• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
عضویت در خبرنامه
taghvimi ( تعداد مطالب : 10138 ) ( تعداد نظرات : 681 )

هشدار سازمان جهانی بهداشت در مورد‌ سیگار الکترونیک

مطالعات جدید دانشمندان نشان می دهد سیگار الکترونیک میل به سیگار کشیدن را افزایش می دهد.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، سازمان جهانی بهداشت با درخواست كنترل مصرف سیگارهای الكترونیك هشدار داده است که جوامع امروزه باید قوانین جدیدی درباره عدم استفاده از سیگار در مکان های عمومی وضع کنند و رواج و تبلیغ سیگار الکترونیک را ممنوع کنند.

بررسی ها نشان می دهند، سیگار الکترونیک در مراحل اولیه می تواند تا حدودی مفید باشد اما استفاده مداوم از ان هیچ تاثیری در کاهش مضرات سیگار و کاهش میل افراد به سیگار کشیدن ندارد.

جایگزین كردن نیكوتین اصلی‌ترین روش برای ترك سیگار است؛ سیگار الكترونیك نیز مانع از ورود چند هزار ماده شیمیایی ناشی از سوختن سیگار می‌شود اما مطالعات اخیر نشان می‌دهد ‌ اسانسی كه در مخزن سیگار الكترونیك است حاوی موادی خطرناک است که به بدن ضرر می رساند.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 21ساعت و 6دقيقه قبل
چهارشنبه 9/7/1393 - 22:56
bahaar88 ( تعداد مطالب : 37976 ) ( تعداد نظرات : 2725 )
 
images 41 کمک به فرد معتاد پس از ترک اعتیاد
 خانواده ها باید تلاش کنند تا فرد، علائم محرومیت اش را راحت تر تحمل و درنهایت ترک کند ،شادی زیاد، ناراحتی بیش از اندازه، فشارهای خانوادگی یا کاری زیاد برای جبران خسارت گذشته در دوران پس از ترک می تواند برای فرد معتادی که حالا ترک کرده است، خطرناک باشد.

 

معصومه آباد در این زمینه افزود: دراین شرایط فرد به تنهایی نمی‌تواند این مشکل را حل کند و لازم است ‏در گام اول خانواده و سپس جامعه وارد عمل شوند که بهترین مداخله توانمندسازی فرد ‏معتاد و برگرداندن ظرفیت از دست رفته اوست.‏
وی معتقد است در اعتیاد، مانند هر بیماری دیگری، با دو مسئله مقابله و پیشگیری ‏روبه رو هستیم و مثل همیشه پیشگیری بهتر و کم هزینه‌تر از درمان است و برای این ‏منظور باید از ظرفیت خانواده‌ها و جامعه استفاده کرد. باید تمام تلاشمان را به کار ‏بگیریم تا به سمت توانمندسازی افراد پیش برویم.

 

این عضو شورای شهر با بیان اینکه بیماری اعتیاد، سرمایه‌های اصلی جامعه را از بین ‏می‌برد، تصریح کرد: در گذشته برای مقابله با اعتیاد موضوع و برنامه خاصی در دست ‏نبود، بنابراین می‌توان با برنامه‌ریزی دقیق در این بخش و درگیر کردن جامعه، به نتایج ‏مثبتی دست یافت.‏

آباد ضمن تاکید دوباره بر پیشگیری از اعتیاد، ادامه داد: اگر شرایطی فراهم شود تا افراد ‏در معرض آسیب، ایمن شوند، موضوع مبارزه با اعتیاد ساده‌تر می‌شود و برای این ‏منظور می‌توان با ایمن‌سازی جسمی و روانی افراد به نتایج مثبتی دست یافت که برای ‏این کار باید از خانواده‌ها شروع کرد تا در ادامه آثار آن را در کل جامعه دید.‏

وی در واکنش به این گفته که عده‌ای دسترسی آسان به موادمخدر را علت اصلی اعتیاد در ‏جامعه می‌دانند، گفت: تمام پدر و مادرها از کودکی فرزندان خود را در برابر بیماری‌ها ‏واکسینه می‌کنند، بنابراین اگر به مسئله اعتیاد با این دید نگاه شود و خانواده برای ‏واکسینه کردن روانی و اجتماعی فرزند خود در برابر اعتیاد، برنامه داشته باشد، هرقدر ‏هم که فضای گرایش به مواد مخدر در جامعه فراهم باشد، فرد در برابر آن مصون خواهد ‏بود، به گونه‌ای که جوان برای ورود به جامعه شرایط ایمن را داراست و حتی در برابر ‏اعتیاد به سیگار نیز واکسینه شده است.‏

