• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
bahaar88 ( تعداد مطالب : 38718 ) ( تعداد نظرات : 2862 )
همه ما از مضرات و کشنده بودن سیگار آگاه هستیم، اما آن چه کمتر در این ارتباط شناخته شده این است که در مقایسه با مردان، زنان سریع‌تر به سیگار اعتیاد پیدا می‌کنند و ترک کردن برای آن‌ها دشوارتر است.
یک پزشک: همه ما از مضرات و کشنده بودن سیگار آگاه هستیم، اما آن چه کمتر در این ارتباط شناخته شده این است که در مقایسه با مردان، زنان سریع‌تر به سیگار اعتیاد پیدا می‌کنند و ترک کردن برای آن‌ها دشوارتر است. همچنین علائم ترک بدتری را تجربه خواهند کرد.چرا زنان در ترک سیگار در مقایسه با مردان با مشکلات بیشتری روبرو هستند؟ با توجه به مطالعات اخیر ممکن است دلیل این تفاوت، زمانی باشد که زنان اقدام به پروسه ترک سیگار می‌کنند.

مطالعات نشان داده است در زمان‌های خاصی از ماه به دلیل چرخه قاعدگی و نوسانات هورمونی که به همراه دارد از نظر فیزیولوژیکی فرایند ترک سخت‌تر است. و این بدان معناست که زنان درگیر یک نبرد بیولوژیکی می‌شوند که مردان آن را تجربه نمی‌کنند. اما نکته و خبر مثبت این است که زنان هم می‌توانند با هدف قراردادن بازه خاصی در طول چرخه قاعدگی که در آن زمان کارها را بهتر و آسان‌تر انجام می‌دهند و یا حتی استفاده از قرص‌های ضدبارداری، برای شکستن عادت‌ها اقدام کنند.

از دیدگاه علمی

دانشمندانی که به تحقیق و رفتار کلی اعتیاد پرداخته‌اند نیز به این باور رسیده‌اند که شرایط ترک در زنان دشوارتر از مردان است. محققان دریافته‌اند که دو هورمون پروژسترون و استروژن، عوامل کلیدی نوسانات چرخه قاعدگی هستند که بر شرایط ترک تاثیر می‌گذارند.

سه فاز اصلی در چرخه قاعدگی وجود دارد: قاعدگی که آغاز چرخه است. فاز فولیکولی (follicular phase) که در طول این فاز هورمون استروژن باعث تکثیر و رشد پوشش داخلی رحم می شود. این ضخیم شدن آندومتر زمینه را جهت دریافت تخمک بارور برای بارداری مهیا می‌کند. و فاز لوتئال (Luteal phase) این مرحله از نظر زمانی، از هنگام تخمک گذاری (حدودا روز ۱۴) آغاز شده و تا اولین روز قاعدگی ادامه دارد و گاهی از اوقات فاز پیش از قاعدگی نامیده می‌شود. و مجدد این چرخه از نو تکرار می‌شود. سطح هورمون‌های کلیدی زنانه یعنی پروژسترون و استروژن در مرحله فولیکولی پایین می‌‌آید و در طول فاز لوتئال به اوج خود می‌رسد.

چرا زنان مشکلات بیشتری برای ترک سیگار دارند

در یک مطالعه، که به زودی در مجله تحقیقاتی نیکوتین و تنباکو منتشر خواهد شد، محققان دانشگاه کارولینای جنوبی، از میان زنان سیگاری که حداقل در طول روز ۱۰ نخ سیگار می‌کشیدند تعدادی افراد علاقه‌مند به ترک را انتخاب کردند که حاضر بودند برای کمک به پروسه ترک از دارو هم استفاده کنند. هم چنین آنها چرخه آزاد قاعدگی داشتند بدین معنی که از قرص‌های هورومونی و یا ضدبارداری به هر شکلی استفاده نمی‌کردند. شرکت‌کنندگان دوره قاعدگی خود را بر اساس کیت تخمک‌گذاری مشخص کردند و محققان دریافتد در زمانی که سطح هورمون پروژسترون بالاست موفقیت بیشتری در ترک سیگار حاصل می‌شود.

مردان سیگاری نیز در تحقیق دیگری شرکت داده شدند که هدف آن بررسی این موضوع بود که زنان چگونه و در چه زمانی به دو عامل مهمی که باعث بازگشت به عادت سیگار کشیدن می‌شوند پاسخ می‌دهند. این دو عامل عبارتند از نخست احساسات منفی عاطفی و دوم محرک‌های محیطی (مثلا تبلیغات سیگار) و محیط‌های اجتماعی که در آن مردم سیگار می‌کشند. دانشمندان دریافتند که زنان در یک فاز بیشتر به عوامل خارجی کشیدن سیگار مثل محیط و تبلیغات پاسخ می‌دهند و در فاز دیگر استرس و احساسات عاطفی منفی می تواند آن‌ها را [دوباره] به سیگار جذب کند.

این برای زنان به چه معناست

اول آن که احتمالا بهترین زمان برای ترک مصرف سیگار یا اجتناب از عود مصرف سیگار در فاز لوتئال در چرخه قاعدگی ست که در این فاز پروژسترون در بالاترین سطح است.اما استفاده از این یافته در آینده نیاز به آزمایشات بالینی بر روی قرص‌های ضد بارداری به روش کنترل سطح پروژسترون دارد.محققان بر این باور هستند که احتمالا قرص‌های کنترل بارداری بتوانند به جلوگیری از عود مصرف سیگار در زنان کمک کنند.

کوین گری، روانپزشک تیم تحقیقاتی می‌گوید: «ما تا کنون هیچ مطالعات آزمایشگاهی یا بالینی در خصوص کنترل هورمون پروژسترون انجام نداده‌ایم، اما من آن را به عنوان جایی می‌بینم که در آن می‌توان با یک تیر دو نشان را هدف قرار داد.»

