• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
عضویت در خبرنامه
bahaar88 ( تعداد مطالب : 36471 ) ( تعداد نظرات : 2506 )

مسکالین (MESCALINE) یکی از مخدرهائی است که توهمات را شدید نموده و آنها را بر می­انگیزد. ولی سر دسته و سلطان مواد توهم­زا، اسید لیزرجیک (L.S.D) است که بعد از 3 تا 4 روز مصرف، وابستگی و اعتیاد پدید می­آورد.

مسکالین ماده­ای است که از نوعی کاکتوس در مکزیک بدست می­آید. این کاکتوس توسط سرخپوستان آمریکای مرکزی به مدت صدها سال جهت انجام مراسم مذهبی و جادوگری قرار می­گرفته. مسکالین دارای قدرت توهم­زائی مانند «L.S.D» می­باشد که حالت نشئگی و خواب را افزایش می­دهد. مسکالین و داروهای توهم­آور مشابه آن، بی­نهایت برای شخص خطرناک هستند و حتی تحت­نظر پزشک نیز نباید مورد استفاده قرار گیرند. ناگفته نماند که این ماده وابستگی روانی ایجاد می­کند ولی وابستگی جسمی ندارد.

منابع: 

درمان اعتیاد به مواد مخدر طبیعی و صنعتی، عبد الحسین شاکرمی

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
شنبه 29/6/1393 - 11:51
bahaar88 ( تعداد مطالب : 36471 ) ( تعداد نظرات : 2506 )

یکی از مشتقات مؤثر تریاک می­ باشد که سفید کریستالی است. ماده­ای محرک و نشاط­ آور است. کار عضلات صاف روده را کند کرده و باعث شل شدن آنها می­ گردد. از نظر اعتیادآوری و زهرآگین بودن حد وسط مرفین و کدئین است. در آب نامحلول است ولی در الکل حل می­شود.

منابع: 

درمان اعتیاد به مواد مخدر طبیعی و صنعتی، عبد الحسین شاکرمی

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
شنبه 29/6/1393 - 11:51
bahaar88 ( تعداد مطالب : 36471 ) ( تعداد نظرات : 2506 )

نوع جدیدی از هروئین مکزیکی است که چهل برابر قوی­تر از هروئین معمولی و 10 برابر ارزانتر از آن است. چون از نظر رنگ و کیفیت به قیر شباهت دارد به قیر سیاه معروف شده است.

د. ام. تی (D.M.T)

د.ام.تی یک ماده توهم­ زا است که مصرف آن اعتیادآور است و موجب وابستگی روانی شده ولی وابستگی جسمی ایجاد نمی­کند.

منابع: 

درمان اعتیاد به مواد مخدر طبیعی و صنعتی، عبد الحسین شاکرمی

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
شنبه 29/6/1393 - 11:51
bahaar88 ( تعداد مطالب : 36471 ) ( تعداد نظرات : 2506 )
 

images38 با این مواد افیونی جوانی تان را به باد ندهید

اعتیاد بلایی خانمان سوزاست که آرام آرام زندگی فرد را به باد می دهد ، تریاک و هروئین ، شیشه و اکس و کراک و..تمامی اینها باتلاق و منجلابی هستند که هستی و زندگی خود و وخانواده تان را از بین می برید

 

نقطه شروعش شاید یک شوخی دوستانه باشد، شاید یک وسوسه لحظه ای، یک عصبانیت و شاید تصمیم سرسری و بدون تامل در خصوص عواقب آن باشد.

اینکه از کجا شروع می شود مهم نیست، مهم مسیری است که فرد در این وادی دردناک در پیش می گیرد.

همه اش دردی است جانکاه که برای گرفتار در آن طعمی شیرین می دهد بی آنکه بداند ذره ذره جانش را گرفتار طاعونی می کند که هر لحظه دمل چرکینش سر باز کرده و دیگران را نیز درگیر خود می کند.

زمانی اعتیاد جرم بود و امروز بیماری، اما چرا بیماران این بخش اغلب به پزشک معالج برای درمان مراجعه نمی کنند و چرا بیش از پیش خود را در این باتلاق بی امان گرفتار می سازند؟

اوایل اعتیاد فقط گرفتاری در دام موادی افیونی همچون تریاک بود، دورانی سپری شد و هروئین به گرما بخش محافل این بیماران تبدیل گشت.

اما امروز تریاک و هروئین به خود می بالند که تاثیری دردناک و ماندگار همچون مواد مخدر صنعتی نداشته و ندارند.

امروز بازار تریاک و هروئین دیگر رونق ندارد و دوره دوره شیشه و اکس و کراک است.

موادی که روزهای نخست با نام اعتیاد آور نبودن سراغ جوانان می روند بهانه ای برای لاغری می شوند و روزهای بعد چهره زشت و افیونی خود را به نمایش می گذارند.

شیشه ماده مخدر صنعتی که است که در روزهای نخست گرفتاری فرد علائم خاصی از خود نشان نمی دهد اما کمی بعد گوشه های چشم زخم می شود، فرد لاغری را تجربه می کند، افسردگی می گیرد و دچار اختلالات حواسی و شناختی می شود.

جایی تعادل روانی خود را چنان از دست می دهد و می پندارد پرنده است و از پشت بام به پایین پرواز می کند، می اندیشد که زن و فرزندش قاتلان حرفه ای هستند و آنها را به زخم چاقو تکه پاره می کند و زمانی نیز با مصرف بیش از حدش با این اندیشه که بیشتر از نعشگی آن بهره مند شود، تمام حواس و هوشیاری خود را از دست می دهد و یا دچار سکته قلبی ناگهانی می شود.

