• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
عضویت در خبرنامه
ha_sh_2000 ( تعداد مطالب : 814 ) ( تعداد نظرات : 13 )

چگونه با معتادان برخورد كنیم

 

مدل برخورد با معتادان همواره در ایران مورد مناقشه و بحث بوده است. این مسئله به دوران پس از انقلاب اسلامی محدود نمی شود و با اندكی توجه می توان رد پای مشكل را پیش از انقلاب نیز پیدا كرد. در هر دوره بسته به نوع نگاه مسئولان، برخورد متفاوتی با مصرف كنندگان دائمی و تفننی صورت گرفته است. به نظر می رسد مسئولان امر برای اتخاذ سیاست های مناسب ابتدا باید به دو سؤال پاسخ گویند.

۱ - معتاد مجرم است یا بیمار؟ این سؤال آنقدر قدیمی و تكراری است كه شنیدن آن هیچ جذابیتی ندارد ولی متأسفانه تاكنون جواب قطعی به آن داده نشده است. چه موافق و چه مخالف باید پذیرفت كه مصرف مواد مخدر در ایران خلاف قانون است. هر كس به هر نحوی عملی خلاف قانون مرتكب می شود یا به خود آسیب می رساند و یا به دیگران. اگر به دیگران آسیب برساند، مجرم است. در ابتدایی ترین مكاتب سیاسی نیز آزادی مرز دارد و آن مرز، عدالت است. پس نمی توان عمداً یا سهواً حقوق دیگران را نقض كرد. اما اگر كسی با عمل خلاف قانونی كه انجام می دهد، به خود آسیب برساند، پیش از آن كه مجرم باشد، بیمار است. چون هیچ انسان سالم و هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد كه به خود آسیب برساند. از این جا معلوم می شود كه معتاد نیز چون به خود آسیب می رساند، یك بیمار است. البته بیماری او دوگانه است. بیماری كه بر اثر مصرف مواد تخدیركننده در جسم او پدید آمده است و مهم تر بیماری كه در روان او وجود دارد و فرد را به سمت مصرف سموم تحریك می كند. این نگاه البته موافقان و مخالفان خود را دارد كه نظرات هر دسته شنیدنی و محترم است ولی در هر صورت باید یك جواب قطعی و مشخص به سؤال مطرح شده داد و نمی توان به بهانه وجود نظرات مختلف از زیر بار یافتن پاسخ شانه خالی كرد.

۲ - مصرف مواد مخدر ایراد دارد یا سوء مصرف آن؟ در بسیاری از نقاط دنیا برای حفظ مردم و بخصوص جوانان از خطر آلودگی به مواد مخدر كشنده  آزمایشگاهی موادی نظیر تریاك به سادگی در اختیار آنان قرار می گیرد. هدف از مطرح كردن این مسئله تأیید آن نیست بلكه نشان دادن یك راه دیگر است كه می تواند حداقل به لحاظ نظری بررسی شود. از سوی دیگر در بسیاری از نقاط دنیا مصرف تفننی برخی از گونه های مواد مخدر نه جرم و نه بیماری محسوب می شود و در عوض كسانی كه جداً به این مواد وابسته شده اند- معتادان- مورد توجه قرار می گیرند. واضح است كه این نگاه نیز ایرادها و پیامدهای خاص خود را دارد و البته مخالفانی جدی و سرسخت با دلایل و ادله محكم. باز هم تكرار می كنم كه مطرح كردن این نوع نگاه تأیید آن نیست. در برخورد با یك معضل و مسئله باید به تمام راه حل های احتمالی توجه كرد و با دقت بهترین راه را انتخاب نمود.

به نظر می رسد بعد از گذشت این همه سال بالاخره باید یك بار برای همیشه به این سؤالات پاسخ داد و تكلیف خود و دیگران را مشخص كرد. عوض شدن سیاست گذاری ها به تبع عوض شدن مدیران جز اتلاف هزینه و وقت و سردرگم بودن مسئولان و مردم سود دیگری ندارد.

میثم قاسمی

 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 157روز قبل
چهارشنبه 14/12/1392 - 9:12
بر ز خ ( تعداد مطالب : 1717 ) ( تعداد نظرات : 4597 )
د سیگاری نه تنها سلامتی خود را در معرض انواع بیماری های خطرناک قرار می دهند، بلكه باعث رنجش و آزرده خاطر شدن اطرافیانشان می گردند. متأسفانه امروزه برخی افراد سیگار كـشیدن را نشانه بلوغ و یا حتی «كلاس» خود محسوب می كنند و با پک زدن های آنچنانی سعی در خودنمایی و فخرفروشی دارند.

عوارض و صدمات ناشی از استعمال سیگار تقریباً برای همگی ما آشكار و معلوم است اما در این بخش بـه 22 دلیل مهم برای ترك سیگار اشاره می كنیم:

1 - ظاهر آراسته تر با حذف لكه های روی انگشتان و دندانهایتان.

2 - حذف بوی بد دهان ناشی از كشیدن سیگار و تنفس راحت تر.

3 - حذف بوی سیگار از لباس، مو، و بـدنـتـان و تـمـام وسـایـلـی كه با آنها سروكار دارید.

4 - پیشگیری از پیدایش چین و چروك زودرس در پوست صورتتان.

5 - حذف مشكلات تنفسی از قبیل: خس خس حین تنفس، سرفه ، برونشیت مزمن، و از همه مهمتر سرطان ریه.

--------------------------------

6 - بازیافت دوباره حس بویایی و چـشایی كـه بـر اثر استعمال سیگار از حساسیتشان كاسته شده است. دوباره طعم واقعی غذایتان را احساس خواهید كرد.

7 - احساس سرزندگی و شادابی دوباره در زندگی، افزایش قوای جسمانی.

8 - خواب بهتر و راحت تر.

9 - كاهش خطرات بیماری های قلبی ، نـفـخ، فـشـارخـون بـال ا، تـپـش قـلـب، زخـم مـعده ، برگشت اسید معده، سرطان دهان و تعداد بیشماری از سرطان های گوناگون .

10 - كاهش بیش از 50 بیماری و عارضه های گوناگون.

--------------------------------

11 - دوباره كنترل رفتار خود را به دست خواهید آورید و با رهایی از زنـدان اعـتـیـاد بـار دیگر حس آزادی را باز پس خواهید گرفت.

12 - كاهش خطر آسیب رسیدن به نوزاد در زنان باردار.

13 - افزایش طول عمر (افرادی كه به طور مستمر سیگار می كشند به طور متوسط 16 سال از عمر خود را از دست می دهند. )

14 - فراهم آوردن یك محیط سالم و سلامت برای كودكان وتمام افرادی كه با آنان زندگی می كنید.

