• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
عضویت در خبرنامه
bahaar88 ( تعداد مطالب : 37340 ) ( تعداد نظرات : 2646 )

 جزئیات خطرناکترین مخدرها در بازار ایران
 

مخدرهای سنتی در حالی به تدریج جای خود را به مخدرهای ارزان قیمت صنعتی می دهند که قاچاقچیان موادمخدر در یک اقدام غیر بشری خطرناکترین انواع این مخدرها را در قالب ادکلن، قرص، موادغذایی و خوراکی به جامعه تزریق و عرضه می کنند.


یکی از مخدرهایی که در چند سال گذشته وارد کشور شده مخدرBT محصول کشور هندوستان است که هنوز در بازارسیاه یکه تازی می کند. نحوه استعمال و اثرات آن نیز همانند ماده مخدر «ناس» است و در بسته‌هایی سبز رنگ و با طعم انواع میوه‌ها عرضه می‌شود. این ماده مخدراعتیاد، تحریک و سرخوشی، گیجی و احساس خارج شدن بخار سرد از مغز، از دست دادن تعادل روحی و رفتاری از عوارض روانی را در پی دارد.

" بی تی" دروازه ورود به مواد مخدر صنعتی و شیمیایی

محمدرضا یزدان پناه کار شناس مواد مخدر در گفتگو با مهر با اشاره به تمایل نوجوانان و جوانان به استفاده از ماده ای به نام بی تی به عنوان خوشبو کننده دهان می گوید: این ماده قاچاق مانند آدامس در سوپرمارکتها به فروش می رسد و بسیار مورد استفاده دانش آموزان قرار می گیرد در حالی که اثرات تخریبی بسیاری بر بدن دارد.وی با بیان اینکه بی تی از 60 درصد آهک، 20 درصد ناس، 10درصد خاک و 10درصد ماده خوشبو کننده ساخته شده، افزود: این ماده در جنگ جهانی برای عقیم کردن مردان و زنان در هند مورد استفاده قرار گرفته اما امروز به عنوان خوشبو کننده دهان در سوپرمارکتها به فروش می رسد. بی تی یک کالای قاچاق است و مسوولان گمرک باید توجه ویژه ای به مبارزه با قاچاق آن داشته باشند. این ماده باعث سرطان ریه و از بین رفتن لثه‌ها می‌شود و با توجه به مقدار زیاد آهک در آن برای بدن بسیار خطرناک است.

مخدر "تسبیح"

ماده مخدر "تسبیح" همان آمفتامین است که در ساخت دیگر مواد شیمیایی مخدر مثل شیشه استفاده می‌شود. این مخدر عوارضی از جمله سکته‌های مغزی و از دست دادن حس بویایی و چشایی را در پی دارد. شکل آن مانند دانه‌های گرد به صورت رشته‌هایی از جنس آمفتامین است و در نهایت ماده مخدر تسبیح مخلوطی از امفتامین و آیس است که با ۲ یا ۳ اسید بسیار خطرناک ترکیب می‌شود.

مخدر "برنز" و "نخ" و تاثیر آن بر روی مغز انسان

همچنین دو مخدر "برنز" و "نخ" از گروه مواد مخدر روان‌گردان‌ هستند که از تازه‌های مخدر کشور محسوب می شوند. این دو ماده به‌ طور مستقیم بر مغز و اعصاب اثر می‌گذارند. برای مصرف این مخدر معمولا برنز را روی یخ می‌گذارند و تبخیر می‌شود و سپس آن را استشمام می‌کنند. نخ نیز باید روی خراشیدگیهای بدن قرار گیرد که در این صورت عمقی به عرض یک الی ۲ سانتی متر و طول ۶ الی ۷ سانتی متر در بدن ایجاد می‌کند. خروج از هوشیاری، اختلال در شناسایی، نزدیک دیدن بلندیها و فاصله‌های دور یعنی کوتاه دیدن ارتفاعات و تشخیص ندادن خانواده از دیگران از ابتدایی‌ترین آثار این دو ماده هستند.

مخدر "پان پراگ" و عوارض آن

پان پراگ، ماده مخدری است که در غالب آدامس وارد ایران شد. این مخدر به شکل آدامس، پاستیل و پودرهایی با طعم نعنا و خوشبوکننده دهان وارد شده است. پراگ ترکیبی شبیه مخدر ناس بوده و از افغانستان، پاکستان و هند وارد می‌شود. مصرف این مخدر احساس گرمی، سرخوشی موقت، سبکی سر، گیجی و شادی کاذبی را برای مصرف کننده در پی دارد. همچنین از عوارض آن بروز سرطانهای دهان، حنجره و لثه بوده و دستگاه تنفسی و قلب و عروق مصرف‌کننده را از بین می برد و با جذب شدن توسط بزاق دهان، سلول‌های مغزی فرد را فلج میکند.

