• Nombre de visites :
  • 345
  • 24/10/2007
  • Date :

Hüseyni’den Basın Toplantısı ve Önemli Açıklamalar

                          

Hüseyni’den Basın Toplantısı ve Önemli Açıklamalar

 

25/06/2007

 İslami İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, İran ve AB arasında müzakerelerin yapıcı ve olumlu geçtiğini ve 4. tur görüşmelerin de 3 hafta içinde yapılacağını söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyni, dün Tahran'da düzenlediği olağan haftalık basın toplantısında; İran'ın nükleer faaliyetleri, İran-ABD müzakereleri, İran-AB müzakereleri, Erbil Konsolosluğu'nda görevli 5 İranlı diplomatın ABD tarafından kaçırılması ve BM Güvenlik Konseyi'nde İran aleyhine alınan yaptırım kararları konularında açıklamalarda bulundu.
    Hüseyni, cumartesi gecesi Lizbon'da İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Laricani ve AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier  Solana arasında yapılan 3. tur İran-AB müzakerelerinin yapıcı ve olumlu geçtiğini, 4. tur görüşmelerin de 3 hafta içinde yapılmasına karar verildiğini bildirdi.Irak'ta güvenlik ve istikrar konusunun ele alındığı İran-ABD müzakerelerinin 2. turunun ne zaman yapılacağı ile ilgili bir soruyu cevaplayan Hüseyni, ilk tur müzakerelerin sonuçlarını değerlendirdiklerini, bir neticeye ulaşmak için de zamana ihtiyaçları olduğunu söyledi.
    İran'ın uranyum zenginleştirme programını askıya alma döneminin artık geride kaldığını hatırlatan Hüseyni, müzakerelerde İran'ın bu hakkının tanınması konusunun görüşüldüğünü belirtti.
    Irak'ın Erbil Konsolosluğu'nda görevli 5 İranlı diplomatın ABD tarafından kaçırılması ile ilgili bir soru üzerine Hüseyni, diplomatların serbest bırakılması için birçok alanda girişimlerin sürdürüldüğünü yineledi.
    Hüseyni, Kızılhaç aracılığıyla diplomatların aileleriyle dün görüştürülmesi kararı alındığını, ancak son anda ABD'nin söz konusu görüşmeyi 2 hafta sonraya ertelediğini söyledi.
    İran aleyhine karşı BM Güvenlik Konseyi'nde yeni bir yaptırım kararı alınması için İngiltere'nin girişimde bulunduğunun hatırlatılması üzerine Hüseyni, "Yaptırımlar, müzakerelerin uzlaşmayla sonuçlanmasına yardım etmeyecek" dedi.
    İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, müzakerelerden bir sonuç alınması için mevcut gerçeklerin kabul edilmesi gerektiğini de belirtti.
    Siyonist İsrail rejiminin İran’a yönelik tehditleri ve muhtemel askeri  girişimlerine dair bir soruya da cevap veren Hüseyni, siyonist rejimin bu girişimleri ve çabalarının  yeni olmadığını daha önceki  çabalarının tekrarı olduğunu belirterek, “elbette bunun temelinde daha çok İsrail’in içinde bulunduğu buhran ve Lübnan’a düzenlediği savaşın ağır yenilgisi bulunmaktadır” dedi.
    Hüseyni, İngiltere’nin Amerika’nın yanı başında İran aleyhinde Güvenlik Konseyi’nde karar çıkarılması konusundaki bir soruya da, İngiltere’nin eskiden beri ABD’nin siyasetleriyle hareket ettiğini ama bunun İngiltere’nin yararına olmadığını zira bu politikalara bizzat İngiltere toplumunda da tepkilerin olduğunu söyledi.
    Huseyni, İslam düşmanlığından dolayı  mürted olarak kabul edilen yazar (kalemşör)  Selman Rüşdi’ye İngiltere Kraliyeti tarafından Şövalyelik ödülü verilmesinin de aslında İngiltere’nin İslam düşmanlığının bariz bir örneği  olduğunu söyledi.
    Basın toplantısında Libya başbakanının geçen hafta İran’a yaptığı ziyaret konusundaki bir soruya da cevap veren İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, Libya başbakanının İran ziyaretinde iki ülke arasında ticari, siyasi ve diğer alanlarda ilişiklerin geliştirilmesi gibi  çeşitli konularda görüşmelerin yapıldığı ve anlaşmaların sağlandığını  hatırlatarak ayrıca İmam Musa Sadr konusunun da  Libya’lı yetkiliye hatırlatıldığını ve İmam Musa Sadr’dan Libya’nın sorumlu olduğunu ilettiklerini söyledi.
    Hüseyni, Mısır dışişleri bakanının Filistin konusunda İran’a yönelik suçlamasının kabul edilemez olduğunu ve böyle bir suçlamanın asla beklenmedik bir durum olduğunu zira İran’ın, ta baştan beri Filistinli gruplar arasında birlik ve beraberliğin sağlanmasından  yana tutum sergilediğini ve hatta Milli Birlik Hükümeti’nin kurulması çalışılmasında da İran’a bu sürece destek verdiğini  söyledi. Hüseyni, bugün Filistinli gruplar arasında yaşanan bu olumsuz havanın temelinde Amerika ve müttefiklerinin  bulunduğunu zira bu güçlerin Filistin halkına yaptırım gibi karar ve girişimlerle  Filistin’de karışıklık çıkardıklarının söyledi.
    Hüseyni açıklamasında ayrıca bazı Arap ülkelerinin Filistin’de yaşanan gelişmeler konusunda İran’la ilgili  olarak Amerika ve İsrail ağızlı açıklamalarda bulunmalarının kabul edilemez olduğunu zira İran’ın  herkesten çok Filistin’de barış ve birlik istediğini ve bunu da bu zamana kadar sergilediği tutumuyla gösterdiğini söyledi.
    Hüseyni, İran’ın HAMAS’a yardım edip etmediğine dair bir soruya da, “İran’ın HAMAS’a yardımı  sadece siyasi ve manevidir” dedi.
Irak konusunda da birlik ve beraberlikten yana olduklarını söyleyen İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, "İran, Irak’ta halkın desteğindeki fiili hükümeti desteklemektedir ve aynı zamanda Irak’ın toprak bütünlüğü ve hakimiyetinin korunmasından yanadır” dedi.
     Hüseyni açıklamasında ayrıca İran’ın Arabistan Kralını resmi olarak davet ettiğini ama bu davetin tarihinin  şimdilik kesin olmadığını söyledi.


 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)