15 - الگوی مناسبی برای فرزندانتان خواهید بود.

--------------------------------

16 - حذف هـزیـنـه هـای خرید سیگار كه قابل توجه بوده و می توان آن را صرف امور بهتری كرد.

17 - رهایی از صدها ماده سمی و سرطان زای موجود در سیگار.

18 - تردد و مسافرت به وسیله قطار، هواپیما و اتوبـوس بـرای شـما و دیـگر افراد سهل تر و دلپذیرتر خواهد شد.

19 - دیگر در محل كارتان مجبور نیستید برای سیگار كشیدن از اتاق خارج شوید!

20- بـا تـرك ایـن عـادت نـادرسـت اعـتـمـاد بـه نـفس خود را افزایش دهید و به اراده خودتان ببالید.

21 - از دنبال جا سیگاری گشتن خلاصی می یابید.

22 - از آن مهمتر دیگر نیازی به مطالعه دوباره این مقاله نخواهید داشت!

زمان آخرین مطلب این کاربر: 13ساعت و 39دقيقه قبل
دوشنبه 5/12/1392 - 13:53
taghvimi ( تعداد مطالب : 8834 ) ( تعداد نظرات : 509 )

استعمال دخانیات مهمترین عامل ابتلا به سرطان حفره دهانی

همشهری آنلاین: عضو مرکز تحقیقات بیماری‌های دهان، فک و صورت گفت: استعمال سیگار ، تنباکو و قلیان به دلیل دارا بودن مواد شیمیایی و سمی مختلف عاملی مهم در بروز سرطان حفره دهان به شمار می‌رود.

 

 

به گزارش ایرنا، دکتر پاک فطرت افزود: ۵ درصد از سرطان‌های شایع در ناحیه سر و گردن رخ می‌دهد که تقریبا نیمی از این موارد در حفره دهان است.

وی خاطر نشان کرد: بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی سرطان دهان در بین انواع سرطان در استان خراسان در زنان و در استان سیستان و بلوچستان در مردان و زنان جزو ده سرطان شایع است .

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مصرف الکل، نور خورشید در مورد سرطان لب، و برخی ویروس‌ها و شیوه نادرست زندگی را از دیگر عوامل ابتلا به سرطان حفره دهان برشمرد.

پاک فطرت گفت: هرچند نقش عوامل تغذیه‌ای مانند کمبود ویتامین A در ایجاد سرطان دهان اثبات شده است اما اثر سایر عوامل تغذیه‌ای نیاز به مطالعه بیشتر دارد.

وی زیر بنای کنترل این نوع سرطان را ارتقای آگاهی مردم و کنترل استعمال دخانیات دانست و افزود: بر اساس آخرین پژوهش‌های انجام شده اغلب مردم آگاهی بسیار اندکی از علل سرطان دهان و نمای بالینی آن دارند و این باعث می‌شود که کنترل این نوع سرطان و تشخیص آن در مراحل اولیه در ایران و اغلب کشورها توام با مشکلاتی باشد.

پاک فطرت ادامه داد: بر اساس آخرین آمار در خراسان ۱۴ درصد مردان و ۵ درصد زنان در گروه سنی ۱۵ تا ۶۴ سال سیگار مصرف می کنند.

وی اظهار داشت: در ایران آمار مصرف سیگار ۲۵ تا ۲۷ درصد مردان و ۴ درصد زنان را تشکیل می‌دهد که متاسفانه در برخی نواحی ایران از جمله خراسان علاوه بر مصرف سیگار اشکال دیگر استعمال دخانیات مثل مصرف تنباکو غیر تدخینی (ناس) و قلیان نیز رواج دارد که جزو عوامل خطر مهم سرطان دهان به شمار می‌رود و اطلاع مردم از این ارتباط بسیار اندک است.

عضو مرکز تحقیقات بیماری‌های دهان فک و صورت خاطر نشان کرد: در حال حاضر و در طرحی وسیع با همکاری بهداشت استان و مرکز تحقیقات بیماری‌های دهان و فک و صورت اطلاع رسانی در مقیاس وسیع و غربالگری افراد پرخطر آغاز شده و امید می‌رود این گام اولیه بتواند در پیشگیری این نوع سرطان بیش از پیش مثمر ثمر باشد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 59روز قبل
چهارشنبه 30/11/1392 - 18:58
taghvimi ( تعداد مطالب : 8834 ) ( تعداد نظرات : 509 )

اعتیاد به سیگار میراث پیشینیان است !

چاپ فرستادن به ایمیل

نتایجدو پژوهش عمده نشان می‌دهد برخی از ژن‌هایی که عامل بیماری‌هایی مثل دیابتنوع دوم، افسردگی درازمدت، کرون، لوپوس، سیروز صفراوی و همچنین  اعتیاد بهسیگار در انسان‌های امروزی است، از نئاندرتال‌ها به ارث رسیده است.

 

این انتقال ژن نتیجه آمیزش اجداد انسان‌های امروزی با نئاندرتال‌هاست کهبین ۴۰ تا ۸۰ هزار سال پیش در خاورمیانه و در جریان مهاجرت انسان‌هایاولیه از قاره آفریقا صورت گرفته است و دو تا چهار درصد ژن انسان‌هایامروزیِ آسیایی و اروپایی محصول آمیزش اجداد آنها با نئاندرتال‌ها است.

در این تحقیق وسیع، دانشمندان فرمول ژنتیکی حدود هزار نفر ازانسان‌های امروزی را با DNA استخوان شست پای یک زن نئاندرتال که در غاریدر سیبری کشف شده بود، مقایسه کردند.

آنها سال گذشته ژنوم تقریبا کامل این زن را تعیین و منتشر کرده بودند.

در میان این هزار نفر ۱۷۶ نفر نیز از مردم صحرای جنوب آفریقا بودند.این گروه به عنوان گروه شاهد در نظر گرفته شده بودند؛ زیرا DNAنئاندرتال‌ها در مردم شرق آسیا و اروپا یافت می‌شود اما بومیان آفریقافاقد ژن نئاندرتال‌ها هستند چون اجداد آنها به قاره‌های دیگر مهاجرتنکردند و با نئاندرتال‌ها آمیزش نداشتند.

این مقایسه نشان داد که ژن نئاندرتال‌ها  به صورت همگون در تمام ژنومانسان‌های امروزی پراکنده نیست اما بعضی از نواحی هم کاملا عاری از ژننئاندرتال‌ها است.

"سریرام سانکارارامان" یکی از محققانی که بر روی ژن نئاندرتال‌ها تحقیقکرده، گفت: مناطقی در ژنوم انسانهای امروزی وجود دارد که کاملا عاری ازژن‌های نئاندرتال‌هاست چون انتخاب طبیعی باعث حذف ژن‌های مضر و بد شده است.