عضو کمیسیون اجتماعی شورای شهر با اشاره به اینکه حتی یک نخ سیگار هم می‌تواند ‏مقدمه اعتیاد به مواد مخدر باشد، افزود: برای مبارزه با اعتیاد رویکرد اجتماعی ‏درنظر گرفته شده بسیار خوب و پسندیده است و امیدوارم هرچه زودتر نمود عینی آن را ‏در جامعه ببینیم. قطعا می‌توان با این رویکرد تمایل جوانان را به مصرف موادمخدر کم ‏کرد تا در نهایت تعداد مبتلایان به مصرف مواد مخدر در جامعه، کاهش چشمگیری پیدا ‏کند.‏

آباد یکی دیگر از راهکارهای پیشگیری از اعتیاد را، تقویت باورهای دینی دانست و ‏خاطرنشان کرد: داشتن باور و ایمان قلبی می‌تواند مانع از اعتیاد فرد به مصرف مواد ‏مخدر شود. به طور قطع، وقتی فرد به مصرف مواد مخدر مبتلا می‌شود، باورهای دینی ‏او محکم نبوده است، پس برای بهبود این مبتلایان باید توجه وی‍‍ژه‌ای به تقویت اعتقادات ‏دینی آنها شود.‏

این عضو شورای شهر با بیان اینکه برای مقابله با مصرف مواد مخدر نباید تنها از یک ‏بخش انتظار داشت، افزود: باید فضایی فراهم شود تا از ظرفیت تمام سازمان‌ها استفاده ‏کرد و همه توانمندی‌ها را با یک رهبرد مشخص در اختیار داشت. در این خصوص نقش ‏صدا و سیما به عنوان اثربخش ترین رسانه، بسیار مورد توجه است و این توقع وجود دارد ‏که رسانه ملی با تمام ظرفیت وارد عرصه مبارزه با موادمخدر شود و برای اطلاع‌رسانی ‏و توانمندسازی جوانان گام بردارد.‏

موضوع دیگری که آباد به آن اشاره کرد، لزوم بازگرداندن اعتماد به نفس از دست رفته ‏مبتلایان به مصرف موادمخدر است و اینکه تمام جامعه باید در این خصوص عملکرد مثبتی ‏داشته باشد.

به اعتقاد وی، شخصی که با تمام سختی‌ها توانسته مصرف مواد مخدر را ‏ترک کند، نیازمند حمایت همه جانبه است؛ چرا که او مستعد این است که با کوچکترین ضربه ‏ای بشکند و دوباره به مسیر اشتباه گذشته بازگردد.‏ پس لازم است در جامعه این ظرفیت ایجاد شود که با بهبودیافتگان اعتیاد برخورد ‏درستی شود و به اصطلاح به آنها برچسب زده نشود. متاسفانه خیلی از مبتلایان به ‏مصرف موادمخدر، برای رهایی از فشار رفتارهای غیرمنطقی، نمی‌توانند مصرف مواد ‏را برای همیشه کنار بگذارند و خیلی زود دوباره بیمار می‌شوند.‏

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1ساعت و 43دقيقه قبل
دوشنبه 31/6/1393 - 17:9
bahaar88 ( تعداد مطالب : 37976 ) ( تعداد نظرات : 2725 )

 2881

یک تحقیق جدید نشان داده است که درمان معتادان به هروئین و دیگر مخدرها با متادون می تواند موجب کاهش هورمون تستوسترون در مردان شود.

تحقیق مورد نظر که بر روی هزار مرد معتاد که در حال بازپروری با متادون بودند نشان داده است که سطح هورمون مردانه تستوسترون در آنها به یک چهارم تقلیل پیدا کرده است. این مطالعه در مجله Scientific Reports به چاپ رسیده است.

 

البته این تغییرات در زنان مشاهده نشده است. دکتر Zainab Samaan استادیار دانشگاه مک مستر در کانادا می گوید اینکه سطح تستوسترون در این مردان کم باشد قابل پیش بینی بود ولی ما انتظار نداشتیم این کاهس بدین حد شدید باشد.

