• Nombre de visites :
  • 382
  • 24/10/2007
  • Date :

İran'nın deniz ve hava yolları engellenecek

                          

İran'nın deniz ve hava yolları engellenecek

 

27/06/2007

İran'ın deniz ve hava yolundan ticaret yapmasına engel olmayı amaçlayan yeni bir BM tasarısı gündemde.

Başta ABD olmak üzere Batılı ülkelerin tüm itirazlarına rağmen uranyum zenginleştirme programından vazgeçmeyi reddeden İran'ın deniz ve hava yolundan ticaret yapmasına engel olmayı amaçlayan yeni bir BM tasarısı gündemde. 
    Reuters ajansının ele geçirdiği ve İngiltere tarafından hazırlandığı belirtilen tasarı, İran'a ait ticari gemilerin yabancı kara sularından geçişine yasak getirilmesini öngörüyor. Tasarı ayrıca yine İran'a ait ticari hava taşıtlarının da yabancı hava sahalarına girişine yasaklama getiriyor. 
    Ajansa bilgi veren deniz hukuk uzmanları, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi'nde tüm milletlerin yabancı karasularından barışçıl şekilde geçiş yapmasına izin verildiğini belirtirken, bahsi geçen BM tasarısının kabulü halinde, bu hakkın Tahran yönetimi için askıya alınacağını vurguluyor. 
    ABD'li ve Avrupalı kaynaklar, tasarının sadece İran'ı lojistik yollarını kapatarak, nükleer programından vazgeçmeye ikna etmeyi amaçladığını belirtirken, bağımsız uzmanlar, planın kısa ve orta vadede İran petrolünün satışına engel olmayı hedeflediğini belirtiyor. 
    Tasarının kabulü halinde İran'ın petrol sevkiyatının kısa vadede sekteye uğrayabileceği, ancak kısa sürede sevkiyatın ticari taşımacılık pazarına kaydırılabileceği kaydediliyor.
    3.85 milyon varillik günlük petrol üretiminin 2.4 milyon varilini tankerler yoluyla ihraç eden İran'da, petrol ihracatının yüzde 40'ını Ulusal İran Tanker Şirketi gerçekleştiriyor. Geri kalanı ise başta Japonya olmak üzere, Hindistan, Çin ve Güney Kore bandıralı tankerlerle yapılıyor.
Kaynak: AA

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)