• Nombre de visites :
  • 333
  • 24/10/2007
  • Date :

Chavez: Ben İran’a gelince şeytan rahatsız oluyor

                     

Chavez: Ben İran’a gelince şeytan rahatsız oluyor

 

 

04/07/2007

YDH-Resmi bir ziyaret için İran’da bulunan Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, ülkesiyle İran’a arasında gelişen ilişkilere değinerek “dayanışmamızla ABD emperyalizmini yeneceğiz” dedi.

 

İran’da Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’la ve İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamenei ile görüşen Chavez, çeşitli temel atma törenlerine katıldı. İran’la Venezüella arasında ortak petrol şirketi kurulmasını da öngören çeşitli anlaşmaların imzalandığı ziyarette iki ülke devlet başkanları ortak bir basın toplantısı düzenledi.

 

İrna haber ajansının bildirdiğine göre İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad dünyanın birçok bölgesinde özellikle Latin Amerika ülkelerinde anti-emperyalist dalganın çok güçlü olduğunu, dünya emperyalistlerinin temellerinin sarsıldığını ve direnişli zafere ulaşılacağını söyledi.

 

Ahmedinejad Tahran’da Venezüella Cumhurbaşkanı Hugo Chavez ile görüşmesinde İran’ın bağımsız ülkelerle ilişkililerini geliştirmek istediğine değinerek, İran ve Venezüella arasında gelişen işbirliğinin bağımsız Latin Amerika ülkeleriyle de ilişkilerin gelişmesine zemin hazırlayacağını belirtti.

 

Ahmedinejad bağımsız özgürlükçü ülkelerin işbirliğinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesinin zorunlu olduğuna değinerek, Latin Amerika ülkelerinin önemli potansiyellere sahip olduğunu, kurulacak ortak ticaret şirketi, sanayi ve ticaret fuarları, ortak yatırım fonu gibi girişimlerle Latin Amerika ülkeleri ve diğer ülkelerle işbirliğinin geliştirilebileceğini vurguladı.

 

Chavez de bu görüşmede Latin Amerika ülkelerindeki son durumu anlatarak, İran ve Venezüella gibi bağımsız ülkelerin işbirliğinin emperyalizmin kırılması ve halkların kurtuluşu için önemli rol oynadığını söyledi. Chavez bağımsız Latin Amerika ülkelerinin birbirleriyle işbirliğine değinerek, Latin Amerika ülkelerinin İran’ın çeşitli alanlarda elde ettiği deneyimlerden gelişme ve ilerleme yolunda yararlanabileceğini belirtti.

 

Fars haber ajansının bildirdiğine göre ise İran’a 6 yıl içerisinde 8 ziyarette bulunduğunu belirten Chavez, bunun sayının iki ülke arasındaki derin ilişkiler düşünüldüğünde az olduğunu söyledi. İran İslam Devrimi’nin kaynağını İslam Peygamberi’nden ve İran’ın köklü kültüründen aldığını belirten Chavez, İran’ın zenginliklerin sahip olduğu maddi servetin çok ötesinde olduğunu ifade etti.

 

İran’ın köklü bir tarihe ve medeniyete sahip olduğunu, birçok bilim adamı, filozof ve sanatçı yetiştirdiğini belirten Hugo Chavez, “ABD emperyalizmi tüm bu zenginlikleri görmezden gelerek İran’da bir avuç vahşinin yaşadığı imajını vermeye çalışmaktadır; halbuki asıl vahşiler ve barbarlar Hiroşima’ya ve Nagazaki’ye atom bombaları atanlardır” dedi.

 

ABD’ye ve Batı’ya yönelik eleştirilerini günümüze ilişkin örneklerle de arttıran Chavez, “Barbarlar, Irak’a saldırıp Irak halkını bu duruma getirenlerdir. Barbarlar, mazlum Filistin halkına savaş dayatanlardır.  Barbarlar, Amerika’ya gelip bizim kültürümüzü ve medeniyetimizi yok edenlerdir. Barbarlar Latin Amerika’daki binlerce yıllık İnka Maya ve Aztek kültürünü ve medeniyetini yok edenlerdir” dedi.

 

“Manevi bir ruh peşinde olanları İran’a davet ediyorum” diyen Chavez, İran’ın sahip olduğu manevi zenginlikle Avrupa ve Batı değerlerine karşı değerler yarattığını belirterek “bu ilerleme sermaye biriktirme politikasına karşıdır; çünkü İslam medeniyeti, bencil ve kapitalist Batı medeniyetinden farklıdır” dedi.

 

İran’la Venezüella arasındaki ilişkilerin tesadüfi olmadığını da belirten Chavez, “Güney Amerika’da yeni bir medeniyet şekillenmektedir. Biz de özümüze ve köklerimize dönüyoruz, biz önceki geleneksel değerlerimize dönme peşindeyiz. Bu ne Avrupa değerleridir ne de kuzey Amerika değerleridir. Bu, yoksulların özgürlüğü için çalışan antiemperyalist ve devrimci Hz. Mesih’e imandan neşet etmektedir. Devrimci Venezüella’nın gücü buradan gelmektedir.” dedi.

 

Konuşmasının sonunda İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’a sarılan Chavez, “İşte bu dayanışmanın korkusundandır ki İran’a geldiğimde şeytan rahatsız olmaktadır, bizim ellerimizi birbirimize kenetlediğimizi gördüğünde şeytan kızmaktadır” dedi.

  Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’la birlikte İran Irak savaşı sırasında hayatını kaybedenlerin mezarlarını da ziyaret etti.

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)