وی می گوید پزشکان باید از این تاثیر اطلاع داشته باشند و سطح تستوسترون بیماران خود را که با متادون درمان میشوند اندازه گیری کنند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1ساعت و 43دقيقه قبل
يکشنبه 30/6/1393 - 16:28
bahaar88 ( تعداد مطالب : 37976 ) ( تعداد نظرات : 2725 )

سیگار کشیدن پدران در خانه، سلامت اعضای خانواده را به خطر می اندازد.

جدیدترین شماره نشریه پزشکی اپیدمیولوژی نوشت:بررسی های اخیر محققان در کره نشان می دهد: مادران و نوزادانی که همسران یا پدرانشان در خانه سیگار می کشند، میزان بیشتری نیکوتین در موی سر خود در مقایسه با دیگران دارند.

بررسی پژوهشگران درباره ۶۳ خانواده که مرد خانواده سیگاری بود ، نشان می دهد، سیگار کشیدن پدران در خانه و در فضای بسته باعث افزایش غلظت نیکوتین در موی سر مادران و نوزادان می شود که این امر می تواند با افزایش احتمال بروز عوارض ناشی از استعمال دخانیات همراه باشد.

پیش از این بررسی ها نشان داده بود که استنشاق تحمیلی دود سیگار احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری ها نظیر آسم ، بیماری های قلبی و سرطان را در افراد افزایش می دهد.
سیگار شایعترین علت قابل پیشگیری مرگ در جهان است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1ساعت و 43دقيقه قبل
يکشنبه 30/6/1393 - 9:24
bahaar88 ( تعداد مطالب : 37976 ) ( تعداد نظرات : 2725 )

 جزئیات خطرناکترین مخدرها در بازار ایران
 

مخدرهای سنتی در حالی به تدریج جای خود را به مخدرهای ارزان قیمت صنعتی می دهند که قاچاقچیان موادمخدر در یک اقدام غیر بشری خطرناکترین انواع این مخدرها را در قالب ادکلن، قرص، موادغذایی و خوراکی به جامعه تزریق و عرضه می کنند.


یکی از مخدرهایی که در چند سال گذشته وارد کشور شده مخدرBT محصول کشور هندوستان است که هنوز در بازارسیاه یکه تازی می کند. نحوه استعمال و اثرات آن نیز همانند ماده مخدر «ناس» است و در بسته‌هایی سبز رنگ و با طعم انواع میوه‌ها عرضه می‌شود. این ماده مخدراعتیاد، تحریک و سرخوشی، گیجی و احساس خارج شدن بخار سرد از مغز، از دست دادن تعادل روحی و رفتاری از عوارض روانی را در پی دارد.

" بی تی" دروازه ورود به مواد مخدر صنعتی و شیمیایی

محمدرضا یزدان پناه کار شناس مواد مخدر در گفتگو با مهر با اشاره به تمایل نوجوانان و جوانان به استفاده از ماده ای به نام بی تی به عنوان خوشبو کننده دهان می گوید: این ماده قاچاق مانند آدامس در سوپرمارکتها به فروش می رسد و بسیار مورد استفاده دانش آموزان قرار می گیرد در حالی که اثرات تخریبی بسیاری بر بدن دارد.وی با بیان اینکه بی تی از 60 درصد آهک، 20 درصد ناس، 10درصد خاک و 10درصد ماده خوشبو کننده ساخته شده، افزود: این ماده در جنگ جهانی برای عقیم کردن مردان و زنان در هند مورد استفاده قرار گرفته اما امروز به عنوان خوشبو کننده دهان در سوپرمارکتها به فروش می رسد. بی تی یک کالای قاچاق است و مسوولان گمرک باید توجه ویژه ای به مبارزه با قاچاق آن داشته باشند. این ماده باعث سرطان ریه و از بین رفتن لثه‌ها می‌شود و با توجه به مقدار زیاد آهک در آن برای بدن بسیار خطرناک است.

مخدر "تسبیح"

ماده مخدر "تسبیح" همان آمفتامین است که در ساخت دیگر مواد شیمیایی مخدر مثل شیشه استفاده می‌شود. این مخدر عوارضی از جمله سکته‌های مغزی و از دست دادن حس بویایی و چشایی را در پی دارد. شکل آن مانند دانه‌های گرد به صورت رشته‌هایی از جنس آمفتامین است و در نهایت ماده مخدر تسبیح مخلوطی از امفتامین و آیس است که با ۲ یا ۳ اسید بسیار خطرناک ترکیب می‌شود.