مخدر "ریتالین" بلای جان دانشجویان

مخدر "ریتالین" موجب کاهش خواب آلودگی و افزایش تمرکز می شود. این در حالی است که عوارض شدید سوءمصرف ریتالین مرتبا توسط جامعه پزشکی هشدار داده می‌شود. ریتالین، بالاترین مصرف غیرقانونی را در بین دانشجویان دارد؛ این دارو به روشهای مختلفی مانند خوردن قرص، استنشاق پودر یا تزریق مایع استفاده می‌شود. بی خوابی، سردرد، تهوع، اختلالات گوارشی و در مراحل بالاتر آسیب‌های شدید قلبی عروقی و از کار افتادگی کبد را به دنبال دارد و حتی باعث بروز واکنشهای پارونوئید و افسردگی شدید در مصرف مزمن آن می‌شود.

"جیب" و "تینا" عامل جنون و حرکت

از مخدر "جیب" و "تینا" بیشتر برای محافل شبانه استفاده می شود زیرا بیداری همراه با تحرکات بدن همراه با جنون دارد. این مواد که صورت تدخینی و با دود کردن استعمال می‌شود، شکلی از مت‌آمفتامین متبلور است که بدون بو و رنگ و مثل یک تکه یخ، سنگ نمک یا سنگ کوارتز است. این مواد محرک با نام جدید در طبقه‌بندی مواد شیمیایی غیرمجاز و محرک سیستم عصبی مرکزی قرار دارند و مدت اثر انها در شخص زیاد است.

مخدر "پودر شربت" وحشتناک ترین مخدر صنعتی

پودر شربت که از مرزهای پاکستان به کشور وارد شده به صورت پودر پس از حل کردن درچای داغ مصرف میشود. این ماده مخدر که اثراتی شبیه روانگردانها دارد. اثرات زیانبار این ماده مخدر باعث میشود که حالات عصبی و روحی شدیدی در مصرف کننده ایجاد میکند.

مخدر "کروکودیل" قاتل جدید جامعه

مخدر "کروکودیل" به تازگی وارد کشور شده که از ترکیب "قرص کدئین" با "بنزین"، "تینر"، "ید"، "اسید کلریدریک" یا همان "جوهر نمک" و "فسفر قرمز" تولید می‌شود. این ماده مخدر کشنده به عنوان جایگزینی برای «هروئین» تبدیل شده و قیمت آن به مراتب پایین‌تر از این ماده مخدر (هروئین) است. مصرف این مخدر موجب می شود تا پوست بدن به رنگ سبز درآید و پس از مدتی گوشت بدن به طور کامل پوسیده شده و از بین برود.

مخدر "اسپایس"

شاید بتوان تاثیر "اسپایس" را ۲۰۰ برابر ماری جوانا ارزیابی کرد. مصرف بیش از حد آن باعث نارسایی تنفسی، کما و تشنج، ضربان قلب کند و فشار خون پایین و ایست قلبی و مرگ می شود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
يکشنبه 30/6/1393 - 9:10
bahaar88 ( تعداد مطالب : 37340 ) ( تعداد نظرات : 2646 )

یک مطالعه نشان می دهد، سیگارهای الکترونیکی ( E Smok ) مانع از سیگار کشیدن نوجوانان نمی شوند بنابراین هرنوع تبلیغاتی دراین زمینه علمی و واقع بینانه نیست.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، دکتر لورن دوترا و دکتر استانتون گلانتز از مرکز تحقیقات توتون دانشگاه کالیفرنیا در آمریکا گفت: سیگارهای الکترونیکی به تقلید از سیگارهای معمولی، یک افشانه گرم نیکوتن ارائه می دهند.با این وجود سیگارهای الکترونیکی با طعم های توت فرنگی، شیرین بیان و شکلات به نوجوانان عرضه می شود.

در این مطالعه محققان با بررسی اطلاعات ۱۷ هزار و ۳۵۳ دانش آموز دوره راهنمایی و دبیرستان متوجه شدند: نوجوانانی که دست کم یک نخ سیگار الکترونیکی کشیده بودند و اکنون از این سیگارها می کشند خطر کشیدن سیگارهای معمولی در انها بیشتر است.