درثانی ممکن است بین سطح این هورمون و نوع عاملی که باعث بازگشت زنان به سیگار کسیدن می‌شود رابطه مستقیمی وجود داشته باشد. در طول یک فاز از چرخه قاعدگی، زنان به شدت درگیر احساسات شده و سریع‌تر تسلیم وسوسه می‌شوند. در طول مرحله دیگری از چرخه قاعدگی زنان در برابر استرس مقاوم‌تر می‌شوند اما در این :.۸(مان هم مقاومت آن‌ها با تبلیغات مصرف سیگار و یا از طریق افرادی که لذت سیگار کشیدن را یادآوری می‌کنند، شکسته می‌شود.خبرنگاری به نام ادوارد مورو به مارلین مونرو (با آن عادت سیگار کشیدن مشهورش) سیگار تعارف می‌کند

گری می‌گوید: «ما سعی کردیم از میان دلایل مصرف سیگار استرس را حل کنیم و یافته‌ی جالب ما این بود که قرار داشتن در هر یک از دو انتهای چرخه قاعدگی، مستقیما با نوع دلیلی که باعث برگشت به مصرف سیگار می‌شود، ارتباط دارد. بنابراین زمانی که ما از این موضوع صحبت می‌کنیم که در طی چرخه قاعدگی در چه زمانی وسوسه‌ها بهتر قابل مدیریت هستند، شاید مساله اصلی این باشد که در مورد کدام نوع از دلایل و وسوسه‌های بازگشت به سیگار حرف می‌زنیم.

هنوز موارد بیشتری برای کشف و یادگیری وجود دارد

دانشمندان علوم اعصاب نیز در دانشگاه مونترال به طور مشابه بررسی‌های خود را بر روی تمایل و هوس سیگار بین دو جنس و در طول چرخه قاعدگی آغاز کردند. اما علاوه بر نقش نوسانات هورمونی به مطالعه فعالیت مغز هم پرداختند. در نتیجه مطالعات اخیر یک تیم تحقیقاتی که اخیرا در مجله روانشناسی منتشر شده است، تمایل به مصرف و فعالیت عصبی مردان و زنان سیگاری در دو فاز چرخه قاعدگی مقایسه شده است.

آدریانا مندرک (Adrianna Mendrek) می‌گوید که بر اساس fMRI (سرنام functional magnetic resonance imaging) تفاوت قابل توجهی بین فعالیت مناطق مختلف مغز زنان و مردان وجود ندارد. اما در مرحله فولیکولی از دوران قاعدگی، فعالیت عصبی مناطقی از مغز زنان شرکت کننده قوی‌تر و شدیدتر است.

گروه مندرک به نتایجی مشابه با تیم تحقیقاتی محققان کارولینای جنوبی رسید که نشان می‌داد ممکن است فاز لوئتال زمان آسان‌تر و مناسب‌تری برای ترک سیگار باشد. اما بر خلاف تیم کارولینای جنوبی، مندرک معتقد است که ممکن است استروژن نقش مهم‌تری از پروژسترون را در این زمینه ایفا کند. بنابراین با این که هر دو تیم به نتیجه مشابهی رسیده‌اند اما ظاهرا برای شناسایی علت دقیق به کار بیشتری در این زمینه احتیاج است.

بخش بیولوژیک سیگار کشیدن در واقع یک قطعه از پازلی است که بواسطه عوامل دیگری بسیار پیچیده می‌شود. از میان این عوامل می‌توان به فاکتورهای محیطی (مانند استرس و فشار اطرافیان) و همینطور واکنش‌های متفاوت هر یک از زنان به نوسانات سطح هورمون‌ها اشاره کرد. در حالی که محققان هنوز در حال تلاش برای تعیین دقیق سازوکار بیولوژیک سیگار کشیدن هستند، اما از یک چیز اطمینان دارند: زمانی که صحبت از اعتیاد به سیگار باشد، جنسیت عامل مهمی است!

گری که پیش‌تر توضیح داده است که غالب سیگاری‌های ترک کرده، در درازمدت دوباره به مصرف سیگار روی می‌آورند می‌گوید:

«من این را یک تفاوت [میان زن و مرد] در زمینه سلامت می‌بینم که پرداختن به آن مهم است. حداقل می‌خواهم زمانی را ببینم که در آن اگر یک زن سیگاری تصمیم بگیرد که سیگار را ترک کند، شانس موفقیتی به اندازه یک مرد داشته باشد.»
زمان آخرین مطلب این کاربر: 12روز قبل
دوشنبه 8/10/1393 - 16:58
mansoor43 ( تعداد مطالب : 1116 ) ( تعداد نظرات : 1028 )

 دور باید بود از این دود ای جوان

تا شــوی سـالم تـــن و دل پهلوان

می کشد دود مخدر کل اندمت بدان

زندگی خـــــواهی نما دوری دخان

فی البداهه:8/10/1393منصور مقدم  

زمان آخرین مطلب این کاربر: 20ساعت و 2دقيقه قبل
دوشنبه 8/10/1393 - 15:25
bahaar88 ( تعداد مطالب : 38718 ) ( تعداد نظرات : 2862 )
رییس بخش معاینات روانپزشکی پزشکی قانونی تهران علایم شناسایی معتادان به شیشه را اعلام کرد. فرد شیشه ای از رفتار اطرافیان برداشت های نادرستی دارد و هر حرکتی برای او معنادار می شود.
مشرق: کودکان قربانی پدر شیشه‌ای، قتل دوست قدیمی بر اثر مصرف شیشه، شک مرد شیشه ای به همسرش و قتل او، جزئیات قتل کودک توسط مادرش، افزایش جنایات شیشه و .... نمونه ای از اخباری است که در سال‌های اخیر بسیار به چشممان خورده است. اخباری به شدت متأثر کننده که عمق فاجعه ای جبران ناپذیر را نشان می دهد. فاجعه ای به قیمت از دست رفتن کودکانی معصوم آن هم به دست پدر یا مادرشان که بی هیچ گناه به بدترین شکل ممکن به قتل می رسند و یا مادران، پدران و همسرانی که تنها به جرم زیستن در کنار فردی معتاد به شیشه جان خود را از دست می دهند.

