• Nombre de visites :
  • 330
  • 24/10/2007
  • Date :

Filistin'de Ulusal Birlik hükümetine, İran'dan destek

                             

 

    03/07/2007

İslami İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttakî, Filistin'de yaşanan olayların kaygı verici olduğunu dile getirerek, "Gazze'deki olaylar müslüman halkların kaygı ve endişelerine yol açmıştır" dedi ve "yaşanan olaylar, Filistinli grupların hiç birinin yararına değildir" diye konuştu.

Filistin'de, yaşanan gelişmeler  kaygı ve endişeyle  takip ediliyor. Müslümanların yüreklerini dağlayan, Filistin'deki gruplar arasındaki çatışmalar, hiç bir grubun işine yaramayacak şekilde sürüyor.

İslami İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttekî,  el Cezire televizyon kanalına verdiği demeçte, Filistin'deki mevcut şartlarda, gruplar arasında hiç bir ön şart ileri sürmeksizin,  yapıcı, ciddi görüşmelerin  başlatılması, özellikle el Fetih ile HAMAS arasındaki ihtilafların giderilmesi gerektiğini söyledi Dışişleri bakanı Muttakî, Filistinli grupların,  Filistin davası ve Filistin halkının haklarını savunmak için birlik olmaları ve çaba göstermeleri gerektiğini dile getirdi.

Dışişleri bakanı Muttakî, İslami İran başta olmak üzere, bütün İslam ülkelerinin, Kudüs'ün başkent olduğu bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasına destek verdiklerini, bu ideali savunduklarını belirterek,  Gazze'de yaşanan olayların sorumlularının da, taraf olan, Filistin’de, halkın iradesini yansıtan ulusal birlik hükümetinin kurulmasına saygı duymayan ülkelerin olduğunu söyledi.

İslami İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttakî, el Cezire televizyonuna verdiği demecinde  ayrıca, bölge ülkeleriyle ortak ve geniş ilişkilerin bulunduğuna temasla da İran'ın bölgede güçlü ve  önemli bir ülke olduğunu, İslam ülkelerinin gelişmiş ve kalkınmış olmasını da, İran'ın yararına gördüğünü, İran'ın gelişmiş ve kalkınmış olmasının da İslam ülkelerinin yararına olacağını söyledi. Dışişleri bakanı Muttakî, İran'ın,  ikili,  çok uluslu, Arap Birliği ve güvenlik konseyi ve bölgesel ilişkilerle tecrübelerini paylaşmaya hazır olduğunu söyledi.

İslam düşmanların  boş durmadıkların bu yüzden de islam ülkelerinin daha dikkatli ve uyanık olmaları gerektiğini hatırlatan  dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki, düşmanların, İran ile bölge ülkeleri ve İslam ülkeleri arasında ilişkilerin geliştirilmesinden memnun olmadıklarını, bu yüzden de fitne ve ihtilaf siyasetleri izlediklerini söyledi

İslami İran dışişleri bakanı Muttakî İran'ın nükleer faaliyetleri ve nükleer dosyanın barışçı yollarla çözülmesi için görüşmelerden yana olduğunun altını çizerek,"İran nükleer dosyasının yeniden UAEA yönetim kuruluna getirilmesi  ve görüşmelerle sorunun çözümünün en  iyi ve mantıklı  yol olduğunu, oysa dosyanın, BM güvenlik konseyine götürülmesiyle, sorunu da içinde  çıkılmaz ve çözümsüz hale getirdiğini söyledi.

İran'ın hiç bir şart altında kendi hakkından vazgeçmeyeceğini dile getiren dışişleri bakanı Muttakî Irak'ta yaşanan trajedinin de  kaygı verici boyutlara ulaştığını söyledi. Amerika ve Müttefiklerinin, İran'ın, Irak'ın iç işlerine karışmakla suçlayarak, kendi suçlarını saklamaya çalıştıklarını söyledi ve İran'ın Irak'ta halkın katılımı ile yapılan her türlü  çalışmaya destek verdiğini, Irak'ın toprak bütünlüğünü savunduklarını , Amerika ve müttefiklerinin ise, Irak'ta bütün terörist gruplarını desteklediklerini ve bu ülkedeki kaos ve buhrandan da Amerika ve müttefiklerinin sorumlu olduğunu söyledi.

İslami İran dışişleri bakanı Muttakî demecinde ayrıca, Tahran'ın,  Irak'ın güvenliği konusunda  Bağdat, Şarm-uş Şeyh oturumlarında aktif olarak bulunduğunu ve Irak'ın güvenliği konusunda her türlü görüşmeleri olumlu karşılayarak destek verdiklerini dile getirdi.

 

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)