی یکی از افراد خانواده گرفتار اعتیاد می شود و به مصرف مواد روی می آورد، بقیه اعضای خانواده هم دچار مشکلاتی خواهند شد و استرس زیادی را تحمل خواهند کرد. با این همه اما نحوه برخورد خانواده و شیوه رفتار آنها می تواند فرد معتاد را ترغیب کند تا روند درمان را آغاز و تا پایان نیز آن را طی کند.

کمک کنید؛ هم به خودتان، هم به او

وقتی یکی در خانواده معتاد باشد یا حداقل دیگر اعضای خانواده چنین فکر کنند، روش های مختلفی به ذهنشان می رسد تا به کمک آن فرد معتاد را نجات دهند. یکی ممکن است با اجبار و تحت فشار قرار دادن بخواهد از او اعتراف بگیرد و شخصی دیگر برعکس، می خواهد با محبت و قبول کردن تمام حرف ها و کارهایش او را وادار به ترک کند.

دکتر نوروزی اما می گوید بهترین و موثرترین کاری که اعضای خانواده می توانند برای فرد معتاد انجام دهند، کمک حرفه ای گرفتن از متخصصان است. بنابراین وی توصیه می کند اعضای خانواده با مراجعه به مشاور و درمیان گذاشتن نگرانی ها و مشکلاتی که دارند، از او راهنمایی بخواهند تا بتوانند با روش مناسب به فرد معتاد کمک کنند.

آن طور که دکتر نوروزی می گوید، خانواده ای که یکی از اعضایش دچار چنین مشکلی شده، به دلیل استرس ها و فشارهای ناشی از زندگی همراه با فرد مصرف کننده در معرض آسیب های دیگری مانند افسردگی نیز قرار می گیرد. از طرف دیگر، اعضای خانواده بدرستی نمی دانند شیوه برخورد صحیح با این فرد چیست و به همین دلیل توصیه می شود ابتدا دیگر اعضای خانواده به تنهایی به مشاور مراجعه کنند و برای آرامش خودشان از او کمک بگیرند تا مشکلاتی که برایشان پیش آمده تا حدی برطرف شود. پس از این مرحله می توانند روش های برخورد صحیح و راهکارهای مفید را بیاموزند تا به کمک آنها بهترین و موثرترین روش را برای آغاز درمان پیدا کنند.

خشم و نفرت یا عشق و محبت؟

همیشه و هرلحظه زیر نظر است. انگار همه کارهایشان را تعطیل کرده اند و مراقب او هستند. برای کوچک ترین کارش هم باید دلیل بیاورد، تازه اگر بقیه دلیلش را بپذیرند و آن را موجه بدانند، می تواند آن کار را انجام دهد وگرنه باز هم باید در اتاقش تنها بماند. یک روز این قدر به او محبت می کنند که نمی داند چه اتفاقی افتاده و چرا مورد توجه است و فردای آن روز با دعوا و تهدید و خشم بقیه روبه رو می شود. نمی داند چرا اعضای خانواده چنین روش هایی را در پیش می گیرند و بقیه هم چون نمی دانند چه کاری بهترین است، همه روش ها را امتحان می کنند.

دکتر نوروزی اما می گوید بهترین روش، ترکیبی از کنترل و محبت است که می تواند در هدایت فرد مصرف کننده به سمت درمان موثر باشد.

وی با تاکید براین که رها کردن فرد مصرف کننده به حال خودش و تنها گذاشتن او نتیجه مناسبی ندارد، یادآور می شود: اعضای خانواده باید به فرد مصرف کننده نشان دهند که همیشه آماده کمک کردن به او هستند و با کمال میل می خواهند برای رهایی از این وضع با او همراهی کنند. بنابراین هیچ وقت نباید از این موضوع خسته شوند و او را تنها بگذارند. بعضی هم می گویند اگر به معتاد محبت کنیم، کارش را تائید کرده ایم و به همین دلیل روش های خشونت آمیز را ترجیح می دهند. دکتر نوروزی اما نه محبت، بیش از حد را تائید می کند و نه خشونت و اجبار را موثر می داند. او بر این باور است که ترکیبی از کنترل و محبت بهترین و موثرین روش برای کمک خانواده به فرد معتاد است، اما محبت کردن هم به این معنی نیست که نسبت به رفتار و مصرف مواد فرد معتاد روی خوش نشان دهید بلکه برعکس، خانواده باید هرگونه رفتاری را که ممکن است به طور مستقیم یا غیرمستقیم تائیدکننده مصرف مواد باشد، متوقف کند و به هیچ عنوان به چنین رفتاری ادامه ندهد.