قتل‌های فجیعی که وقوع آن در حالت عادی بسیار بعید به نظر می رسد و تنها فرد متوهم شیشه‌ای به دلیل تصورات نادرست از محیط اطراف و اعتقاد جدی به آنها دست به این اعمال می زند. اخیراً نیز فردی مشکوک به اعتیاد شیشه در حالی دست به قتل اعضای خانواده‌اش زد که یک روز بعد از وقوع حادثه زمانی که برای تست اعتیاد به پزشکی قانونی ارجاع شده بود بدون کمترین عذاب وجدان یا پشیمانی به قتل‌های اتفاق افتاده معترف بود.

به بیان دیگر قتل‌هایی که تحت تأثیر توهمات مصرف شیشه اتفاق می افتد، از نظر شکل و نحوه وقوع بسیار فجیع و دردناک است و عمدتاً نیز نزدیکان فرد شیشه‌ای را تهدید می کند. در بسیاری از این نمونه قتل‌ها شاهد هستیم که فرد شیشه‌ای همسر، فرزند و یا مادر خود را به قتل می رساند آن هم به دلایلی که کاملاً خیالی و دور از واقعیت است.اما شیشه چه تأثیری در ذهن و روان فرد ایجاد می کند که ممکن است به دنبال آن دست به چنین قتل‌هایی بزند و یا فرد، دچار چه آشفتگی روانی می شود که تخیلات ذهنی خود را واقعیت محض می پندارد و به دنبال آن دست به اقداماتی عجیب و جبران‌ناپذیر می زند.

دکتر سید مهدی صابری رییس بخش معاینات روانپزشکی پزشکی قانونی تهران و عضو هیئت علمی سازمان پزشکی قانونی کشور که روان‌پریشان شیشه‌ای را معاینه می کند، در گفتگویی اعلام کرد: شیشه یکی از مواد محرک روان است و برخلاف داروهای مخدر که باعث احساس آرامش و رخوت کوتاه مدت می شود و اساس گرایش به آن نیز همین است، موجب افزایش انرژی، تحرک و حس لذت کاذب می شود. به همین دلیل در مواقعی که فرد نیاز به تمرکز ذهنی بیشتر، انجام کارهای ظریف، افزایش احساس لذت، افزایش سطح هوشیاری و یا توان بدنی دارد ممکن است به مصرف شیشه روی آورد و همین احساس انرژی کاذب و یا افزایش هوشیاری و لذت، فرد را تشویق می کند که به مصرف شیشه ادامه دهد.

وی افزود: استفاده مکرر از شیشه موجب بروز تغییراتی در فعالیت‌های شیمیایی مغز می شود و بسته به اینکه فرد مصرف کننده به چه میزان مستعد بروز اختلال روانی باشد آثار گوناگونی را در او ایجاد می کند؛ به این معنا که اگر فرد زمینه اختلال روانی داشته باشد حتی با یک بار مصرف شیشه دچار حالات روان‌پریشی خواهد شد علاوه بر آن تعدد دفعات مصرف و بالا رفتن مقدار مصرف نیز امکان بروز واکنش‌های ناخواسته و شدید روانی را افزایش می دهد.

علائم شناسایی فرد شیشه‌ای

دکتر صابری ادامه می دهد: واکنش‌های افرادی که به مصرف شیشه وابسته شده‌اند به صورت حالاتی از خشم، پرخاشگری، سوءظن، بدبینی، افسردگی، بی تدبیری، عدم آرامش و ... بروز می کند، این امر رفتارهای غیرطبیعی را در افراد ایجاد می کند و اطرافیان به سهولت می توانند این تغییرات رفتاری را تشخیص داده و احتمال دهند که فرد به مصرف شیشه روی آورده است.

عضو هیئت علمی سازمان یادآور می شود: البته مصرف شیشه آثار بد جسمانی هم به دنبال دارد که از آن جمله آثار ناخواسته گوارشی، ایجاد مشکلاتی در گردش خون، فساد دندان‌ها و ... است؛ هرچند بغرنج‌ترین و حادترین مسئله در مصرف شیشه ایجاد همان علائم روان‌پریشی در افراد است که باعث جدا شدن فرد از واقعیت‌ها می شود.

سوءبرداشت فرد شیشه ای از رفتار دیگران

وی در ادامه با اشاره به اینکه رفتارها و حرکات اطرافیان برای فرد وابسته به شیشه معنادار می شود، می گوید: فرد شیشه ای از رفتار اطرافیان برداشت های نادرستی دارد و هر حرکتی برای او معنادار می شود. او از نگاه‌ها و یا گفته های عادی دو نفر برداشت نادرست دارد و همواره احساس می کند دیگران با حرف ها و یا نگاه‌هایشان او را متهم می کنند. علاوه بر این فرد شیشه ای دچار توهماتی می شود که ممکن است تحت تأثیر آن بدون آنکه صدا، شی یا فرد خاصی در محیط باشد آن را احساس کند و بر درستی احساس و تصور خود نیز مصر است.

