• Nombre de visites :
  • 380
  • 24/10/2007
  • Date :

MEVLÂNÂ, VATİKAN'DA SEMA İLE ANILDI

        

MEVLÂNÂ, VATİKAN'DA SEMA İLE ANILDI

 

09/06/2007

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) 2007'yi 'Dünya Mevlânâ Yılı' ilan etmesi çerçevesinde yurtdışında etkinlikler düzenleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı, önceki gün Roma'da sema gösterili program organize etti

Vatikan'a ait tarihî Cancelleria Sarayı'ndaki sema gösterisi izleyenleri büyüledi.

Mevlânâ Celaleddin Rumi'yi doğumunun 800. yılında anmak için Roma'da Vatikan'a ait Cancelleria Sarayı'nda sema gösterisi yapıldı. Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu'na mensup semazenlerin, aralarında kardinallerin, piskoposların ve Vatikan nezdindeki diplomatik temsilcilerin de yer aldığı sema töreni izleyicileri büyüledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ait etkinlik, Roma'da Vatikan nezdindeki Türkiye büyükelçiliği ile Papalık Kültür Kurulu arasında işbirliği ile yapıldı. Vatikan'a ait tarihi binalardan biri olan Cancelleria Sarayı'nın en büyük salonu konumundaki Riario Salonu, sema gösterisine tahsis edildi. Riario Salonu'nun hemen bitişiğinde yer alan ve duvarları 16. yüzyılın ünlü İtalyan ressamlarından Giorgio Vasari'nin freskleriyle bezeli Cento Giorni Salonu ise kokteyl mekanı olarak kullanıldı.

Yaklaşık 300 kişilik davetli arasında, Papalık Gregorius Üniversitesi'nden öğretim üyesi papaz profesörler, ayrıca Vatikan'dan üst düzey yetkililer bulundu. Gecede, Vatikan nezdindeki Türkiye Büyükelçisi Muammer Doğan Akdur ve eşi Rüya Akdur, konukları ağırlarken, Papalık Kültür Kurulu Başkanı Kardinal Paul Poupard mekan tahsisi açısından ev sahipliği yaptı. Yaklaşık 40 ülkenin Vatikan nezdindeki büyükelçilerinin de katıldığı etkinlik, İtalyan basınından da büyük ilgi gördü. Büyükelçi Akdur, konuşmasında, Mevlânâ'nın doğum yıldönümünün Vatikan'a ait bir sarayda kutlanmasının kültürler ve dinler arası diyalog çerçevesinde bir etkinlik olduğunu belirtti. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. İsmail Taşpınar, Mevlânâ ve sema töreni konusunda bilgi verirken, semazenler, gösterileri ile izleyicilerden uzun ve coşkulu alkış aldı. Etkinliğe katılan herkese, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Mevlânâ'yı tanıtma amacıyla hazırlanmış rozet, kolye, pul, CD ve broşürlerle dolu hediye torbası verilirken, üst düzey yetkililere Mesnevi'nin 6 ciltlik İtalyanca tercümesi dağıtıldı.

Vatikan'da 2 gösteri daha yapılacak

Vatikan'da ilk defa; kardinal ve papazlara sema gösterisi sunan Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu, dün akşam saatlerinde Türkiye'ye döndü. Topluluk Müdürü Ömer Faruk Belviranlı, yoğun ilgi nedeniyle Vatikan'da bu yıl 2 gösteri daha yapmayı planladıklarını söylerken, sanat yönetmeni Yusuf Kaya, "Program büyük ilgi gördü. Vatikan'ın resmi bir mekanında İslam diniyle ilgili yapılan ilk etkinlik olma özelliğini taşıyor." dedi. 

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)