مخدر "برنز" و "نخ" و تاثیر آن بر روی مغز انسان

همچنین دو مخدر "برنز" و "نخ" از گروه مواد مخدر روان‌گردان‌ هستند که از تازه‌های مخدر کشور محسوب می شوند. این دو ماده به‌ طور مستقیم بر مغز و اعصاب اثر می‌گذارند. برای مصرف این مخدر معمولا برنز را روی یخ می‌گذارند و تبخیر می‌شود و سپس آن را استشمام می‌کنند. نخ نیز باید روی خراشیدگیهای بدن قرار گیرد که در این صورت عمقی به عرض یک الی ۲ سانتی متر و طول ۶ الی ۷ سانتی متر در بدن ایجاد می‌کند. خروج از هوشیاری، اختلال در شناسایی، نزدیک دیدن بلندیها و فاصله‌های دور یعنی کوتاه دیدن ارتفاعات و تشخیص ندادن خانواده از دیگران از ابتدایی‌ترین آثار این دو ماده هستند.

مخدر "پان پراگ" و عوارض آن

پان پراگ، ماده مخدری است که در غالب آدامس وارد ایران شد. این مخدر به شکل آدامس، پاستیل و پودرهایی با طعم نعنا و خوشبوکننده دهان وارد شده است. پراگ ترکیبی شبیه مخدر ناس بوده و از افغانستان، پاکستان و هند وارد می‌شود. مصرف این مخدر احساس گرمی، سرخوشی موقت، سبکی سر، گیجی و شادی کاذبی را برای مصرف کننده در پی دارد. همچنین از عوارض آن بروز سرطانهای دهان، حنجره و لثه بوده و دستگاه تنفسی و قلب و عروق مصرف‌کننده را از بین می برد و با جذب شدن توسط بزاق دهان، سلول‌های مغزی فرد را فلج میکند.

مخدر "ریتالین" بلای جان دانشجویان

مخدر "ریتالین" موجب کاهش خواب آلودگی و افزایش تمرکز می شود. این در حالی است که عوارض شدید سوءمصرف ریتالین مرتبا توسط جامعه پزشکی هشدار داده می‌شود. ریتالین، بالاترین مصرف غیرقانونی را در بین دانشجویان دارد؛ این دارو به روشهای مختلفی مانند خوردن قرص، استنشاق پودر یا تزریق مایع استفاده می‌شود. بی خوابی، سردرد، تهوع، اختلالات گوارشی و در مراحل بالاتر آسیب‌های شدید قلبی عروقی و از کار افتادگی کبد را به دنبال دارد و حتی باعث بروز واکنشهای پارونوئید و افسردگی شدید در مصرف مزمن آن می‌شود.

"جیب" و "تینا" عامل جنون و حرکت

از مخدر "جیب" و "تینا" بیشتر برای محافل شبانه استفاده می شود زیرا بیداری همراه با تحرکات بدن همراه با جنون دارد. این مواد که صورت تدخینی و با دود کردن استعمال می‌شود، شکلی از مت‌آمفتامین متبلور است که بدون بو و رنگ و مثل یک تکه یخ، سنگ نمک یا سنگ کوارتز است. این مواد محرک با نام جدید در طبقه‌بندی مواد شیمیایی غیرمجاز و محرک سیستم عصبی مرکزی قرار دارند و مدت اثر انها در شخص زیاد است.

مخدر "پودر شربت" وحشتناک ترین مخدر صنعتی

پودر شربت که از مرزهای پاکستان به کشور وارد شده به صورت پودر پس از حل کردن درچای داغ مصرف میشود. این ماده مخدر که اثراتی شبیه روانگردانها دارد. اثرات زیانبار این ماده مخدر باعث میشود که حالات عصبی و روحی شدیدی در مصرف کننده ایجاد میکند.