بنابراین وقتی می گویند رفتار با فرد معتاد باید همراه با محبت باشد، منظور توجه به او، اهمیت قائل شدن و نشان دادن آمادگی خانواده برای کمک به اوست تا او نیز درک کند اعضای خانواده اش به فکر درمان و برگشت او به وضع قبلی هستند، برایش وقت می گذارند و هرکاری از دستشان بربیاید انجام می دهند تا او هرچه زودتر سلامتش را به دست آورد و از وضعی که در آن گیر افتاده، نجات یابد.

با تهدید و خشونت نتیجه نمی گیرید

دکتر نوروزی به خانواده ها توصیه می کند که وقتی می خواهند درباره موضوع اعتیاد با شخص مصرف کننده صحبت کنند، به جای این که موضوعات ذهنی را مطرح کنند، آنچه موجب نگرانی شان شده را با فرد در میان بگذارند و اگر مطمئن نیستند فرد معتاد است، فقط درباره نگرانی هایشان با او صحبت کنند.

رئیس اداره پیشگیری و درمان سوءمصرف مواد وزارت بهداشت خاطرنشان می سازد: متاسفانه رفتارهای خشونت آمیز و تحت فشار گذاشتن فرد مصرف کننده به هیچ عنوان نتیجه مناسبی ندارد. درحقیقت، نباید فراموش کنیم خانواده این افراد هم در برابر کسی که رفتارهای غیرقانونی و پرخاشگرانه دارد، باید از خودشان محافظت کنند. در حالی که چنین اقداماتی فقط می تواند برای مدت کوتاهی ادامه داشته باشد و پس از آن، خیلی زود به شرایط قبل برمی گردد. این شکست ها و دوره های این چنینی هم می تواند موجب بدتر شدن سیر بیماری فرد شود و به همین دلیل اولین قدم برای کمک به فرد معتاد همان مشاوره و کمک گرفتن از نظر متخصصان است تا بتوانند به فردی که آماده تغییر رفتار نیست، کمک کنند برنامه درمانی را شروع کند.

وای به روزی که سرپرست خانواده معتاد شود

همیشه می گویند بزرگ ترها باید راه درست و غلط را نشان دهند و بچه ها را از مسیرهای اشتباه زندگی دور کنند اما اگر روزی یکی از همین بزرگ ترهای خانواده، خودش راه اشتباه را برود، چطور؟ خانواده های زیادی هستند که چنین شرایطی دارند و سرپرستشان معتاد است. دکتر نوروزی می گوید اگر هر کدام از سرپرست های خانواده دچار چنین مشکلی باشد، دیگر اعضای خانواده را با مشکل مواجه می کند و برای تغییر رفتار باید به فکر کمک باشد.

وی یادآور می شود: بچه هایی که در این خانواده ها زندگی می کنند، در معرض مشکلات بیشتری قرار دارند و خطر روی آوردن به اعتیاد و گرفتار شدن در مشکلات مصرف مواد هم میان آنها بیشتر می شود. در حقیقت، شخصی که در چنین محیطی زندگی کرده، صحنه های مصرف را دیده و در محیطی پرورش یافته که نگرش های ساده تر و آسان گیرانه تری نسبت به مصرف مواد وجود داشته، بیش از دیگران در معرض خطر خواهد بود و تمام این موارد می تواند نگرش و دیدگاه این بچه ها را تغییر دهد و بر شیوه رفتارشان در دوران نوجوانی و بزرگسالی اثر بگذارد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 116روز قبل
شنبه 30/9/1392 - 15:0
mabikasim ( تعداد مطالب : 1378 ) ( تعداد نظرات : 170 )

جام جم آنلاین: سال‌ها اعتیاد داشته و از مواد مخدر استفاده کرده، اما اکنون مدتی است که با ترک اعتیاد، از نظر جسمی پاک شده و دیگر چندان مشکلی ندارد، ولی هنوز هم نمی‌تواند به زندگی فعال گذشته‌اش برگردد.

می گویند ورزش روحیه اش را بهبود می بخشد، اما او تصور می کند توانی برای ورزش کردن ندارد. همین موضوع بهانه ای می شود برای بیکاری و تنها نشستن، غافل از این که همین بی تحرکی و انزوا می تواند تهدیدی باشد برای مصرف دوباره مواد مخدر و روی آوردن دوباره به اعتیاد.

لازم نیست حتما فردی معتاد شده باشد تا برای ترک کردن یا کسب نتیجه بهتر پس از درمان به ورزش روی بیاورد. فواید و نکات مثبت ورزش بیشتر از اینهاست و حتی برای پیشگیری از اعتیاد هم می توان از آن کمک گرفت. پدر و مادرهایی که نگران فرزندان شان هستند و می گویند برای پیشگیری از اعتیاد نوجوانان و جوانان، کاری از دست شان ساخته نیست باید بدانند ورزش های مناسب می تواند در پیشگیری از اعتیاد موثر باشد. متاسفانه این روزها اعتیاد به عنوان معضلی اجتماعی در جوامع مختلف مشاهده می شود و بسیاری از جوانان را که نیروهای فعال جامعه را تشکیل می دهند، گرفتار می سازد. با توجه به این که این پدیده در سراسر جهان روبه افزایش است، به نظر می رسد باید آگاهی بیشتری نسبت به این موضوع و روش های پیشگیری از آن داشته باشیم تا به بهترین شکل با آن مقابله کنیم.

