• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
عضویت در خبرنامه
bahaar88 ( تعداد مطالب : 35924 ) ( تعداد نظرات : 2465 )
 

31 حتی دود قلیان با آب هم مضر است!

بسیاری بر این عقیده اند که مصرف قلیان با آب به معنی تصفیه و مضر نبودن دود آن است،درصورتیکه کشیدن قلیان از سیگار خطرناک تر و پر عارضه تر است و هرپک قلیان برابر با نیم لیتر دود است

 

باور رایج در مورد استفاده از قلیان این است که آب مواد مضر تنباکو را فیلتر می کند،اما به گفته عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار هر پک قلیان حداقل حاوی نیم لیتر دود است.

 

قرن ها است که از قلیان در خاورمیانه و جنوب آسیا استفاده می شود؛ بسیاری بر این عقیده اند که مصرف قلیان بی خطرتر از سیگار است؛اما باید گفت که کشیدن قلیان از سیگار خطرناک تر و پر عارضه تر است.

تنباکو، نار و نیکوتین بیشتری نسبت به سیگار دارد و همچنین ممکن است حاوی فلزات سنگین باشد. همچنین دود قلیان به دلیل استفاده از ذغال برای کشیدن تنباکو، منواکسیدکربن بیشتری نسبت به دود سیگار دارد.

عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار در گفت وگو با خبرنگار علمی با بیان اینکه در دهه اخیر مصرف قلیان بطور قابل توجهی در کشورافزایش یافته است، گفت:بر اساس مطالعات صورت گرفته، قلیان فرآورده ای است که نیمی از مردان ایرانی و 37درصد زنان آن را تجربه کرده اند.

دکتر نصیر دهقان افزود:دود استنشاق شده حاصل از 20 دقیقه کشیدن قلیان معادل دود استنشاقی حاصل از 100 سیگار است.

وی ادامه داد: مطالعاتی که از سوی مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات انجام شده، نشان می دهد که 23 درصد سیگاری ها حداقل یکبار در هفته قلیان مصرف می کنند. این رقم در غیرسیگاری ها 25 درصد است و به این معنی است که غیرسیگاری ها حتی بیش تر از سیگاری ها در حال مصرف قلیان هستند و به سمت اعتیاد به آن پیش می روند.

عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار اضافه کرد: علاوه بر مشکلات قلبی- عروقی، سرطان ها، ردپای مصرف دخانیات در دیابت ، اختلالات روانی مانند افسردگی ، زایمان زودرس ، نوزادان کم وزن، و سندروم مرگ ناگهانی نوزاد مشاهده می شود.

وی با بیان اینکه مصرف کننده های قلیان در هربار مصرف به طور متوسط حدود 50 تا 200 پک می زنند گفت : هر پک به طور متوسط حدود نیم لیتر دود است.

دهقان اضافه کرد میزان و عمق دم در حرکت دادن آب قلیان بسیار مهم است و قلیان با وجود اینکه کمتر مصرف می شود، اما حجم دودی که از طریق آن وارد بدن می شود، 10 تا 20 برابر دود ناشی از مصرف سیگار است.

وی توضیح داد:یک باور غلط در مورد استفاده از قلیان این است که از آنجا که تنباکوی قلیان از طریق آب فیلتر می شود، مواد مضر آن تصفیه می شود. اما واقعیت این است که مصرف تنباکوی قلیان از طریق آب، مواد سرطان زای آن را تصفیه نمی کند.

عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگارگفت: امروزه به اکثر تنباکو هایی که در سال های اخیر به بازار آمده اسانس هایی اضافه می شود که این اسانس ها علاوه بر تحریک دستگاه تنفس، می تواند رینیت آلرژیک و سرفه های مزمن همراه با خلط را برای فرد به همراه داشته باشد.

وی افزود:افزایش چشمگیر بروز انواع سرطان ریه، لب و دهان، حنجره، مری و معده، لوزالمعده، کبد و روده بزرگ از عوارض بد خیم و همچنین زخم های گوارشی ریفلاکس معده از دیگر عوارض مصرف سیگار و قلیان می باشند.

دهقان یاد آور شد :همچنین مصرف سیگار و قلیان موجب اختلال در جذب کلسیم و ساخت استخوان، یائسگی زودرس، کاهش وزن و تخریب هورمون های جنسی و تسریع پوکی استخوان می شود.

وی گفت :به اشتباه تصور می شود که اگر دود قلیان وارد ریه نشود و از راه دهان خارج شود، آسیبی به ریه ها نمی رساند؛ در حالی که حقیقت این است که دود قلیان از طریق مخاط دهان و حنجره نیز جذب بدن شده و آثار سوء مخرب خود را می گذارد.

دهقان با بیان اینکه بسیاری از مراجعین به کلینیک های ترک سیگار از پزشکان سوال می کنند که با ترک کردن سیگار می توانند به جای آن از قلیان استفاده کنند، گفت:این کار در واقع از چاله درآمدن و در چاه افتادن است.

وی به آموزش آگاهی و فرهنگ سازی در جامعه اشاره کرد و گفت:مسئولین حوزه سلامت در وزارت بهداشت و درمان با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش نسبت به برنامه ریزی آموزش دانش آموزان به صورت مستمر جهت اصلاح باورهای غلط و پیشگیری از استعمال قلیان اقدام کنند.

دهقان اظهار کرد:مهم ترین بخش کنترل مصرف دخانیات، فرهنگ سازی و آموزش مضرات مصرف دخانیات از سنین پایین به فرزندان است که از با همکاری خانواده و آموزش و پرورش و سایر سازمان ها امکان پذیر است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 4ساعت و 52دقيقه قبل
شنبه 29/6/1393 - 9:43
bahaar88 ( تعداد مطالب : 35924 ) ( تعداد نظرات : 2465 )
 

6e128 24412254 thumb ترک کردن سیگار با میوه

نوشیدن آب ،خوردن سبزی و میوه ،ورزش و فعالیت سه اصل یک رژیم غذایی مناسب برای ترک سیگار هستند،برخی مواد خوراکی مزه سیگار را بهتر وبرخی مزه ان را بدتر می کنند

 

محققین آزمایشگاه تحقیقاتی توتون و تنباکو و اعصاب، به این نکته‌ی کاربردی دست یافته‌اند که برخی خوراکی‌ها می‌تواند در ترک سیگار به ما کمک کند. سبزیجات، میوه‌ها، محصولات لبنی، آب و آبمیوه، با توجه به این حقیقت که مزه‌ی سیگار را خیلی ناپسند می‌کنند، برای این منظور معرفی شده‌اند. آنطور که دکتر مک‌کلرنون می‌گوید، فقط بو، تجربه‌ی بصری، حرکات و نیکوتین نیست که یک فرد سیگاری از آن‌ها ارضاء می‌شود، بلکه مزه هم برای سیگاری‌ها خیلی مهم است. در نتیجه افراد سیگاری از سیگار کشیدن بویژه در مواقعی که قهوه یا الکل می‌نوشند، یا وقتی که گوشت خورده‌اند لذت می‌برند. چرا که این خوراکی‌ها با مزه‌ی سیگار سازگار است. در‌واقع این مواد خوراکی مزه‌ی سیگار را جذاب‌تر می‌کنند.