اغلب مشتریان این ماده افیونی جوانان هستند چرا که می پندارند اعتیاد آور نیست و علامت خماری ندارد، غافل از آنکه از همان روزهای نخست کسی که در دام شیشه افتاد دیگران توان چشیدن طعم آزادی را نخواهد داشت.

اکستازی، همان قرص های رنگی دارای برچسب های مشخصی که هر یک اثر خاصی دارند چنان ارزان و در دسترس هستند که می توان به جرات ادعا کرد امروز نقل و نبات پارتی های شبانه جوانان شده است.

قرص های رنگی که شعور، توانایی فهم، آگاهی و روان فرد را هدف می گیرند و با وجود آنکه فرد را دقایقی از دنیای حقیقی دور می سازند اما با افزایش اعتماد به نفس دروغین بالا در فرد وی را به سراغ کارهای هیجانی و رفتار های پر خطری سوق می دهند که می تواند علاوه بر خود مصرف کننده دامن دیگران را نیز آلوده سازد.

کراک نوع خطرناک تر در بین موادمخدر صنعتی محسوب می شود، منجلابی که از همان روزهای نخست بوی تعفن آن جامعه را فرا می گیرد و فرد را گرفتار درد و بیماری می کند که هیچ درمانی برای آن کار ساز نیست.

مصرف کراک به سرعت سراغ سلولهای مغز فرد می رود و در همان روزهای نخست با ایجاد زخم های سطحی در پوست مصرف کننده، وی را برای مصرف بیشتر جهت التیام درد ترغیب می کند.

روزهای بعد این زخم ها عمیق تر شده و موجودات کوچک اما خورنده بر روی آن دیده می شود، زخم های فرد عفونت کرده و بوی تعفن دیگران را نیز آزار می دهد و در نهایت در مدت کوتاهی فرد گرفتار، راهی منزل آخرت می شود.

هدف اصلی مواد مخدر صنعتی، به دام انداختن نیروی جوان و فعال است که می تواند خلاقیت و توانایی خود را در مسیر پیشرفت کشور به کار گیرد و در نهایت زمینه رشد جامعه را فراهم کند.

اما با گرفتاری این نیروهای جوان در این منجلاب فرصت پیشرفت از دست می رود و در نهایت با متضرر شدن فرد و خانواده اش، جامعه از سرمایه ای عظیم محروم می شود.

مواد مخدر از هر نوع و جنسی که هست خطرناک، بی رحم، دامن گیر و آسیب زاست.

گرفتاری هر فرد در دامان این بلای خانمان سوز نه فقط خود او بلکه از همان روزهای نخست خانواده و جامعه را نیز تهدید می کند و فرصت پیشرفت رااز گرفتار شدگان می گیرد.

شاید بهتر است هر جوانی پیش از شوخی ها و تفنن نامناسب با این مواد لحظه ای فقط در خیال خود به سرانجامی که برایش رقم خواهد خورد بیندیشد و تصمیم خود را برای گفتن ˈنهˈ به هر نوع مواد مخدری قطعی کند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
شنبه 29/6/1393 - 9:44
bahaar88 ( تعداد مطالب : 36471 ) ( تعداد نظرات : 2506 )
 

31 حتی دود قلیان با آب هم مضر است!

بسیاری بر این عقیده اند که مصرف قلیان با آب به معنی تصفیه و مضر نبودن دود آن است،درصورتیکه کشیدن قلیان از سیگار خطرناک تر و پر عارضه تر است و هرپک قلیان برابر با نیم لیتر دود است

 

باور رایج در مورد استفاده از قلیان این است که آب مواد مضر تنباکو را فیلتر می کند،اما به گفته عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار هر پک قلیان حداقل حاوی نیم لیتر دود است.

 

قرن ها است که از قلیان در خاورمیانه و جنوب آسیا استفاده می شود؛ بسیاری بر این عقیده اند که مصرف قلیان بی خطرتر از سیگار است؛اما باید گفت که کشیدن قلیان از سیگار خطرناک تر و پر عارضه تر است.

تنباکو، نار و نیکوتین بیشتری نسبت به سیگار دارد و همچنین ممکن است حاوی فلزات سنگین باشد. همچنین دود قلیان به دلیل استفاده از ذغال برای کشیدن تنباکو، منواکسیدکربن بیشتری نسبت به دود سیگار دارد.

عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار در گفت وگو با خبرنگار علمی با بیان اینکه در دهه اخیر مصرف قلیان بطور قابل توجهی در کشورافزایش یافته است، گفت:بر اساس مطالعات صورت گرفته، قلیان فرآورده ای است که نیمی از مردان ایرانی و 37درصد زنان آن را تجربه کرده اند.

دکتر نصیر دهقان افزود:دود استنشاق شده حاصل از 20 دقیقه کشیدن قلیان معادل دود استنشاقی حاصل از 100 سیگار است.

وی ادامه داد: مطالعاتی که از سوی مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات انجام شده، نشان می دهد که 23 درصد سیگاری ها حداقل یکبار در هفته قلیان مصرف می کنند. این رقم در غیرسیگاری ها 25 درصد است و به این معنی است که غیرسیگاری ها حتی بیش تر از سیگاری ها در حال مصرف قلیان هستند و به سمت اعتیاد به آن پیش می روند.

عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار اضافه کرد: علاوه بر مشکلات قلبی- عروقی، سرطان ها، ردپای مصرف دخانیات در دیابت ، اختلالات روانی مانند افسردگی ، زایمان زودرس ، نوزادان کم وزن، و سندروم مرگ ناگهانی نوزاد مشاهده می شود.

وی با بیان اینکه مصرف کننده های قلیان در هربار مصرف به طور متوسط حدود 50 تا 200 پک می زنند گفت : هر پک به طور متوسط حدود نیم لیتر دود است.

دهقان اضافه کرد میزان و عمق دم در حرکت دادن آب قلیان بسیار مهم است و قلیان با وجود اینکه کمتر مصرف می شود، اما حجم دودی که از طریق آن وارد بدن می شود، 10 تا 20 برابر دود ناشی از مصرف سیگار است.

وی توضیح داد:یک باور غلط در مورد استفاده از قلیان این است که از آنجا که تنباکوی قلیان از طریق آب فیلتر می شود، مواد مضر آن تصفیه می شود. اما واقعیت این است که مصرف تنباکوی قلیان از طریق آب، مواد سرطان زای آن را تصفیه نمی کند.

عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگارگفت: امروزه به اکثر تنباکو هایی که در سال های اخیر به بازار آمده اسانس هایی اضافه می شود که این اسانس ها علاوه بر تحریک دستگاه تنفس، می تواند رینیت آلرژیک و سرفه های مزمن همراه با خلط را برای فرد به همراه داشته باشد.

وی افزود:افزایش چشمگیر بروز انواع سرطان ریه، لب و دهان، حنجره، مری و معده، لوزالمعده، کبد و روده بزرگ از عوارض بد خیم و همچنین زخم های گوارشی ریفلاکس معده از دیگر عوارض مصرف سیگار و قلیان می باشند.

دهقان یاد آور شد :همچنین مصرف سیگار و قلیان موجب اختلال در جذب کلسیم و ساخت استخوان، یائسگی زودرس، کاهش وزن و تخریب هورمون های جنسی و تسریع پوکی استخوان می شود.

وی گفت :به اشتباه تصور می شود که اگر دود قلیان وارد ریه نشود و از راه دهان خارج شود، آسیبی به ریه ها نمی رساند؛ در حالی که حقیقت این است که دود قلیان از طریق مخاط دهان و حنجره نیز جذب بدن شده و آثار سوء مخرب خود را می گذارد.

دهقان با بیان اینکه بسیاری از مراجعین به کلینیک های ترک سیگار از پزشکان سوال می کنند که با ترک کردن سیگار می توانند به جای آن از قلیان استفاده کنند، گفت:این کار در واقع از چاله درآمدن و در چاه افتادن است.

وی به آموزش آگاهی و فرهنگ سازی در جامعه اشاره کرد و گفت:مسئولین حوزه سلامت در وزارت بهداشت و درمان با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش نسبت به برنامه ریزی آموزش دانش آموزان به صورت مستمر جهت اصلاح باورهای غلط و پیشگیری از استعمال قلیان اقدام کنند.

دهقان اظهار کرد:مهم ترین بخش کنترل مصرف دخانیات، فرهنگ سازی و آموزش مضرات مصرف دخانیات از سنین پایین به فرزندان است که از با همکاری خانواده و آموزش و پرورش و سایر سازمان ها امکان پذیر است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
شنبه 29/6/1393 - 9:43
bahaar88 ( تعداد مطالب : 36471 ) ( تعداد نظرات : 2506 )
 

6e128  24412254 thumb ترک کردن سیگار با میوه

نوشیدن آب ،خوردن سبزی و میوه ،ورزش و فعالیت سه اصل یک رژیم غذایی مناسب برای ترک سیگار هستند،برخی مواد خوراکی مزه سیگار را بهتر وبرخی مزه ان را بدتر می کنند

 

محققین آزمایشگاه تحقیقاتی توتون و تنباکو و اعصاب، به این نکته‌ی کاربردی دست یافته‌اند که برخی خوراکی‌ها می‌تواند در ترک سیگار به ما کمک کند. سبزیجات، میوه‌ها، محصولات لبنی، آب و آبمیوه، با توجه به این حقیقت که مزه‌ی سیگار را خیلی ناپسند می‌کنند، برای این منظور معرفی شده‌اند. آنطور که دکتر مک‌کلرنون می‌گوید، فقط بو، تجربه‌ی بصری، حرکات و نیکوتین نیست که یک فرد سیگاری از آن‌ها ارضاء می‌شود، بلکه مزه هم برای سیگاری‌ها خیلی مهم است. در نتیجه افراد سیگاری از سیگار کشیدن بویژه در مواقعی که قهوه یا الکل می‌نوشند، یا وقتی که گوشت خورده‌اند لذت می‌برند. چرا که این خوراکی‌ها با مزه‌ی سیگار سازگار است. در‌واقع این مواد خوراکی مزه‌ی سیگار را جذاب‌تر می‌کنند.

اما چرا بعضی از غذاها مزه‌ی سیگار را بد می‌کنند؟ در حال حاضر دانشمندان پاسخ روشنی برای این پرسش ندارند. ساده است، آن‌ها نمی‌دانند! به هر صورت، آنچه مهم است، این است که این خوراکی‌ها بر اعتیاد شما به سیگار موثرند.