دکتر هومن انگورانی، متخصص پزشکی ورزشی با اشاره به این موضوع به «جام جم» می گوید: راهکارهای متعددی برای پیشگیری از اعتیاد وجود دارد که می توان آنها را به افراد جامعه معرفی کرد و از آنها کمک گرفت؛ روش هایی از کسب مهارت های مختلف زندگی و آموزش این موارد به کودکان گرفته تا موارد خاصی که در مطالب علمی و پزشکی به آنها اشاره می شود.

این پزشک متخصص می افزاید: یکی از راهکارهایی که به نظر می رسد برای پیشگیری از اعتیاد موثر و کمک کننده است، افزودن ورزش و فعالیت های جسمی به برنامه روزانه زندگی است.

این استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران، پیروی از یک سبک زندگی سالم همراه با فعالیت های ورزشی موثر را که در محیطی مناسب انجام می شود، عاملی بازدارنده از اعتیاد برای کودکان و نوجوانان می داند و یادآور می شود: برای پیشگیری از اعتیاد و دیگر معضلات اجتماعی علاوه بر فراهم کردن یک سبک زندگی سالم برای کودکان و نوجوانان، باید آنها را از رفتارهای پرخطر دور کرد.

وی ادامه می دهد: اصلاح رفتارها، کاهش رفتارهای پرخطر و همین طور افزودن یک برنامه ورزشی مناسب و سالم که در محیطی ایمن انجام می شود، برای پیشگیری از بروز اعتیاد بویژه در گروه سنی کودکان و نوجوانان اهمیت ویژه ای دارد.

مقابله با مصرف دوباره پس از ترک

مسلما برای درمان اعتیاد و ترک مصرف مواد مخدر باید به جنبه های مختلفی توجه داشت. دکتر انگورانی ضمن بیان این که درمان اعتیاد، درمانی چندوجهی و چندجانبه است، خاطرنشان می کند: برای طی کردن روند درمان اعتیاد، غیر از درمان های جسمی و سم زدایی و همین طور درمان هایی که از برگشت و عود دوباره مشکل پیشگیری می کند، روش هایی پیشنهاد می شود که به کمک آنها می توان احتمال عود را کاهش داد.

با توجه به این که یکی از بزرگ ترین مسائل و مشکلات در زمینه ترک اعتیاد، احتمال مصرف دوباره مواد است، این متخصص پزشکی ورزشی یادآور می شود: نباید فراموش کنیم شخصی که درمان شده و سم زدایی را انجام داده و اکنون از نظر جسمی پاک است، همیشه در معرض خطر مصرف دوباره مواد قرار دارد. بر همین اساس باید راهکارهای مناسبی به این افراد توصیه شود که به کمک آنها احتمال بروز چنین مشکلی به حداقل برسد.

آن طور که این استادیار دانشگاه می گوید، یکی از این روش ها که مطالعات علمی نیز آن را ثابت کرده است، در پیش گرفتن و پیروی از سبک زندگی مناسب و شرکت کردن در برنامه های ورزشی است که می تواند احتمال مصرف درباره مواد را کاهش دهد. به عبارت دیگر، احتمال استفاده دوباره از مواد برای کسانی که زندگی کم تحرکی دارند، در مقایسه با افرادی که به ورزش و فعالیت جسمی روی آورده اند، بیشتر است.

این متخصص پزشکی، ورزشی به معتادانی که درمان شده و از نظر جسمی شرایط مناسبی برای ورزش کردن دارند، توصیه می کند پس از مشورت با متخصصان، برنامه ای ورزشی علمی و مناسب را زیر نظر آنها اجرا کنند.

بهترین ورزش ها پس از ترک

کسانی که سال ها از مواد مخدر استفاده کرده اند، ممکن است براحتی سمت ورزش نروند و مشغول فعالیت های جسمی نشوند. دکتر انگورانی به این افراد توصیه می کند زمانی که شرایط جسمی شان از سوی پزشک بررسی و شرایط آمادگی جسمانی آنها سنجیده شد و همچنین موقعیت روحی و روانی آنها هم مورد ارزیابی قرار گرفت، با متخصصان مشورت کرده و برنامه ورزشی مناسب را دریافت کنند.