این مطالعه نشان داد: نوجوانانی که سیگارهای الکترونیکی استعمال کرده بودند تمایل آنها برای کشیدن سیگار معمولی بیشتر است.

محققان در مقاله خود نوشتند: در حالیکه ماهیت این مطالعه به ما اجازه نمی داد که بررسی کنیم آیا بیشتر جوانان سیگار کشیدن را با سیگارهای معمولی آغاز کرده اند و بعد به کشیدن سیگار الکترونیکی روی آوردند یا بر عکس، اما نتیجه مطالعه نشان داد که سیگارهای الکترونیکی موجب دلسردی جوانان از کشیدن سیگارهای معمولی نمی شود.

سیگار برقی یا سیگار الکترونیکی وسیله ای است الکترونیکی که استعمال دخانیات را شبیه سازی می کند.

این سیگار بخارات خاصی تولید می کند که بو، طعم، مزه و احساس کشیدن سیگار واقعی را به مصرف کننده می دهد اما زیان های سیگار واقعی را نداشته یا این زیان ها را به حداقل می رساند.

سیگار الکترونیکی اولین بار در سال ۲۰۰۳ و در کشور چین تولید شد اما امروزه در نقاط مختلف جهان فروخته می شود و میلیون ها مصرف کننده دارد.

در کشورهای مختلف، قوانین متفاوتی در مورد فروش و استفاده از سیگارهای الکترونیکی وضع شده است.

این سیگار الکترونیکی در حال حاضر به صورت اینترنتی و به قیمتهای ۶۴ و ۱۴۹ دلار و در سه مدل شبیه به سیگار، سیگار برگ و پیپ عرضه می شود.

این مطالعه در مجله JAMA Pediatrics منتشر شده است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
يکشنبه 30/6/1393 - 8:33
bahaar88 ( تعداد مطالب : 37340 ) ( تعداد نظرات : 2646 )

پژوهشگران علوم پزشکی در دانشگاه یو.سی.ال.ای در ایالات متحد امریکا می گویند نتایج یک مطالعه نشان می دهد که کشیدن سیگار علاوه بر ابتلا به سرطان و بیماری های قلبی و عروقی موجب تغییر پوسته مغز انسان نیز می شود.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، محققان می گویند که استعمال سیگار در ساختار مغز افراد جوان تغییراتی را ایجاد می کند و این تغییرات می تواند در افرادی که حتی مدت کمتری سیگار می کشند، نیز بروز کند.

دانشمندان دانشگاه یو.سی.ال.ای در آمریکا در این مطالعه نوجوانان پانزده ساله سیگاری را مورد بررسی قرار دادند.

این افراد روزی هفت نخ یا بیشتر سیگار می کشیدند.

این مطالعه نشان داد که در ۱۰۰ درصد این نوجوانان تغییراتی در پوسته مغز رخ داده است که می تواند موجب زوال عقل شود.

محققان می گویند: این عادت کشنده ، منطقه تصمیم گیری را در مغز دچار اختلال می کند و به همین دلیل سیگاری ها امکان به کار گرفتن نیروی خود را به منظور ترک سیگار از دست می دهند.

نتایج این مطالعه همچنین نشان می دهد که تغییرات عصبی زیستی که از نتایج سیگار کشیدن است علت وابستگی بزرگسالان سیگاری (که از دوره نوجوانی شروع به سیگار کشیدن کرده اند) به سیگار است .

این مطالعه در شماره اخیر ( ماه مارس ) نشریه Neuropsychopharmacology منتشر شده است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
شنبه 29/6/1393 - 17:33
bahaar88 ( تعداد مطالب : 37340 ) ( تعداد نظرات : 2646 )

مسکالین (MESCALINE) یکی از مخدرهائی است که توهمات را شدید نموده و آنها را بر می­انگیزد. ولی سر دسته و سلطان مواد توهم­زا، اسید لیزرجیک (L.S.D) است که بعد از 3 تا 4 روز مصرف، وابستگی و اعتیاد پدید می­آورد.

مسکالین ماده­ای است که از نوعی کاکتوس در مکزیک بدست می­آید. این کاکتوس توسط سرخپوستان آمریکای مرکزی به مدت صدها سال جهت انجام مراسم مذهبی و جادوگری قرار می­گرفته. مسکالین دارای قدرت توهم­زائی مانند «L.S.D» می­باشد که حالت نشئگی و خواب را افزایش می­دهد. مسکالین و داروهای توهم­آور مشابه آن، بی­نهایت برای شخص خطرناک هستند و حتی تحت­نظر پزشک نیز نباید مورد استفاده قرار گیرند. ناگفته نماند که این ماده وابستگی روانی ایجاد می­کند ولی وابستگی جسمی ندارد.