این مناطق عاری از ژن نئاندرتال ها بویژه در ژن‌های تولید اسپرم بر رویکروموزوم X (کروموزوم مونث) دیده می شوند. به این ترتیب شاید بتوان به ایننتیجه رسید که باروری فرزندان انسان- نئاندرتال کم بوده است، درست مثلحیوانات گونه‌های نزدیک که با هم جفتگیری می‌کنند.

پروفسور دیوید رایش، استاد ژنتیک دانشگاه هاروارد معتقد است در تفسیریافته های این پژوهش باید احتیاط کرد چرا که ژن نئاندرتال‌ها بخش اندکی ازژنوم ما را تشکیل می‌دهد اما در کل "ژن‌های نئاندرتال‌ها بیشتر ژن‌های بدبوده تا ژن خوب."

آن مقدار که از ژن نئاندرتال‌ها در ما باقی مانده، باعث ایجاد شماری ازبیماری‌هاست، البته بعضی از آنها هم باعث کاهش بیماری می‌شوند؛ مثلا ژننئاندرتال‌ها هم باعث افزایش و هم باعث کاهش بیماری کرون، نوعی بیماریالتهابی دستگاه گوارش، می شود.

به علاوه، ژن‌های نئاندرتال‌ها در ژن‌های پوست و مو و ناخن غیر آفریقایی‌ها بیشتر دیده می‌شوند.

انسانهای اولیه که به بیرون از قاره آفریقا مهاجرت می‌کردند باید در آبو هوای سرد دوام می آوردند در حالی که نئاندرتال ها از مدت‌ها قبل خود رابا آب و هوای سرد تطبیق داده بودند بنابراین برای پوست، مو و ناخن ضخیم ترو محکم‌تر به ژنهای آنها نیاز بود.

علاوه بر این پوست نقش مهمی در دفاع بدن در مقابل عوامل بیماری‌زا دارد.

این بررسی همچنین نشان داد ژن‌های نئاندرتال‌ها در بیماری‌های خودایمنینقش دارند و همچنین ژن اعتیاد به سیگار بویژه در اروپایی‌ها هم ازنئاندرتال ها به ارث رسیده است.

البته این به آن معنا نیست که نئاندرتال‌ها به چیزهایی مانند سیگارعادت داشته اند بلکه نشان می‌دهد این ژن احتمالا کارکردهای مختلفی دارد ویکی از تاثیرات آن ترک سیگار را دشوار می‌کند.

دانشمندان البته هنوز نمی‌توانند به این سوال جواب بدهند که آیا ژن‌هایبیماری‌زای نئاندرتال‌ها در خود آنها هم باعث این بیماری‌ها می‌شده یا جهشژنتیکی باعث بیماری‌زا شدن این ژن‌ها برای ما شده است.

نئاندرتال ها 30هزار سال پیش منقرض شدند اما دقیقا روشن نیست چرا. برخیمعتقدند این شاید نخستین نسل کشی تاریخ بوده و هومو ساپینس‌ها پسرعموهاینئاندرتال خود را قتل‌عام کرده‌اند.

برخی دیگر نیز دلایل دیگری از جمله آب و هوا یا بیماری را دلیل محو شدننئاندرتال ها از صحنه روزگار می‌دانند اما به هر حال نئاندرتال‌‍‌ها هنوزدر ما حضور دارند و با ما زندگی می‌کنند و بر زندگی ما تاثیر می‌گذارند وشاید هم انتقام خون اجدادشان را می‌گیرند.

از حدود 150 سال پیش که برای اولین بار استخوان‌های یک نئاندرتال درغار نئاندر در نزدیکی دوسلدورف آلمان کشف شد، دانشمندان درباره اینکهنئاندرتال‌ها زیرگونه انسان‌های امروزی (هومو ساپینس) بوده‌اند یا گونه‌ایجداگانه اختلاف نظر دارند.

بر اساس بررسی‌های ژنتیکی حدود 400 هزار سال پیش اجداد انسان‌هایامروزی یا به اصطلاح انسان‌های اولیه و نئاندرتال ها از جد مشترک (انسانهایدلبرگی) جدا شده‌اند. انسان هایدلبرگی حدود یک میلیون سال پیش درآفریقا، اروپا و شرق آسیا زندگی می‌کرده است. گفته می‌شود آنها که ساکنآفریقا بوده‌اند به سمت انسان‌های امروزی تکامل یافتند و ساکنان اروپا بهسمت نئاندرتال‌ها.

نئاندرتال‌ها دماغ بسیار بزرگ و در محل ابروها و گونه ها استخوانهایبرجسته و بدنی قوی و ورزیده داشتند. آنها با آب وهوای سرد سازگار بودند ومغزشان به اندازه انسان امروزی یا حتی بزرگتر بوده است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 59روز قبل
چهارشنبه 23/11/1392 - 0:3
mo_1443 ( تعداد مطالب : 20263 ) ( تعداد نظرات : 1172 )

ترک سیگار,راههای ترک سیگار,بهترین روش برای ترک سیگار


یک روان شناس تعریف می‌کرد؛ روزی خانمی که به خاطر سیگاری بودن همسرش دلخور بود، به او مراجعه کرد و بعد از مدتی صحبت و گفت‌وگو، خانم جوان به این نتیجه رسید آن چیزی که بیشتر از سیگاری بودن همسر، او را آزرده می‌کند، بی توجهی شریکش نسبت به خواسته او برای ترک سیگار است و در واقع همسر این مرد سیگاری کسی بود که بیشتر از همه به توجه و روانکاوی نیاز داشت.


اگر شما هم از آن دسته از زنانی هستید که فقط به دنبال تأیید همسر و اطاعت بی چون و چرای او در مقابل خواسته‌هایتان هستید، بهتر است دست از این انتظار بیهوده بردارید و در عوض راه حلی بیابید که بتواند به همسرتان کمک کند. همسر شما به نیکوتین اعتیاد پیدا کرده و این حقیقتی است که باید قبل از هر چیز آن را بپذیرید.


از او بخواهید بیشتر زنده بماند
به همسرتان بگویید که دوست دارید مدت زمان طولانی را با او زندگی کنید و نمی‌خواهید که او به خاطر مشکلات تنفسی و سایر عوارض کشیدن سیگار، سلامتش به خطر بیفتد. علاوه بر این، صحبت در مورد هزینه مصرف سیگار هم می‌تواند او را متوجه خسارت مالی که به درآمد خود می‌زند بیندازد که از یادآوری آن غافل نشود.

