• Nombre de visites :
  • 325
  • 24/10/2007
  • Date :

Elberadei: UAEK heyetinin Tahran’a gitmesi memnuniyetle karşılanıyor

                                 

Elberadei: UAEK heyetinin Tahran’a gitmesi memnuniyetle karşılanıyor

 
10/07/2007

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Mohammed Elberadei İran İslam Cumhuriyetinin nükleer faaliyetlerinin son dört yılda en önemli konusunun nükleer faaliyetlerde geri kalan meseleler olduğunu ve UAEK heyetinin Tahran’a gitmesinin memnuniyetle karşılandığını açıkladı.
   Elberadei UAEK Yönetim Kurulu Olağanüstü oturumunun ardından muhabirlere yaptığı açıklamada, UAEK heyetinin İran nükleer faaliyetlerinde geri kalan meselelerin ele alınması için Tahran’a gitmesinden memnuniyet duyduğunu ve bu konularda anlaşmaya varılması ve geri kalan nükleer konuların aydınlığa kavuşmasının İran nükleer faaliyetleri konusunda güvence yaratacağını, İran aleyhinde BMGK ve bazı ülkelerin girişimlerinin önleneceğini belirtti.
   Elberadei bu sürecin gelişim göstermesi ve ilerlemesinin İran’a ve İran’ın işbirliğine bağlı olduğuna değinerek, kendisinin İran’ın işbirliği konusunda kuşkusu bulunmadığını söyledi.
   Elberadei İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Laricani ile görüşmesinde ona İran’ın hali hazırda nükleer faaliyetlerini geliştirmesine gerek olmadığını ve şimdilik faaliyetleri askıya almalarını söylediğini hatırlatarak, İran’ın ihtiyaç duyduğu ortamın çekişme ortamını yumuşatmak ve işbirliğini geliştirmek olduğunu belirtti.
   Elberadei Kuzey Kore nükleer meselesinin tarafların karşılıklı diyalogu sonucu çözüme kavuştuğunu ve İran konusunda da bu gelişmenin yaşanmasını beklediğini vurguladı.
   Elberadei açıklamasının sonunda İran ve ABD arasında konunun müzakere edilmesinin meselelerin çeşitli boyutlarda çözüme kavuşmasına katkı sağlayacağını da hatırlattı.
 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)