اما چرا بعضی از غذاها مزه‌ی سیگار را بد می‌کنند؟ در حال حاضر دانشمندان پاسخ روشنی برای این پرسش ندارند. ساده است، آن‌ها نمی‌دانند! به هر صورت، آنچه مهم است، این است که این خوراکی‌ها بر اعتیاد شما به سیگار موثرند.

محققان توصیه می‌کنند که پزشکان، باید بیماران خود را از این واقعیت کشف شده‌ی مهم با خبر سازند. سیگاری‌ها باید بدانند که اگر رژیم غذایی‌شان را تغییر دهند، به احتمال زیادی ترک کردن سیگار برایشان ساده‌تر خواهد شد.

رژیم غذایی برای ترک سیگار
– خیلی آب بنوشید
اینکار مزه‌ی سیگار را بد می‌کند، اما چیزی است که در هر رژیم غذایی به آن توصیه‌ی اکید شده است.

– سبزی و میوه بخورید
اینکار به تصمیم شما برای ترک سیگار کمک می‌کند، همچنین در راس هرم غذایی هر رژیم غذایی که فکرش را بکنید هم هست.

– ورزش کنید
ورزش و فعالیت داشتن، بدن شما را از نیکوتین تمیز می‌کند، همچنین چهره و اندام شما را نیز بهتر خواهد کرد.

در نتیجه مراقب آنچه می‌خورید باشید. تحقیقات فراوانی به ما نشان داده‌اند که تغییر و اصلاح برنامه‌ی غذایی فقط یک کار جزئی نیست، بلکه تأثیرات شگرفی بر کیفیت زندگی ما خواهد گذاشت.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 4ساعت و 52دقيقه قبل
شنبه 29/6/1393 - 9:43
bahaar88 ( تعداد مطالب : 35924 ) ( تعداد نظرات : 2465 )
 

Nas avarez va zararha 1 اطلاعات مفید در مورد ناس و تنباکوهای بدون دود

 

ناس، یکی از مواد مخدر است که با تنباکوها ساخته می شود که بدون دود می باشد. در این بخش از سرویس مواد مخدر مجله پزشکی دکتر سلام شما را با ناس آشنا می کنیم و با مطالعه ی این مطلب، اطلاعات مفیدی در مورد ماده مخدر ناس دریافت خواهید کرد. و یکسری حقیقت هایی را عرض می کنیم که شاید در مورد ناس نمی دانستید و یا در مورد آن اطلاعات ناقصی داشتید. شکل ظاهری ناس را می توان اینگونه توصیف کرد، ناس، مواد سبز رنگی است که با تنباکوی خشک کوبیده شده و کمی آهک ساخته می شود. ناس یک ماده گیاهی اعتیاد آور است.

 

 

 

Nas avarez va zararha 2 اطلاعات مفید در مورد ناس و تنباکوهای بدون دود

 

بیشترین تولیدات ناس در افغانستان است اما در کشورهای اطراف افغانستان نیز از آن استفاده می شود. طبق گزارشات به دست آمده، از ناس در کشوری های غربی نیز استفاده می شود.

برخی از عوارض ناس را می توان به این موارد اشاره کرد:‌ دردفعات اول عوارض آن عبارت است از احساس سرگیجه و سردرد و تهوع وسایرعوارض استفاده مدید از ناس شامل از دست دادن تعامل رفتاری و حرکتی، ایجاد حرکات غیر طبیعی در چشم‌ها، تغییرات محسوس در فشار خون، افزایش ضربان قلب، دندان قروچه، لرزش، اختلال در خواب، وابستگی روحی و روانی، بیماری‌های لثه و سرطان لثه، سرطان حنجره و روده بزرگ، نارسایی‌های کلیوی است.

 

Nas avarez va zararha 3 اطلاعات مفید در مورد ناس و تنباکوهای بدون دود

 

و همچنین حقیقت هایی در مورد ناس را بدانید:

1 – بر خلاف تصور که این نوع مصرف ویژه شرقی ها به ویژه افغانستان و هند می باشد .موج جدید مصرف این نوع تنباکو ها در بسته بندی های پر زرق و برق و نامها و برندهای معروف در اروپا و آمریکا رایج شده به طوریکه بر طبق آخرین آمار 12% مردم سوئد ،یعنی 1.1 میلیون نفر ناس مصرف می کنند.

2- شرکت های دخانی  بعد از نا امیدی از فروش محصولات دود زای خود به واسطه قوانین محدود کننده و آگاهی مردم سعی بر تلقین این باور هستند که دود تنباکو ضرر آن است و در نتیجه تنباکو های بدون دود یعنی بدون ضرر.

Nas avarez va zararha 4 اطلاعات مفید در مورد ناس و تنباکوهای بدون دود

3- خطر سرطان گونه و لثه در مصرف کنند گان تنباکوی جویدنی و ناس پنج برابر بیشتر از افراد عادی می باشد.اختلال در لبخند، سایش دندان، پس رفت لثه و پوسیدگی دندانها از دیگر عوارض این مواد به ظاهر کم ضرر می باشد.

4- جذب نیکوتین موجود در ناس و تنباکو های جویدنی 4-3 برابر سیگار می باشد و به همین ترتیب اعتیاد به آن سنگین تر بوده و رهایی و ترک آن دشوارتر است.

5- خطر مرگ و میر ناشی از بیماریهای قلبی و عروقی در استفاده کنند گان تنباکو های جویدنی 1.4 برابر افراد عادی است.

6- سرطان های شایع در مصرف کنند گان تنباکو های بدون دود شامل: سرطان دستگاه گوارش به ویژه مری و معده – سرطان لوزالمعده – سرطان مثانه – سرطانهای سر و گردن – سرطان روده بزرگ – سرطان لثه

7- در خانم های باردار مصرف کننده تنباکوی بدون دود تولد زیر وزن و نوزادان زودرس شایعتر هستند.