حساسیت فرد شیشه ای به دریچه کولر

رییس بخش معاینات روانپزشکی پزشکی قانونی تهران علایم شناسایی معتادان به شیشه را اعلام کرد. فرد شیشه ای از رفتار اطرافیان برداشت های نادرستی دارد و هر حرکتی برای او معنادار می شود.دکتر صابری با اشاره به نمونه هایی از پرونده های بررسی شده در بخش روان‌پزشکی قانونی ادامه می دهد: فرد شیشه ای تصور می کند که افرادی همواره در تعقیبش هستند و رفتارهای او را تحت نظر دارند. او نسبت به وسایل الکترونیک مانند تلویزیون، پریز برق، کامپیوتر و یا حتی دریچه کولر حساس است و فکر می کنند این وسایل برای ضبط رفتار و گفته های او در خانه قرار داده شده است، بنابراین گاه به سمت این وسایل حمله ور شده و آن ها را خرد می کند.

عضو هیئت علمی سازمان پزشکی قانونی کشور، تصورات و واکنش‌های افراد شیشه‌ای را برای کسانی که با آنان زندگی می کنند بسیار وحشت‌آور و ترساننده عنوان می کند و می گوید: آنچه فرد شیشه‌ای به آن عمل می کند تنها یک تصور ذهنی نیست بلکه اعتقاد قلبی اوست و اگر کسی بخواهد او را از انجام اعمال نادرستش منصرف کند به شدت با وی برخورد خواهد کرد. بنابراین مهم‌ترین علت درگیری روان‌پریشان شیشه با خانواده‌هایشان نیز به همین موضوع معطوف می شود.

رییس بخش روان‌پزشکی استان تهران در ادامه با اشاره به یکی از مصادیق قتل‌های اتفاق افتاده به دست افراد شیشه‌ای اشاره می کند و می گوید: در یک نمونه از معاینات روان‌پزشکی فردی شیشه‌ای به پزشکی قانونی ارجاع شده بود که فرزند چهار ساله‌اش را به شکل فجیعی به قتل رسانده بود. در لحظه وقوع حادثه او فرزند خود را به شکل یک عروسک می دیده که باید با پیچ گوشتی حرکات او را تنظیم کند. متأسفانه بر اثر ضربات وارد شده، این کودک خردسال به بدترین شکل ممکن جانش را از دست داده بود.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 12روز قبل
شنبه 6/10/1393 - 9:38
bahaar88 ( تعداد مطالب : 38718 ) ( تعداد نظرات : 2862 )

مصرف غیر صحیح متادون منجر به عوارض خطرناکی همچون مرگ می شود. بنابراین حتی اگر سایر داروهای مخدر را نیز استفاده می کنیدباید عوارض متادون رانیز در نظر داشته باشید. . هنگام مصرف این دارو دستورالعمل ها را بدقت رعایت کنید. متادون مثل سایر داروهای مخدر باعث کند شدن تنفس ، حتی تا مدتها بعد از رفع اثرات تسکینی دارو ادامه دارد. اگر تنفس خیلی کند شود منجر به مرگ می شود. بنابر این هرگز بیشتر از مقدار تجویز پزشک از این دارو استفاده نکنید و اگر دارو بی تاثیر است به پزشک خود اطلاع دهید. مصرف متادون را یکباره قطع نکنید. اگر بعد از ترک دارو دچار علائم برگشتی بعد از ترک دارو شدید به پزشک خود اطلاع دهید.

در دوران مصرف   متادون از نوشیدن الکل اجتناب کنید زیرا مصرف همزمان این دارو باعث مرگ می شود . بنابراین غذا وسایر داروهای خود راکنترل کنید که دارای الکل نباشد. متادون منجر به بروز عواررضی همچون ضعیف شدن نیروی فکر و عکس العمل می شود . پس هنگام رانندگی و سایر فعالیتهایی که نیاز به هوشیاری بیشتر دارد مراقب باشید.

متادون چیست؟

متادون یک داروی مخدر تسکین دهنده درد مشابه مورفین می باشد. همچنین علائم برگشتی در افراد معتاد به هروئین یا سایر داروهای مخدر را کاهش می دهد.

متادون دارویی اعتیاد آور است و لذا باید تنها شخصی که برایش تجویز شده است از آن استفاده کند. و هرگز شخص دیگری  بدون تجویز پزشک مصرف نکند.

به خصوص کسانی که سابقه اعتیاد و سو هء مصرف دارویی دارند . لذا دارو را در جایی نگه دارید که امکان دسترسی دیگران به آن میسر نشود. در صورتی که حساسیت آلرژیک به این دارو یا داروهای مخدر دیگری (مثل codeine,morphine,oxycotin)استفاده نکنید.

همچنین اگر دچار حمله آسم و یا بیماری قولنج ایلارس هستید از این دارو اجتناب کنید.

قبل از مصرف متادون موارد زیر را در صورت ابتلا اطلاع دهید:

- سابقه شخصی یا خانوادگی سندرم long QT

-آسم، COPD, sleep opnea,و سایر اختلالات تنفسی

- بیماری کلیه یا کبد

- کم کاری تیروئید

- انحنای ستون فقرات

- سابقه آسیب مغزی یا تومور مغزی

- صرع یا سایر اختلالات قبضی

- فشار خون پایین

- بیماری کیسه صفرا

-بیماری ادیسون یا آختلال غده آدرنال

- بزرگی پروستات یا مشکلات دستگاه ادرار

-بیماری روحی یا اعتیاد به دارو یا الک

این دارو برای جنین می تواند خطرناک باشد.اگر مادر در طول حاملگی از این دارو استفاده کند می تواند سبب اعتیاد یا علائم برگشتی بعد ازترک دارو در نوزاد شود. لذا اگر در طول درمان حامله شدید یا تصمیم گرفتید حامله شوید به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو از طریق شیر مادر عبور کرده و لذا می تواند به کودک آسیب برساند. لذا چنانچه شیرده هستید از این دارو استفاده نکنید. بزرگسالان و افراد مسن که دارای ناتوانی هستند بیشتر به این دارو حساس بوده و تحت تاثیر عوارض آن هستند.

