• Nombre de visites :
  • 343
  • 24/10/2007
  • Date :

Gazze açlık tehlikesiyle karşı karşıya

                       

Gazze açlık tehlikesiyle karşı karşıya

 

 

19/06/2007

Açlık korkusundan binlerce insan Gazze'den kaçmaya çalışıyor, Gazze tarafında kalan Hamas hükümeti ise yalnız bırakılmaya çalışılıyor, İran ise yaptığı açıklamayla Hamas'a sahip çıktı.

Arap ülkelerinden, Avrupa'dan ya da herhangi bir yerden siyasi sığınma talep eden Filistinlilerin tek umudu Gazze'den kaçmak.
     Gazze Şeridi'nin İsrail ile arasındaki geçiş noktası Erez'de yaklaşık 500 kadın, erkek ve çocuk günlerdir karton parçaları üzerinde ya da yerde Gazze'den kaçabilmek için bekliyor.
    Yüzlerce metre uzunluğundaki kuyruktan yükselen kadın ve çocukların çığlıkları arada bir İsrail askerlerinin havaya açtığı ateşle kesiliyor. 
    Gazze'den kaçmaya çalışanlardan Amr, ''4 gündür burada uyuyoruz. Batı Şeria'ya gidebilmek için ailemle Gazze'den kaçtım. Ancak İsrail, geçişimize izin vermiyor'' dedi.
     Amr, ''Ben Ebu Ammar'ın (Yaser Arafat) oğullarındanım. Mahmud Abbas nerede? Buraya gelmeli ve neye maruz kaldığımızı görmeli. Uluslararası toplum nerede?'' diye konuşmasına devam etti.
    Eşi ve 5 oğluyla Han Yunus'dan kaçan Fatma ise ''Batı Şeria'ya gitmemize izin verilmezse Arap ülkelerinde, Avrupa'da, ABD'de ya da herhangi bir yerde bize siyasi sığınma hakkı versinler. Sadece Ramallah'a gitmek istiyoruz'' diye konuştu.
TÜRK VATANDAŞLARININ TAHLİYESİ ERTELENDİ

Yarın Gazze'den ayrılması beklenen Türk vatandaşı Işıl Zakkut'un çıkış işlemleri bir süre daha ertelendi.
    Zakkut ailesi, 5 çocuklarının da Işıl Zakkut ile birlikte Gazze'yi terk etmesi için mutabakat sağlarken, Zakkut'un çocukları için de İsrailli yetkililerden izin alınması gerekti. Bu işlemler nedeniyle tahliye işlemlerinin bir süre ertelendiği bildirildi.
     Ancak hem Türk hem de Filistin vatandaşlığı bulunan Işıl Zakkut ve çocukları, Gazze'den çıktıktan sonra bir daha dönememe korkusunu da taşıyor. Işıl Zakkut, çıkış yaparken Filistin pasaportunun elinden alınabileceği endişesi taşıdığını, ancak bu konuda kimsenin kendisine garanti veremediğini söyledi.
    Zakkut, böyle bir garantinin verilmemesi halinde, Türkiye'ye dönme kararını yeniden değerlendirebileceğini ifade etti, "Çocuklarım da benimle birlikte gidecek, ama Filistin onların vatanı. Dönüş haklarının ellerinden alınmaması gerekiyor" dedi.


ÜRDÜN YARDIM GÖNDERİYOR

Ürdün Kralı II.Abdullah, Hamas'ın tüm kontrolü ele geçirmesinin ardından temel insanî ihtiyaçlardan yoksun kalan Gazze Şeridi'ne yardım gönderiyor.
     Kral Abdullah'ın, bir an önce bölgeye gıda ve diğer yardım malzemeleri gönderilmesi konusunda emir verdiği ve ilk yardım ekibinin yarın yola çıkacağı bildirildi.
     Ürdün merkezli Haşimi Yardım Organizasyonu'ndan yapılan açıklamada 450 tonluk yardım malzemesini taşıyan ve 30 TIR'dan oluşan ilk konvoyun yarın yola çıkacağı belirtildi. Organizasyonun Başkanı Abdüsselam El Abaddi, yarın yola çıkacak konvoyun ardından diğer yardım ekiplerinin de en kısa süre içerisinde Gazze'ye gönderileceğini söyledi.
     Hamas'ın Gazze Şeridi'nde kontrolü el geçirmesinin ardından İsrail, bölgeye tüm giriş çıkışları kapatmıştı. Başta BM olmak üzere yardım kuruluşları Gazze'de insani dram yaşanabileceği konusunda uyarılarda bulunmuşlardı.
    BM Filistinli Mületicilere Yardım Kuruluşu da (UNRWA) geçen hafta duran Gazze'ye yönelik yardım çalışmalarının yeniden başladığını duyurmuştu.ABBAS GEORGE BUSH İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD Başkanı George Bush ile telefonda görüştü.
     Abbas'ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna, iki liderin mevcut durumu, özellikle Gazze'deki "darbeyi" değerlendirdiklerini açıkladı.
    Sözcünün verdiği bilgiye göre Abbas, barışa yönelik siyasi görüşmeleri yeniden başlatma ve Filistin halkı için yeniden umut inşa etme zamanının geldiğini vurguladı.
    Bush ise Abbas yönetimine desteğini yineledi ve attığı adımları olumlu bulduğunu bildirdi.
     Filistin'de El Fetih taraftarları, Hamas'ın Gazze Şeridi'ni denetim altına almasını "darbe"" olarak nitelendiriyor.
     Bu arada, İsrail Başbakanı Ehud Olmert, üç günlük resmi ziyaret için ABD'de bulunuyor.