مخدر "کروکودیل" قاتل جدید جامعه

مخدر "کروکودیل" به تازگی وارد کشور شده که از ترکیب "قرص کدئین" با "بنزین"، "تینر"، "ید"، "اسید کلریدریک" یا همان "جوهر نمک" و "فسفر قرمز" تولید می‌شود. این ماده مخدر کشنده به عنوان جایگزینی برای «هروئین» تبدیل شده و قیمت آن به مراتب پایین‌تر از این ماده مخدر (هروئین) است. مصرف این مخدر موجب می شود تا پوست بدن به رنگ سبز درآید و پس از مدتی گوشت بدن به طور کامل پوسیده شده و از بین برود.

مخدر "اسپایس"

شاید بتوان تاثیر "اسپایس" را ۲۰۰ برابر ماری جوانا ارزیابی کرد. مصرف بیش از حد آن باعث نارسایی تنفسی، کما و تشنج، ضربان قلب کند و فشار خون پایین و ایست قلبی و مرگ می شود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1ساعت و 43دقيقه قبل
يکشنبه 30/6/1393 - 9:10
bahaar88 ( تعداد مطالب : 37976 ) ( تعداد نظرات : 2725 )

یک مطالعه نشان می دهد، سیگارهای الکترونیکی ( E Smok ) مانع از سیگار کشیدن نوجوانان نمی شوند بنابراین هرنوع تبلیغاتی دراین زمینه علمی و واقع بینانه نیست.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، دکتر لورن دوترا و دکتر استانتون گلانتز از مرکز تحقیقات توتون دانشگاه کالیفرنیا در آمریکا گفت: سیگارهای الکترونیکی به تقلید از سیگارهای معمولی، یک افشانه گرم نیکوتن ارائه می دهند.با این وجود سیگارهای الکترونیکی با طعم های توت فرنگی، شیرین بیان و شکلات به نوجوانان عرضه می شود.

در این مطالعه محققان با بررسی اطلاعات ۱۷ هزار و ۳۵۳ دانش آموز دوره راهنمایی و دبیرستان متوجه شدند: نوجوانانی که دست کم یک نخ سیگار الکترونیکی کشیده بودند و اکنون از این سیگارها می کشند خطر کشیدن سیگارهای معمولی در انها بیشتر است.

این مطالعه نشان داد: نوجوانانی که سیگارهای الکترونیکی استعمال کرده بودند تمایل آنها برای کشیدن سیگار معمولی بیشتر است.

محققان در مقاله خود نوشتند: در حالیکه ماهیت این مطالعه به ما اجازه نمی داد که بررسی کنیم آیا بیشتر جوانان سیگار کشیدن را با سیگارهای معمولی آغاز کرده اند و بعد به کشیدن سیگار الکترونیکی روی آوردند یا بر عکس، اما نتیجه مطالعه نشان داد که سیگارهای الکترونیکی موجب دلسردی جوانان از کشیدن سیگارهای معمولی نمی شود.

سیگار برقی یا سیگار الکترونیکی وسیله ای است الکترونیکی که استعمال دخانیات را شبیه سازی می کند.

این سیگار بخارات خاصی تولید می کند که بو، طعم، مزه و احساس کشیدن سیگار واقعی را به مصرف کننده می دهد اما زیان های سیگار واقعی را نداشته یا این زیان ها را به حداقل می رساند.

سیگار الکترونیکی اولین بار در سال ۲۰۰۳ و در کشور چین تولید شد اما امروزه در نقاط مختلف جهان فروخته می شود و میلیون ها مصرف کننده دارد.

در کشورهای مختلف، قوانین متفاوتی در مورد فروش و استفاده از سیگارهای الکترونیکی وضع شده است.

این سیگار الکترونیکی در حال حاضر به صورت اینترنتی و به قیمتهای ۶۴ و ۱۴۹ دلار و در سه مدل شبیه به سیگار، سیگار برگ و پیپ عرضه می شود.

این مطالعه در مجله JAMA Pediatrics منتشر شده است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1ساعت و 43دقيقه قبل
يکشنبه 30/6/1393 - 8:33
bahaar88 ( تعداد مطالب : 37976 ) ( تعداد نظرات : 2725 )

پژوهشگران علوم پزشکی در دانشگاه یو.سی.ال.ای در ایالات متحد امریکا می گویند نتایج یک مطالعه نشان می دهد که کشیدن سیگار علاوه بر ابتلا به سرطان و بیماری های قلبی و عروقی موجب تغییر پوسته مغز انسان نیز می شود.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، محققان می گویند که استعمال سیگار در ساختار مغز افراد جوان تغییراتی را ایجاد می کند و این تغییرات می تواند در افرادی که حتی مدت کمتری سیگار می کشند، نیز بروز کند.

