• Nombre de visites :
  • 355
  • 24/10/2007
  • Date :

Laricani: Elberadei ile müzakerede olumlu gelişmeler yaşandı

                               

Laricani: Elberadei ile müzakerede olumlu gelişmeler yaşandı

 

 

24/06/2007

İran İslam Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Laricani Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed Elberadei ile iki saat süren görüşmesinin ardından müzakerede olumlu gelişmeler yaşandığını açıkladı.

Laricani muhabirlere yaptığı açıklamada, AB Dış Politika Sorumlusu Javier Solana ile görüşmeleri konusunda Elberadei ile yakın temaslarda bulunulması gerektiğini zira UAEK ile işbirliği konusunda önerilerin ortaya atıldığını belirtti.

Laricani, Elberadei ile görüşmesinde nispeten olumlu bir çerçevenin oluştuğunu hatırlatarak, İran’ın UAEK’nu muteber bir kurum olarak tanıdığını ve UAEK ile yakın işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

Laricani İran nükleer dosyasının siyasi boyut kazanmasını ve UAEK dışına çıkmasını istemediklerine, bu süreçte mantıklı bir çözüm yolunun bulunabileceği umudunu taşıdıklarına değinerek, Elberadei il görüşmesinin bugün Solana ile yapacağı görüşmelere olumlu etki sağlayacağını vurguladı.

Laricani Elberadei’nin siyasi ve teknik konularda çabalarına teşekkür ederek, Elberadei’nin şahsen sorunların aşılmasında kendisinin önemli rolü olduğunu belirtti.

Laricani Elberadei ile görüşmesinde geri kalan nükleer konularda olumlu noktalara ulaştıklarını ama bu sonuçların Solana ile yapılacak görüşmede bir siyasi metin olarak imzalanması gerektiğini, bu konuda anlaşmaya varılması halinde bir sonraki aşamanın başlayabileceğini söyledi.

Laricani kendi uzmanlarının ulaştığı bir teknolojiden dolayı o ülkeye baskı ve şiddet uygulamanın akıllıca bir girişim olmadığını, İran’ın uranyumu zenginleştirme teknolojisine ulaştığını hatırlatarak, bu noktada Elberadei’nin son görüşlerinin önemli ve dikkate alınması gereken düşünceler olduğunu belirtti.

Laricani UAEK’nu resmi merci olarak kabul eden İran’ın hiçbir zaman nükleer silah üretmek peşinde olmadığını ve Elberadei ile yapılan görüşmelerin İran’ın bu konuda ciddiyetini ortaya koyduğunu belirterek, UAEK ile işbirliğine hazır İran karşısında diğer güçlerin oyun bozanlık yapmaması gerektiğini ve İran ile sorunları akılcı bir çerçevede çözüme kavuşturmanın zor olmadığını vurguladı.

Solana ile görüşmelerin faydasız olduğunu ileri sürenler ve İran’a baskı yapmaya çalışan Batılı ülkelerin durumuna değinen Laricani, müzakerelerin anlamının ihtilaflı konularda görüşmek ve ortak bir yol bulunmasını sağlamak olduğunu, diplomasi ve siyaset dünyasının sadece tek bir yol üzerinde uğraşmadığını ama bazılarının tek bir yoldan başka politikası bulunmadığını bunların görüşmelerin sonuçsuz kalması için uğraştıklarını ifade etti.

Laricani görüşmelerin daha sonraki dönemlerde olumlu sonuçlarının görülmesini umduklarını ve İran’ın müzakerelerden olumlu bir sonuç almayı amaçladığının altını çizdi.

 

 

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)