به گفته وی، براساس شرایط هر فرد باید برنامه ورزشی مناسب و ملایمی برای او تعریف شود و در اختیارش قرار بگیرد. شدت ورزش هم باید بتدریج و باتوجه به توانایی فرد افزایش یابد. همچنین توصیه می شود این افراد حتما در ورزش های گروهی شرکت کنند و سلایق شان در نظر گرفته شود.

اعتیاد میان ورزشکاران

اگر قرار است ورزش و فعالیت های جسمی، خطر بروز اعتیاد را کاهش دهد پس نباید ورزشکار معتاد داشته باشیم. خیلی اینچنین فکر می کنند و باور دارند کسی که ورزش می کند، هرگز به مواد مخدر روی نخواهد آورد. در صورتی که به گفته دکتر انگورانی، همان طور که نقش ورزش در پیشگیری و درمان اعتیاد مشخص شده است، متاسفانه طی سال های اخیر برخی رشته های ورزشی، جوانان را به سمت سوءمصرف داروهای غیرمجاز و نیروزا نیز سوق داده که این موضوع می تواند عاملی برای ایجاد اعتیاد میان گروهی از ورزشکاران باشد.

می گویند مصرف مکمل ها دروازه ورود به مصرف داروهای غیرمجاز است و مصرف داروهای غیرمجاز هم دروازه ای برای ورود به مصرف مواد مخدر. این پزشک متخصص با بیان این مطلب می افزاید: متاسفانه اکنون میان بسیاری از رشته های ورزشی، بویژه رشته هایی که به ورزش های قدرتی مانند بدنسازی، پاورلیفتینگ و زیبایی اندام مربوط می شود، جوانان بدون داشتن آگاهی و اطلاعات کافی به باشگاه های ورزشی مراجعه می کنند و با دیدن تبلیغات یا شنیدن حرف های دیگران، تصمیم می گیرند راهی ساده و کوتاه برای رسیدن به هدف شان که همان تقویت عضلات و حجم دادن به آنهاست، پیدا کنند. به همین دلیل هم به مصرف مواد و مکمل های مختلفی روی می آورند که به آنها پیشنهاد داده می شود.

این متخصص پزشکی ورزشی توضیح می دهد: متاسفانه بسیاری از این مکمل ها از راه های غیرقانونی وارد کشور می شود و آلوده به ترکیباتی غیرمجاز است. از طرفی هم روش مصرف بسیاری از این داروها به شکل تزریقی است که خود این تزریق ها می تواند زمینه ساز بروز رفتارهای پرخطر باشد. همچنین آن طور که مطالعات نشان می دهد، ورزشکارانی که از این ترکیبات به مقدار بیشتری استفاده می کنند، در آینده هم بیشتر از دیگران در معرض خطر سوءمصرف مواد قرار می گیرند.

وی با اشاره به مطالعه ای که در این زمینه و در ایران انجام شده است، می گوید: در این پژوهش حدود هزار ورزشکار از سالن های بدنسازی مختلفی که در سطح شهر تهران وجود دارد، با پرسش نامه هایی مورد ارزیابی قرار گرفتند که متاسفانه آمار به دست آمده درباره مصرف مواد نیروزا، بسیار زیاد بوده و حتی مصرف ترکیبات مخدری مانند آمفتامین و حشیش نیز از سوی درصد قابل توجهی از این ورزشکاران ذکر شده بود.

دکتر انگورانی می گوید: همان طور که درباره فواید ورزش و نقش مثبت آن صحبت می شود، برای پیشگیری از بروز رفتارهای پرخطر باید نظارتی علمی و دقیق همراه با افزایش آگاهی ورزشکاران داشته باشیم تا جوانان و نوجوانان را از این خطرها دور نگه داریم.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 116روز قبل
پنج شنبه 21/9/1392 - 16:53
zahedkola ( تعداد مطالب : 1568 ) ( تعداد نظرات : 386 )

جام جم آنلاین: جرم یکی از نشانه‌های عدم تعادل اجتماعی است. این عدم تعادل به هیچ بخشی از جامعه رحم نمی‌کند و خود را در همه صحنه‌ها و جای‌جای شهر نشان می‌دهد پس بی‌دلیل نیست چند وقتی است از جرایمی می‌شنویم که در ارتباط با صندوق صدقات رخ می‌دهد.

