• Nombre de visites :
  • 341
  • 24/10/2007
  • Date :

Olmert ve Abbas'tan karşılıklı barış vaadleri

                    

Olmert ve Abbas'tan karşılıklı barış vaadleri

 

 

26/06/2007

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve Ürdün Kralı Abdullah'ın da katıldığı zirvede, Olmert'i ''ciddi siyasal görüşmelere başlamaya'' çağırdı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Mısır'ın Şarm El Şeyh sahil kentinde, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve Ürdün Kralı Abdullah'ın da katıldığı zirvede, Olmert'i ''ciddi siyasal görüşmelere başlamaya'' çağırdı.

Olmert de Filistinliler'e iyiniyet jesti olarak İsrail cezaevlerinde bulunan El Fetih hareketinin 250 üyesini serbest bırakacağını açıkladı.

Mahmud Abbas, zirvedeki konuşmasında, Olmert'e İsrail'in yanında, başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulması amacıyla ''belirleyecekleri bir takvime göre ciddi siyasal görüşmelere başlama'' çağrısında bulundu.

Abbas ayrıca, Filistinliler ile barış için Olmert'ten ''bu tarihsel fırsatı kaçırmamasını'' da istedi.

İsrail Başbakanı Olmert de yaptığı konuşmada, Ortadoğu barış sürecini ilerletecek yeni bir fırsatın yaratıldığını belirterek, bunun kaçmasına izin vermeyeceğini söyledi.

Olmert, ''Özellikle bu fırtınalı zamanda bölge barış sürecini ilerletecek bir fırsat yaratıldığı konusunda iyimserim. Bu fırsatın elimizden kayıp gitmesine izin vermeyi planlamıyorum'' dedi.

İsrailli lider ayrıca, Batı Şeria'daki Filistin nüfusunun hareket özgürlüğünün iyileştirileceği ve ticari ilişkilerin yeniden başlatılacağı sözünü verdi.

Olmert, Filistinliler'e, terörü ya da şiddet yolunu değil barış ve diyalog yolunu seçmelerinin daha iyi, daha rahat ve daha barışçı bir yaşam getireceğini göstermek istediğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)