• Nombre de visites :
  • 379
  • 24/10/2007
  • Date :

Bush 'biraz daha süre' istedi

                          

Bush 'biraz daha süre' istedi

 

11/07/2007

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush, Irak'taki Amerikan askerlerinin geri çekilmeye başlaması yönündeki çağrıları reddetti.

Son olarak dört Cumhuriyetçi senatör daha Bush'un stratejisinin işe yaramadığını söylemişti. Bush Irak'taki Amerikalı komutanlara, çoğu Bağdat'a gönderilen takviye askerlere dayalı stratejiyi tamamen uygulama şansı verilmesi gerektiğini söyledi.

    Uygulamaya yeni geçildiğini belirten Bush Kongre'den, Irak'taki Amerikan güçlerinin komutanı David Petraeus'un Eylül ayında raporunu sunmasına kadar herhangi bir karar almamasını istedi.

    Ancak Demokratların kontrolündeki Amerikan Senatosu, yıllık askeri bütçede bir dizi değişik yapılmasını öngören önergeyi tartışmaya başlamış durumda. Önergenin bu hafta Senato'da oylanması bekleniyor.

    Sunulan değişiklik tekliflerinden birisi, askerlerin savaş bölgesinde kaldıkları süre kadar zamanı ABD'deki üslerinde geçirmesini öngörüyor. Böylece uzun vadeli konuşlandırma yapmak zorlaşıyor.

    Bir diğer teklif, 120 gün içinde çekilmelerin başlamasına yönelik. Demokratlar daha önce de çekilmeyi kısa süre içinde başlatmaya yönelik girişimlerde bulunmuş, ancak geri adım atmak zorunda kalmıştı.

    Demokratların Senato'daki lideri Harry Reid, Irak'ta asker sayısının artırılmasına yönelik stratejinin işlemediğini söylemişti.

    Harry Reid, Beyaz Saray'la görüş ayrılığına düşen Cumhuriyetçilere, Demokratlarla birlikte, savaşa son vermeleri yönünde oy kullanmaları çağrısı yapmıştı. 

Kaynak: BBC

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)