Nas avarez va zararha 5 اطلاعات مفید در مورد ناس و تنباکوهای بدون دود

8- عوارض شایع ناس و تنباکو های جویدنی شامل:

سرگیجه سردرد تهوع عوارض دهانی تحرک مری از دست رفتن تعادل  افزایش ضربان قلب دندان قروچه اختلال در خواب انواع سرطانها نارسایی کلیه افزایش فشار خون تحریک و زخم در لثه و دهان لوکو پلاکی (ضایعه پیش سرطانی در دهان) دیابت  اختلالات ریتم قلب بالا رفتن چربی خون

9- تعدادی از مواد مضر و خطرناک موجود در تنباکوی جویدنی و ناس  شامل نیتروز آمین های اختصاصی تنباکو به عنوان عمده ترین عامل سرطانها،  نیکل، کادمیوم، پولونیوم 210، نیتراتها، آرسنیک ،کروم ، هیدرالازین و استالدئید می باشد

10-  شرکت های دخانی در صدد می باشند تا با بی ضرر جلوه دادن تنباکو های بدون دود و استفاده از بسته بندی های شیک و متنوع و نیز القاب بهداشتی مانند پاستوریزه،مصرف  این محصولات را بالا برده و ضرر ناشی از کاهش مصرف در نتیجه اعمال قانون و افزایش آگاهی را به طریقی جبران نمایند.

 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 4ساعت و 52دقيقه قبل
شنبه 29/6/1393 - 9:43
bahaar88 ( تعداد مطالب : 35924 ) ( تعداد نظرات : 2465 )
 

nas ناس بهتر است یا سیگار

 

شاید برای برخی از افراز جای سوال باشد که آیا ناس بهتر است یا سیگار؟ سیگار بیشتر ضرر دارد یا ناس؟! در این بخش از سایت دکتر سلام در مورد مصرف سیگار و ناس صحبت می کنیم. ا‌ین روزها قوانین منع دخانیات بین‌المللی که در قالب کنوانسیون منع دخانیات در بسیاری از کشورها در حال اجراست، به سیگاری‌های دنیا محدودیت‌های زیادی را تحمیل می‌کند.

برای همین عده‌ای برای فرار از قوانینی که می‌گویند، استعمال دخانیات در اماکن عمومی ممنوع است، به انواع غیرتدخینی تنباکو روی آورده‌اند.

مهم‌ترین این مواد ناس است که اتفاقاً در کشور ما هم طرفدارانی دارد. به همین دلیل برخی از گروه‌های مخالف استعمال دخانیات و صنایع دخانیات اروپا خواستار لغو ممنوعیت مصرف ناس در این قاره شده‌اند.

 

 

 

زمزمه جایگزینی سیگار با ناس

ناس، شکلی از تنباکوست که مصرف آن دود تولید نمی‌کند. مصرف‌کنندگان ناس آن را زیرلب خود قرار می‌دهند و تنباکو که در مجاورت لثه قرار گرفته وارد خون می‌شود.

به همین دلیل، از آنجایی که در سوئد و نروژ استعمال دخانیات در اماکن عمومی منع قانونی دارد، مصرف ناس به شدت افزایش یافته است. حدود 20درصد از مردان در سوئد از ناس استفاده می‌کنند.

شاید به همین دلیل باشد که میزان بیماری‌های ناشی از استعمال سیگار، در این کشور اروپایی کمتر از کشورهای دیگر اتحادیه اروپاست.

ناس همچنین در میان افرادی که سعی دارند اعتیاد به سیگار را ترک کنند، محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

اما محققان در سراسر جهان هنوز در مورد خطرات مصرف ناس اختلاف نظر دارند. متخصصان یکی از دانشگاه‌های معتبر پزشکی سوئد می‌گویند که بدون شک مصرف ناس موجب سرطان لوزالمعده و دهان می‌شود. اما محققان دیگر می‌گویند که ناس تا 100 برابر امن‌تر از استعمال سیگار است.

سازمان خیریه «اش»(Ash)  که در انگلستان برای منع استعمال سیگار فعالیت می‌کند، یکی از گروه‌هایی است که موافق مجاز شدن مصرف ناس در اتحادیه اروپاست.

مدیر این سازمان می‌گوید: «تنباکوی بدون دود در مقایسه با دخانیات دودزا، خطرات بسیار کمتری دارد. اکنون در انگلستان اشکال مختلفی از تنباکوی جویدنی که از جنوب آسیا وارد می‌شود، به فروش می‌رسد که بسیار خطرناک‌تر از ناس است.»

اما یکی از تحقیقاتی که در اختیار قانونگذاران اتحادیه اروپا قرار گرفته است، نشان می‌دهد که ناس نه تنها سرطان‌زاست، بلکه باعث افزایش فشار خون و احتمال بروز حمله قلبی نیز می‌شود.

پروفسور گوران پرشاگن که انجام این تحقیق را برعهده داشته است، می‌گوید:«ما باید خیلی دقت کنیم که چه مواد مصرفی را به مردم معرفی می‌کنیم. ترغیب مردم به جایگزین کردن سیگار با ناس، در نهایت منجر به بالا رفتن مصرف تنباکو خواهد شد.»

او معتقد است که در مقایسه با سیگار، تحقیقات در مورد خطرات مصرف ناس به قدر کافی گسترده و جامع نبوده است.

 

تنباکو به هر شکلی مرگ‌آور است

با وجود زمزمه‌های لغو منع دخانیات جویدنی به ویژه ناس در اروپا، چندی پیش، سازمان جهانی بهداشت روز بدون دخانیات خود را با این هشدار برگزار کرد که صنعت دخانیات با توجه به مقررات سختی که در کشورهای مختلف در مورد کشیدن سیگار و تبلیغ در این باره اجرا شده، تولید محصولات دیگری مانند تنباکوی جویدنی، انفیه (گرد توتون) و قلیان را افزایش داده است.

این سازمان از کشورهای جهان خواست تا تدابیر فوری برای کنترل بازاریابی این دسته از محصولات تنباکو – که به ویژه جوانان و زنان را هدف قرار داده – و همچنین مصرف آنها، اتخاذ کنند. به گزارش سازمان جهانی بهداشت که در روز بدون دخانیات منتشر شد، بر خلاف آنچه تبلیغ شده است این محصولات سالم‌تر از سیگار نیستند.

به همین دلیل موضوع امسال روز جهانی بدون دخانیات «مرگ آور در هر شکل و پوشش» بود. همچنین نظرسنجی سازمان جهانی بهداشت از 705 هزار نوجوان 13 تا 15 ساله  در کشورهای مختلف نشان داده که استعمال انواع دخانیات در میان این گروه سنی رواجی نگران‌‌کننده دارد.