محققان توصیه می‌کنند که پزشکان، باید بیماران خود را از این واقعیت کشف شده‌ی مهم با خبر سازند. سیگاری‌ها باید بدانند که اگر رژیم غذایی‌شان را تغییر دهند، به احتمال زیادی ترک کردن سیگار برایشان ساده‌تر خواهد شد.

رژیم غذایی برای ترک سیگار
– خیلی آب بنوشید
اینکار مزه‌ی سیگار را بد می‌کند، اما چیزی است که در هر رژیم غذایی به آن توصیه‌ی اکید شده است.

– سبزی و میوه بخورید
اینکار به تصمیم شما برای ترک سیگار کمک می‌کند، همچنین در راس هرم غذایی هر رژیم غذایی که فکرش را بکنید هم هست.

– ورزش کنید
ورزش و فعالیت داشتن، بدن شما را از نیکوتین تمیز می‌کند، همچنین چهره و اندام شما را نیز بهتر خواهد کرد.

در نتیجه مراقب آنچه می‌خورید باشید. تحقیقات فراوانی به ما نشان داده‌اند که تغییر و اصلاح برنامه‌ی غذایی فقط یک کار جزئی نیست، بلکه تأثیرات شگرفی بر کیفیت زندگی ما خواهد گذاشت.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
شنبه 29/6/1393 - 9:43
bahaar88 ( تعداد مطالب : 36471 ) ( تعداد نظرات : 2506 )
 

Nas avarez va zararha 1 اطلاعات مفید در مورد ناس و تنباکوهای بدون دود

 

ناس، یکی از مواد مخدر است که با تنباکوها ساخته می شود که بدون دود می باشد. در این بخش از سرویس مواد مخدر مجله پزشکی دکتر سلام شما را با ناس آشنا می کنیم و با مطالعه ی این مطلب، اطلاعات مفیدی در مورد ماده مخدر ناس دریافت خواهید کرد. و یکسری حقیقت هایی را عرض می کنیم که شاید در مورد ناس نمی دانستید و یا در مورد آن اطلاعات ناقصی داشتید. شکل ظاهری ناس را می توان اینگونه توصیف کرد، ناس، مواد سبز رنگی است که با تنباکوی خشک کوبیده شده و کمی آهک ساخته می شود. ناس یک ماده گیاهی اعتیاد آور است.

 

 

 

Nas avarez va zararha 2 اطلاعات مفید در مورد ناس و تنباکوهای بدون دود

 

بیشترین تولیدات ناس در افغانستان است اما در کشورهای اطراف افغانستان نیز از آن استفاده می شود. طبق گزارشات به دست آمده، از ناس در کشوری های غربی نیز استفاده می شود.

برخی از عوارض ناس را می توان به این موارد اشاره کرد:‌ دردفعات اول عوارض آن عبارت است از احساس سرگیجه و سردرد و تهوع وسایرعوارض استفاده مدید از ناس شامل از دست دادن تعامل رفتاری و حرکتی، ایجاد حرکات غیر طبیعی در چشم‌ها، تغییرات محسوس در فشار خون، افزایش ضربان قلب، دندان قروچه، لرزش، اختلال در خواب، وابستگی روحی و روانی، بیماری‌های لثه و سرطان لثه، سرطان حنجره و روده بزرگ، نارسایی‌های کلیوی است.

 

Nas avarez va zararha 3 اطلاعات مفید در مورد ناس و تنباکوهای بدون دود

 

و همچنین حقیقت هایی در مورد ناس را بدانید:

1 – بر خلاف تصور که این نوع مصرف ویژه شرقی ها به ویژه افغانستان و هند می باشد .موج جدید مصرف این نوع تنباکو ها در بسته بندی های پر زرق و برق و نامها و برندهای معروف در اروپا و آمریکا رایج شده به طوریکه بر طبق آخرین آمار 12% مردم سوئد ،یعنی 1.1 میلیون نفر ناس مصرف می کنند.

2- شرکت های دخانی  بعد از نا امیدی از فروش محصولات دود زای خود به واسطه قوانین محدود کننده و آگاهی مردم سعی بر تلقین این باور هستند که دود تنباکو ضرر آن است و در نتیجه تنباکو های بدون دود یعنی بدون ضرر.

Nas avarez va zararha 4 اطلاعات مفید در مورد ناس و تنباکوهای بدون دود

3- خطر سرطان گونه و لثه در مصرف کنند گان تنباکوی جویدنی و ناس پنج برابر بیشتر از افراد عادی می باشد.اختلال در لبخند، سایش دندان، پس رفت لثه و پوسیدگی دندانها از دیگر عوارض این مواد به ظاهر کم ضرر می باشد.

4- جذب نیکوتین موجود در ناس و تنباکو های جویدنی 4-3 برابر سیگار می باشد و به همین ترتیب اعتیاد به آن سنگین تر بوده و رهایی و ترک آن دشوارتر است.

5- خطر مرگ و میر ناشی از بیماریهای قلبی و عروقی در استفاده کنند گان تنباکو های جویدنی 1.4 برابر افراد عادی است.

6- سرطان های شایع در مصرف کنند گان تنباکو های بدون دود شامل: سرطان دستگاه گوارش به ویژه مری و معده – سرطان لوزالمعده – سرطان مثانه – سرطانهای سر و گردن – سرطان روده بزرگ – سرطان لثه

7- در خانم های باردار مصرف کننده تنباکوی بدون دود تولد زیر وزن و نوزادان زودرس شایعتر هستند.

