• Nombre de visites :
  • 325
  • 24/10/2007
  • Date :

Fars Körfezinde yaşanan Gunu fırtınası son 30 yılın en büyük fırtınasıydı

                           

Fars Körfezinde yaşanan Gunu fırtınası son 30 yılın en büyük fırtınasıydı

 

  10/06/2007

         İran İslam Cumhuriyetinin güney sahillerini vuran ve çeşitli maddi zarara neden olan Fars Körfezi Gunu fırtınası son 30 yılın en şiddetli fırtınası olarak görülüyor.

    Öncelikle Umman sahillerini vuran ve İran’ın güney sahil yerleşim bölgelerine ulaşan Gunu fırtınası İran’ın güneyinde Sistan-Belucistan, Kirman ve Hormozgan eyaletlerinde etkili olduktan sonra Küçük Tomb ve Casek adalarına ulaştı.
     Saatte 200 km. hıza ulaşan Gunu fırtınası İran’ın güney kentlerinde maddi hasara neden oldu.
    İran’ın güney yerleşim bölgelerinde etkili olan Gunu fırtınası Pakistan ve Umman’da da maddi hasara yol açtı.
Yerden iki metre yüksekte seyreden Gunu fırtınası İran’ın güney yerleşim bölgelerinde havanın kararmasına ve sahile yakın yerlerin su altında kalmasına neden oldu.
    İran’ın Kiş adası meteoroloji dairesi Hint okyanusunda artan hava sıcaklığı ve buharlaşmanın Gunu fırtınasını yarattığını açıkladı.
İran’ın güneyinde şiddetle esen Gunu fırtınası yerleşim bölgelerinde etkili olurken ağaçların devrilmesine, denizde dalgaların 5 metreye kadar yükselerek sahil bölgelerinin sular altında kalmasına neden oldu.
    Gunu fırtınası sonucu İran’ın güneyinde sahil bölgelerinde yaşayan insanlar yaşadıkları mahallerden başka merkezlere aktarıldı.
İran’da sular yükselmesi nehirlerin taşması ve sağnak yağışlar konusunda halk uyarılırken İran Beklenmeyen Afetler Komitesi Tardım Ekipleri de bölgeye gönderiliyor.
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)