• Nombre de visites :
  • 456
  • 24/10/2007
  • Date :

Ayetullah Hamenei: Bağımsız Ülkelerin İşbirliği ABD Emperyalizmine Ağır Darbe İndirdi

                            

Ayetullah Hamenei: Bağımsız Ülkelerin İşbirliği ABD Emperyalizmine Ağır Darbe İndirdi

 

03/07/2007

İran İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei, halkların çıkarları ve ortak kimliklerinin müdafaası ve güçlerinin artırılması için bağımsız ülkelerin birlik içinde olmaları ve işbirliği alanlarını genişletmelerinin zaruri olduğunu bildirdi.

Dün öğleden sonra Venezüella devlet başkanı Hugo Chavez’i kabulü sırasında konuşan İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamenei, Amerika’nın Venezüella ve İran’a karşı tüm komplolarında başarısız kaldığına ve darbe vuramadığına temasla, İran İslam Cumhuriyeti ve Venezüella’nın her ikisinin de bağımsız, müstakil bir siyasi yapıya sahip olduklarını, halka dayalı bulunduklarını ve bunun için de onlar arasında işbirliğinin çok normal olduğunu ve bu işbirliğinin daha da güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.
Ayetullah Hamenei ayrıca  sultacı ülkelerin daha ziyade kendi heybetlerinden yararlanarak başkalarına karşı zor kullandıklarını, fakat Amerika’nın heybetinin bugün büyük oranda kırıldığını ve bağımsız ülkelerin bu gerçeği göz önüne alarak işbirliğini genişletmeleri zaruretini vurguladı.
İran-Venezüella arasında varılan anlaşmaların ciddiyetle takib edilmesi gerektiğini de hatırlatan İslam İnkılabı rehberi Mevcut kapasiteye dayanarak işbirliği alanındaki hareketin daha da hızlandırılmasını istedi.
İslami İran cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın da hazır bulunduğu bu kabulde Venezüella devlet başkanı Chavez yaptığı kısa konuşmada İran’ın tüm ülkelere çok güzel bir örnek olduğunu belirterek, petrol, gaz, petro-kimya ve sanayi dallarında iki ülke arasında var olan işbirliğinin iki ülke arasındaki münasebetlerin en üst düzeye çıkarılması konusundaki ciddiyeti gösterdiğini belirtti.
     Latin Amerika’da son yıllarda vuku bulan olaylara ve Amerikan karşıtı yönetimlerin bu ülkelerde iktidarı ele geçirmelerine temas eden  Chavez, Amerikan emperyalizminin zayıflamaya yüz tuttuğunu ve bağımsız ülkelerin geleceğe umutla bakmakta olduklarını söyledi. 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)