چگونه باید از این دارو استفاده کرد؟

دارو را دقیقا طبق تجویز پزشک مصرف کنید.هرگز بیش از اندازه و در مدت طولانی از این دارو استفاده نکنید. دستورات روی برچسب دارو را رعایت کنید. متادون نیز مانند سایر داروهای مخدر تنفس را کند می کند و اگر تنفس خیلی کند شود منجر به مرگ می شود . لذا به هیچ عنوان بیش از انداز ه تجویز شده توسط پزشک از این دارو استفاده نکنید. اگر متادون به عنوان بخشی از برنامه درمانی بیمار معتاد است حتما در خود کلینیک یا داروخانه مخصوص دارو را دریافت شود. ممکن است پزشک پیشنهاد کند که دارو توسط عضوی از خانواده شما یا پرستار به شما داده شود بدلیل اینکه مطمئن شود که به میزان لازم و تنها به عنوان درمان استفاده شده است.

داروی متادون به شکل قرص، محلول دهانی و یا به صورت تزریقی موجود است. هرگز از فرم قرص و یا مایع ان به صورت تزریق استفاده نکنید. برای اندازه گیری فرم مایع دارو حتما از قاشق مخصوص اندازه گیری استفاده کنید نه از قاشق های عادی.

فرم قرصی متادون به صورت نامحلول در آب ساخته می شود. پس از جویدن ، خرد کردن، یا بلعیدن یک باره قرص اجتناب کنید. بلکه قرص را در 4 انس آب یا آب پرتغال  یا سایر شربت های مرکبات بدون الکل قرار داده و اجازه دهید به صورت مایع شود. قرص به طور کامل غیر محلول نیست . سپس مخلوط را یکباره بنوشید. برای اینکه از خوردن مقدار تمام دوز پیشنهادی مطمئن شوید مقداری آب در لیوان ریخته و پس از چرخش سریعا بنوشید.

داروی متادون را در محل خشک و سرد نگه دارید. در مورد مقدار مصرف دارو کاملا هوشیار باشید. زیرا ممکن است توسط شخص دیگری از افراد خانواده بدون تجویز پزشک استفاده شود .

در صورت عدم مصرف یک دوز ، چه اتفاقی می افتد؟

به محض به خاطر  آوردن ، دارو را مصرف کنید ولی اگر تقریبا نزدیک زمان مصرف دوز بعدی است دوز فراموش شده را حذف کنید و تا زمان بعدی منتظر بمانید . هرگز به دلیل از دست داد ن یک دوز در زمان بعدی دارو را بیش از اندازه مصرف نکنید.

در صورت مصرف بیش از اندازه چه اتفاقی می افتد؟اگر فکر می کنید بیش از مقدار لازم دارو را مصرف نمودید سریعا به اورژانس خبر دهید. زیر مقدار زیاد این دارو کشنده است بخصوص زمانیکه با الکل یا سایر داروهای مخدر استفاده شود. علائم ناشی از مصرف بیش از اندازه عبارتند از خواب آلودگی زیاد، سوزنی شدن مردمک چشم، گیجی، سردی و خیسی پوست، تنفس کند ، غش  یا قطع تنفس

در زمان مصرف دارو از چه چیزهایی باید اجتناب کرد؟

از نوشیدن الکل در زمان مصرف متادون اجتناب کنید زیرا منجر به مرگ می شود . حتی برچسب غذاها و سایر نوشیدنی های خود را کنترل کنید که حاوی الکل نباشد.

متادونن سرعت تفکر و عکس العمل را کند می کند لذا در هنگام رانندگی و یا سایر فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارد مراقب باشید.

عوارض جانبی متادون: در صورت ملاحظه هر گونه عکس العمل آلرژیک پس از مصرف دارو مثل کهیر، سختی تنفس ، ورم صورت ، زبان،  یا گلو به اورژانس اطلاع دهید.

همچنین در صورت بروز یکی از عوارض جانبی زیر به پزشک خود اطلاع دهید: تنفس کند، گیجی، وهم و خیال، تپش قلب، درد قفسه سینه ، مشکل تنفسی، احساس سبکی سر، غش

سایر عوارض کم خطر عبارتند از : احساس عصبانیت ، اضطراب و بی قراری، اختلال در خواب(بی خوابی) سرگیجه، خواب آلودگی، ضعف، دهان خشک، تهوع ، استفراغ، اسهال، یبوست، کم اشتهایی، کاهش میل جنسی، ضعف

چه داروهایی متادون را تحت تاثیر قرار می دهد؟

متادون را با سایر داروهای تسکین دهنده درد، آرامبخش ها ، شل کننده های عضلات یا سایر داروهای خواب آور یا کندکننده تنفس استفاده نکنید.

 

از مصرف همزمان متادون با داروهای زیر اجتناب کنید:

- داروهای دیورکتیک یا ادرار آور، آنتی بیوتیک ها

- داروهای مربوط به فشار خون و بیماریهای قلبی

- داروهای درمان ایدز

- بازدارنده های MAQ

-سایر داروهای مخدر

- داروهای مربوط به بیماری صرع

البته این لیست کامل نیست بلکه داروهای دیگری نیز وجود دارد که نباید همزمان با متادون مصرف شود. لذا بهتر است لیست تمام داروهای تجویزی و غیر تجویزی مثل ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی و غیره که مصرف می کنید را به پزشک اطلاع دهید.

