• Nombre de visites :
  • 363
  • 24/10/2007
  • Date :

Haddad Adil: çağımızın İslami uyanış çağıdır

 

                       

Haddad Adil: çağımızın İslami uyanış çağıdır

 

03/06/2007
    İran İslam Cumhuriyeti İslami Şura Meclisi Başkanı Golamali Haddad Adil İslami ülkelerin savcılarının oturumunun ikinci gününde yaptığı konuşmada çağımızın İslami uyanış çağı olduğunu ve Müslümanların durumunu geçmiş dönem ile mukayese etmesi halinde İslam dünyasının kıyam ettiğini onaylayacağını söyledi.
Haddad Adil konuşmasında, “önceki asırda İslam dünyası büyük başarısızlıklara tanık oldu. Osmanlı imparatorluğunun çöküşü, İslam dünyasına ağır bir darbe indirdi ve yabancıların İslam dünyası üzerindeki otoritesi daha da arttı ve yine orta Asya’da Sovyetler birliğinin kurulması ile bölge Müslümanları büyük baskı altına girdiler” dedi.
Haddad Adil sözlerinin şöyle sürdürdü: “Geçmiş çağlarda dünyanın çeşitli bölgelerinde Müslümanlar bir çok sıkıntı ve acı ile karşılaştılar ve özellikle Ortadoğu bölgesinde İsrail adında yapay bir devletin kurulduğuna ve İslam dünyasının kalbine bir hançer gibi indirildiğine tanık oldular.”
Haddad Adil aynı zamanda İslam devrimi zaferinden İslam dünyasında İslami uyanışın bir örneği olarak söz ederek, günümüzde İslami kimliğin benimsendiği bir çağda yaşadığımızı ve Müslümanlar Müslüman olduklarından onur duyduğunu kaydetti.
Haddad Adil konuşmasının devamında artık batının karşısında kendimizi kaybetme ve batı medeniyeti karşısında teslimiyet duygusu içinde olmak devrinin sona erdiğini hatırlatarak, bu gün artık İslam dünyasının öz güvene kavuştuğu ve kendi ayakları üzerinde durduğunun görüldüğünü vurguladı.
 

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)