 

وقتی کنارش نیستی
از همسرتان بخواهید که روزی را برای ترک سیگار تعیین کند تا در پایان آن روز، هدفش را به انجام برساند. در زمانی که از هم دور هستید از همسرتان بخواهید که هر زمان وسوسه کشیدن سیگار به سراغش آمد با شما تماس بگیرد و در آن زمان با یکدیگر صحبت کنید و این را بدانید همسرتان در این مرحله بیش از آنچه تصور می‌کنید به کمک شما نیاز دارد.

 

چیزی که معجزه می‌ کند
اگر همسرتان توانست یک هفته سیگار را ترک کند، به او هدیه‌ای بدهید مثلاً شام مورد علاقه‌اش را بپزید یا چیزی که به آن علاقه دارد را برایش بخرید. اجازه دهید او متوجه حمایت و توجه شما بشود. به همسرتان یادآوری کنید که شما هرگز اراده و توانش را در ترک سیگار نادیده نمی‌گیرید.


مردانی که زیاد سیگار می‌کشند
اغلب مردانی که خیلی سیگار می‌کشند حساب تعداد سیگارهایشان را ندارند. شما به عنوان شریک می‌توانید به او گوشزد کنید که تعداد آن را کمتر کند و علاوه بر این، به آرامی با او در مورد ضررهایی که سیگار می‌تواند به شما و فرزندان شما برساند صحبت کنید.


مراقب باشید
از به وجود آوردن شرایطی که باعث ایجاد استرس و نگرانی در همسرتان می‌شود خودداری کنید و محیطی آرام را برایش به وجود بیاورید. شنا و ورزش کردن در کنار حمایت شما می‌تواند محیط مناسبی را برای ترک سیگار در او به وجود بیاورد.

 

یک جایگزین به درد بخور
همسر شما به کشیدن سیگار عادت کرده و برای همین، شما به عنوان همسر، باید کاری دیگر را جایگزین این عادت کنید، مثل پیاده روی و ورزش، یا تنقلاتی  را برایش تهیه کنید که در عین داشتن کالری کم بتواند او را در ساعاتی که عادت به کشیدن سیگار دارد، مشغول نگه دارد.

 

اگر ناامید می‌شود
کسانی که در مرحله ترک سیگار هستند ممکن است در این بین، گاهی سیگار هم بکشند و از ترک سیگار ناامید شوند. هرگز همسرتان را به خاطر این کار سرزنش نکنید، چون این موضوع در ترک سیگار بسیار طبیعی است. از شریکتان بخواهید که دوباره تلاش کند و او را نسبت به نتیجه کار امیدوار کنید.
منبع: akairan.com

زمان آخرین مطلب این کاربر: 10ساعت و 41دقيقه قبل
سه شنبه 22/11/1392 - 12:38
taghvimi ( تعداد مطالب : 8834 ) ( تعداد نظرات : 509 )

یک ماده مخدر جدید در سوپرمارکت‌ ها!

«ماده مخدر "بی تی" در بین دانش آموزان جولان می‌دهد.»
خبرگزاری ایسنا: «ماده مخدر "بی تی" در بین دانش آموزان جولان می‌دهد.»

روزنامه جمهوری اسلامی با انتشار مطلب فوق، نوشت: پدران و مادران باید بشدت مواظب باشند. پان پراگ (بی تی BT) نام محصولی است خطرناک، اما بسیار ارزان که در بسته‌های سبزرنگ و به قیمت کم‌تر از 500 تومان حتی در برخی سوپرمارکت‌ها نیز یافت می‌شود. محصول کشور هندوستان است که مخدرهای مشابه آن نیز در پاکستان و افغانستان تولید می‌شوند و دقیقاً همانند مخدر ناس، از طریق بزاق دهان مصرف می‌شود.

هر چند پیش‌تر برخی رسانه‌ها اشاره‌ای به این قبیل ماده مخدر داشتند؛ اما به دلیل برخی کم توجهی‌ها هنوز این مخدر ارزان قیمت برای عمده مردم و جوانان ناشناخته است. مواد اولیه این محصول خطرناک، تنباکو، آهک، خاکستر، ادویه‌های معطر، ساخارین (ماده بسیار سرطان‌زا) و برای افزایش قدرت نشئه‌گی و سرخوشی ترکیبات مخدر و یا توهم‌زایی چون تریاک و حشیش و ترکیبات شیمیایی دیگر چون آرسنیک، منیزیم، سرب و حتی داروهای روان گردان از قبیل اکستازی گزارش شده است.

بزرگ‌ترین فاجعه این مخدر ویران‌گر که در بسته‌بندی‌های بسیار شیک و با طعم انواع میوه‌ها وجود دارد این است که اگر تریاک و حتی کراک و هروئین و سایر مواد مخدر سنتی و صنعتی، قشر بزرگ سال، جوان و یا حتی نوجوانان را مورد هجمه قرار داده‌اند، این سرطان بی‌صدا نوک پیکان شومش را به سمت دانش‌آموزان خردسال نشانه رفته است و گویا قصد دارد تمام جامعه را شخم بزند.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 59روز قبل
پنج شنبه 17/11/1392 - 17:59
taghvimi ( تعداد مطالب : 8834 ) ( تعداد نظرات : 509 )
ضرر کشیدن قلیان

محققان آمریکایی هشدار می دهند برخلاف تصور نادرست برخی افراد، قلیان کشیدن برای سلامت بسیار مضر است زیرا همانند سیگار، مصرف کننده را در معرض مواد شیمیایی مختلف و مضر قرار می دهد.

ghl ضرر کشیدن قلیان

پس از اندازه گیری میزان سموم موجود در بازدم، خون و ادرار مصرف کنندگان قلیان، محققان دریافتند به طور معمول، یک فرد سیگاری بین ۸ تا ۱۲ پک می زند و هر بار ۰٫۵ تا ۰٫۶ لیتر دود استنشاق می کند. اما در یک ساعت قلیان کشی، مصرف کننده، ۲۰۰ بار پک می زند و هر بار ۰٫۱۵ تا ۱ لیتر دود وارد ریه می کند.

با قراردادن زغال روی تنباکوی میوه ای، علاوه بر به وجود آمدن ماده سمی از تنباکو و زغال، حرارت ایجاد شده باعث واکنش شیمیایی می شود که دو نوع ماده شیمیایی سمی VOCS و PAHS به وجود می آورد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 59روز قبل
پنج شنبه 10/11/1392 - 18:4
m_hadi47 ( تعداد مطالب : 6794 ) ( تعداد نظرات : 82 )

 
شاید این سوال، سوال شما هم باشد: امروزه اعتیاد به سیگار و موادمخدر از مشکلات اصلی بسیاری از کشورهای دنیا است و متاسفانه در حال حاضر شاهد پایین آمدن سن اعتیاد نیز هستیم. اعتیاد علاوه بر تاثیرات بسیار زیادی که روی فرد می گذارد. تبعات منفی و هزینه های بسیاری را به اطرافیان و جامعه تحمیل می کند. هم چنین درمان اعتیاد به دلیل پیچیدگی این مشکل، اغلب با شکست مواجه می شود. به همین دلیل در کشورهای مختلف، تلاش های بسیار زیادی برای پیشگیری از اعتیاد انجام شده و گام اول پیشگیری نیز افزایش آگاهی افراد و برطرف کردن عوامل خطرساز است. این نوشته به برخی از مهم ترین علل گرایش نوجوانان به سیگار و راه های پیشگیری از آن می پردازد.

