• Nombre de visites :
  • 323
  • 24/10/2007
  • Date :

Gazze'de ortam gerilime sürüklenmek isteniyor

                            

Gazze'de ortam gerilime sürüklenmek isteniyor

 

12/06/2007

Filistin kabinesinin toplandığı binaya silahlı kişiler tarafından ateş açıldığı bildirildi.

Filistin'de rakip siyasi gruplar arasında ateşkes ilanı üzerinden gün geçmeden Gazze Şeridi'nde Filistin kabinesinin toplandığı binaya ateş açıldı.
      Yetkililer, herhangi bir can kaybı ya da yaralanan olmadığını açıkladı.
Hamas ve El Fetih, geçtiğimiz haftalarda 50'yi aşkın kişinin ölümüne yol açan saldırılar sonrası yedinci kez ateşkes ilan etti. Son ateşkesle orta öğrenimlerini sürdüren öğrencilerin sınavlarına girebilmeleri amaçlanıyordu.
    Filistin orta okul ve liselerinde yaklaşık Gazze'de 24 bin, Batı Şeria'da da 40 bin öğrenci var. Sınavlarsa iki hafta sürecek. Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas ateşkes öncesi Batı Şeria'da bir okulu ziyareti sırasında yaptığı açıklamada yaşananların 'utanç verici' olduğunu söylemişti.
     Son ateşkesten kısa süre önce çıkan çatışmalardaysa üç kişi ölmüştü. Hamas'a bağlı savaşçılar dün kaçırdıkları El Fetih'le bağlantılı bir güvenlik yetkilisini 15 katlı bir binadan aşağıya atarak öldürmüşlerdi.
     Öte yandan Hamas'a yakın bir imam da evinden sürüklenerek çıkarılıp sokak ortasında öldürüldü. Silahlı kişiler de Hamas üyesi Filistin Başbakanı İsmail Haniye'nın evine ateş açtı. Saldırının hedefinin, Başbakan İsmail Haniye'den çok, onun koruma görevlileri olduğu, ancak saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı öğrenildi.
 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)