Nas avarez va zararha 5 اطلاعات مفید در مورد ناس و تنباکوهای بدون دود

8- عوارض شایع ناس و تنباکو های جویدنی شامل:

سرگیجه سردرد تهوع عوارض دهانی تحرک مری از دست رفتن تعادل  افزایش ضربان قلب دندان قروچه اختلال در خواب انواع سرطانها نارسایی کلیه افزایش فشار خون تحریک و زخم در لثه و دهان لوکو پلاکی (ضایعه پیش سرطانی در دهان) دیابت  اختلالات ریتم قلب بالا رفتن چربی خون

9- تعدادی از مواد مضر و خطرناک موجود در تنباکوی جویدنی و ناس  شامل نیتروز آمین های اختصاصی تنباکو به عنوان عمده ترین عامل سرطانها،  نیکل، کادمیوم، پولونیوم 210، نیتراتها، آرسنیک ،کروم ، هیدرالازین و استالدئید می باشد

10-  شرکت های دخانی در صدد می باشند تا با بی ضرر جلوه دادن تنباکو های بدون دود و استفاده از بسته بندی های شیک و متنوع و نیز القاب بهداشتی مانند پاستوریزه،مصرف  این محصولات را بالا برده و ضرر ناشی از کاهش مصرف در نتیجه اعمال قانون و افزایش آگاهی را به طریقی جبران نمایند.

 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
شنبه 29/6/1393 - 9:43
bahaar88 ( تعداد مطالب : 36471 ) ( تعداد نظرات : 2506 )
 

nas ناس بهتر است یا سیگار

 

شاید برای برخی از افراز جای سوال باشد که آیا ناس بهتر است یا سیگار؟ سیگار بیشتر ضرر دارد یا ناس؟! در این بخش از سایت دکتر سلام در مورد مصرف سیگار و ناس صحبت می کنیم. ا‌ین روزها قوانین منع دخانیات بین‌المللی که در قالب کنوانسیون منع دخانیات در بسیاری از کشورها در حال اجراست، به سیگاری‌های دنیا محدودیت‌های زیادی را تحمیل می‌کند.

برای همین عده‌ای برای فرار از قوانینی که می‌گویند، استعمال دخانیات در اماکن عمومی ممنوع است، به انواع غیرتدخینی تنباکو روی آورده‌اند.

مهم‌ترین این مواد ناس است که اتفاقاً در کشور ما هم طرفدارانی دارد. به همین دلیل برخی از گروه‌های مخالف استعمال دخانیات و صنایع دخانیات اروپا خواستار لغو ممنوعیت مصرف ناس در این قاره شده‌اند.

 

 

 

زمزمه جایگزینی سیگار با ناس

ناس، شکلی از تنباکوست که مصرف آن دود تولید نمی‌کند. مصرف‌کنندگان ناس آن را زیرلب خود قرار می‌دهند و تنباکو که در مجاورت لثه قرار گرفته وارد خون می‌شود.

به همین دلیل، از آنجایی که در سوئد و نروژ استعمال دخانیات در اماکن عمومی منع قانونی دارد، مصرف ناس به شدت افزایش یافته است. حدود 20درصد از مردان در سوئد از ناس استفاده می‌کنند.

شاید به همین دلیل باشد که میزان بیماری‌های ناشی از استعمال سیگار، در این کشور اروپایی کمتر از کشورهای دیگر اتحادیه اروپاست.

ناس همچنین در میان افرادی که سعی دارند اعتیاد به سیگار را ترک کنند، محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

اما محققان در سراسر جهان هنوز در مورد خطرات مصرف ناس اختلاف نظر دارند. متخصصان یکی از دانشگاه‌های معتبر پزشکی سوئد می‌گویند که بدون شک مصرف ناس موجب سرطان لوزالمعده و دهان می‌شود. اما محققان دیگر می‌گویند که ناس تا 100 برابر امن‌تر از استعمال سیگار است.

سازمان خیریه «اش»(Ash)  که در انگلستان برای منع استعمال سیگار فعالیت می‌کند، یکی از گروه‌هایی است که موافق مجاز شدن مصرف ناس در اتحادیه اروپاست.

مدیر این سازمان می‌گوید: «تنباکوی بدون دود در مقایسه با دخانیات دودزا، خطرات بسیار کمتری دارد. اکنون در انگلستان اشکال مختلفی از تنباکوی جویدنی که از جنوب آسیا وارد می‌شود، به فروش می‌رسد که بسیار خطرناک‌تر از ناس است.»

اما یکی از تحقیقاتی که در اختیار قانونگذاران اتحادیه اروپا قرار گرفته است، نشان می‌دهد که ناس نه تنها سرطان‌زاست، بلکه باعث افزایش فشار خون و احتمال بروز حمله قلبی نیز می‌شود.

پروفسور گوران پرشاگن که انجام این تحقیق را برعهده داشته است، می‌گوید:«ما باید خیلی دقت کنیم که چه مواد مصرفی را به مردم معرفی می‌کنیم. ترغیب مردم به جایگزین کردن سیگار با ناس، در نهایت منجر به بالا رفتن مصرف تنباکو خواهد شد.»

او معتقد است که در مقایسه با سیگار، تحقیقات در مورد خطرات مصرف ناس به قدر کافی گسترده و جامع نبوده است.