منابع: 

درمان اعتیاد به مواد مخدر طبیعی و صنعتی، عبد الحسین شاکرمی

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
شنبه 29/6/1393 - 11:51
bahaar88 ( تعداد مطالب : 37340 ) ( تعداد نظرات : 2646 )

یکی از مشتقات مؤثر تریاک می­ باشد که سفید کریستالی است. ماده­ای محرک و نشاط­ آور است. کار عضلات صاف روده را کند کرده و باعث شل شدن آنها می­ گردد. از نظر اعتیادآوری و زهرآگین بودن حد وسط مرفین و کدئین است. در آب نامحلول است ولی در الکل حل می­شود.

منابع: 

درمان اعتیاد به مواد مخدر طبیعی و صنعتی، عبد الحسین شاکرمی

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
شنبه 29/6/1393 - 11:51
bahaar88 ( تعداد مطالب : 37340 ) ( تعداد نظرات : 2646 )

نوع جدیدی از هروئین مکزیکی است که چهل برابر قوی­تر از هروئین معمولی و 10 برابر ارزانتر از آن است. چون از نظر رنگ و کیفیت به قیر شباهت دارد به قیر سیاه معروف شده است.

د. ام. تی (D.M.T)

د.ام.تی یک ماده توهم­ زا است که مصرف آن اعتیادآور است و موجب وابستگی روانی شده ولی وابستگی جسمی ایجاد نمی­کند.

منابع: 

درمان اعتیاد به مواد مخدر طبیعی و صنعتی، عبد الحسین شاکرمی

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
شنبه 29/6/1393 - 11:51
bahaar88 ( تعداد مطالب : 37340 ) ( تعداد نظرات : 2646 )
 

images38 با این مواد افیونی جوانی تان را به باد ندهید

اعتیاد بلایی خانمان سوزاست که آرام آرام زندگی فرد را به باد می دهد ، تریاک و هروئین ، شیشه و اکس و کراک و..تمامی اینها باتلاق و منجلابی هستند که هستی و زندگی خود و وخانواده تان را از بین می برید

 

نقطه شروعش شاید یک شوخی دوستانه باشد، شاید یک وسوسه لحظه ای، یک عصبانیت و شاید تصمیم سرسری و بدون تامل در خصوص عواقب آن باشد.

اینکه از کجا شروع می شود مهم نیست، مهم مسیری است که فرد در این وادی دردناک در پیش می گیرد.

همه اش دردی است جانکاه که برای گرفتار در آن طعمی شیرین می دهد بی آنکه بداند ذره ذره جانش را گرفتار طاعونی می کند که هر لحظه دمل چرکینش سر باز کرده و دیگران را نیز درگیر خود می کند.

زمانی اعتیاد جرم بود و امروز بیماری، اما چرا بیماران این بخش اغلب به پزشک معالج برای درمان مراجعه نمی کنند و چرا بیش از پیش خود را در این باتلاق بی امان گرفتار می سازند؟

اوایل اعتیاد فقط گرفتاری در دام موادی افیونی همچون تریاک بود، دورانی سپری شد و هروئین به گرما بخش محافل این بیماران تبدیل گشت.

اما امروز تریاک و هروئین به خود می بالند که تاثیری دردناک و ماندگار همچون مواد مخدر صنعتی نداشته و ندارند.

امروز بازار تریاک و هروئین دیگر رونق ندارد و دوره دوره شیشه و اکس و کراک است.

موادی که روزهای نخست با نام اعتیاد آور نبودن سراغ جوانان می روند بهانه ای برای لاغری می شوند و روزهای بعد چهره زشت و افیونی خود را به نمایش می گذارند.

شیشه ماده مخدر صنعتی که است که در روزهای نخست گرفتاری فرد علائم خاصی از خود نشان نمی دهد اما کمی بعد گوشه های چشم زخم می شود، فرد لاغری را تجربه می کند، افسردگی می گیرد و دچار اختلالات حواسی و شناختی می شود.

