• Nombre de visites :
  • 370
  • 24/10/2007
  • Date :

“Ayetullah Mekarim: Tesettür İslami nizamla bütünleşmiştir”

                       

 

23/05/2007

Taklid mercilerinden Ayetullah Nasır Mekarim Şirazi, Kum kentinde yaptığı açıklamada, “Hicap ve tesettür”ün İslam’ın dini vecibelerinden sayıldığını kaydedip, İslami hicabın İslam cumhuriyeti nizamının ahlakî, siyasi, kültürel norm ve değer ölçüleriyle bütünleştiğini söyledi. Ayetullah Mekarim Şirazi, İslam düşmanlarının tesettür ve başörtüsüne karşı savaş açıp, Müslüman hanımları üniversite ve meslek hayatından uzaklaştırmaya çalıştıklarını, fakat bu karanlık hedeflerini henüz gerçekleştiremediklerini vurguladı.

Ayetullah Şirazi, hicap ve tesettürün sadece İran’la sınırlı olmadığını ve bütün İslam ülkelerinin tesettürü riayet edip, bu hakkı garanti etmeleri gerektiğini söyledi. Taklid mercisi Ayetullah Şirazi ayrıca, maalesef batıcı kültürün İslam ülkelerine karşı saldırıya geçmiş olmasından dolayı tesettür anlayışı ve vecibesine ağır darbeler indirildiğini, Müslümanların batıcı kültür ve değer ölçülerine karşı mücadele edebilmek için kendine gelip, öz güvenlerini geliştirmeleri gerektiğini kaydetti.

Ayetullah Nasır Mekarim Şirazi şunları sözlerine ekledi: Bazı İslam ülkelerinde tesettürsüzlük kültürü kök salmıştı. Fakat bilinçlenme ve öze dönüş hareketi sonucu, İslami hicap ve tesettür anlayışı ve inancı yeniden zirveye ulaşmıştır. Kum kentindeki Daruşşifa medresesinde 31 Mayıs günü, İslam devletinin hicap ve tesettür ile ilgili mesuliyetleri ve yetkileri adlı bir konferans yapılacak.

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)