 

تنباکو به هر شکلی مرگ‌آور است

با وجود زمزمه‌های لغو منع دخانیات جویدنی به ویژه ناس در اروپا، چندی پیش، سازمان جهانی بهداشت روز بدون دخانیات خود را با این هشدار برگزار کرد که صنعت دخانیات با توجه به مقررات سختی که در کشورهای مختلف در مورد کشیدن سیگار و تبلیغ در این باره اجرا شده، تولید محصولات دیگری مانند تنباکوی جویدنی، انفیه (گرد توتون) و قلیان را افزایش داده است.

این سازمان از کشورهای جهان خواست تا تدابیر فوری برای کنترل بازاریابی این دسته از محصولات تنباکو – که به ویژه جوانان و زنان را هدف قرار داده – و همچنین مصرف آنها، اتخاذ کنند. به گزارش سازمان جهانی بهداشت که در روز بدون دخانیات منتشر شد، بر خلاف آنچه تبلیغ شده است این محصولات سالم‌تر از سیگار نیستند.

به همین دلیل موضوع امسال روز جهانی بدون دخانیات «مرگ آور در هر شکل و پوشش» بود. همچنین نظرسنجی سازمان جهانی بهداشت از 705 هزار نوجوان 13 تا 15 ساله  در کشورهای مختلف نشان داده که استعمال انواع دخانیات در میان این گروه سنی رواجی نگران‌‌کننده دارد.

این گزارش حاکی است، 11 درصد نوجوانان، محصولات تنباکو، به غیر از سیگار را مصرف می‌کنند، در حالی که 9 درصد سیگار می‌کشند.

سازمان جهانی بهداشت تبلیغات نادرست بازار را که می‌گوید استعمال شکل‌های دیگر تنباکو بی‌خطر است، دلیل گسترش مصرف این‌گونه محصولات می‌داند. این سازمان خواستار مقررات شدیدتری در مورد محصولات تنباکو شده و می‌گوید که دخانیات در هر شکل آن مرگ‌آور است.

 

کنوانسیون دخانیات

کنوانسیون کنترل دخانیات سازمان جهانی بهداشت فوریه سال گذشته ضمانت اجرایی یافت. سازمان جهانی بهداشت این کنوانسیون را – که مدت ده سال در دست بررسی بود – به امید پیشگیری از 5 میلیون مرگ سالیانه ناشی از مصرف دخانیات به اجرا درآورده است.

این سند اولین معاهده جهانی درباره بهداشت عمومی است و کشورهای عضو سازمان جهانی بهداشت ملزم به اعمال مفاد آن هستند. کشورهایی که این کنوانسیون را تصویب کرده‌اند، اکنون سه سال وقت دارند تا روی بسته‌های سیگار هشدارهای جدی بهداشتی بچسبانند و 5 سال فرصت دارند تا تبلیغات دخانیات را ممنوع کنند.

آنها باید پیروی خود از این معاهده را به صورت منظم به سازمان جهانی بهداشت گزارش کنند. این کشورها می‌توانند علیه کشورهایی که این کنوانسیون را تصویب نکرده‌اند و کشورهای تولیدکننده دخانیات که مبارزه‌شان را تضعیف می‌کنند، به سازمان جهانی بهداشت شکایت کنند.

سازمان جهانی بهداشت امیدوار است که این معاهده به ویژه در کشورهای در حال توسعه مفید باشد، زیرا جوانان این کشورها هدف تبلیغات صنعت دخانیات قرار می‌گیرند.

آمار نشان می‌دهد که 84 درصد از 1/8 میلیارد مصرف‌کننده دخانیات جهان در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند که نقش بسزایی در اجرایی کردن این کنوانسیون داشتند.

در ضمن در یک بخش دیگر در مورد ناس و حقیقت هایی در مورد آن بیشتر صحبت کرده ایم که پیشنهاد می شود آن را نیز مطالعه کنید (اطلاعات مفید در مورد ناس و تنباکوهای بدون دود)

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
شنبه 29/6/1393 - 9:42
bahaar88 ( تعداد مطالب : 36471 ) ( تعداد نظرات : 2506 )
 

images.jpgات  پیشگیری از زوال عقل سیگاری ها با این خوراکی

کشیدن سیگار و مواد مخدر به مرور باعث ابتلا به زوال عقل و مرگ سلول های مغزی در افراد می شود میخواهیم چاره ای برای پیشگیری از آن بیابیم

 

بر اساس یک مطالعه جدید امگا 3 روغن ماهی می تواند در مقابل آسیب به مغز ناشی از سوء استفاده از مصرف مواد مخدر محافظت کند.

مطالعات قبلی نشان داده اند که مصرف مواد مخدر و سیگار در دراز مدت باعث آسیب های مغزی و خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد.

محققان از لویولا دانشگاه شیکاگو Stritch پزشکی در ایلینویز دریافتند کشیدن سیگار حداکثر دو بار در روز برای مردان  ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل و اختلال شناختی در دوران پیری را افزایش دهد.

در مواد مخدر مقدار متوسط ​​”toughens ”  وجود دارد که باعث می شود سلول های مغز بیشتر انعطاف پذیر به آسیب می شود اما این مقدار باعث مرگ سلول های مغزی می شود.

مطالعات محققان نشان می دهد روغن ماهی می تواند آسیب های ناشی از کشیدن مواد مخدر را کاهش دهد و آقایانی که اعتیاد دارند باید حداقل یک وعده در روز از این روغن و یا کپسول های حاوی امگا 3 استفاده کنند.