جایی تعادل روانی خود را چنان از دست می دهد و می پندارد پرنده است و از پشت بام به پایین پرواز می کند، می اندیشد که زن و فرزندش قاتلان حرفه ای هستند و آنها را به زخم چاقو تکه پاره می کند و زمانی نیز با مصرف بیش از حدش با این اندیشه که بیشتر از نعشگی آن بهره مند شود، تمام حواس و هوشیاری خود را از دست می دهد و یا دچار سکته قلبی ناگهانی می شود.

اغلب مشتریان این ماده افیونی جوانان هستند چرا که می پندارند اعتیاد آور نیست و علامت خماری ندارد، غافل از آنکه از همان روزهای نخست کسی که در دام شیشه افتاد دیگران توان چشیدن طعم آزادی را نخواهد داشت.

اکستازی، همان قرص های رنگی دارای برچسب های مشخصی که هر یک اثر خاصی دارند چنان ارزان و در دسترس هستند که می توان به جرات ادعا کرد امروز نقل و نبات پارتی های شبانه جوانان شده است.

قرص های رنگی که شعور، توانایی فهم، آگاهی و روان فرد را هدف می گیرند و با وجود آنکه فرد را دقایقی از دنیای حقیقی دور می سازند اما با افزایش اعتماد به نفس دروغین بالا در فرد وی را به سراغ کارهای هیجانی و رفتار های پر خطری سوق می دهند که می تواند علاوه بر خود مصرف کننده دامن دیگران را نیز آلوده سازد.

کراک نوع خطرناک تر در بین موادمخدر صنعتی محسوب می شود، منجلابی که از همان روزهای نخست بوی تعفن آن جامعه را فرا می گیرد و فرد را گرفتار درد و بیماری می کند که هیچ درمانی برای آن کار ساز نیست.

مصرف کراک به سرعت سراغ سلولهای مغز فرد می رود و در همان روزهای نخست با ایجاد زخم های سطحی در پوست مصرف کننده، وی را برای مصرف بیشتر جهت التیام درد ترغیب می کند.

روزهای بعد این زخم ها عمیق تر شده و موجودات کوچک اما خورنده بر روی آن دیده می شود، زخم های فرد عفونت کرده و بوی تعفن دیگران را نیز آزار می دهد و در نهایت در مدت کوتاهی فرد گرفتار، راهی منزل آخرت می شود.

هدف اصلی مواد مخدر صنعتی، به دام انداختن نیروی جوان و فعال است که می تواند خلاقیت و توانایی خود را در مسیر پیشرفت کشور به کار گیرد و در نهایت زمینه رشد جامعه را فراهم کند.

اما با گرفتاری این نیروهای جوان در این منجلاب فرصت پیشرفت از دست می رود و در نهایت با متضرر شدن فرد و خانواده اش، جامعه از سرمایه ای عظیم محروم می شود.

مواد مخدر از هر نوع و جنسی که هست خطرناک، بی رحم، دامن گیر و آسیب زاست.

گرفتاری هر فرد در دامان این بلای خانمان سوز نه فقط خود او بلکه از همان روزهای نخست خانواده و جامعه را نیز تهدید می کند و فرصت پیشرفت رااز گرفتار شدگان می گیرد.

شاید بهتر است هر جوانی پیش از شوخی ها و تفنن نامناسب با این مواد لحظه ای فقط در خیال خود به سرانجامی که برایش رقم خواهد خورد بیندیشد و تصمیم خود را برای گفتن ˈنهˈ به هر نوع مواد مخدری قطعی کند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
شنبه 29/6/1393 - 9:44
bahaar88 ( تعداد مطالب : 37340 ) ( تعداد نظرات : 2646 )
 

31 حتی دود قلیان با آب هم مضر است!

بسیاری بر این عقیده اند که مصرف قلیان با آب به معنی تصفیه و مضر نبودن دود آن است،درصورتیکه کشیدن قلیان از سیگار خطرناک تر و پر عارضه تر است و هرپک قلیان برابر با نیم لیتر دود است

 

باور رایج در مورد استفاده از قلیان این است که آب مواد مضر تنباکو را فیلتر می کند،اما به گفته عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار هر پک قلیان حداقل حاوی نیم لیتر دود است.

 

قرن ها است که از قلیان در خاورمیانه و جنوب آسیا استفاده می شود؛ بسیاری بر این عقیده اند که مصرف قلیان بی خطرتر از سیگار است؛اما باید گفت که کشیدن قلیان از سیگار خطرناک تر و پر عارضه تر است.

تنباکو، نار و نیکوتین بیشتری نسبت به سیگار دارد و همچنین ممکن است حاوی فلزات سنگین باشد. همچنین دود قلیان به دلیل استفاده از ذغال برای کشیدن تنباکو، منواکسیدکربن بیشتری نسبت به دود سیگار دارد.

عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار در گفت وگو با خبرنگار علمی با بیان اینکه در دهه اخیر مصرف قلیان بطور قابل توجهی در کشورافزایش یافته است، گفت:بر اساس مطالعات صورت گرفته، قلیان فرآورده ای است که نیمی از مردان ایرانی و 37درصد زنان آن را تجربه کرده اند.

دکتر نصیر دهقان افزود:دود استنشاق شده حاصل از 20 دقیقه کشیدن قلیان معادل دود استنشاقی حاصل از 100 سیگار است.

وی ادامه داد: مطالعاتی که از سوی مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات انجام شده، نشان می دهد که 23 درصد سیگاری ها حداقل یکبار در هفته قلیان مصرف می کنند. این رقم در غیرسیگاری ها 25 درصد است و به این معنی است که غیرسیگاری ها حتی بیش تر از سیگاری ها در حال مصرف قلیان هستند و به سمت اعتیاد به آن پیش می روند.

عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار اضافه کرد: علاوه بر مشکلات قلبی- عروقی، سرطان ها، ردپای مصرف دخانیات در دیابت ، اختلالات روانی مانند افسردگی ، زایمان زودرس ، نوزادان کم وزن، و سندروم مرگ ناگهانی نوزاد مشاهده می شود.

وی با بیان اینکه مصرف کننده های قلیان در هربار مصرف به طور متوسط حدود 50 تا 200 پک می زنند گفت : هر پک به طور متوسط حدود نیم لیتر دود است.

دهقان اضافه کرد میزان و عمق دم در حرکت دادن آب قلیان بسیار مهم است و قلیان با وجود اینکه کمتر مصرف می شود، اما حجم دودی که از طریق آن وارد بدن می شود، 10 تا 20 برابر دود ناشی از مصرف سیگار است.

وی توضیح داد:یک باور غلط در مورد استفاده از قلیان این است که از آنجا که تنباکوی قلیان از طریق آب فیلتر می شود، مواد مضر آن تصفیه می شود. اما واقعیت این است که مصرف تنباکوی قلیان از طریق آب، مواد سرطان زای آن را تصفیه نمی کند.

عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگارگفت: امروزه به اکثر تنباکو هایی که در سال های اخیر به بازار آمده اسانس هایی اضافه می شود که این اسانس ها علاوه بر تحریک دستگاه تنفس، می تواند رینیت آلرژیک و سرفه های مزمن همراه با خلط را برای فرد به همراه داشته باشد.

وی افزود:افزایش چشمگیر بروز انواع سرطان ریه، لب و دهان، حنجره، مری و معده، لوزالمعده، کبد و روده بزرگ از عوارض بد خیم و همچنین زخم های گوارشی ریفلاکس معده از دیگر عوارض مصرف سیگار و قلیان می باشند.

دهقان یاد آور شد :همچنین مصرف سیگار و قلیان موجب اختلال در جذب کلسیم و ساخت استخوان، یائسگی زودرس، کاهش وزن و تخریب هورمون های جنسی و تسریع پوکی استخوان می شود.

وی گفت :به اشتباه تصور می شود که اگر دود قلیان وارد ریه نشود و از راه دهان خارج شود، آسیبی به ریه ها نمی رساند؛ در حالی که حقیقت این است که دود قلیان از طریق مخاط دهان و حنجره نیز جذب بدن شده و آثار سوء مخرب خود را می گذارد.

دهقان با بیان اینکه بسیاری از مراجعین به کلینیک های ترک سیگار از پزشکان سوال می کنند که با ترک کردن سیگار می توانند به جای آن از قلیان استفاده کنند، گفت:این کار در واقع از چاله درآمدن و در چاه افتادن است.

وی به آموزش آگاهی و فرهنگ سازی در جامعه اشاره کرد و گفت:مسئولین حوزه سلامت در وزارت بهداشت و درمان با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش نسبت به برنامه ریزی آموزش دانش آموزان به صورت مستمر جهت اصلاح باورهای غلط و پیشگیری از استعمال قلیان اقدام کنند.

