• Nombre de visites :
  • 409
  • 24/10/2007
  • Date :

Elham: İran dış politika usullerini ülkelerdeki değişikliklere göre değiştirmez

                             

Elham: İran dış politika usullerini ülkelerdeki değişikliklere göre değiştirmez

 

03/07/2007

İran İslam Cumhuriyeti Hükümet Sözcüsü Golamhuseyn Elham İngiltere’de yeni hükümet kurulmasına değinerek, İran’ın dış politikada ülkelerde meydana gelen siyasi değişikliklere göre siyaset belirlemediğini söyledi.

Elham bugün düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, İran’ın dış politikalarının esasının değişmeyeceğini, ülkelerde hükümetlerin değişmesiyle İran’ın dış politika usullerini değiştirmediğini belirtti.

Elham İran’ın dış politikada uluslararası kararlar ve usuller çerçevesinde politika yürüttüğünü ve diğer ülkelerden de bunu beklediğini hatırlatarak, İran’ın uluslararası kararlar ve usullere bağlı kalan ülkeler karşısında bu kararlar ve usuller çerçevesinde konum sergilediğini ve diğer ülkelerle iyi ilişkiler geliştirmek istediğini vurguladı.

İran’ın uluslararası kalıcı barış ve güvenlik istediğine değinen Elham, İngiltere’nin yeni hükümetiyle yanlış politikalarını düzeltmesinin doğru bir gelişme olacağını söyledi.

Elham Irak’ta kaçırılan İranlı diplomatlar konusunun İran Dışişleri Bakanlığı tarafından takip edildiğini, ABD’nin İranlı diplomatları kaçırması olayının büyük bir suç, teröristçe bir girişim olduğunu ve ABD’nin insani değerleri ve kararları çok kolay ayaklar altına alabildiğini vurguladı.

Elham ABD ile Irak konusunda İran’ın müzakeresinde İran’ın taraflardan hiçbir şey istemediğini, yabancı güçlerin bölgede varlığını kanuni görmediğini ve bu güçlerin sorumsuz davrandıklarını belirterek, İran’ın bölgede terörizm ve güven ortamının bozulmasına neden olarak ABD’yi gördüğünü ve ABD’nin politikalarının uluslararası büyük bir suç olduğunu ve İran’ın bu durum karşısında tavır aldığını ve haklarını sonuna kadar savunacağını vurguladı.

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)