 

  

 

تاثیر والدین

متاسفانه بعضی والدین از آثار سیگار و مواد مخدر بر زندگی فرزندان شان بی اطلاع هستند درحالی که چه سیگاری باشند، چه نباشند، تاثیر عمیقی بر تصمیم های فرزندانشان دارند و باید اطلاعات خود را درباره مواد و تاثیرات منفی آن افزایش دهند. یافته های پژوهشی نشان می دهد مهم ترین دلیل امتناع نوجوانان از مصرف سیگار یا مواد، تاثیر والدین روی آن هاست. آمارها نشان می دهد نوجوانانی که والدین شان آن ها را با تاثیرات مخرب سیگار یا مواد آشنا می کنند، ۵۴درصد کمتر سیگار یا مواد مخدر مصرف می کنند.

ارضای حس کنجکاوی

گاهی با وجود این که به نوجوان ها آموزش داده می شود، باز هم امکان دارد در مورد سیگار یا مواد کنجکاو باقی بمانند. گاهی هم نوجوان اطلاعات دقیقی از زیان های سیگار ندارد یا به واسطه دوستان همسن و سالش نسبت به آن علاقه و کشش قلبی احساس می کند. در اینجا والدین با برقراری ارتباط مناسب با فرزندشان باید او را از عواقب سیگار کشیدن آگاه کنند و مانع ورود او به عرصه تجربه سیگار و اعتیاد شوند.

استرس

گاهی علت سیگار کشیدن نوجوانان، قرارگرفتن در شرایط استرس زاست. بسیاری از نوجوانان تصور می کنند سیگار می تواند باعث تسلی آن ها و فراموش کردن مشکلات شود پس لازم است به آن ها بیاموزیم چگونه با استرس مقابله کنند، چگونه تصمیم درستی بگیرند و چگونه احساس آرامش پیدا کنند. اگر در مواقعی که نوجوان با مشکلی مواجه می شود، بتواند تشویش ها و نگرانی های خود را بدون هیچ ترسی از طرد یا متهم شدن با یک بزرگ تر در میان بگذارد درمواقع استرس به مصرف سیگار روی نخواهد آورد.

معیارها و قوانین خانواده

آمارها نشان می دهد فرزندان والدینی که قوانین بسیار سخت گیرانه ای در خانه وضع می کنند یا بسیار آسان گیر هستند(اصلا قوانینی ندارند)، به احتمال بیشتری به سیگار یا مصرف مواد روی می آورند. والدینی که با فرزندان شان ارتباط صمیمی دارند، ضمن حفظ ارزش ها و قواعد رفتاری، می توانند به فرزندشان رعایت نظم و خویشتن داری را بیاموزند. وضع قوانین و اجرای پیامدهای قانون شکنی بسیار مهم است زیرا گاهی بعضی نوجوانان برای خطر کردن (ریسک)، عصیان و اعتراض، مواد یا سیگار مصرف می کنند. در سنین نوجوانی همه چیز جدید به نظر می رسد. آنها به دنبال خطرها و فرصت ها می روند اما والدین می توانند به فرزندشان کمک کنند روش های سالم رقابت و خطرکردن، از قبیل شرکت در مسابقه ها یا شرکت در یک دوره آموزش مهارت های اساسی را انتخاب کنند. مشغول شدن نوجوانان به این گونه فعالیت ها(ریسک های سالم)، ضروری است در غیر این صورت ممکن است به دنبال موقعیت های ناسالم بروند و سیگار و مواد مخدر را امتحان کنند. بعضی نوجوانان هم برای این که ثابت کنند از هیچ چیز باکی ندارند و می توانند از پس هر کاری برآیند، سیگار می کشند. میل به حس بزرگ شدن و تاثیر رسانه ها باعث می شود این تصور در نوجوان ایجاد شود که می تواند دنبال خطر امتحان آن ها برود. با بیان و اجرای قوانین صریح در مورد مصرف سیگار و موادمخدر، می توانیم مطمئن شویم فرزندمان به احتمال کمتری سیگار و مواد مصرف می کند.

الگوهای مثبت و منفی

بچه ها دوست دارند از بزرگ ترها تقلید کنند پس والدین باید بدانند با کشیدن سیگار یا موادمخدر تاچه اندازه تاثیر منفی بر فرزندشان می گذارند. وقتی از فرزندمان می خواهیم برایمان زیرسیگاری بیاورد، درواقع او را با مصرف سیگار آشنا و به طور غیرمستقیم او را به سیگار کشیدن ترغیب کرده ایم. حتی والدینی که سیگار، قلیان، پیپ یا سایر دخانیات را مصرف می کنند و نمی توانند ترک کنند، باید درباره آثار اعتیادآور نیکوتین با فرزندانشان صحبت کنند. به آنها بگویند وقتی نوجوان بودند فکر می کردند هرگاه اراده کنند می توانند به راحتی ترک کنند، اما حالا به نیکوتین وابسته شده اند و دوست دارند ترک کنند. همین اطلاعات تاثیر مثبتی در نوجوان ها دارد.

تاثیر همسالان

والدین باید به فرزندشان بیاموزند دوستان خود را عاقلانه انتخاب کند. عامل مهمی که باعث می شود نوجوان تحت تاثیر همسالان سیگار بکشد، نیاز به پذیرش از سوی آن هاست و ناتوانی در نه گفتن، اهمیت کمتری دارد. ممکن است از آن جا که اعضای گروهی که نوجوان می خواهد به آن ها بپیوندد، سیگاری هستند یا مواد مخدر مصرف می کنند، برای جلب رضایت و توجه آن ها به مصرف سیگار یا مواد روی آورد.

از طرفی، متاسفانه فشاری که همسالان به نوجوان می آورند، اغلب ظریف، زیرکانه و غیرمستقیم است. خیلی وقت ها دوست نوجوان می داند او واقعا نمی خواهد سیگار بکشد، به همین دلیل مقدار کمی به او پیشنهاد می کند و متاسفانه از آن جا که نوجوان به تظاهر و ادعا تمایل دارد و نمی خواهد جلوی دوستانش کم بیاورد، ممکن است پیشنهاد را بپذیرد بنابراین والدین باید به فرزندانشان یاد بدهند اگر در چنین موقعیت هایی قرار گرفت، هرگز تسلیم خواسته های دوستان نشود.