روغن ماهی دارای پتانسیل کمک به حفظ تمامیت مغز است و می تواند بیماری های قلبی را نیز بهبود بخشد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
شنبه 29/6/1393 - 9:42
bahaar88 ( تعداد مطالب : 36471 ) ( تعداد نظرات : 2506 )
 

images سنتی ها و شیوه های ترک سیگارشان

افرادی که ترک موفقیت‌آمیز سیگار به روش سنتی و با طب سنتی را تجربه کرده اند،اطلاعاتشان را در اختیار بقیه افراد قرار داده اند تا بهره بگیرند و استفاده کنند

 

خوشبختانه امروزه شیوه‌های بسیار متنوعی برای ترک سیگار در میان تکنیک‌های طب مکمل و جایگزین در سراسر جهان دیده می‌شود كه می‌تواند درمانی كمكی و مطمئن برای بهبود روند ترك سیگار محسوب شود.

درمانگران شیوه‌های طبیعی درمان با کمک تکنیک‌های متنوعی از قبیل رژیم غذایی، پاکسازی سموم از بدن با کمک طب سوزنی، ماساژ درمانی، رفلکسوتراپی و دیگر شیوه‌های رایج در جهان در كنار متدهای روز دنیای پزشكی برای درمان افراد علاقه‌مند به ترک سیگار اقدام می‌کنند.

پیشنهادها و توصیه‌هایی که علاوه بر بازسازی قابلیت‌ها و توانایی‌های بدن به حفظ نشاط و سلامت جسمی و روحی فرد ترک‌کننده نیز کمک می‌کند.

چی بخورید تا سیگار نکشید
به اعتقاد کارشناسان تغذیه و درمانگران طبیعی تجویز رژیم غذایی سرشار از سبزیجات تازه و موادغذایی حاوی فیبر و ویتامین در تسریع روند ترک افراد بسیار موثر است. نوع رژیم غذایی و مواد مصرفی در وعده‌های غذایی تاثیر زیادی در موفقیت و سربلندی افراد علاقه‌مند به ترک سیگار دارد. درمانگرانی كه امروزه در كلینیك‌های ترك سیگار در جهان فعالیت می‌كنند علاوه بر بهره‌مندی از شیوه‌های رایج و دارودرمانی، مصرف خوراكی‌ها و مواد غذایی خاصی را به مراجعان خود توصیه می‌كنند. آنها مصرف روزانه جوی دو سر، اسفناج، برگ چغندر، سیر، کاهو، چای سبز، شلغم، کلم بروکلی و برگ کلم را بهترین برنامه غذایی برای آمادگی جسمانی بیشتر برای ترك سیگار معرفی می‌كنند. به اعتقاد آنها مصرف این مواد غذایی علاوه بر آنکه انرژی لازم برای مقاومت بدن فرد را افزایش می‌دهد موجب افزایش ایمنی دستگاه تنفسی به‌ویژه ریه نیز می‌شود.ماساژ ژاپنی را فراموش نكنید
بهره‌گیری از ماساژ ژاپنی یكی از بهترین شیوه‌ها برای افزایش مقاومت بدن فرد سیگاری برای ترك و همین‌طور تخلیه بهتر و كامل‌تر سموم و اخلاط نامناسب از بدن است. افرادی که تصمیم به کنار گذاشتن سیگار دارند، می‌توانند علاوه بر بهره‌مندی از نسخه‌های كارشناسان ترك سیگار از این شیوه به عنوان یک شیوه کمکی و بسیار موثر در تخلیه سموم و اخلاط ناشی از مصرف سیگار در بدن‌شان بهره ببرند. بسیاری از متخصصان ماساژ درمانی در مکاتب مختلف همچون شیاتسو، یومی‌هوتراپی، رفلکسوتراپی و دیگر شیوه‌های ماساژ درمانی با کمک ماساژ نقاط مرتبط با غدد لنفاوی بدن که بیشتر در ناحیه زیربغل و زیر زانوها قرار دارد به جذب بهتر مواد سمی و اخلاط ناسالم بدن پرداخته و به این ترتیب روند ترک سیگار را در افراد علاقه‌مند به ترک، تسریع می‌کنند. برای استفاده از این شیوه بهتر است با یک متخصص رفلکسوتراپی یا یومی هو تراپی مشورت کنید.تصفیه خون با عرقیات گیاهی
عرق شاه‌تره یکی از عرقیات گیاهی بسیار موثر در پیشبرد روند ترک سیگار است. عرق شاه‌تره به دلیل خاصیت تصفیه‌کنندگی و پاکسازی خون از اخلاط موذی و نامناسب روند درمان افراد سیگاری را تسریع می‌کند. این عرق گیاهی یکی از بهترین داروهای گیاهی برای افراد سیگاری محسوب می‌شود که علاوه بر افزایش جذب میزان ویتامین c در بدن این افراد موجب افزایش اشتها و بازگشت به وزن طبیعی به این افراد می‌شود. كافی است سری به یكی از نزدیك‌ترین عطاری‌ها یا فروشگاه‌های گیاهی بزنید و عرق گیاهی شاه‌تره را از آنها تهیه كنید. با مصرف این عرق گیاهی علاوه بر پاكسازی خون می‌توانید با صبر و حوصله بیشتری با سیگار خداحافظی كنید. علاوه بر این نوشیدن آب کافی و مایعات مناسب از دیگر راهکارهای طبیعی است که به خروج سموم و اخلاط ناسالم و موذی در بدن کمک می‌کند، به ویژه افرادی که از شیوه‌های ماساژ درمانی برای دفع سموم و اخلاط ناسالم بدن خود بهره می‌برند باید به یاد داشته باشند که با نوشیدن مقدار قابل‌توجهی آب در طول روز می‌توانند به دفع سریع‌تر اخلاط و سموم از بدن‌شان کمک کنند.