 

(منبع: سلامت نیوز)

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12روز قبل
پنج شنبه 4/10/1393 - 12:24
bahaar88 ( تعداد مطالب : 38718 ) ( تعداد نظرات : 2862 )
هشدار درباره خطرات سیگارهای الکترونیک تحقیقی جدید که از سوی وزارت بهداشت و سلامت ژاپن انجام شد نشان داد که سیگارهای الکترونیک از سیگارهای معمولی مضرتر هستند.
خبرگزاری فرانسه گزارش گزارش داد که سیگارهای الکترونیکی ۱۰ برابر بیش از سیگارهای معمولی مواد سرطان‌زا دارند. این تحقیق ضربه‌ای بزرگ برای اختراع سیگارهای الکترونیکی است که به خاطر اینکه گفته می‌شد کمتر از سیگارهای معمولی ضرر دارند، مورد تعریف و تمجید قرار گرفته بود.
خبرگاری رویترز اویل امسال گزارش داده بود که تحقیقی دیگر نشان می‌دهد سیگارهای الکترونیکی، ترک سیگار را راحت‌تر می‌کند. آن مطالعه نشان می‌داد که ۲۰ درصد از کسانی که سعی کرده بودند به کمک سیگارهای الکترونیکی، سیگار کشیدن را ترک کنند، موفق بودند. این برای کارخانه‌های تولیدکننده سیگار الکترونیک یک پیروزی مهم بود که بواسطه فواید درمانی محصولات‌شان که توان کمک به ترک سیگار را دارند، مشتری‌های زیادی جذب کرده‌اند. در آن زمان این ادعا وجود داشت که سیگارهای الکترونیکی به خاطر وعده کاهش آمار افراد سیگاری برای سلامت عمومی مفید هستند.
اما به نظر می‌رسد نتایج تحقیق اخیر چیزی نباشد که کارخانه‌های تولیدکننده سیگارهای الکترونیکی را امیدوار کند.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 12روز قبل
پنج شنبه 27/9/1393 - 12:7
dordane ( تعداد مطالب : 108 ) ( تعداد نظرات : 112 )

علائم شناسایی فرد شیشه‌ای 
دكتر صابری ادامه می دهد: واكنش‌های افرادی كه به مصرف شیشه وابسته شده‌اند به صورت حالاتی از خشم، پرخاشگری، سوءظن، بدبینی، افسردگی، بی تدبیری، عدم آرامش و ... بروز می كند، این امر رفتارهای غیرطبیعی را در افراد ایجاد می كند و اطرافیان به سهولت می توانند این تغییرات رفتاری را تشخیص داده و احتمال دهند كه فرد به مصرف شیشه روی آورده است. 
 
عضو هیئت علمی سازمان یادآور می شود: البته مصرف شیشه آثار بد جسمانی هم به دنبال دارد كه از آن جمله آثار ناخواسته گوارشی، ایجاد مشكلاتی در گردش خون، فساد دندان‌ها و ... است؛ هرچند بغرنج‌ترین و حادترین مسئله در مصرف شیشه ایجاد همان علائم روان‌پریشی در افراد است كه باعث جدا شدن فرد از واقعیت‌ها می شود. 

 http://www.mashreghnews.ir/

زمان آخرین مطلب این کاربر: 126روز قبل
سه شنبه 25/9/1393 - 12:7
زیباروی هستی ( تعداد مطالب : 102 ) ( تعداد نظرات : 239 )

کارشناس مسئول نظارت بر مراکز درمان اعتیاد آذربایجان غربی گفت: پرخاشگری شخصیت

اضطرابی و وسواسی از عوارض اعتیاد به سیگار است.

http://cdn.akairan.com/akairan/tandorosti/images/img/h10999.jpg

به گزارش نامه نیوز به نقل از ایسنا:

بهروز کارگری بابیان اینکه پرخاشگری شخصیت اضطرابی و وسواسی از عوارض اعتیاد

به سیگار است افزود:کشیدن سیگاراگر چه درابتدا اثرات تسکینی دارداما این اثر کوتاه مدت

است و در ادامه مصرف اثر خود را از دست میدهد.

وی ادامه داد: نیکوتین موجود در سیگار مواد مخدر محسوب میشود که به خاطر اثر کوتاه

مدتی که دارد باعث برابر کردن کشیدن سیگار توسط مصرف کنندگان میشود.

این کارشناس اعصاب و روان خاطرنشان کرد: اختلالات روانی ویژگی اعتیاد به موادمخدر

است که سیگار نیز از این قاعده مستثنی نیست.

وی درباره ی راه های موثر ترک سیگار گفت: درمان وابستگی و اعتیاد به مواد مخدر و

سیگارنیازمندمداخله دارویی وغیر دارویی مانند مشاوره ودرمانهای مربوط به موادمخدراست.

کارگری به کسانی که علاقمند به ترک سیگار هستند توصیه کرد: کسانی که مایل به ترک

سیگارهستند به هیچ وجه به شعارهای تبلیغاتی غیرعلمی مانند قرصهای گیاهی روی نیاورند

و برای ترک اصولی به مراکز ترک اعتیاد و مشاوره مراجعه کنند.

