• Nombre de visites :
  • 425
  • 24/10/2007
  • Date :

El-Fetih’te deprem!

                          

El-Fetih’te deprem!

 

 

04/07/2007

Arafat’ın, Abbas’ın ‘sağ kolu’ olarak görülen fitneci Dahlan tarafından zehirlendiğinin ortaya çıkmasından sonra, el-Fetih örgütü ikiye bölündü.

El-Fetih örgütü liderlerinden ve İçişleri Bakanlığı'nın eski sözcülerinden Halid Ebu Hilal, El-Fetih'ten ayrıldıklarını ve “Fethu'l Yasir” (Yasir Arafat'ın Fetih'i) adında yeni bir parti kurduklarını belirterek, Muhammed Dahlan’ın yargılanmasını istedi.

Hamas'ın, Gazze’de Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın "sağ kolu" olarak görülen ve İçişleri eski Bakanı Muhammed Dahlan’ın karargâhında ele geçirdiği gizli belgeler, etkisini göstermeye başladı.

Hamas tarafından önceki gün açıklanan bir gizli belgede; el-Fetih örgütünün en önemli isimlerinden biri olan ve Filistin Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas'ın "sağ kolu" olarak görülen eski İçişleri Bakanı Muhammed Dahlan ve ekibinin, İsrail ile birlikte, Yasir Arafat'ın öldürülmesinde yer aldığı ortaya çıkmıştı. El-Fetih örgütü liderlerinden ve İçişleri Bakanlığı'nın eski sözcülerinden Halid Ebu Hilal, el-Fetih'ten ayrıldıklarını ve “Fethu'l Yasir” (Yasir Arafat'ın Fetih'i) adında yeni bir parti kurduklarını söyledi. Ebu Hilal, gerçek Yasir Arafat taraftarlarının kendi saflarında yer alacağını söyledi.

Mahmud Abbas'ın kararlarının kendilerini bağlamayacağını söyleyen Halid Ebu Hilal, el-Fetih hareketinin Gazze'de düzenlediği büyük bir toplantı ile “Fethu'l Yasir” adlı örgütü kurduklarını açıkladı. Fethu'l Yasir örgütü adına ilk açıklamada bulunan Ebu Hilal, Muhammed Dahlan ve taraftarlarının Filistin'e karşı işledikleri katliamları sert bir dille kınadı.

"DAHLAN YARGILANSIN"

Gazze'de bulunan el-Fetih liderleri, başta Mahmud Abbas'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Muhammed Dahlan olmak üzere işbirlikçilerin yargılanmasını istedi. El-Fetih liderlerinden Hüsam Udvan el-Kiyadi, yaptığı açıklamada; bu olaylar Batı Yaka'ya taşınmadan, Dahlan ve ekibinin derhal yargılanması gerektiğini söyledi.

Hamas’tan FKÖ’ye ret

“İşbirlikçi” Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın yeni hükümet kurma kararına destek veren Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Merkez Konseyi, bütün milis güçlerinin feshedilmesi çağrısında bulundu.

Hamaslıların yer almadığı el-Fetih ağırlıklı FKÖ Merkez Konseyi’nin Batı Yaka'da yapılan toplantısında, Hamas'ın İcra Gücü ve el-Fetih'e bağlı el-Aksa Şehitleri Tugayları da dahil bütün milis güçlerinin dağıtılması istendi. Konseyin karar metninde, Abbas'ın olağanüstü hal ilan ederek, Hamassız hükümet kurma kararı desteklenirken, Hamas'ın Gazze Şeridi'ni ele geçirmesi kınandı ve Hamas'a durumu çatışmalardan önceki hale getirmesi çağrısında bulunuldu. Konsey, Hamas'ın Gazze Şeridi'ndeki askeri denetimi teslim etmesinden sonra devlet başkanlığı seçimi ve genel seçimlerin düzenlenmesi çağrısı da yaptı.

Hamas sözcüsü Ebu Zuhri, gayri meşru olarak nitelendirdiği Merkez Konseyi’nin kararlarını reddetti. Ebu Zuhri, "kendisi meşru olmadığı için konseyin aldığı karar ve yaptığı tavsiyelerin de yasa dışı ve gayri meşru olduğunu" söyledi. Konseyin erken seçim çağrısına da tepki gösteren Ebu Zuhri, Abbas'ı, geçen yıl Hamas'ı iktidara taşıyan parlamento seçimlerine karşı "darbe" yapmakla suçladı. Ebu Zuhri, görüş ayrılıklarını ancak diyalog ve meşru seçim sonuçlarına saygı göstererek çözebileceklerini de belirtti. (Vakit)

 

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)