دهقان اظهار کرد:مهم ترین بخش کنترل مصرف دخانیات، فرهنگ سازی و آموزش مضرات مصرف دخانیات از سنین پایین به فرزندان است که از با همکاری خانواده و آموزش و پرورش و سایر سازمان ها امکان پذیر است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
شنبه 29/6/1393 - 9:43
bahaar88 ( تعداد مطالب : 37340 ) ( تعداد نظرات : 2646 )
 

6e128  24412254 thumb ترک کردن سیگار با میوه

نوشیدن آب ،خوردن سبزی و میوه ،ورزش و فعالیت سه اصل یک رژیم غذایی مناسب برای ترک سیگار هستند،برخی مواد خوراکی مزه سیگار را بهتر وبرخی مزه ان را بدتر می کنند

 

محققین آزمایشگاه تحقیقاتی توتون و تنباکو و اعصاب، به این نکته‌ی کاربردی دست یافته‌اند که برخی خوراکی‌ها می‌تواند در ترک سیگار به ما کمک کند. سبزیجات، میوه‌ها، محصولات لبنی، آب و آبمیوه، با توجه به این حقیقت که مزه‌ی سیگار را خیلی ناپسند می‌کنند، برای این منظور معرفی شده‌اند. آنطور که دکتر مک‌کلرنون می‌گوید، فقط بو، تجربه‌ی بصری، حرکات و نیکوتین نیست که یک فرد سیگاری از آن‌ها ارضاء می‌شود، بلکه مزه هم برای سیگاری‌ها خیلی مهم است. در نتیجه افراد سیگاری از سیگار کشیدن بویژه در مواقعی که قهوه یا الکل می‌نوشند، یا وقتی که گوشت خورده‌اند لذت می‌برند. چرا که این خوراکی‌ها با مزه‌ی سیگار سازگار است. در‌واقع این مواد خوراکی مزه‌ی سیگار را جذاب‌تر می‌کنند.

اما چرا بعضی از غذاها مزه‌ی سیگار را بد می‌کنند؟ در حال حاضر دانشمندان پاسخ روشنی برای این پرسش ندارند. ساده است، آن‌ها نمی‌دانند! به هر صورت، آنچه مهم است، این است که این خوراکی‌ها بر اعتیاد شما به سیگار موثرند.

محققان توصیه می‌کنند که پزشکان، باید بیماران خود را از این واقعیت کشف شده‌ی مهم با خبر سازند. سیگاری‌ها باید بدانند که اگر رژیم غذایی‌شان را تغییر دهند، به احتمال زیادی ترک کردن سیگار برایشان ساده‌تر خواهد شد.

رژیم غذایی برای ترک سیگار
– خیلی آب بنوشید
اینکار مزه‌ی سیگار را بد می‌کند، اما چیزی است که در هر رژیم غذایی به آن توصیه‌ی اکید شده است.

– سبزی و میوه بخورید
اینکار به تصمیم شما برای ترک سیگار کمک می‌کند، همچنین در راس هرم غذایی هر رژیم غذایی که فکرش را بکنید هم هست.

– ورزش کنید
ورزش و فعالیت داشتن، بدن شما را از نیکوتین تمیز می‌کند، همچنین چهره و اندام شما را نیز بهتر خواهد کرد.

در نتیجه مراقب آنچه می‌خورید باشید. تحقیقات فراوانی به ما نشان داده‌اند که تغییر و اصلاح برنامه‌ی غذایی فقط یک کار جزئی نیست، بلکه تأثیرات شگرفی بر کیفیت زندگی ما خواهد گذاشت.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
شنبه 29/6/1393 - 9:43
bahaar88 ( تعداد مطالب : 37340 ) ( تعداد نظرات : 2646 )
 

Nas avarez va zararha 1 اطلاعات مفید در مورد ناس و تنباکوهای بدون دود

 

ناس، یکی از مواد مخدر است که با تنباکوها ساخته می شود که بدون دود می باشد. در این بخش از سرویس مواد مخدر مجله پزشکی دکتر سلام شما را با ناس آشنا می کنیم و با مطالعه ی این مطلب، اطلاعات مفیدی در مورد ماده مخدر ناس دریافت خواهید کرد. و یکسری حقیقت هایی را عرض می کنیم که شاید در مورد ناس نمی دانستید و یا در مورد آن اطلاعات ناقصی داشتید. شکل ظاهری ناس را می توان اینگونه توصیف کرد، ناس، مواد سبز رنگی است که با تنباکوی خشک کوبیده شده و کمی آهک ساخته می شود. ناس یک ماده گیاهی اعتیاد آور است.

