• Nombre de visites :
  • 389
  • 24/10/2007
  • Date :

“Samera saldırılarının arka planı”

                                  

“Samera saldırılarının arka planı”

 

16/06/2007

 Son on beş ayda Ehl-i Beyt as. imamlarından İmam Hasan Askeri ve İmam Musa Kazım’ın pâk türbelerinin bulunduğu Samerra, İslami vahdet ve şii karşıtı yeni bir saldırıya maruz kaldı. Irak milli güvenlik güçlerinin operasyonları sonucu, Elkaide-Vahhabi teröristleri yok olmanın eşine geldikleri için askeri açıdan önemsiz ve propaganda açısından gürültü koparacak yeni bir saldırı yapıp, imamların külliyelerine bombalı saldırı yapıp, iki minareyi imha ettiler.

Aşırı ve yobaz teröristler ve tekfirciler Amerikalı askerlerin  güvenlik şemsiyesi altına bulunan, görünüşte güvenlik güçleri ve polis birliklerinin denetiminde ve koruması altında tutulan Samerra’daki masum imamların külliyesine sızıp sabotaj düzenlediler ve Harem-i Şeriflerin iki minaresini havaya uçurdular. El Cezire’nin Iraklı muhabiri Mahmud Salih verdiği haberinde, bu patlamaların saat: 9,05’te gerçekleştiği, beş dakika aralıklarla iki minare sabotajlar sonucu imha edildiğini belirtti. Ehl-i Beyt imamlarının türbesine yapılan saldırıların ardından Samerra halkı, gösteri yürüyüşü düzenleyip, bu vahşi saldırıyı protesto ettiler. Fakat Irak polisi göstericileri dağıtmak için havaya ateş açtı. Samerra halkı bu patlamalardan önce çatışmaların yaşandığını kaydedip, şunları belirttiler:

Bu patlamalar şüpheli patlamalardır. Çünkü İmam Hasan Askeri –s-nin pâk külliyesi, tamamen güvenlik güçlerinin denetiminde olup, çevredeki dükkan ve mağazalar da kapalıdır. Irak polisinden başka kimse burada bulunmuyordu. Bu yüzden bu patlamalar şüphelidir. Irak başbakanı Nuri El Maliki de, Amerika’nın Irak’taki askeri komutanı Petraus ve Bağdat elçisi Crocer’le yaptığı görüşmede, muhtemel şiddet eylemlerini engellemek amacıyla Samerra’ya Amerika askeri güçlerinin gönderilmesini istedi.

Mukteda Sadr da, 3 günlük genel yas ilan etti ve saldırının barışçı bir şekilde protesto edilmesini istedi. El Kaideci ve tekfirci vahhabi teröristler 2 sene önce de bu iki Ehl-i Beyt imamlarının türbesine bombalı saldırılar yaptılar. O olayın ardından Ayetullah Seyyid Ali Sistani yedi gün genel yas ilan etti ve yüz binlerce Iraklı ve Samerra halkı protesto gösterileri yapıp, teröristlerle Amerikalı işgal güçlerini lanetlediler. Irak’taki işgalci Amerika ve İngiltere güçleriyle El Kaideci ve tekfirci teröristler tekrar mezhep savaşlarını çıkarmaya ve körüklemeye çalışıyorlar.

 

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)