سرقت از صندوق صدقات یکی از تصاویر نسبتا شایع در این روزهاست. سرقت پول های درون صندوق معمولا توسط افراد معتاد صورت می گیرد. آنها دو روش برای این کار خود دارند؛ نخست استفاده از یک سیم مفتولی و بالا کشیدن پول از درون صندوق و دیگری آغشته شدن حفره ورود پول به شمع مذاب و در نتیجه استفاده از پول های چسبیده شده به این شمع مذاب. درباره این نوع جرم در کنار معتاد بودن اکثر مرتکبان دو نکته دیگر حائز اهمیت است؛ یکی این که اکثر مردم با بی توجهی از کنار این افراد رد می شوند و به نوعی از کار آنان چشم می پوشند و یکی دیگر این که به نظر افراد مجرم خود را یکی از مستحقان آن پول می دانند و برای ارتکاب این جرم به خود حق می دهند. غافل از این که این پول قرار است در یک روند ساماندهی شده و به مصارف معین و مشخص و البته مناسب برسد، نه خرید بسته های تریاک و شیشه. با این حال گاهی خبر دستگیری یک سارق صندوق صدقات منتشر می شود؛ سارقانی که حتی 70 و در یک مورد 150 صندوق را مورد دستبرد قرار داده اند.

از آن سو کار دیگری که معمولا توسط مجرمان یقه سفید و به صورت باندی انجام می شود نصب صندوق های صدقات تقلبی است. مسئولان کمیته امداد البته این ماجرا را تائید نمی کنند، اما در افواه عمومی حکایت هایی از این صندوق های تقلبی وجود دارد ضمن این که حقوقدانان به بحث در مورد چیستی و چرایی این جرم هم پرداخته اند. بسیاری از آنان معتقدند این کار مصداقی از جرم کلاهبرداری است. گستردگی شهرهای بزرگ و دشواری نظارت صحیح بر صندوق های صدقات دو دلیل روی دادن این جرائم هستند.

در عین حال جالب است بدانید افرادی که صدقه هم می پردازند گاهی رویدادهای جالب توجهی را می سازند. در یک نمونه در تهران، سکه هایی با قدمت دوران صفوی در صندوق صدقات کشف شد و از آن طرف، فردی که شغلش فروش پول خرد است در یک مصاحبه گفته گاهی مردم پول جعلی درون صندوق صدقه می اندازند.

به این ترتیب صندوق های صدقه به عنوان یک المان شهری که معمولا بدون دفاع (محافظت مناسب) است، پدیده جالبی برای انجام انواع تخلفات می شود. از خرج کردن پول خرد گرفته تا تحویل سکه هایی که احتمالا قاچاق بوده و از سرقت گرفته تا حتی تخریب و بردن صندوق و نصب صندوق های صدقات تقلبی. به نظر می رسد یکی از راهکارهای مقابله با چنین مسائلی الکترونیکی کردن فرآیند صدقه دادن است تا پدیده های فیزیکی حذف شود و امکان انجام چنین جرایمی به حداقل برسد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 116روز قبل
چهارشنبه 20/9/1392 - 22:56
zahedkola ( تعداد مطالب : 1568 ) ( تعداد نظرات : 386 )

مصرف قلیان از دیرباز در کشور ما و برخی جوامع دیگر به عنوان یک تفریح مرسوم بوده است و متاسفانه به جمع استفاده‌کنندگان آن اضافه شده است.

Vahid Sohrabi Abad (19).jpg

به گزارش سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بالا رفتن محبوبیت قلیان و استفاده از آن در محافل مختلف تا حد زیادی به دلیل تبلیغات بی‌اساسی است که درباره سالم بودن آن در بازار تجاری بر سر زبان‌ها افتاده است. در حالی که تحقیقات نشان می‌دهد برخلاف تصور عمومی، کشیدن قلیان بیش از سیگار برای سلامتی مضر است.

 

 

مصرف قلیان و باورهای نادرست

 

 

درباره مصرف قلیان باورهای غلطی در نزد بسیاری از مردم رایج است. شاید یکی از علت‌های گسترش مصرف قلیان همین باورهای نادرست باشد. از آنجا که سیستم کار قلیان بر پایه استفاده از حرارت غیرمستقیم و فیلتراسیون آب استوار است، بنابراین یکی از این تصورهای نادرست این است که آب موجود در قلیان جلوی ورود مواد مضر و سمی توتون و تنباکو به بدن را می‌گیرد!

 

برهمین اساس، عده‌ای آن را جایگزین مناسبی برای سیگار می‌دانند. در حالی که برخلاف این تصور، بیشتر این مواد سمی از جمله نیکوتین وارد ریه می‌شوند و به خاطر پک‌های عمیقی که اغلب فرد برای فرو بردن دود می‌زند، آسیب‌های جدی‌تر به حبابچه‌های ریه وارد می‌شود.

 

علاوه بر آن، مرطوب بودن لوله قلیان و مجرای خروج دود، می‌تواند عامل مهمی جهت رشد میکروب‌ها و قارچ‌ها باشد. تحقیقات اخیر مربوط به کشت مواد داخل لوله قلیان نشان داده است این مواد حاوی صدها نوع قارچ و میکروب است که به راحتی توسط دود، وارد دستگاه تنفسی می‌شوند و زمینه بروز عفونت‌های ریوی را فراهم می‌آورند.