این گزارش حاکی است، 11 درصد نوجوانان، محصولات تنباکو، به غیر از سیگار را مصرف می‌کنند، در حالی که 9 درصد سیگار می‌کشند.

سازمان جهانی بهداشت تبلیغات نادرست بازار را که می‌گوید استعمال شکل‌های دیگر تنباکو بی‌خطر است، دلیل گسترش مصرف این‌گونه محصولات می‌داند. این سازمان خواستار مقررات شدیدتری در مورد محصولات تنباکو شده و می‌گوید که دخانیات در هر شکل آن مرگ‌آور است.

 

کنوانسیون دخانیات

کنوانسیون کنترل دخانیات سازمان جهانی بهداشت فوریه سال گذشته ضمانت اجرایی یافت. سازمان جهانی بهداشت این کنوانسیون را – که مدت ده سال در دست بررسی بود – به امید پیشگیری از 5 میلیون مرگ سالیانه ناشی از مصرف دخانیات به اجرا درآورده است.

این سند اولین معاهده جهانی درباره بهداشت عمومی است و کشورهای عضو سازمان جهانی بهداشت ملزم به اعمال مفاد آن هستند. کشورهایی که این کنوانسیون را تصویب کرده‌اند، اکنون سه سال وقت دارند تا روی بسته‌های سیگار هشدارهای جدی بهداشتی بچسبانند و 5 سال فرصت دارند تا تبلیغات دخانیات را ممنوع کنند.

آنها باید پیروی خود از این معاهده را به صورت منظم به سازمان جهانی بهداشت گزارش کنند. این کشورها می‌توانند علیه کشورهایی که این کنوانسیون را تصویب نکرده‌اند و کشورهای تولیدکننده دخانیات که مبارزه‌شان را تضعیف می‌کنند، به سازمان جهانی بهداشت شکایت کنند.

سازمان جهانی بهداشت امیدوار است که این معاهده به ویژه در کشورهای در حال توسعه مفید باشد، زیرا جوانان این کشورها هدف تبلیغات صنعت دخانیات قرار می‌گیرند.

آمار نشان می‌دهد که 84 درصد از 1/8 میلیارد مصرف‌کننده دخانیات جهان در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند که نقش بسزایی در اجرایی کردن این کنوانسیون داشتند.

در ضمن در یک بخش دیگر در مورد ناس و حقیقت هایی در مورد آن بیشتر صحبت کرده ایم که پیشنهاد می شود آن را نیز مطالعه کنید (اطلاعات مفید در مورد ناس و تنباکوهای بدون دود)

زمان آخرین مطلب این کاربر: 4ساعت و 52دقيقه قبل
شنبه 29/6/1393 - 9:42
bahaar88 ( تعداد مطالب : 35924 ) ( تعداد نظرات : 2465 )
 

images.jpgات پیشگیری از زوال عقل سیگاری ها با این خوراکی

کشیدن سیگار و مواد مخدر به مرور باعث ابتلا به زوال عقل و مرگ سلول های مغزی در افراد می شود میخواهیم چاره ای برای پیشگیری از آن بیابیم

 

بر اساس یک مطالعه جدید امگا 3 روغن ماهی می تواند در مقابل آسیب به مغز ناشی از سوء استفاده از مصرف مواد مخدر محافظت کند.

مطالعات قبلی نشان داده اند که مصرف مواد مخدر و سیگار در دراز مدت باعث آسیب های مغزی و خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد.

محققان از لویولا دانشگاه شیکاگو Stritch پزشکی در ایلینویز دریافتند کشیدن سیگار حداکثر دو بار در روز برای مردان  ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل و اختلال شناختی در دوران پیری را افزایش دهد.

در مواد مخدر مقدار متوسط ​​”toughens ”  وجود دارد که باعث می شود سلول های مغز بیشتر انعطاف پذیر به آسیب می شود اما این مقدار باعث مرگ سلول های مغزی می شود.

مطالعات محققان نشان می دهد روغن ماهی می تواند آسیب های ناشی از کشیدن مواد مخدر را کاهش دهد و آقایانی که اعتیاد دارند باید حداقل یک وعده در روز از این روغن و یا کپسول های حاوی امگا 3 استفاده کنند.

روغن ماهی دارای پتانسیل کمک به حفظ تمامیت مغز است و می تواند بیماری های قلبی را نیز بهبود بخشد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 4ساعت و 52دقيقه قبل
شنبه 29/6/1393 - 9:42
bahaar88 ( تعداد مطالب : 35924 ) ( تعداد نظرات : 2465 )
 

images سنتی ها و شیوه های ترک سیگارشان

افرادی که ترک موفقیت‌آمیز سیگار به روش سنتی و با طب سنتی را تجربه کرده اند،اطلاعاتشان را در اختیار بقیه افراد قرار داده اند تا بهره بگیرند و استفاده کنند

 

خوشبختانه امروزه شیوه‌های بسیار متنوعی برای ترک سیگار در میان تکنیک‌های طب مکمل و جایگزین در سراسر جهان دیده می‌شود كه می‌تواند درمانی كمكی و مطمئن برای بهبود روند ترك سیگار محسوب شود.

درمانگران شیوه‌های طبیعی درمان با کمک تکنیک‌های متنوعی از قبیل رژیم غذایی، پاکسازی سموم از بدن با کمک طب سوزنی، ماساژ درمانی، رفلکسوتراپی و دیگر شیوه‌های رایج در جهان در كنار متدهای روز دنیای پزشكی برای درمان افراد علاقه‌مند به ترک سیگار اقدام می‌کنند.

پیشنهادها و توصیه‌هایی که علاوه بر بازسازی قابلیت‌ها و توانایی‌های بدن به حفظ نشاط و سلامت جسمی و روحی فرد ترک‌کننده نیز کمک می‌کند.

