• Nombre de visites :
  • 345
  • 24/10/2007
  • Date :

İran rejimi aleyhine çalıştığını itiraf etti

               

 

23/05/2007

İran'da tutuklanan Amerikalı Bilim kadını Haleh Esfandiari, dolaylı olarak ‘İran’da bir rejim değişikli arzusunda olduğunu’ itiraf etti.

İran asıllı Amerikalı bilim kadını Haleh Esfandiari iki haftadır Tahran’da tutuklu bulunuyor. İran makamları Esfandiari’yi, İran’da rejim değişikliği çabası içinde bulunmakla suçluyor.

İran İstihbarat Bakanlığı’nın bildirdiğine göre Esfandiari, sorgulanması esnasında dolaylı olarak ‘İran’da bir rejim değişikli arzusunda olduğunu’ itiraf etti. Söz konusu ifadesinde Esfandiari, ‘İran’a yönelik araştırma programının Amerikalı banker George Soros tarafından finanse edildiğini ve de İran’da rejimi devirmek için bir network oluşturmaya çalıştığı’ itiraflarında bulundu.

Hem Amerikan, hem de İran pasaportu bulunan Haleh Esfandiari 1979 yılında Şah’ın devrilmesiyle terk ettiği İran’a 2007 yılında 93 yaşındaki annesini ziyaret etmek için gitmiş, dönüş yolunda da İranlı istihbaratçılarca pasaportlarına el konulması sonucu ülkeden ayrılamamış ve Tahran’da tutuklanmıştı. Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice İran’dan Esfandiari’nin serbest bırakılmasını talep etmiş; ancak İran meselenin içişlerini ilgilendirdiği gerekçesiyle bunu reddetmişti.Kadir Kon / Dünya Bülteni

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)