 

به گزارش ایسنا به نقل از «ایران پاک»، دود قلیان اعتیادآور است و هرگز جایگزین مناسبی برای سیگار نیست.

 

تصور عمومی دیگر این است که اگر دود قلیان وارد ریه‌ها نشود، آسیبی به آنها وارد نمی‌سازد. این تصور نیز کاملا غلط است. چون دود از طریق مخاط و بافت ظریف دهان، حلق و حنجره جذب بدن می‌شود و آثار بسیار سوء خود را بر جای می‌گذارد.

 

بنا به گفته متخصصان، دود حاصل از مصرف قلیان، نه تنها همه موارد سرطان‌زای دود سیگار را داراست، بلکه مونوکسید کربن بیشتری هم دارد. مونوکسید کربن موجود در دود سیگار و قلیان جای اکسیژن موجود در جریان خون را اشغال می‌کند و بدین‌وسیله بافت‌های بدن را از اکسیژن محروم می‌کند.

 

بنا به نظر متخصصان، مصرف‌کنندگان قلیان در هر بار مصرف، دود بسیار زیادتری را در مقایسه با کشیدن یک نخ سیگار دریافت می‌کنند. مصرف یک نخ سیگار به طور معمول بین 500 سی‌سی تا یک لیتر دود تولید می‌کند، اما هر پک قلیان به طور متوسط حاوی 15 درصد تا یک لیتر دود است.

 

بنابراین، اگر مدت زمان مصرف قلیان را به طور متداول بین 40 تا 60 دقیقه محاسه کنیم و در هر وعده مصرف 50 تا 100 پک به قلیان زده شود، به رغم دفعات کمتر استفاده از آن در مقایسه با سیگار مقدار دود بیشتری وارد ریه‌ها می‌شود. به این ترتیب مسلم است، اثرات مضر و تخریب‌کننده قلیان کمتر از سیگار نیست، بلکه می‌تواند بیشتر هم باشد.

 

 

پیامدها و عوارض مصرف قلیان

 

 

امروزه استعمال دخانیات به عنوان یک فاکتور خطر عمده برای ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها به شمار می‌آید که در این‌جا به طور خلاصه به آن‌ها اشاره می‌شود.

 

1- بیماری‌های قلبی و عروقی

 

یکی از مهم‌ترین عوارض مصرف دخانیات، بیماری‌های قلبی - عروقی است. بیماری‌های قلبی – عروقی شامل امراضی مانند فشار خون بالا، بیماری عروق کرونر و سکته قلبی و مغزی می‌شود. شاید مهم‌ترین اثر منفرد دخانیات بر سلامتی، نقش آن‌ها در ایجاد بیماری‌های قلب و عروق باشد. پژوهش‌ها بیانگر این واقعیت است که خطر حمله قلبی در کسانی که دخانیات مصرف می‌کنند، 70 درصد بیشتر از افراد عادی است.

 

2- انواع سرطان‌ها

 

دود تنباکو حاوی هزاران ماده از جمله مواد شیمیایی و ذرات ریز قطران است که عموما می‌توانند باعث ایجاد سرطان شوند.

 

مواد محرک موجود در دود سیگار و تنباکو باعث تنگی راه‌های هوایی و لوله‌های برونشی می‌شوند که حاصل آن تولید بیش از حد خلط است. این محرک‌ها ممکن است عملکرد سلول‌های سیستم ایمنی در ریه‌ها را با اشکال روبرو سازد و تعادل طبیعی آنزیم‌های ریوی را به هم بریزند که نتیجه آن آسیب‌پذیرتر شدن افراد در برابر بیماری‌های تنفسی است.

 

در نتیجه دود استنشاق شده، کارآیی مژک‌های داخل مجاری تنفسی را کاهش می‌دهند. این مژک‌ها اجسام ریز و مو مانندی هستند که در حالت طبیعی شبیه یک جارو عمل می‌کنند و ذرات خارجی را از ریه‌ها بیرون می‌ریزند. کشیدن یک نخ سیگار یا چند پک قلیان می‌تواند عملکرد جارویی این مژک‌ها را تقریبا برای یک ساعت کند سازد.

 

مصرف منظم و مداوم سیگار و قلیان، کم و بیش این مژک‌ها را فلج می‌کند و ریه‌ها را در معرض میلیاردها ذره ریز موجود در دود آن‌ها قرار می‌دهد. وقتی این مژ‌ک‌ها تا حد زیادی کارآیی خود را از دست دادند، قطرات حاصل از دود سیگار و تنباکو به تدریج سطح داخلی مجاری تنفسی را پوشانده و به آن‌ها آسیب می‌رساند. درواقع، وقتی این قطران داخل ریه‌ها سرد شد، لایه قهوه‌ای رنگ چسبناکی را روی پوشش داخلی مجاری تنفسی تشکیل می‌دهد. این لایه حاوی قطران و مواد شیمیایی دیگری است که می‌توانند باعث سرطان شوند.