چی بخورید تا سیگار نکشید
به اعتقاد کارشناسان تغذیه و درمانگران طبیعی تجویز رژیم غذایی سرشار از سبزیجات تازه و موادغذایی حاوی فیبر و ویتامین در تسریع روند ترک افراد بسیار موثر است. نوع رژیم غذایی و مواد مصرفی در وعده‌های غذایی تاثیر زیادی در موفقیت و سربلندی افراد علاقه‌مند به ترک سیگار دارد. درمانگرانی كه امروزه در كلینیك‌های ترك سیگار در جهان فعالیت می‌كنند علاوه بر بهره‌مندی از شیوه‌های رایج و دارودرمانی، مصرف خوراكی‌ها و مواد غذایی خاصی را به مراجعان خود توصیه می‌كنند. آنها مصرف روزانه جوی دو سر، اسفناج، برگ چغندر، سیر، کاهو، چای سبز، شلغم، کلم بروکلی و برگ کلم را بهترین برنامه غذایی برای آمادگی جسمانی بیشتر برای ترك سیگار معرفی می‌كنند. به اعتقاد آنها مصرف این مواد غذایی علاوه بر آنکه انرژی لازم برای مقاومت بدن فرد را افزایش می‌دهد موجب افزایش ایمنی دستگاه تنفسی به‌ویژه ریه نیز می‌شود.ماساژ ژاپنی را فراموش نكنید
بهره‌گیری از ماساژ ژاپنی یكی از بهترین شیوه‌ها برای افزایش مقاومت بدن فرد سیگاری برای ترك و همین‌طور تخلیه بهتر و كامل‌تر سموم و اخلاط نامناسب از بدن است. افرادی که تصمیم به کنار گذاشتن سیگار دارند، می‌توانند علاوه بر بهره‌مندی از نسخه‌های كارشناسان ترك سیگار از این شیوه به عنوان یک شیوه کمکی و بسیار موثر در تخلیه سموم و اخلاط ناشی از مصرف سیگار در بدن‌شان بهره ببرند. بسیاری از متخصصان ماساژ درمانی در مکاتب مختلف همچون شیاتسو، یومی‌هوتراپی، رفلکسوتراپی و دیگر شیوه‌های ماساژ درمانی با کمک ماساژ نقاط مرتبط با غدد لنفاوی بدن که بیشتر در ناحیه زیربغل و زیر زانوها قرار دارد به جذب بهتر مواد سمی و اخلاط ناسالم بدن پرداخته و به این ترتیب روند ترک سیگار را در افراد علاقه‌مند به ترک، تسریع می‌کنند. برای استفاده از این شیوه بهتر است با یک متخصص رفلکسوتراپی یا یومی هو تراپی مشورت کنید.تصفیه خون با عرقیات گیاهی
عرق شاه‌تره یکی از عرقیات گیاهی بسیار موثر در پیشبرد روند ترک سیگار است. عرق شاه‌تره به دلیل خاصیت تصفیه‌کنندگی و پاکسازی خون از اخلاط موذی و نامناسب روند درمان افراد سیگاری را تسریع می‌کند. این عرق گیاهی یکی از بهترین داروهای گیاهی برای افراد سیگاری محسوب می‌شود که علاوه بر افزایش جذب میزان ویتامین c در بدن این افراد موجب افزایش اشتها و بازگشت به وزن طبیعی به این افراد می‌شود. كافی است سری به یكی از نزدیك‌ترین عطاری‌ها یا فروشگاه‌های گیاهی بزنید و عرق گیاهی شاه‌تره را از آنها تهیه كنید. با مصرف این عرق گیاهی علاوه بر پاكسازی خون می‌توانید با صبر و حوصله بیشتری با سیگار خداحافظی كنید. علاوه بر این نوشیدن آب کافی و مایعات مناسب از دیگر راهکارهای طبیعی است که به خروج سموم و اخلاط ناسالم و موذی در بدن کمک می‌کند، به ویژه افرادی که از شیوه‌های ماساژ درمانی برای دفع سموم و اخلاط ناسالم بدن خود بهره می‌برند باید به یاد داشته باشند که با نوشیدن مقدار قابل‌توجهی آب در طول روز می‌توانند به دفع سریع‌تر اخلاط و سموم از بدن‌شان کمک کنند.

 

این پرهیز‌های غذایی را جدی بگیرید
به توصیه کارشناسان و درمانگران، افرادی که در آستانه ترک سیگار قرار دارند یا مراحل آن را پشت‌سر می‌گذارند بهتر است از مصرف مواد غذایی که موجب اسیدی شدن محیط بدن‌شان می‌شود، پرهیز کنند. این مواد شامل انواع نوشابه‌های گازدار، آبمیوه، ماءالشعیر، قهوه، گوشت قرمز، ماهی، تخم‌مرغ، سوسیس و کالباس، غذاهای کنسرو شده، غذاهای تهیه شده در مایکروفر، جگر، سیرابی، جوانه گندم، پنیر، بادام‌زمینی، گردو و برخی از حبوبات است. این مواد غذایی میزان علاقه افراد به مصرف سیگار را افزایش می‌دهند، بنابراین باید برای مدت مشخصی تا ترک کامل سیگار، این مواد را از سبد رژیم غذایی بیماران حذف کرد. گوشت قرمز، سوسیس و كالباس، غذاهای كنسروی شده، غذاهای پخته شده در مایكروفر، الكل، جگر، دل و قلوه، سیرابی، جوانه گندم، عدس، جوجه، تخم‌مرغ، پنیر، بادام‌زمینی، گردو و قهوه تمایل به كشیدن سیگار را افزایش می‌دهند.

نكته‌ای طلایی برای شما كه دچار بی‌خوابی شده‌اید
اگر جست‌وجویی كوتاه در فضای مجازی درباره كلینیك‌های ترك سیگار در كشور چین داشته باشید، خواهید دید كه چینی‌ها برای از بین بردن عوارض ناشی از ترك سیگار و بی‌قراری‌های فرد سیگاری استفاده از طب سوزنی چینی و طب سنتی خود را توصیه می‌كنند. این درمانگران با کمک طب سنتی گوش و بدن بسیاری از اختلالات شایع در زمان ترک سیگار را در بیمار به حداقل می‌رسانند. متخصصان طب سوزنی چین با کمک سوزن‌های خود علاوه بر کمک به تخلیه سریع‌تر سموم از جریان گردش خون و بافت‌های بدن، بروز سردردهای احتمالی را کنترل کرده و مانع از بروز اختلالات و مشکلات تنفسی در بیماری می‌شوند. علاوه بر این، متخصصان طب سوزنی با کمک سوزن‌های شفابخش خود اختلالات خواب، دردهای عضلانی و تحریکات عصبی این مراجعان را در زمان ترک کنترل کرده و به بیمار کمک می‌کنند تا در دوره ترک سیگار شرایط روحی بدون استرسی را پشت‌سر بگذارد.

فشارهای عصبی را مهار كنید
یكی از عواملی كه موجب می‌شود تا افراد سیگاری هنگام ترك با مشكل روبه‌رو شوند هجوم فشارهای عصبی و تنش‌های روانی در زمان ترك سیگار به دلیل كاهش میزان نیكوتین دریافتی در بدن است. از اینرو كارشناسان ترك سیگار به این افراد توصیه می‌كنند تا در طول روز دست كم 20 دقیقه از تكنیك‌های ریلكسی و مدیتیشن برای افزایش میزان مقاومت و توان روحی خود استفاده كنند. این افراد با كمك مدیتیشن می‌توانند بر حالت‌های روحی، پرخاشگری‌ها و عصبانیت خود غلبه كنند. در حقیقت یادگیری تكنیك‌های تنفس، چگونگی تمركز و تخلیه فشارها و استرس‌های ناشی از فعالیت‌های روزمره مهم‌ترین عاملی است كه روند ترك سیگار را در این افراد بهبود می‌بخشد.