منبع:NAMEHNEWS.IR

 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 119روز قبل
پنج شنبه 13/9/1393 - 11:20
bahaar88 ( تعداد مطالب : 38718 ) ( تعداد نظرات : 2862 )
سیگارهای الکترونیکی هم بی‌خطر نیستند

پژوهشگران اکنون خواستار آن شده‌اند که چنین وسائلی تا هنگامی ارزیابی کاملی درباره بی‌خطربودن‌شان انجام شود،از بازار خارج شوند.سیگارهای الکترونیکی دوز نیکوتین را بدون سوزاندن توتون به کاربران می‌دهند.سیگار الکترونیکی از یک باتری،یک قسمت بخارکننده نیکوتین و یک کارتریج حاوی نیکوتین و پروپیلن گلیکول تشکیل شده است.
هنگامی کاربر به این سیگار پک می‌زند،یک حسگر باتری را فعال می‌کند که باعث می‌شود سر وسیله قرمز شود و سیگارکشیدن را شبیه‌سازی کند و در عین حال قسمت بخارکننده داغ شود.این حرارت مواد شیمیایی موجود در کارتریج را بخار می‌کند و بعد سیگار الکترونیکی این بخار حاوی نیکوتین را به درون ریه‌های فرد می‌فرستد.
این پژوهشگران طراحی،دقت و وضوح برچسب‌ها،محتوای نیکوتین،نشت کردن وسیله یا کارتریجش را بررسی کردند.به موارد متعددی از جمله فقدان هشدارهای ضروری، دستورالعمل مصرف گیج‌کننده و فقدان اطلاعات درباره محتوای دقیق این سیگارها برخوردند.چگونگی دفع این وسائل و اجزای‌شان در پایان عمر مفیدشان،خطاهایی که در دستورات پرکردن‌شان به عمل آمده بود و کیفیت راهنمای آموزشی و ادعاهایی که در تبلیغات این سیگارها شده بود،نیز مورد بررسی قرار گرفت.
این نقص می‌تواند به قرارگیری بیش از حد به مواد شیمیایی خطرناک و اعتیادآور بینجامد. تولیدکنندگان این سیگارها تحت نظارت قانونی قرار ندارند و روش‌های دفع ضایعات با توجه وضعیت زیست‌محیطی را به کار نمی‌بندند.نتایج بررسی این گروه به صورت آنلاین در ژورنال Tobacco Control منتشر شده است.
پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید
زمان آخرین مطلب این کاربر: 12روز قبل
شنبه 8/9/1393 - 10:28
bahaar88 ( تعداد مطالب : 38718 ) ( تعداد نظرات : 2862 )
خنده های الکی، مخدرهای یواشکی

مواد مخدر صنعتی جدید و خانه خراب کن

مواد مخدر دیگر محدود به تریاک و هرویین و شیشه نیست، امروزه مواد مخدر با اسامی و اشکال جدید به بازار می آیند که نه تنها برای مصرف امکانات خاصی نمی خواهند بلکه فاقد بو، دود و گاهی مزه هستند اما تاثیرات آن به شدت مخرب تر از مواد مخدر سنتی است.


روزنامه هفت صبح: مواد مخدر دیگر محدود به تریاک و هرویین و شیشه نیست، امروزه مواد مخدر با اسامی و اشکال جدید به بازار می آیند که نه تنها برای مصرف امکانات خاصی نمی خواهند بلکه فاقد بو، دود و گاهی مزه هستند اما تاثیرات آن به شدت مخرب تر از مواد مخدر سنتی است. کروکودیل، ماشروم، نخ، برنز و کاغذ اسامی هستند که در عرصه موادمخدر جدید به بازار آمده اند و مصرف کنندگان را برای مصرف هر چه بیشتر و متنوع تر به خود می خوانند.

تنوع محصولات

تنوع در نامگذاری مواد مخدر و توهم زا یکی از شگردهایی است که در چند سال گذشته بر بازار مواد حاکم شده است. از آنجا که حس تنوع طلبی یکی از نیازهای اساسی مشتریان را شکل می دهد گردانندگان بازار با توجه به این احساس خریداران با عوض کردن نام مخدر تلاش می کنند تا مشتریان را نسبت به ماده ای جدید مشتاق کنند.

مواد مخدر صنعتی جدید و خانه خراب کن

خریداران مواد مخدر گاهی با تکیه بر سابقه مصرف نوع خاصی از مواد، کیفیت آن را ارزیابی می کنند و چنانچه این نوع ماده را فاقد کارایی لازم بدانند بلافاصله محصول مورد نظر از چشم مشتریان می افتد و بازارش کساد می شود، در همین هنگام فروشندگان مواد برای اینکه بازار را از دست ندهند، نام جدیدی برای کالایشان دست و پا می کنند تا بازار را همچنان در مشت خود نگه دارند.

دروازه ورود به دنیای مخدرهای خطرناک

گل: یکی از رایج ترین مواد مخدری است که سرشاخه های ترد و جوان گیاه شاهدانه است و خشک شده این گیاه را در سیگار پیچیده و می کشند. از جمله عوارض این ماده اضطراب، حملات همراه با وحشتزدگی، خنده های بی مورد، خشکی دهان، ضربان قلب بالا، فراموشکاری، سندرم بی انگیزگی و اشتهای سیری ناپذیر است.

مواد مخدر صنعتی جدید و خانه خراب کن

برنز: ماده ای است که برای مصرف باید آن را روی یک قطعه یخ بگذارند. این ماده در تماس با یخ تصعید شده و به دود تبدیل می شود، استنشاق دود حاصل در فرد احساس سرخوشی کاذب پدید می آورد. خروج از حالت هوشیاری، اشتباه در محاسبه فاصله ها (دورها را نزدیک دیدن وبرعکس) از جمله عوارض برنز است.

نخ: ماده دیگری است که دور سیگار پیچیده و کشیده می شود یا ابتدا خراش هایی روی پوست بدن ایجاد می کنند و سپس این ماده را که شکل ظاهری اش چیزی شبیه نخ های خیاطی است درون خراش ها گذاشته و از این طریق جذب بدن می شود. اختلال های رفتاری و از دست دادن تعادل و کاهش سطح هوشیاری از جمله عوارض نخ است.

از نخ و کاغذ تا جیب و تینا


کاغذ: هم شبیه کاغذهایی در ابعاد دو در یک سانتیمتر است که فرد آن را روی سطح پوست خود قرار می دهد و معمولا در محل هایی که نبض بدن می زند جذب بیشتری دارد. این ماده هم شخص را دچار سرخوشی کاذب و گیجی می کند. عوارضی که نام برده شد تنها در ابتدای مصرف است و استفاده بلند مدت آن عوارض خطرناکی دارد.