 

سرطان‌های لب، دهان، حنجره، حلق، مری، لوزالمعده، کبد، کلیه، مثانه، دهانه رحم و سرطان روده بزرگ از دیگر عوارض بدخیم استفاده از سیگار و قلیان به شمار می‌روند. علاوه بر آن، دود ناشی از مصرف دخانیات می‌تواند باعث ایجاد زخم‌های گوارشی شود. همچنین قلیان باعث ریفلاکس معده (برگشت اسید معده به مری) می‌شود که در نتیجه آن، فرد سوزش شدیدی در سر دل دارد و دچار تهوع می‌شود. این بیماری تی در برخی موارد منجر به سرطان مری نیز می‌شود.

 

3- تاثیر منفی بر زنان باردار و سقط جنین

 

زنانی که در دوران حاملگی سیگار یا قلیان می‌کشند بیشتر با خطر سقط جنین، مرده‌زایی یا تولد نوزادان کم وزن مواجه هستند. مطالعات همچنین حاکی از نوعی ارتباط مستقیم بین مصرف دخانیات توسط مادر در دوران بارداری و خطر سندرم مرگ ناگهانی اطفال است.

 

این ماده سال‌هاست که توسط کشورهای عربی تولید می‌شود و با انواع طعم‌ها و اسانس‌ها در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد. تبلیغات وسیع به این باور دامن زده است که این نوع تنباکو بی‌خطر است! در حالی که به گفته پزشکان، این تنباکوها از بدترین نوع برگ توتون تهیه شده و اغلب از دورریز محصول کارخانه‌های تولید توتون به دست می‌آیند، اما به واسطه اضافه کردن مواد شیمیایی معطر و بسته‌بندی‌های جذاب و پرزرق و برق در کشورهای عربی، آن‌ها را به نام «معسل» به فروش می‌رسانند.

 

در این کارخانه‌ها، پوست میوه‌ها را تخمیر و با ملاس یا گلیسرین مخلوط می‌کنند. اگر این مخلوط با زغال سوزانده شود، آکرولئین تولید می‌کند. آکرولئین ماده‌ای سرطان‌زاست که باعث ایجاد سرطان مثانه می‌شود. این اسانس‌ها، علاوه بر تحریک دستگاه تنفسی موجب حساسیت و آلرژی می‌شوند. بنابراین، جدا از بیماری‌های ذکر شده، رینیت آلرژیک و سرفه‌های مزمن همراه با خلط از عوارض دیگر مصرف این مواد است.

 

 

مصرف قلیان و آسیب به دیگران

 

 

سیگار و قلیان نه تنها برای کسانی که مصرف‌کننده آنها هستند، مضر و خطرناک است. بلکه به اطرافیان و کسانی که به صورت غیرمستقیم در معرض دود سیگار و قلیان قرار می‌گیرند (دود دست دوم) نیز آسیب می‌رساند. آژانس حفظ محیط زیست (EPA) دود سیگار در محیط را به عنوان یک ماده سرطان‌زای گروه A که مسئول هزاران مورد سرطان ریه در هر سال در میان افراد غیرسیگاری است، طبقه‌بندی کرده است.

 

افرادی نیز که در مواجهه با دود تحمیلی قلیان قرار دارند، همانند مصرف‌کنندگان آن امکان ابتلا به انواع سرطان‌ها، بیماری‌های قلب و عروق، تنفسی و آثار سوء دوران بارداری را دارند.

 

بهتر است بدانیم که:

 

- تاکنون هزاران مقاله علمی که نتیجه تحقیقات، تجربه‌ها و بررسی‌های پزشکان و دانشمندان و دستاورد دانشگاه‌ها و مراکز علمی جهان است، آثار سوء و مضرات دخانیات را تایید و به همگان به ویژه جوانان توصیه می‌کنند تا از مصرف آن پرهیز کنند.

 

- سیستم بسیار پیچیده بدن به ویژه قلب و ریه‌های شفاف ما برای یک زندگی سالم و شاداب آفریده شده‌اند، اگر آنها را با دود دخانیات آلوده کنیم، مجبوریم یک عمر زندگی خاکستری و سیاه دردآلود را تحمل کنیم.

 

- سالیانه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان بر اثر مصرف دخانیات و مرگ زودرس جان خود را از دست می‌دهند.

 

- استعمال دخانیات، هزینه‌های سنگینی در بر دارد. زمان‌های از دست رفته، بیماری‌های قلبی – عروقی و ریوی، هزینه‌های درمانی، غیبت از کار بر اثر بیماری، تنها بخشی از این هزینه‌های جبران‌ناپذیر است.