سراغ قلیایی‌ها بروید
اگرچه استفاده از موادغذایی طبیعی و تازه برای دریافت انواع ویتامین‌ها از قبیل ویتامین E و C از سوی متخصصان و درمانگران توصیه شده است، با وجود این درصورت نیاز به ویژه در زمان‌هایی که بیمار دچار اختلال در عملکرد سیستم عصبی و دستگاه گوارش شده، مصرف قرص‌ها و مکمل‌های غذایی به‌ویژه مکمل‌های E و C توصیه می‌شود. اگرچه بهتر است مصرف این مكمل‌های غذایی را همواره با مشورت درمانگر خود به برنامه‌تان اضافه كنید، اما فراموش نكنید كه مصرف مواد غذایی که به قلیایی شدن محیط بدن کمک کنند در تسریع روند درمان افراد علاقه‌مند به ترک سیگار بسیار موثر است. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد درمانگران طب‌سنتی مصرف مواد غذایی اسیدی را برای این گروه جایز نمی‌دانند. ترکیب کشمش، انجیر خشک و بادام ازجمله بهترین دانه‌ها و مغزهای مغذی برای افزایش میزان تمایل به ترک سیگار است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 4ساعت و 52دقيقه قبل
شنبه 29/6/1393 - 9:41
bahaar88 ( تعداد مطالب : 35924 ) ( تعداد نظرات : 2465 )
 

قلیانی1 مرفین و قلیان و اعتیادآوری یکسان غیرسیگاری‌ها حتی بیش‌تر از سیگاری‌ها در حال مصرف قلیان هستند و به سمت اعتیاد به آن پیش می‌روند.  تحقیقات ثابت کرده است مرفین و قلیان از نظر اعتیادآوری باهم یکسان هستند

 

‌یک کارشناس گفت: دود قلیان حاوی هفت هزار ماده سمی و عامل 22 نوع سرطان است.

به گزارش نامه نیوز به نقل از ایسنا، محسن اشعه‌شعار کارشناس دارویی شبکه بهداشت زرندیه، افزود:‌ یکی از معضلاتی که این روزها دولت در عرصه سلامت با آن روبروست، نحوه برخورد و جلوگیری از مصرف بی‌رویه قلیان است.

وی با بیان اینکه چندی پیش بیش از چهار هزار نفر از چهره‌های سرشناس و برجسته حوزه سلامت کشور طی نامه‌ای به رئیس دولت خواستار برخورد و جلوگیری از گسترش مصرف قلیان در کشور شده بودند، اظهار کرد: اما آنچه نباید در این میان مغفول بماند، این است که متأسفانه مصرف قلیان جزو فرهنگ تفریحی جوانان کشور شده است و برخورد و جلوگیری از گسترش مصرف آن صرفا با تعطیل کردن عرضه قلیان در اماکن عمومی امکانپذیر نیست.

وی اضافه کرد: طبق آمار منتشر شده از سوی وزارت بهداشت، 15 درصد از جوانان 13 تا 15 سال کشور مصرف‌کننده قلیان هستند و این نشان می‌دهد آموزش و پرورش، خانواده ها و سایر نهادهای فرهنگی و آموزشی در ایجاد آگاهی نسبت به عواقب مصرف دخانیات و قلیان آنچنان که بایسته و شایسته است، تلاش نکرده‌اند.

این کارشناس در ادامه گفت: باید دید به راستی چند درصد از دانش‌آموزان می‌دانند که بالاترین روند رشد ابتلا به سرطان را در دنیا دارا هستیم که 30 تا 35 درصد علت آن نیز به مصرف دخانیات برمی‌گردد؟! آیا دانش‌آموزان می‌دانند که میزان مونوکسیدکربن وارد شده به بدن در اثر مصرف قلیان شش برابر سیگار و میزان عامل سرطانی قلیان 46 برابر بیشتر از سیگار است؟!

وی با بیان اینکه وجود دیگر عوامل سرطانی مانند آرسنیک در قلیان چهار برابر سیگار و سرب در قلیان 2.2 برابر سیگار است، خاطرنشان کرد: دود سیگار حاوی چهار هزار ماده سمی و دود قلیان حاوی هفت هزار ماده سمی است که عامل 22 نوع سرطان است.

اشعه شعار بیان کرد: چند درصد مردم خصوصا دانش‌آموزان می‌دانند که هیچگونه نظارتی بر تولید تنباکوهایی که در کشورهایی مانند امارات، آذربایجان، شمال عراق و … در شرایط بسیار غیربهداشتی تولید می‌شود، صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: اینجاست که جای خالی دروسی با عنوان آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی که متناسب با مشکلات روز جوانان و جامعه باشد، در آموزش و پرورش کاملا احساس می‌شود ‌یا در صورت وجود، به روز نیست.

اشعه‌شعار اظهار کرد: همچنین این سؤال مطرح است که چگونه خانواده‌ها را در مورد مصرف قلیان توجیه کرده‌ایم که آنها اینگونه راحت می‌پذیرند تا همسر و فرزندانشان در حضور آنها قلیان مصرف کنند و آیا خانواده‌ها می‌دانند اعتیادآوری قلیان به مراتب بیشتر از مرفین است و قلیان می‌تواند راه ورود نوجوان به سایر مواد دخانی باشد؟!

وی توضیح داد: بسیاری از خانواده‌ها با این توجیه موضوع که استعمال قلیان همیشگی نیست و فقط در مسافرت‌ها و مهمانی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، به سادگی از کنار این معضل می‌گذرند و این تساهل یکی از عواملی است که سبب شیوع مصرف قلیان در جوانان و نوجوانان و باعث افزایش رشد مصرف آن به 37 درصد شده است.

اشعه شعار در ادامه عنوان کرد: از طرف دیگر دولت در کنار آگاهی‌بخشی، افزایش فرهنگ سلامت در جامعه، قانع کردن جوانان و… باید به فکر جایگزین مناسبی برای قلیان باشد، لذا مکان‌های تفریحی و ورزشی باید در همه جای ایران به راحتی در اختیار همه جوانان قرار بگیرد و جوانان از هر طبقه اجتماعی به اماکن تفریحی و مفرح دسترسی داشته باشند تا بتوان خلاء شادی را در زندگی جوانان پر کرد.