دانشمندان دانشگاه یو.سی.ال.ای در آمریکا در این مطالعه نوجوانان پانزده ساله سیگاری را مورد بررسی قرار دادند.

این افراد روزی هفت نخ یا بیشتر سیگار می کشیدند.

این مطالعه نشان داد که در ۱۰۰ درصد این نوجوانان تغییراتی در پوسته مغز رخ داده است که می تواند موجب زوال عقل شود.

محققان می گویند: این عادت کشنده ، منطقه تصمیم گیری را در مغز دچار اختلال می کند و به همین دلیل سیگاری ها امکان به کار گرفتن نیروی خود را به منظور ترک سیگار از دست می دهند.

نتایج این مطالعه همچنین نشان می دهد که تغییرات عصبی زیستی که از نتایج سیگار کشیدن است علت وابستگی بزرگسالان سیگاری (که از دوره نوجوانی شروع به سیگار کشیدن کرده اند) به سیگار است .

این مطالعه در شماره اخیر ( ماه مارس ) نشریه Neuropsychopharmacology منتشر شده است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1ساعت و 43دقيقه قبل
شنبه 29/6/1393 - 17:33
bahaar88 ( تعداد مطالب : 37976 ) ( تعداد نظرات : 2725 )

مسکالین (MESCALINE) یکی از مخدرهائی است که توهمات را شدید نموده و آنها را بر می­انگیزد. ولی سر دسته و سلطان مواد توهم­زا، اسید لیزرجیک (L.S.D) است که بعد از 3 تا 4 روز مصرف، وابستگی و اعتیاد پدید می­آورد.

مسکالین ماده­ای است که از نوعی کاکتوس در مکزیک بدست می­آید. این کاکتوس توسط سرخپوستان آمریکای مرکزی به مدت صدها سال جهت انجام مراسم مذهبی و جادوگری قرار می­گرفته. مسکالین دارای قدرت توهم­زائی مانند «L.S.D» می­باشد که حالت نشئگی و خواب را افزایش می­دهد. مسکالین و داروهای توهم­آور مشابه آن، بی­نهایت برای شخص خطرناک هستند و حتی تحت­نظر پزشک نیز نباید مورد استفاده قرار گیرند. ناگفته نماند که این ماده وابستگی روانی ایجاد می­کند ولی وابستگی جسمی ندارد.

منابع: 

درمان اعتیاد به مواد مخدر طبیعی و صنعتی، عبد الحسین شاکرمی

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1ساعت و 43دقيقه قبل
شنبه 29/6/1393 - 11:51
bahaar88 ( تعداد مطالب : 37976 ) ( تعداد نظرات : 2725 )

یکی از مشتقات مؤثر تریاک می­ باشد که سفید کریستالی است. ماده­ای محرک و نشاط­ آور است. کار عضلات صاف روده را کند کرده و باعث شل شدن آنها می­ گردد. از نظر اعتیادآوری و زهرآگین بودن حد وسط مرفین و کدئین است. در آب نامحلول است ولی در الکل حل می­شود.

منابع: 

درمان اعتیاد به مواد مخدر طبیعی و صنعتی، عبد الحسین شاکرمی

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1ساعت و 43دقيقه قبل
شنبه 29/6/1393 - 11:51
bahaar88 ( تعداد مطالب : 37976 ) ( تعداد نظرات : 2725 )

نوع جدیدی از هروئین مکزیکی است که چهل برابر قوی­تر از هروئین معمولی و 10 برابر ارزانتر از آن است. چون از نظر رنگ و کیفیت به قیر شباهت دارد به قیر سیاه معروف شده است.

د. ام. تی (D.M.T)

د.ام.تی یک ماده توهم­ زا است که مصرف آن اعتیادآور است و موجب وابستگی روانی شده ولی وابستگی جسمی ایجاد نمی­کند.

منابع: 

درمان اعتیاد به مواد مخدر طبیعی و صنعتی، عبد الحسین شاکرمی

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1ساعت و 43دقيقه قبل
شنبه 29/6/1393 - 11:51
  • تعداد رکورد ها : 949