    MAHMUT ABBAS YENİ GÜVENLİK KONSEYİ KURDURDU


Mahmut Hamas'ın yetkisindek Ulusal Güvenlik Konseyini feshederek yerine sadece El Fetihlilerden oluşan bir konsey kurulması için emir verdi.

Abbas"ın başkanlığını üstlendiği konseyde Başbakan Selam Feyyaz, El Fetihli İçişleri Bakanı Abdürrezzak Yeniye ve yine El Fetih"in güçlü adamı Muhammed Dahlan da yer alıyor. 


                      

Gazze açlık tehlikesiyle karşı karşıya

 

Abbas"ın feshettiği Ulusal Güvenlik Konseyi, Mart ayında Filistin topraklarında kanun ve düzenin egemen olması için El Fetih ve Hamas tarafından oluşturulmuştu. Konseyin feshedilmesiyle, Gazze Şeridi"nde kontrolü ele geçiren Hamas"ın zayıflatılmasının amaçlandığı belirtiliyor.
    Bu arada Abbas"ın yeni olağanüstü hal hükümeti, Hamas"ın kontrolüne geçen Gazze Şeridi üzerinde yetkisini kullanmaya kararlı olduğunu bildirdi.
     Abbas"ın Enformasyon Bakanı Riyad El Malki, yeni hükümetin Batı Şeria"nın Ramallah kentinde toplanmasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetin Gazze"de olanları dikkate almadan, ana vatanın tüm bölgelerinde yetkisini uygulayacağını söyledi. 

    FİLİSTİN MÜLTECİ KAMPINDA KARIŞIKLIKLübnan'daki en büyük Filistin mülteci kampında meydana gelen patlamada, 2 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.
    Yetkililer, Lübnan'ın güneyindeki Ayn El Hilveh mülteci kampındaki patlamanın nedeninin bilinmediğini kaydetti.
    Bir lastik tamirhanesi yakınında meydana gelen patlamada, dükkanın sahibi ve çalışanının öldüğü belirtildi.
     Patlamada, bir örgütün üyelerinin de yaralandığı kaydedildi.


İsrail Gazze"ye ticari mal girişini yasakladı

İsrail"in geçen hafta Hamas"ın denetimine geçen Gazze Şeridi"ne tüm ticari mal girişini yasakladığı bildirildi.
     Reuters"in ele geçirdiği 17 Haziran tarihli Finans Bakanlığı"nın Gümrük memurlarına gönderdiği mektupta bir bakanlık yetkilisi, Gazze Şeridi"nde yaşanan son gelişmeler ve İsrail ile Filistin arasındaki geçişlerin kapatılmasından dolayı Gazze Şeridi"ne hiçbir ticari mal girişine izin verilmeyeceği kaydedildi.
     Buna karşın İsrail makamlarının Gazze"deki 1,5 milyon nüfusa yardım ulaştırmak isteyen insani organizasyonlarla işbirliği yapacağı belirtildi. Filistin topraklarındaki İsrail faaliyetleri koordinatör sözcüsü Shlomo Dror, ""Teslimatı sağlamak için başka yollar kullanmayı öngörüyoruz, özellikle hava yollarını"" dedi.
     Gazze Şeridi"ne yakıt götüren İsrail havayolu şirketi Dor Alon, daha önce yaptığı açıklamada bölgeye normal teslimatlarına başladığını duyurmuştu. İsrail makamları Gazze Şeridi"ne giden tüm hava, deniz ve kara yollarını denetliyor. Ne insan ne de malların hava ve deniz yolu ile girişine izin verilmiyor.


Kaynak:dunyabulteni.net 

 

 

 

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)