این کارشناس پزشکی در پایان گفت: نهایتا دولت و مجلس برای عرضه قلیان در مکان‌های عمومی باید راهکاری بیندیشد که بتوان آن راهکار را در شرایط فعلی به صورت مستمر اجرایی کرد، ممنوع کردن و بعد از مدتی به هر دلیلی عقب‌نشینی کردن ضررش بیشتر از نفعش است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 4ساعت و 52دقيقه قبل
شنبه 29/6/1393 - 9:40
bahaar88 ( تعداد مطالب : 35924 ) ( تعداد نظرات : 2465 )
 

large CrackTues مصرف مواد مخدر در بین محصلان ابتدایی

  بر اساس شیوع شناسی اعتیاد در سال 90، 1.1 درصد دانش‌آموزان قرص اکستازی مصرف کرده‌اند، گفت: بر اساس این طرح شیوع شناسی، چهار درصد دانش آموزان یکبار مصرف شیشه را تجربه کرده‌اند.

 

 قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: یک درصد دانش آموزان کشور به مواد مخدر اعتیاد دارند که از این تعداد چهار دهم درصد( 0.4) مواد مخدر صنعتی شیشه مصرف می کنند.


علیرضا جزینیˈ روز شنبه در نشست منطقه ای دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان های منطقه یک در رشت با اشاره به تغییر مصرف مواد مخدر از سنتی به صنعتی، از عزم این ستاد برای انهدام کارگاه های ساخت مخدرهای صنعتی و روانگردان خبر داد.

وی گفت: به دلیل گرایش مصرف جامعه بویژه جوانان به مواد مخدر صنعتی از جمله شیشه، مبارزه جدی با این مواد امسال در دستور کار این ستاد قرار دارد.

قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر تعداد معتادان کشور را یک میلیون و 325 هزار نفر ذکر کرد و افزود: تقریباً سالانه حدود 450 تن مواد مخدر در کشور مصرف می شود.

وی اظهار کرد: در چهار ماهه نخست امسال 240 تن انواع مواد مخدر در کشور کشف شده است.

جزینی هدف از این نشست را پیگیری اجرای سیاست ها و قوانین ستاد مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد و گفت: یکی از راه ها، انجام هماهنگی منطقه ای و استان های همجوار است.

وی رصد و تحلیل وضعیت منطقه، ارتقای کیفی برخورد با شبکه ها و باندهای مواد مخدر، اشراف اطلاعاتی و افزایش کیفی عملیات برای از بین بردن بسترهای آلوده را از جمله محورهای برگزاری این نشست عنوان کرد.

قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر توسعه مشارکت های مردمی و مردم نهاد، برقراری نمایشگاه های دائمی، کنترل درمان و راه اندازی کمیته زنان، بررسی راهکارهای اشتغال زایی و حرفه آموزی را از دیگر محورهای برگزاری این نشست ذکر کرد.

مصرف مخدر صنعتی در گیلان نگران کننده است

جزینی آمار مصرف مواد مخدر صنعتی شیشه در گیلان را نگران کننده دانست و افزود: با توجه به گزارش های رسیده، در این حوزه باید فعالیت بیشتری داشته باشیم.

وی توهم زا بودن ماده مخدر صنعتی شیشه را از مهمترین تاثیرات سوء آن برای فرد و جامعه عنوان و تصریح کرد: سالانه در استان گیلان 40 تُن مواد مخدر مصرف می شود این در حالیست که کشفیات حدود چهار تُن بوده است.

قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: از 180 نقطه آلوده شناسایی شده در استان گیلان، 29 نقطه فقط در شهرستان رشت است.

وی با تاکید بر ضرورت توجه بیشتر به این معضل توسط اعضای ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان کرد: 40 درصد جرایم در این استان توسط معتادان مواد مخدر انجام می شود ضمن این که بیشترین دغدغه مردم هم به جرایم خُرد باز می گردد.

جزینی نقش ایستگاه های بازرسی را در مقابله با معضل مواد مخدر حائز اهمیت دانست و گفت: به همین منظور در حوزه پیشگیری، یک میلیون و 120 هزار نفر تحت آموزش قرار گرفتند.

وی تعداد معتادان جمع آوری شده در استان گیلان را در سال گذشته 12 هزار و 700 نفر عنوان کرد و افزود: در سه ماهه نخست امسال، پنج هزار و 274 نفر از معتادان جمع آوری شدند.

هر سه ساعت یک نفر بخاطر اعتیاد می میرد

جزینی از فوت 109 نفر از معتادان مواد مخدر در سال گذشته در کشور خبر داد و افزود: هر سه ساعت یک نفر، در کشور به واسطه اعتیاد به مواد مخدر جان که این آمار نسبت به آمار سال گذشته، 3.3 درصد کاهش یافته است.

وی همچنین به مراکز درمانی غیرمجاز اشاره کرد و گفت: گیلان پنجمین استان در بخش درمان های غیرمجاز در کشور است.

جزینی با اشاره به ضرب و شتم در این مراکز بیان داشت: معتادان برای درمان باید از مراکز درمانی مجاز استفاده کنند و می توانند از طریق دانشگاه علوم پزشکی، بهزیستی و یا شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر به فهرست مراکز مجاز دسترسی پیدا کنند.

وی با اشاره به وجود 14 مرکز درمانی و 10 مرکز پیشگیری در گیلان، از راه اندازی کمیته زنان و یک مرکز درمان ویژه مسافران در استان خبر داد.

شادی منطقی راهی برای پیشگیری از اعتیاد

معاون امنیتی – سیاسی استاندار گیلان نیز در این نشست گفت: ایجاد امید و شادی منطقی، یکی از راهکارهای پیشگیری در حوزه اعتیاد است.

ˈمحمد احمدی پورˈ افزود: همانطور که عوامل مختلفی در گرایش به مواد مخدر دخیل است، در مقابله با آن نیز باید به همه عوامل توجه داشت.

وی تصریح کرد: با ایجاد بسترهای شادی منطقی در جامعه می توانیم به کاهش گرایش به این مواد خانمان سوز کمک کنیم.

احمدی پور گفت: از ستاد مبارزه با مواد مخدر انتظار داریم بدنه کشوری و استانی را در بخش سیاستگذاری ها حمایت کنند زیرا مبارزه با مواد مخدر نیازمند عزم ملی و همگانی است و حمایت و کمک همه بخش ها را می طلبد.