 

- آنچه که پایانش درد، رنج و سختی است و آرامش و راحتی را از آدمی سلب می‌کند، تفریح نیست، پس هرگز به مصرف قلیان به چشم یک تفریح سالم نگاه نکنیم.

 

- مصرف سیگار و قلیان می‌تواند آغاز برای گرایش به مصرف مواد مخدر باشد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 116روز قبل
سه شنبه 19/9/1392 - 14:17
mabikasim ( تعداد مطالب : 1378 ) ( تعداد نظرات : 170 )

پزشکان آمریکایی هشدار دادند مردانی که پس از تشخیص سرطان همچنان به کشیدن سیگار ادامه می‌دهند با خطر مرگ زودرس مواجه هستند.

76-39.jpg

به گزارش سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پزشکان تاکید دارند حتی پس از تشخیص سرطان در فرد هنوز برای ترک سیگار دیر نیست و خودداری از استعمال دخانیات در افزایش طول عمر این بیماران تاثیرگذار است.

 

در این بررسی متخصصان سوابق پزشکی گروهی از مردان مسنی را که در فاصله سال‌های 1986 و 1989 میلادی در مطالعه‌ای در شانگهای چین شرکت کرده‌ بودند، بررسی کردند. در این مطالعه بیش از 18 هزار مرد 45 تا 64 ساله شرکت کرده بودند.

 

به گفته پزشکان تا سال 2010 میلادی بیش از 1600 نفر از این شرکت‌کنندگان به سرطان مبتلا شدند که از میان آنان 340 نفر سیگار نمی‌کشیدند، 545 نفر پیش از تشخیص ابتلا به سرطان سیگار را ترک کردند و 747 نفر دیگر حتی پس از تشخیص سرطان همچنان سیگار می‌کشیدند.

 

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه دیلی‌میل، پزشکان در این مطالعه دریافتند خطر مرگ زودرس در مردانی که پس از تشخیص سرطان همچنان به کشیدن سیگار ادامه می‌دهند، 59 درصد بیشتر است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 116روز قبل
دوشنبه 18/9/1392 - 16:19
ahmadchalepey ( تعداد مطالب : 2664 ) ( تعداد نظرات : 2430 )

عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار گفت : خطر سرطان ریه در مردان سیگاری 20 و در زنان سیگاری 12 برابر می شود.

 

دکتر ˈنصیر دهقانˈ روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا خاطرنشان کرد: خطر کلی مرگ و میر در افراد سیگاری نسبت به غیر سیگاری ها دو برابر بیشتر است .این درحالی است که بخش زیادی از خطرات و آسیب های ناشی از مصرف سیگار در 2 تا 3 سال اول پس از ترک آن، کاهش چشمگیری می یابد.

وی افزود: مطالعات نشان می دهد که خطر سکته قلبی در اثر مصرف سیگار افزایش نسبی پیدا می کند که پس از یک سال از ترک آن به یک سوم کاهش پیدا می کند و بعد از سه تا چهارسال فرد می تواند تقریبا مشابه شخصی شود که سیگاری نبوده است.

دهقان خاطرنشان کرد : 10 سال پس از ترک سیگار، خطر سرطان ریه 30 تا 50 درصد کاهش می یابد که به مرور زمان این خطر کاهش بیشتری پیدا می کند.

دهقان یادآور شد: بلافاصله بعد از ترک سیگار، بدن شروع به بازسازی ارگان های مختلف خود می کند البته ممکن است بعضی از ارگان های بدن قادر به بازسازی کامل خود نباشند که این مسئله به طول مدت زمان مصرف سیگار فرد بستگی دارد.

وی همچنین در مورد خطر بروز سرطان مری در سیگاری ها هشدار داد و گفت : خطر سرطان مری در سیگاری ها 5 تا 10 برابر و خطر سرطان مثانه 2 تا 4 برابر بیشتر است که پس از ترک سیگار این خطرات به طور معنی داری کاهش می یابد به طوری که پنج سال پس از ترک به 50 درصد کاهش می یابد . همچنین خطر سرطان دهانه رحم در زنان سیگاری 2 تا 3 برابر بیشتر است که چند سال پس از ترک خطر آن کاهش چشمگیری پیدا می کند.

وی با تاکید بر ترک سیگار در میان جوانان و افراد جامعه گفت :برای ترک سیگار، مشورت با پزشک می تواند کمک کننده باشد و افراد دوران ترک خود را راحت تر پشت سر بگذارند و احتمال موفقیت خود را افزایش دهند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 116روز قبل
يکشنبه 10/9/1392 - 19:30
  • تعداد رکورد ها : 906