نویسنده: دکتر رضارستمی

منبع: روزنامه سلامت
زمان آخرین مطلب این کاربر: 7ساعت و 10دقيقه قبل
يکشنبه 6/11/1392 - 18:32
sunflower12 ( تعداد مطالب : 220 ) ( تعداد نظرات : 4 )

اگر روزی کار به جایی برسد که نوجوان شما به طرف مواد مخدر تمایل پیدا کند مطمئن باشید سر سوزنی پیشگیری، بسیار با ارزش‌تر از خروارها مداواست. برآوردن نیازهای روزمره نوجوانان و زندگی کردن کنار پدر و مادر به‌تنهایی سلامت اجتماعی و فردی آنها را تامین نمی‌کند، بلکه علاوه بر آن باید با تیزبینی و هوشیاری، راهکارهای زیر را دنبال کنید تا از داشتن خانواده و فرزندانی به‌دور از اعتیاد لذت ببرید.
1ـ در شرایط حساس کنار او باشید

میان نوجوانان چشم و همچشمی ‌و به اصطلاح روکم کنی بسیار رایج است و صدالبته تاب آوردن و تن ندادن به این‌گونه رفتارها که گاهی پر خطر است برای آنها بسیار دشوار خواهد بود. والدین باید چنین موقعیت‌هایی را برای فرزندان خود پیش‌بینی کنند و از کودکی طوری آنها را تربیت کنند تا در مواجهه با پیشنهاد مصرف مواد مخدر از گفتن «نه» هراسی نداشته باشند. اگر روزی برای شما چنین موقعیتی را تعریف کردند آنها را درحد یک قهرمان تشویق کنید و خود باوری‌شان را بالا ببرید.

2ـ دوستان فرزند نوجوان‌تان را بشناسید

از نوجوان خود بخواهید دوستانش را به شما معرفی کند. آنها را به خانه خود دعوت کنید و روی رفتار آنها دقیق شوید. توجه کنید چه ویژگی‌ها و اشتراکاتی آنها را به هم نزدیک کرده است. خیلی مهم است که با خانواده دوستان فرزندتان از نزدیک آشنا شوید و رابطه خود را با آنها تاحدی صمیمی‌کنید که بتوانید آنها را به اسم کوچک صدا کنید. به این ترتیب اگر روزی رفتار فرزند شما اسرارآمیز شد می‌توانید از دوستان او بپرسید یا با والدینشان مطرح کنید. درچنین شرایطی اگر احتمال مصرف مواد مخدر بین آنها وجود داشته باشد زودتر قضیه برملا خواهد شد.

3ـ با نوجوان خود در تماس باشید

چنانچه به علت شاغل بودن یا هر دلیل دیگری پس از تعطیل شدن مدرسه نمی‌توانید در خانه باشید، به فرزند نوجوانتان زنگ بزنید و از ساعت بازگشت او به منزل مطلع شوید و برایش یادداشت بگذارید و کارهای لازم را به او گوشزد کنید. به نوجوان‌تان نشان دهید مراقب او هستید. می‌توانید از یکی از دوستان یا اقوام نزدیک خود که به او دسترسی دارد بخواهید در ساعاتی که شما در منزل نیستید نظارت بر فرزند شما را به عهده بگیرد. تنهایی ساعات پس از مدرسه بسیار مهم است. طوری برنامه‌ریزی کنید تا از احوال او بی خبر نباشید. متاسفانه در بیشتر موارد نوجوانان در ساعات تنهایی‌شان در بعدازظهر به کارهای خلاف و مصرف مواد مخدر روی می‌آورند.به این ترتیب نوجوانانی که می‌دانند توسط والدین خود کنترل می‌شوند بیشتر مراقب رفتار خود هستند.

4 ـ با نوجوانان‌تان درباره مواد مخدر صحبت کنید

اطلاعات خود را درخصوص مواد مخدر بالاببرید. هراز گاهی درمورد این موضوع باب صحبت را باز کنید و ازعواقب جسمی، روحی و اجتماعی آن با فرزند خود گفت‌وگو کنید. فرزند نوجوان خود را وارد بحث کنید و به او مجال دهید نظرات خود را بیان کند، ولی هرگز سخنرانی نکنید. بعضی والدین از صحبت کردن در این مورد واهمه دارند، ولی بچه‌ها وقتی وارد مدرسه می‌شوند کم و بیش چیزهایی در مورد اعتیاد می‌فهمند و در سنین بالاتر افراد معتاد را می‌بینند و رفتار آنان را زیر نظر می‌گیرند. اگر در خانواده درباره اعتیاد براحتی صحبت شود، در صورت بروز مشکل نوجوان می‌داند می‌تواند راحت به والدین خود تکیه کند.

5 ـ نوجوان‌تان را در کلاس‌های غیردرسی ثبت‌نام کنید

بعضی مدارس پس از ساعات آموزشی، کلاس‌های ورزشی، هنری و تفریحی برگزار می‌کنند. از این برنامه‌ها یا برنامه‌های ورزشی باشگاه‌ها استفاده کنید. در این برنامه‌ها نوجوانان گرد هم می‌آیند و انجام کارهای گروهی به آنها کمک می‌کند از رخوت و کسالت و افکار منفی دور شوند. با افراد سالم و پر نشاط آشنا می‌شوند و انگیزه‌شان برای داشتن زندگی سالم افزایش می‌یابد.

6 ـ‌ وقتی قصد بیرون رفتن دارد از او سوال کنید

هنگام ترک خانه از او سوال کنید کجا می‌رود، با چه کسی می‌رود، چه کار می‌خواهد بکند وچه موقع برمی‌گردد. آیا بیرون رفتن او ضروری است. به والدین دوستی که می‌خواهد با او بیرون برود زنگ بزنید. او باید بداند تحت کنترل شماست. به او بگویید دوستش دارید و سلامت او برای شما بسیار مهم است. به فرزندتان نشان دهید مراقبت کردن از او به معنی انتقاد یا عدم اعتماد نسبت به او نیست. نوجوانانی که می‌دانند توسط بزرگ‌تر‌ها کنترل می‌شوند کمتر به سمت موادمخدر می‌روند.

7 ـ الگوی فرزندتان باشید

اگر خود شما مواد مخدر یا مشروبات الکلی مصرف می‌کنید هرگز گمان نکنید فرزندتان متوجه کارهای شما نیست. نوجوانان همه چیز را بخوبی می‌فهمند و اگر در شرایط بدی گرفتار شوند رفتار شما را توجیه اشتباهات رفتاری خواهند دانست. درصورتی که اعتیاد دارید از او مخفی نکنید، بلکه با پذیرفتن مسئولیت خطای خود به ترک آن اقدام کنید. در مورد ضررهایی که مصرف مواد به شما وارد کرده با نوجوان خود صحبت کنید و از او و خانواده بخواهید برای ترک کردن به شما کمک کنند.