برخی از این مواد دروازه ورود به استفاده از مواد مخدر قوی تر است و برخی از آنها خودشان آنقدر خطرناک هستند که ظرف چهار ماه جان مصرف کننده را می گیرند.

مواد مخدر صنعتی جدید و خانه خراب کن

«جیب» و «تینا»:
اخیرا مواردی از شیوع مصرف مواد محرکی با نام های جدید «جیب» و «تینا» در برخی محافل شبانه به گوش می رسد که به گفته معاون آموزشی مرکز ملی مطالعات اعتیاد همه این موادی که هر از گاهی با نام جدید در بازار شایع می شود، از نوع مواد محرک با عوارض مشابه است.

این مواد که به صورت تدخینی و با دود کردن استعمال می شود، شکلی از متامفتامین متبلور است که بدون بو و رنگ و مثل یک تکه یخ، سنگ نما یا سنگ کوارتز است. عوارض مصرف آنها مشابه آمفتامین ها خطرناک بوده و متاسفانه عمده مصرف کنندگان اعتیادآورهای جدید در سنین پایین هستند و اولین تجربه خود را می گذرانند، لذا مصرف کنندگان اعتیادآورهای جدید عمدتا کهنه کار و باسابقه نیستند.

بعد از اینکه انواع و اقسام مواد مخدر با نام ها و هویت های عجیب و غریب وارد بازار شد تا جیب قاچاقچیان را پر کنند، اکنون پای مخدرهای جدیدتری با قدرتی 20 برابر قوی تر از ماده مخدر مورفین و پنج برابر قوی تر از ماده مخدر هرویین به میدان باز شده است.

کروکودیل با کسی شوخی ندارد

کروکودیل: معتادان به این مواد یک سال بیشتر زنده نمی مانند، شدت تخریب این ماده مخدر جدیدبا نام تجاری «کروکودیل» به قدری است که شخص مصرف کننده را زودتر از ماده هیا مخدر قبل از پا درمی آورد. این ماده مخدر بسیار خطرناک در درون سلول های بدن افراد معتاد به صورت عمقی نفوذ کرده و باعث به وجود آمدن زخم هایی شبیه بیماری قانقاریا می شود.

تا قبل از اینکه کورکودیل ها وارد بازار شوند، «شیشه» در بورس مواد مخدر صنعتی جا گرفته بود و «کراک» ماده ارزان و بی بویی بود که اثراتی شبیه این ماده داشت اما حالا این ماده مخدر با شناسنامه ای جدید و خطرناک وارد ایران شده و شاید کمتر کسی از ورود آن خبر داشته باشد؛ جز معتادانی که می خواهند مرگ را بیش از پیش به چشم ببینند. در عین حال بسیاری از خانواده ها حتی نام این ماده مخدر جدیدرا هم نشنیده اند.

مواد مخدر صنعتی جدید و خانه خراب کن

ماده مخدر کروکودیل که از سال 2002 میلادی در دو منطقه سیبری و خاور دور شناخته شده، در سال های اخیر افزایش چشمگیری در این کشور داشته است، به طوری که تا سال 2011 میلادی حدود 100 هزار نفر در روسیه به این ماده مخدر اعتیاد یافته اند.

بررسی افراد معتاد به این ماده مخدر نشان داده است که مخدر کروکودیل باعث می شود تا «پوست بدن» به رنگ سبز درآید و پس از مدتی گوشت بدن به طور کامل پوسیده شده و از بین برود.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 12روز قبل
يکشنبه 2/9/1393 - 11:49
bahaar88 ( تعداد مطالب : 38718 ) ( تعداد نظرات : 2862 )
امروزه تصوراتی که پیش‌تر درباره معتادان به موادمخدر وجود داشته و نیز شرایط این افراد تغییر کرده و اعتیاد به مواد در بیرون از شهرها نیز فراگیر شده است.
خبرگزاری ایسنا: امروزه تصوراتی که پیش‌تر درباره معتادان به موادمخدر وجود داشته و نیز شرایط این افراد تغییر کرده و اعتیاد به مواد در بیرون از شهرها نیز فراگیر شده است.
 
نتایج یک مطالعه جدید در آمریکا نشان می‌دهد کسانی که معتاد به موادمخدر هروئینی هستند، اغلب جوان بوده و عمدتا برای تسکین درد مصرف این ماده را شروع کرده‌اند. همچنین در کشورهای دیگر اغلب این افراد سفیدپوست هستند. براساس تحقیقات صورت گرفته روی 9000 معتاد به موادمخدر در مراکز درمانی آمریکا 90 درصد معتادان به ماده مخدر هروئین، زنان و مردان سفیدپوست جوان با میانگین سنی 23 سال هستند.
 
 آمار مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا نشان می‌دهد که در سال 2007 میلادی در این کشور بیش از 2000 نفر به دلیل سوءمصرف این ماده مخدر جان خود را از دست دادند.
 
برخلاف امروزه، زمانی که استفاده از ماده مخدر هروئین در ده‌های 1960 و 1970 فراگیرشد، مصرف‌کنندگان آن عمدتا مردان جوانی بودند که در شهرها زندگی می‌کردند. در حالی که امروزه معضل اعتیاد به این ماده مخدر، دیگر یک مشکل درون شهری نیست. معتادان به هروئین معتقدند که در ابتدای کار برای تسکین درد آن را استفاده کرده‌اند اما به تدریج به این ماده معتاد شده‌اند.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 12روز قبل
يکشنبه 2/9/1393 - 11:29
  • تعداد رکورد ها : 963