 

 

 

Nas avarez va zararha 2 اطلاعات مفید در مورد ناس و تنباکوهای بدون دود

 

بیشترین تولیدات ناس در افغانستان است اما در کشورهای اطراف افغانستان نیز از آن استفاده می شود. طبق گزارشات به دست آمده، از ناس در کشوری های غربی نیز استفاده می شود.

برخی از عوارض ناس را می توان به این موارد اشاره کرد:‌ دردفعات اول عوارض آن عبارت است از احساس سرگیجه و سردرد و تهوع وسایرعوارض استفاده مدید از ناس شامل از دست دادن تعامل رفتاری و حرکتی، ایجاد حرکات غیر طبیعی در چشم‌ها، تغییرات محسوس در فشار خون، افزایش ضربان قلب، دندان قروچه، لرزش، اختلال در خواب، وابستگی روحی و روانی، بیماری‌های لثه و سرطان لثه، سرطان حنجره و روده بزرگ، نارسایی‌های کلیوی است.

 

Nas avarez va zararha 3 اطلاعات مفید در مورد ناس و تنباکوهای بدون دود

 

و همچنین حقیقت هایی در مورد ناس را بدانید:

1 – بر خلاف تصور که این نوع مصرف ویژه شرقی ها به ویژه افغانستان و هند می باشد .موج جدید مصرف این نوع تنباکو ها در بسته بندی های پر زرق و برق و نامها و برندهای معروف در اروپا و آمریکا رایج شده به طوریکه بر طبق آخرین آمار 12% مردم سوئد ،یعنی 1.1 میلیون نفر ناس مصرف می کنند.

2- شرکت های دخانی  بعد از نا امیدی از فروش محصولات دود زای خود به واسطه قوانین محدود کننده و آگاهی مردم سعی بر تلقین این باور هستند که دود تنباکو ضرر آن است و در نتیجه تنباکو های بدون دود یعنی بدون ضرر.

Nas avarez va zararha 4 اطلاعات مفید در مورد ناس و تنباکوهای بدون دود

3- خطر سرطان گونه و لثه در مصرف کنند گان تنباکوی جویدنی و ناس پنج برابر بیشتر از افراد عادی می باشد.اختلال در لبخند، سایش دندان، پس رفت لثه و پوسیدگی دندانها از دیگر عوارض این مواد به ظاهر کم ضرر می باشد.

4- جذب نیکوتین موجود در ناس و تنباکو های جویدنی 4-3 برابر سیگار می باشد و به همین ترتیب اعتیاد به آن سنگین تر بوده و رهایی و ترک آن دشوارتر است.

5- خطر مرگ و میر ناشی از بیماریهای قلبی و عروقی در استفاده کنند گان تنباکو های جویدنی 1.4 برابر افراد عادی است.

6- سرطان های شایع در مصرف کنند گان تنباکو های بدون دود شامل: سرطان دستگاه گوارش به ویژه مری و معده – سرطان لوزالمعده – سرطان مثانه – سرطانهای سر و گردن – سرطان روده بزرگ – سرطان لثه

7- در خانم های باردار مصرف کننده تنباکوی بدون دود تولد زیر وزن و نوزادان زودرس شایعتر هستند.

Nas avarez va zararha 5 اطلاعات مفید در مورد ناس و تنباکوهای بدون دود

8- عوارض شایع ناس و تنباکو های جویدنی شامل:

سرگیجه سردرد تهوع عوارض دهانی تحرک مری از دست رفتن تعادل  افزایش ضربان قلب دندان قروچه اختلال در خواب انواع سرطانها نارسایی کلیه افزایش فشار خون تحریک و زخم در لثه و دهان لوکو پلاکی (ضایعه پیش سرطانی در دهان) دیابت  اختلالات ریتم قلب بالا رفتن چربی خون

9- تعدادی از مواد مضر و خطرناک موجود در تنباکوی جویدنی و ناس  شامل نیتروز آمین های اختصاصی تنباکو به عنوان عمده ترین عامل سرطانها،  نیکل، کادمیوم، پولونیوم 210، نیتراتها، آرسنیک ،کروم ، هیدرالازین و استالدئید می باشد

10-  شرکت های دخانی در صدد می باشند تا با بی ضرر جلوه دادن تنباکو های بدون دود و استفاده از بسته بندی های شیک و متنوع و نیز القاب بهداشتی مانند پاستوریزه،مصرف  این محصولات را بالا برده و ضرر ناشی از کاهش مصرف در نتیجه اعمال قانون و افزایش آگاهی را به طریقی جبران نمایند.

 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
شنبه 29/6/1393 - 9:43
  • تعداد رکورد ها : 945