8 ـ اتحاد خانواده علیه اعتیاد را بالا ببرید

انزجار از موادمخدر را در خانواده خود به صورت یک آرمان درآورید؛ البته به این معنا نیست که مدام مانع خطاهای نوجوانتان باشید. بلکه نشان دهید خانواده شما برای لذت بردن از زندگی و مواجهه با مشکلات و چالش‌ها، راه‌هایی بهتر از پناه بردن به مصرف مواد مخدر و خماری آن انتخاب می‌کند.

9ـ روابط عمیق خانوادگی برقرارکنید

برنامه‌ریزی کنید به‌صورت دسته جمعی و خانوادگی تفریحاتی داشته باشید و برای این کار نظر تمام اعضای خانواده و بخصوص نوجوان خود را جویا شوید. لااقل هفته‌ای چهاربار دورهم شام بخورید. منظور این است که اوقات بیشتری را کنار خانواده خود سپری کنید. درچنین موقعیت‌هایی شما فرصت می‌کنید فرزندان خود را بهتر بشناسید و بفهمید به چه چیزهایی علاقه‌مند هستند و نیز از چه چیزهایی خوششان نمی‌آید. استعدادهای او را کشف می‌کنید و به افکار او پی می‌برید. می‌فهمید برای آینده خود چه برنامه‌ای دارد و می‌توانید درباره آن با او صحبت کنید و.... ضمنا لازم نیست در همه فعالیت‌های نوجوانان خانواده یا فامیل شرکت کنید. مشارکت گاه و بیگاه شما کفایت می‌کند. مطالعات نشان داده بچه‌هایی که از غذا خوردن و بودن در کنار والدین خود لذت می‌برند به‌طور طبیعی تمایل کمتری به سمت موادمخدر و کارهای خلاف دارند.

10ـ عادات رفتاری ناشایست خود را تغییر دهید

رفتارهای نادرست که در شما از دوران نوجوانی و جوانی باقی‌مانده به‌طور مستقیم روی فرزندانتان تاثیر می‌گذارد. مثلا اگرهنوز سیگار می‌کشید یا هنگام عصبانیت با دیگران درگیری فیزیکی پیدا می‌کنید و... این نوع رفتار‌ها تعدیل یا حذف کنید. چراکه انجام این‌گونه رفتارها جلوی نوجوانان خانواده در واقع مجوزی است برای عبور آنها از سد درستکاری و وارد شدن به حیطه‌های خلاف.
جام جم 
زمان آخرین مطلب این کاربر: 180روز قبل
جمعه 6/10/1392 - 21:12
ahmadchalepey ( تعداد مطالب : 2664 ) ( تعداد نظرات : 2430 )

جام جم آنلاین: خیلی تغییر کرده؛ دیگر هیچ‌یک از کارهایش مانند گذشته نیست. انگار نه انگار که این همه سال او را می‌شناختید و فکر می‌کردید با تمام خصوصیات اخلاقی‌اش آشنا هستید. حالا برای‌تان غریبه شده، آنقدر غریبه که حتی نمی‌توانید چند دقیقه‌ای هم با او هم صحبت شوید.

می گویید خودش خواسته که این طور شود، خودش مقصر است. اگر او نمی خواست، الان وضع فرق می کرد. او اما هیچ یک از این نظرات را تائید نمی کند. تازه اگر بپذیرد که تغییر کرده و رفتارش دیگر مانند گذشته نیست، باز هم زیر بار این حرف نمی رود و خودش را بی تقصیر می داند. پس چه کار باید کرد؟

وقتی شک می کنید که دوستی یا عزیزی گرفتار اعتیاد شده، چه کاری از دست شما ساخته است؟ فقط باید بنشینید و او را متهم کنید یا خودتان هم باید دست به کار شوید و او را نجات دهید؟ اگر دست روی دست بگذارید و کاری به کارش نداشته باشید، اوضاع بدتر هم خواهد شد. اگر هم او را وادار کنید، دلیل تغییر رفتارش را به شما بگوید و اعتراف کند، باز هم نتیجه دلخواه را نمی گیرید. اینجاست که به بن بست می رسید و زندگی شکل دیگری به خود می گیرد. در چنین شرایطی شاید بگویید کاش هیچ وقت او را نمی شناختید، کاش دوستش نداشتید و کاش... اما با این آه و حسرت ها، هیچ چیزی تغییر نمی کند و فقط کار را برای خودتان سخت تر می کنید.

اگر یکی از اعضای خانواده تان با چنین مشکلی روبه رو شده و به مصرف مواد روی آورده، فکر نکنید که نمی توانید کاری برایش انجام دهید. خیلی ها تصور می کنند خانواده نقشی در این زمینه ندارد و نمی تواند در ترک اعتیاد موثر باشد، اما دکتر علیرضا نوروزی، رئیس اداره پیشگیری و درمان سوءمصرف مواد وزارت بهداشت نظر دیگری دارد و به جام جم می گوید: خانواده نقش بسیار مهمی در این موقعیت دارد و می تواند به فرد معتاد کمک کند. البته باید این موضوع را هم بپذیریم که وقتی یکی از افراد خانواده گرفتار اعتیاد می شود و به مصرف مواد روی می آورد، بقیه اعضای خانواده هم دچار مشکلاتی خواهند شد و استرس زیادی را تحمل خواهند کرد. با این همه اما نحوه برخورد خانواده و شیوه رفتار آنها می تواند فرد معتاد را ترغیب کند تا روند درمان را آغاز و تا پایان نیز آن را طی کند.

کمک کنید؛ هم به خودتان، هم به او

وقتی یکی در خانواده معتاد باشد یا حداقل دیگر اعضای خانواده چنین فکر کنند، روش های مختلفی به ذهنشان می رسد تا به کمک آن فرد معتاد را نجات دهند. یکی ممکن است با اجبار و تحت فشار قرار دادن بخواهد از او اعتراف بگیرد و شخصی دیگر برعکس، می خواهد با محبت و قبول کردن تمام حرف ها و کارهایش او را وادار به ترک کند.

دکتر نوروزی اما می گوید بهترین و موثرترین کاری که اعضای خانواده می توانند برای فرد معتاد انجام دهند، کمک حرفه ای گرفتن از متخصصان است. بنابراین وی توصیه می کند اعضای خانواده با مراجعه به مشاور و درمیان گذاشتن نگرانی ها و مشکلاتی که دارند، از او راهنمایی بخواهند تا بتوانند با روش مناسب به فرد معتاد کمک کنند.

