• Nombre de visites :
  • 342
  • 24/10/2007
  • Date :

Mutteki: İran’ın nükleer yakıt üretme hakkı tanınmalı

                             

Mutteki: İran’ın nükleer yakıt üretme hakkı tanınmalı

 

28/05/2007

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, İran’ın barışçıl nükleer faaliyetleri için gerekli nükleer yakıt elde etmesi hakkının tanınması gerektiğini söyledi.

Mutteki Sri Lankalı meslektaşı ile Tahran’da görüşmesi ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, İran’ın barışçıl nükleer faaliyetlerinin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) kararları çerçevesinde sürdüğünü ve bu zamana kadar UAEK’nun İran’ın barışçıl nükleer amaçlarından saptığına dair hiçbir girişimine rastlamadığını raporlarında yer verdiğini hatırlatarak, NPT üyesi her ülke gibi İran’ın da santralleri için gerekli olan nükleer yakıtı üretme hakkının olduğunu ve İran için de bu hakkın tanınması gerektiğini belirtti.

Mutteki, UAEK Başkanı Elberadei’nin İran’ın nükleer faaliyetleriyle ilgili yayınladığı son raporun, İran’ın çalışmalarının şeffaf olduğunu kanıtladığını belirterek, 5+1 grubu ülkelerinin İran’ın nükleer dosyasını siyasi boyutlara taşıdıklarını vurguladı.

Irak meselesine de değinen Mutteki, Amerika’nın Irakla ilgili yanlış siyasetlerini düzeltmesi halinde, İran ve ABD arasında yalnızca Irak konusunun ele alınacağı müzakerelerin sürdürülebileceğini söyledi.

İran dışişleri bakanı Amerikan ordusunun Fars Körfezi’ndeki askeri varlığı ve tatbikatına da değinerek, “Bu tatbikat da diğer tatbikatlar gibidir. Ama önemli olan, bölge ülkelerinin gerçekçi olmaları ve bölgenin güvenliğinin yalnızca bölge ülkelerinin işbirliğiyle sağlanacağına inanmalarıdır” dedi.

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)