لباس مجلسی: چند مدل در یک لباس
توسط : آواآزاد

لباس مجلسی: چند مدل در یک لباس

منبع: پارسی مید

لباس مجلسی خیلی گران است و خانم های ایرانی اغلب یک لباس را فقط یک بار می پوشند. پس ما دنبال کاهش هزینه‌های شما هستیم. ما امروز مدلی را به شما آموزش می‌دهیم که خیلی راحت دوخته می‌شود و به چند شکل متفاوت می‌شود آن را پوشید. و هر بار این لباس به شکل متفاوتی به نظر می‌رسد.

جنس پارچه این لباس، ریون هست.

ما تمام سعی خودمان را کرده‌ایم که خیلی راحت و قابل فهم و قدم به قدم مراحل دوخت این لباس زیبا را به شما آموزش دهیم.

ابتدا باید اندازه‌گیری‌های لازم را انجام دهیم. برای بدست آوردن اندازه دامن کلوش، باید اندازه کمرم را بدانم. اندازه دور کمر من 75 سانتی‌متر است. من دور کمرم را درست از روی ناف اندازه گرفتم چون این همان نقطه‌ای است که کمر این لباس در آنجا قرار می‌گیرد. برای تبدیل این اندازه به الگو، من باید شعاع دایره‌ای به اندازه دور کمرم را پیدا کنم. بنابراین من باید این عدد را  بر 6.28 تقسیم کنم. خیلی به جزئیات ریاضی آن کاری نداشته باشید؛ فقط به من اعتماد کنید.

بنابر این، این تقسیم را انجام می‌دهیم:  75 ÷ 6.28 = 12

سپس در مورد قد دامن، من 45 سانتی متر را انتخاب کردم. من ترجیح می‌دهم قد دامنم 10 سانتی‌متر بلندتر باشد یعنی 55 سانتی‌متر. تا زیر زانو. بنابراین من مسئله تعیین قد دامن را به عهده خودتان می‌گذارم.

برای درست کردن بندهای بالاتنه، ابتدا باید در باره پهنای این بندها تصمیم بگیرید. برای پوشش دادن سینه‌ها، از خط وسط سینه تا وسط بازو را اندازه بگیرید. این اندازه در مورد من، 27.5 سانتی‌متر است.

بلندای بندهای بالا تنه، در واقع 1.5 برابر قد شماست. شاید برایتان یک کم دلهره‌آور باشد. اما شدنی است. قد من 165 سانتی‌متر است. پس 165 × 1.5 = 247.5cm

من این عدد را به 250 سانتی‌متر گرد کردم.

پس ما اکنون 4 اندازه داریم: دور کمر تقسیم بر 6.28، قد دامن، عرض بندهای بالاتنه و بلندای بندهای بالاتنه.

برای ساختن الگو، کاغذ الگو را بردارید. از یک گوشه کاغذ با اولین عدد (12 سانتی‌متر) شروع می‌کنیم. و مطابق شکل زیر، یک ربع دایره به شعاع 12 سانتی‌متر می‌کشیم.

شکل

سپس از لبه کمان این ربع دایره، 45 سانتی‌متر به سمت پایین اندازه بگیرید و یک ربع دایره دیگر بکشید.

شکل

الگو را از روی خطوط ترسیم شده برش بزنید. حالا ¼ دامن کلوش را بدست آوردیم.

شکل

اکنون، پارچه را چهارلا کنید و سپس ببرید. (اگر عرض پارچه کم است، الگو را دوبار روی دولای پارچه قرار دهید که در این صورت، هر دو پهلو درز می‌خورد).

شکل

شکل

شکل

بعد، نوبت به تکه دور کمر می‌رسد. که ارتفاع آن 25 سانتی‌متر بوده و طول آن، همان اندازه دور کمر شما می‌باشد. در مورد من، ابعاد تکه دور کمر، 25 × 75 می‌باشد.

شکل

بعد نوبت به بندهای بالا تنه می‌رسد. باید پارچه را روی زمین پهن کنید.

شکل

من پارچه را از وسط تا کردم بنابراین هردو بند را یکباره برش زدم.  خط کش را روی پارچه گذاشته و به پهنای 27.5cm (در مورد من)، پارچه را سوزن زدم. هر 5 سانتی‌متر یک سوزن بزنید.

شکل

شکل

حال در امتداد سوزن‌ها پارچه را برش زده و بندهای بالاتنه لباس آماده می‌شود.

شکل

اکنون دامن را باز کرده و روی سطح کار پهن کنید طوریکه روی پارچه به سمت رو باشد.

شکل

حال بندهای بالاتنه را روی سطح کار قرار دهید. آن‌ها باید 7 تا 12 سانتی‌متر روی هم قرار گیرند. من بندهای بالاتنه را 12 سانتی‌متر روی هم قرار دادم وسوزن زدم.

شکل

شکل

بندهای بالاتنه را روی دامن قرار دهید طوریکه خط  وسط بندها، در امتداد خط وسط دامن باشد و دراین حالت آن‌ها را با سوزن به دامن متصل نمایید.

شکل

حال بطور لب به لب بندها را به دور کمر دامن، سوزن بزنید.

شکل

حال تکه دور کمر را از وسط تا کرده و لبه باز آن را در وسط جلوی دامن قرار داده و با سوزن آن را ثابت کرده (لبه دولا در سمت بالا قرار می‌گیرد) و سپس این تکه را دور تا دور دامن چرخانده و به نقطه اول باز می‌گردیم طوریکه کمی لبه‌ها روی هم قرار گیرند تا بتوانیم آن را دوخت بزنیم.

شکل

دور تا دور کمر را چرخکاری کنید و درز عمودی تکه کمر را هم از رو چرخکاری (ترجیحاً زیگزاگ) کنید. چون این درز اصلاً دیده نمی‌شود.

شکل

اکنون لباس شما آماده است و با توجه به شکل‌ها و مطابق سلیقه خود می‌توانید بندها را گره بزنید.
جمعه 14/6/1393 - 0:24
پسندیدم 0
UserName