نشست یک روزه منطقه ای دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر با حضور استان های اصفهان، تهران (مرکز)، تهران (شرق)، تهران (غرب)، همدان، قم، مرکزی و مازندران در رشت برگزار شد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 4ساعت و 52دقيقه قبل
شنبه 29/6/1393 - 9:39
bahaar88 ( تعداد مطالب : 35924 ) ( تعداد نظرات : 2465 )
 
smoking استارت رهایی از سیگار از اینجا آغاز می شود
در خیلی از سیگاریها ترک سیگار سخت است. آنها معمولاً قبل از ترک کامل سیگار چندین بار سعی در ترک داشته اند.مهم چگونگی شروع و  اراده برای  ترک کردن آن است

 

زمانی که پژوهشهای جدید با رویکرد بومی‌سازی سبک زندگی در کشورمان با حمایتهای خانوادگی تلفیق شود اثری دو چندان یافته و به صورت تدبیر تداعی پیدا می‌کند.
دکتر نصیر دهقان عضو جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات و عضو انجمن بین‌المللی تحقیقات تنباکو و سیگارضمن اعلام این خبر گفت: طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی در زمینه ترک سیگار بر اساس مطالعات و پژوهش‌های چندین ساله بین‌المللی روش مداخله‌ای جزئی minimal interrention به عنوان دو تن استاندارد توصیه می‌گردد.
وی در ادامه گفت: پزشکان و متخصصین ترک سیگار ضمن سال‌ها بررسی و تحقیق در مراکز تخصصی مربوط و با هدف ریشه‌یابی و رسیدن به راهکاری اساسی برای ترک دائمی سیگار موفق به دستیابی به روش ایده‌آل برای ترک دائمی سیگار با نتایج شگفت‌انگیز شدند.
دهقان با بیان اینکه تدبیر موفق‌ترین روش جهت ترک سیگار است که ۵ مورد زیر مجموعه آن قرار می‌گیرد، عنوان تعیین کردن زمان مشخص برای ترک سیگار در میان گذاشتن هدف خود با فامیل، دوستان و همکاران برنامه‌ریزی و پیش ‌بینی چالش‌های پیش رو یک باره بیرون ریختن سیگار‌ها و متعلقات وابسته به آن در خانه، خودرو و محل کار و راهنمایی گرفتن از پزشک جهت برنامه ترک سیگار به صورت تدبیر تداعی پیدا کند.
عضو جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات تشریح کرد: بدین منظور یک دوره درمانی رفتار درمانی مشاوره تلفنی همراه با توصیه‌های تغذیه‌ای موسیقی درمانی و رایحه درمانی ویژه ترک سیگار و هم چنین cdهای آموزشی روان‌شناسی به صورت راهکار جامع to tal solution کاملا علمی کاربردی با پیش بینی کلیه تدابیر تدوین و ارائه می‌گردد.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 4ساعت و 52دقيقه قبل
شنبه 29/6/1393 - 9:39
bahaar88 ( تعداد مطالب : 35924 ) ( تعداد نظرات : 2465 )
 
Stegobium paniceum bl استعمال سیگار با طعم فضولات این حشره
توتو نهایی که اخیرا به کشور وارد شده، آلوده به سوسک خطرناک «لازیردرما» بوده و در این سند اشاره شده که این توتون‌های آلوده می‌تواند روی دیگر توتون‌های وارداتی نیز اثر بگذارد و حتی ضدعفونی کردن آن نیز افاقه نمی‌کند

 

عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار گفت: لاروسوسک لازیودرما می‌تواند موجب بروز تشدید آلرژی و آسم در بین مصرف کنندگان این توتون‌ها شود.
دکتر نصیر دهقان، عضو جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات و عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگاردر خصوص آلوده بودن انواع توتون و تنباکو به سوسکو لازیودرما (lasioderma) گفت: سوسک لازیودرما یکی از حشراتی است که در همه‌جا می‌تواند یافت شود، بیضی شکل است و رنگ آن قرمز قهوه‌ای تا زرد مایل به قهوه‌ای تغییر می‌کند.
وی در ادامه گفت: این آفت به میوه‌های خشک مانند انجیر، کشمش، خرما، همچنین به ماهی، بیسکوییت، شیرینی‌جات، ادویه، مواد دارویی، کاغذ، مبل، قالی، ابریشم، چرم و پارچه خسارت وارد کند، ولی مهمترین خسارت آن به برگ‌های خشک توتون و سیگار است.
عضو انجمن مبارزه با دخانیات با بیان اینکه حشره کامل و لار و برگ‌های توتون و سیگار را به شکل استوانه سوراخ کرده و درون آن‌ها نفوذ می‌کند، گفت: برگ‌ها و سیگار‌های آلوده که در اثر جویدن لار و حشره کامل دارای مقدار زیادی گرد توتون همراه با مدفوع حشره است، مجاری تنفسی را به شدت تحریک کرده و منجر به بروز طیفی از افزایش حساسیت‌ها از انواع آلرژی‌ها تا ایجاد آسم می‌شود.
دهقان تصریح کرد: لازم به ذکر است که این آفت بیشتر سیگار‌های مرغوب و درجه یک را مورد حمله قرار می‌دهد.
عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار با اشاره به اینکه چندی پیش مسئولین انبار‌های گمرک بندر عباس هشداری مبنی بر آلودگی احتمالی توتون‌های وارداتی به سوسک لازیودرما (lasioderma) داده بودند، افزود: لاروسوسک لازیو درما می‌تواند موجب بروز و تشدید بیماری‌هایی مانند آلرژی و آسم در بین مصرف کنندگان این توتون‌ها شود.
دهقان تصریح کرد: لارو این حشره همچنین می‌تواند با تغذیه از قسمت‌های مختلف برگ توتون و تنباکو سوراخ‌هایی را در آن ایجاد نماید و همچنین با باقی گذاشتن فضولات خود در آن جا، موجب ایجاد بو و طعم نامطبوع در آن گردد.
دهقان خاطرنشان کرد: مصرف انواع توتون و تنباکو به نوبه خود پر آسیب و بیماری‌ زا است، به طوری‌که در سیگار حدود 400 نوع ماده بیماری زا شناسایی شده است، چه بر سد به آنکه آلودگی اضافه‌ای نیز بخواهد افزودن گردد.
وی در پایان تاکید کرد: این گونه به نظر می‌رسد که در این باره شرکت دخانیات کشور، سازمان استاندارد در اسرع وقت با شناسایی توتون‌های آلوده و انتشار اسامی آن‌ها از ادامه فروش این محصولات جلوگیری کنند و لازم است که مسئولین با شناسایی و برخورد به موقع با هر موردی که سلامت عمومی اقشار جامعه را تهدید می‌کند، نسبت به مرتفع کردن آن اقدام عاجل نمایند.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 4ساعت و 52دقيقه قبل
شنبه 29/6/1393 - 9:39
 • تعداد رکورد ها : 937