• Nombre de visites :
  • 394
  • 24/10/2007
  • Date :

Mutteki: İran Ortadoğu’da sorunların çözümün bir parçası olmak için çaba harcıyor

               

Mutteki: İran Ortadoğu’da sorunların çözümün bir parçası olmak için çaba harcıyor

 

10/07/2007
   İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki İran’ı Ortadoğu sorunlarının çözümünün bir parçası olmak için çaba harcadığını söyledi.
Mutteki Tahran’da Filipin’in yeni büyükelçisi Alaaddin Vilakurte’yle görüşmesinde Afganistan’da durumun kırılgan olduğunu ve güvenlik sorunlarının büyüyerek devam ettiğini belirtti.
    Mutteki Irak konusuna da değinerek, yabancı güçlerin Irak gerçeklerine dikkat etmemesinin şiddet olaylarının devam etmesine neden olduğunu, İran’ıun komşularında sorunlar yaşandığını, Irak’ın sorunlarının Irak’ın egemenliği, kanuni hükümeti ve milli birliğine saygının bu ülkenin sorunlarının tek çözüm yolu olduğunu vurguladı.
    Mutteki Filistin ve Lübnan sorunlarının en iyi çözüm yolunun diyalog ve müzakereler olduğunu Filistin içinde süren çatışma ortamının da bir an önce bitmesini umduklarını söyledi.
    İran ve Filipin arasında ikili ilişkilere de değinen Mutteki, iki ülke arasında ilişkilerin uzun bir tarihi geçmişi olduğunu, ekonomik işbirliği alanında müzakerelerin devam etmesinin ticari ve sanayi alanlarında ilişkilerin gelişmesine zemin hazırlayacağını belirtti.
    Filipin büyükelçisi de bu görüşmede, dışişleri bakanının selamını ileterek, ülkesinin İran ile her alanda özellikle ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için kararlı ve ciddi olduğunu hatırlattı.
    Vilakurte İran ile petrokimya alanında yapılacak işbirliğinin iki ülke arasında ticari ve sanayi alanında yeni işbirliği kapılarını aralayacağını söyledi.


 

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)