• Nombre de visites :
  • 354
  • 24/10/2007
  • Date :

İsrail, Barguti'nin bırakılmasını tartışıyor

                           

İsrail, Barguti'nin bırakılmasını tartışıyor

24/06/2007

İsrailli bakanlardan Gideon Ezra, tutuklu bulunan Filistinli lider Marvan Barguti'nin serbest bırakılmasını isterken Barguti'nin Filistin'de destek oranı da yüzde 59'lara ulaşmış durumda.

İsrail İstihbarat Örgütü Şin Bet'in eski Başkan Yardımcısı ve üst düzey bakanlardan Gideon Ezra, tutuklu bulunan Filistinli lider Marvan Barguti'nin serbest bırakılmasını istedi. Öte yandan Filistin’de yapılan bir kamuoyu yoklamasında Barguti'yi destek verenlerin oranı yüzde 59 olduğu bildirildi.

    BBC’ye konuşan Gideon Ezra, Hamas hükümetini lağvederek yeni bir hükümet atayan Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın, bu dönemde güçlü isimlere ihtiyaç duyduğunu belirterek, Marvan Barguti'nin Orta Doğu barış sürecini güçlendirecek bir isim olduğuna dikkat çekti.

    ‘BARIŞ SÜRECİNE İNANIYOR’

    Marvan Barguti'yle birkaç kez karşılaştığını söyleyen Erza, "Geçmişte bazı hatalar yaptı ancak barış sürecine hâlâ inanıyor. Barışa inanıyorsanız benimle iş yapabilirsiniz" dedi.

    Hamas'ı kendisine muhatap görmediğini belirten İsrailli bakan, Mahmud Abbas'ın, karizmaya sahip güçlü liderleri etrafında toplaması gerektiğini işaret ederek, "Bu kişiler gerekli talimat ve emirleri verebilecek kişiler olmalı, yoksa en ufak sorunda bırakıp kaçacak kişiler değil" diye konutşu.

    Beş kez ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Barguti'yi geleceğin Filistin lideri gözüyle bakılıyor. Yolsuzluk iddialarına adı karışmayan Marvan Barguti, İsrail işgaline karşı mücadele çağrılarında, sesini, taviz vermeden yükseltişiyle de büyük hayranlık toplayan genç bir lider.

    FİLİSİN’DE LİDERLERE GÜVEN YOK

    Öte yandan Filistin Siyaset ve Kamuoyu Araştırmaları Merkezi tarafından yapılan bir kamuoyu araştırması, Filistin'de rakip gruplar arasındaki çatışmaların artması, halkın tüm liderlere olan güvenini yitirdiğini ortaya koydu.

    1240 kişinin katılımıyla 14-20 Haziran tarihleri arasında yapılan ankete katılanlardan sadece yüzde 13'ü Mahmud Abbas'ın yaşanan son krizi başarılı bir şekilde idare edebildiğini düşünüyor. Aynı ankete göre Abbas'ın kamuoyundan bulduğu destek de Mart ayındaki yüzde 48 seviyesinden yüzde 36'ya düşmüş durumda.

    Ankete yanıt veren katılımcıların yüzde 75'i Filistin'de başkanlık seçimlerinin erkene alınmasını desteklerken, bu kişilerin yüzde 40'ı, sadece Mahmud Abbas ve Hamas'ın Başbakanı İsmail Haniya’nın aday olması durumunda sandığa gitmeyeceklerini belirtiyorlar.

    Oy kullanacaklarını açıklayan katılımcılar ise yüzde 49 oranında Mahmud Abbas'ı, yüzde 42 oranında ise İsmail Haniya'yı desteklediklerini söylediler.

    BARGUTİ’Yİ ÇOK SAYIDA KİŞİ İSTİYOR

    Mahmud Abbas'ın, tutuklu lider Marvan Barguti lehine adaylıktan çekilmesi durumunda ise seçimleri boykot edeceklerini ifade edenlerin oranı yüzde 40'tan yüzde 31'e geriliyor. Barguti'ye oy vereceklerini belirtenlerin oranı ise yüzde 59.

    Hamas'ın güçlü kalesi Gazze Şeridi'nden gelen yanıtlarda da benzer bir durum söz konusu. Marvan Barguti'ye verilen destek Hamas lideri İsmail Haniya'nın desteğinden daha fazla. Gazze Şeridi'nde Barguti'ye yüzde 55, Haniya'ya ise yüzde 41 destek var.

Kaynak: ANF

 

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)