آن طور که دکتر نوروزی می گوید، خانواده ای که یکی از اعضایش دچار چنین مشکلی شده، به دلیل استرس ها و فشارهای ناشی از زندگی همراه با فرد مصرف کننده در معرض آسیب های دیگری مانند افسردگی نیز قرار می گیرد. از طرف دیگر، اعضای خانواده بدرستی نمی دانند شیوه برخورد صحیح با این فرد چیست و به همین دلیل توصیه می شود ابتدا دیگر اعضای خانواده به تنهایی به مشاور مراجعه کنند و برای آرامش خودشان از او کمک بگیرند تا مشکلاتی که برایشان پیش آمده تا حدی برطرف شود. پس از این مرحله می توانند روش های برخورد صحیح و راهکارهای مفید را بیاموزند تا به کمک آنها بهترین و موثرترین روش را برای آغاز درمان پیدا کنند.

خشم و نفرت یا عشق و محبت؟

همیشه و هرلحظه زیر نظر است. انگار همه کارهایشان را تعطیل کرده اند و مراقب او هستند. برای کوچک ترین کارش هم باید دلیل بیاورد، تازه اگر بقیه دلیلش را بپذیرند و آن را موجه بدانند، می تواند آن کار را انجام دهد وگرنه باز هم باید در اتاقش تنها بماند. یک روز این قدر به او محبت می کنند که نمی داند چه اتفاقی افتاده و چرا مورد توجه است و فردای آن روز با دعوا و تهدید و خشم بقیه روبه رو می شود. نمی داند چرا اعضای خانواده چنین روش هایی را در پیش می گیرند و بقیه هم چون نمی دانند چه کاری بهترین است، همه روش ها را امتحان می کنند.

دکتر نوروزی اما می گوید بهترین روش، ترکیبی از کنترل و محبت است که می تواند در هدایت فرد مصرف کننده به سمت درمان موثر باشد.

وی با تاکید براین که رها کردن فرد مصرف کننده به حال خودش و تنها گذاشتن او نتیجه مناسبی ندارد، یادآور می شود: اعضای خانواده باید به فرد مصرف کننده نشان دهند که همیشه آماده کمک کردن به او هستند و با کمال میل می خواهند برای رهایی از این وضع با او همراهی کنند. بنابراین هیچ وقت نباید از این موضوع خسته شوند و او را تنها بگذارند. بعضی هم می گویند اگر به معتاد محبت کنیم، کارش را تائید کرده ایم و به همین دلیل روش های خشونت آمیز را ترجیح می دهند. دکتر نوروزی اما نه محبت، بیش از حد را تائید می کند و نه خشونت و اجبار را موثر می داند. او بر این باور است که ترکیبی از کنترل و محبت بهترین و موثرین روش برای کمک خانواده به فرد معتاد است، اما محبت کردن هم به این معنی نیست که نسبت به رفتار و مصرف مواد فرد معتاد روی خوش نشان دهید بلکه برعکس، خانواده باید هرگونه رفتاری را که ممکن است به طور مستقیم یا غیرمستقیم تائیدکننده مصرف مواد باشد، متوقف کند و به هیچ عنوان به چنین رفتاری ادامه ندهد.

بنابراین وقتی می گویند رفتار با فرد معتاد باید همراه با محبت باشد، منظور توجه به او، اهمیت قائل شدن و نشان دادن آمادگی خانواده برای کمک به اوست تا او نیز درک کند اعضای خانواده اش به فکر درمان و برگشت او به وضع قبلی هستند، برایش وقت می گذارند و هرکاری از دستشان بربیاید انجام می دهند تا او هرچه زودتر سلامتش را به دست آورد و از وضعی که در آن گیر افتاده، نجات یابد.

با تهدید و خشونت نتیجه نمی گیرید

دکتر نوروزی به خانواده ها توصیه می کند که وقتی می خواهند درباره موضوع اعتیاد با شخص مصرف کننده صحبت کنند، به جای این که موضوعات ذهنی را مطرح کنند، آنچه موجب نگرانی شان شده را با فرد در میان بگذارند و اگر مطمئن نیستند فرد معتاد است، فقط درباره نگرانی هایشان با او صحبت کنند.

رئیس اداره پیشگیری و درمان سوءمصرف مواد وزارت بهداشت خاطرنشان می سازد: متاسفانه رفتارهای خشونت آمیز و تحت فشار گذاشتن فرد مصرف کننده به هیچ عنوان نتیجه مناسبی ندارد. درحقیقت، نباید فراموش کنیم خانواده این افراد هم در برابر کسی که رفتارهای غیرقانونی و پرخاشگرانه دارد، باید از خودشان محافظت کنند. در حالی که چنین اقداماتی فقط می تواند برای مدت کوتاهی ادامه داشته باشد و پس از آن، خیلی زود به شرایط قبل برمی گردد. این شکست ها و دوره های این چنینی هم می تواند موجب بدتر شدن سیر بیماری فرد شود و به همین دلیل اولین قدم برای کمک به فرد معتاد همان مشاوره و کمک گرفتن از نظر متخصصان است تا بتوانند به فردی که آماده تغییر رفتار نیست، کمک کنند برنامه درمانی را شروع کند.

وای به روزی که سرپرست خانواده معتاد شود

همیشه می گویند بزرگ ترها باید راه درست و غلط را نشان دهند و بچه ها را از مسیرهای اشتباه زندگی دور کنند اما اگر روزی یکی از همین بزرگ ترهای خانواده، خودش راه اشتباه را برود، چطور؟ خانواده های زیادی هستند که چنین شرایطی دارند و سرپرستشان معتاد است. دکتر نوروزی می گوید اگر هر کدام از سرپرست های خانواده دچار چنین مشکلی باشد، دیگر اعضای خانواده را با مشکل مواجه می کند و برای تغییر رفتار باید به فکر کمک باشد.

وی یادآور می شود: بچه هایی که در این خانواده ها زندگی می کنند، در معرض مشکلات بیشتری قرار دارند و خطر روی آوردن به اعتیاد و گرفتار شدن در مشکلات مصرف مواد هم میان آنها بیشتر می شود. در حقیقت، شخصی که در چنین محیطی زندگی کرده، صحنه های مصرف را دیده و در محیطی پرورش یافته که نگرش های ساده تر و آسان گیرانه تری نسبت به مصرف مواد وجود داشته، بیش از دیگران در معرض خطر خواهد بود و تمام این موارد می تواند نگرش و دیدگاه این بچه ها را تغییر دهد و بر شیوه رفتارشان در دوران نوجوانی و بزرگسالی اثر بگذارد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 249روز قبل
شنبه 30/9/1392 - 15:0
  • تعداد رکورد ها : 908