 

این پرهیز‌های غذایی را جدی بگیرید
به توصیه کارشناسان و درمانگران، افرادی که در آستانه ترک سیگار قرار دارند یا مراحل آن را پشت‌سر می‌گذارند بهتر است از مصرف مواد غذایی که موجب اسیدی شدن محیط بدن‌شان می‌شود، پرهیز کنند. این مواد شامل انواع نوشابه‌های گازدار، آبمیوه، ماءالشعیر، قهوه، گوشت قرمز، ماهی، تخم‌مرغ، سوسیس و کالباس، غذاهای کنسرو شده، غذاهای تهیه شده در مایکروفر، جگر، سیرابی، جوانه گندم، پنیر، بادام‌زمینی، گردو و برخی از حبوبات است. این مواد غذایی میزان علاقه افراد به مصرف سیگار را افزایش می‌دهند، بنابراین باید برای مدت مشخصی تا ترک کامل سیگار، این مواد را از سبد رژیم غذایی بیماران حذف کرد. گوشت قرمز، سوسیس و كالباس، غذاهای كنسروی شده، غذاهای پخته شده در مایكروفر، الكل، جگر، دل و قلوه، سیرابی، جوانه گندم، عدس، جوجه، تخم‌مرغ، پنیر، بادام‌زمینی، گردو و قهوه تمایل به كشیدن سیگار را افزایش می‌دهند.

نكته‌ای طلایی برای شما كه دچار بی‌خوابی شده‌اید
اگر جست‌وجویی كوتاه در فضای مجازی درباره كلینیك‌های ترك سیگار در كشور چین داشته باشید، خواهید دید كه چینی‌ها برای از بین بردن عوارض ناشی از ترك سیگار و بی‌قراری‌های فرد سیگاری استفاده از طب سوزنی چینی و طب سنتی خود را توصیه می‌كنند. این درمانگران با کمک طب سنتی گوش و بدن بسیاری از اختلالات شایع در زمان ترک سیگار را در بیمار به حداقل می‌رسانند. متخصصان طب سوزنی چین با کمک سوزن‌های خود علاوه بر کمک به تخلیه سریع‌تر سموم از جریان گردش خون و بافت‌های بدن، بروز سردردهای احتمالی را کنترل کرده و مانع از بروز اختلالات و مشکلات تنفسی در بیماری می‌شوند. علاوه بر این، متخصصان طب سوزنی با کمک سوزن‌های شفابخش خود اختلالات خواب، دردهای عضلانی و تحریکات عصبی این مراجعان را در زمان ترک کنترل کرده و به بیمار کمک می‌کنند تا در دوره ترک سیگار شرایط روحی بدون استرسی را پشت‌سر بگذارد.

فشارهای عصبی را مهار كنید
یكی از عواملی كه موجب می‌شود تا افراد سیگاری هنگام ترك با مشكل روبه‌رو شوند هجوم فشارهای عصبی و تنش‌های روانی در زمان ترك سیگار به دلیل كاهش میزان نیكوتین دریافتی در بدن است. از اینرو كارشناسان ترك سیگار به این افراد توصیه می‌كنند تا در طول روز دست كم 20 دقیقه از تكنیك‌های ریلكسی و مدیتیشن برای افزایش میزان مقاومت و توان روحی خود استفاده كنند. این افراد با كمك مدیتیشن می‌توانند بر حالت‌های روحی، پرخاشگری‌ها و عصبانیت خود غلبه كنند. در حقیقت یادگیری تكنیك‌های تنفس، چگونگی تمركز و تخلیه فشارها و استرس‌های ناشی از فعالیت‌های روزمره مهم‌ترین عاملی است كه روند ترك سیگار را در این افراد بهبود می‌بخشد.

سراغ قلیایی‌ها بروید
اگرچه استفاده از موادغذایی طبیعی و تازه برای دریافت انواع ویتامین‌ها از قبیل ویتامین E و C از سوی متخصصان و درمانگران توصیه شده است، با وجود این درصورت نیاز به ویژه در زمان‌هایی که بیمار دچار اختلال در عملکرد سیستم عصبی و دستگاه گوارش شده، مصرف قرص‌ها و مکمل‌های غذایی به‌ویژه مکمل‌های E و C توصیه می‌شود. اگرچه بهتر است مصرف این مكمل‌های غذایی را همواره با مشورت درمانگر خود به برنامه‌تان اضافه كنید، اما فراموش نكنید كه مصرف مواد غذایی که به قلیایی شدن محیط بدن کمک کنند در تسریع روند درمان افراد علاقه‌مند به ترک سیگار بسیار موثر است. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد درمانگران طب‌سنتی مصرف مواد غذایی اسیدی را برای این گروه جایز نمی‌دانند. ترکیب کشمش، انجیر خشک و بادام ازجمله بهترین دانه‌ها و مغزهای مغذی برای افزایش میزان تمایل به ترک سیگار است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
شنبه 29/6/1393 - 9:41
  • تعداد رکورد ها : 942