• Nombre de visites :
  • 429
  • 24/10/2007
  • Date :

Haddad Adil: İslam ülkeleri arasında işbirliği yabancı güçlerin bölgeye müdahalesine engel olur

                                

Haddad Adil: İslam ülkeleri arasında işbirliği yabancı güçlerin bölgeye müdahalesine engel olur

 

 07/07/2007

İran İslam Cumhuriyeti İslami Şura Meclisi Başkanı Golamali Haddad Adil İslam ülkeleri arasında yakın işbirliğinin yabancı güçlerin bölge ve Müslümanların meselelerine müdahalesini önleyeceğini açıkladı.

Haddad Adil Umman büyükelçisi Yahya b. Abdullah Al-i Fene El-Arimi ile tahran’da görüşmesinde, İslam dünyasıyla komşu ülkelerin kuracağı dostça yakın ilişkilerin İran dış politikasının öncelikli hedefi olduğunu söyledi.

Haddad Adil iki ülke arasında gelişen ilişkilere değinerek, İran ve Umman arasındaki ilişkilerin bölge ülkelerine örnek olabileceğini ve iki ülke liderlerinin ilişkilerin bölgesel ve uluslararası düzeyde en üst düzeyde devam etmesini istediğini vurguladı.

Haddad Adil iki ülke arasında çeşitli alanlarda potansiyellerin en düzeyde kullanılması gerektiğini ve özellikle ekonomik alanda ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

İslam dünyasında son zamanlarda yaşanan gelişmelerle, ABD’nin Irak, Lübnan, Filistin ve Afganistan’da krizlerin büyümesinin nedeni olduğuna dikkat çeken Haddad Adil, ABD müdahalelerinin bölge ülkelerindeki durumu daha kaygı verici ve işin içinden çıkılmaz bir duruma soktuğunu vurguladı.

El-Arimi de bu görüşmede, iki ülke arasında gelişen siyasi, ekonomik, kültürel, güvenlik ve meclis ilişkilerine değinerek, iki ülkenin dostça ilişkilerin geliştirilmesini istediğini, yabancıların sonunda bölgeden çekileceğini ve İran ve Umman’ın bölgenin asıl ülkeleri olduğunu belirtti.

El-Arimi yabancı güçlerin bölgede ihtilaf çıkararak kargaşa ve çatışma ortamı yaratmaya çalıştığını ama bölge ülkelerinin yakın işbirliğinin bunlara engel olacağını vurguladı.

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)