• Nombre de visites :
  • 408
  • 24/10/2007
  • Date :

Ahmedinejad: İslam peygamberi alemlerin rahmetidir

               

Ahmedinejad: İslam peygamberi alemlerin rahmetidir

 

22/05/2007

İslami İran cumhurbaşkanı doktor Mahmud Ahmedinejad “Uluslararası peygamber siması ve ders programları” toplantısının açılışında enbiyanın hedefinin insanları kemal ve mutluluk zirvesine ulaştırmak olduğunu söyledi.

Ahmedinejad konuşmasının devamında insanın yaradılışındaki hedefin doruk noktası ve insanların arzusunun tayyibe ve mutlu bir hayata kavuşmak olduğunu, tüm enbiyanın hedefi ise gelişmiş, yüce  insan yetiştirmek olduğunu belirterek bir insanın eğitilmesinin o insana gerçek hayat verilmesi demek olduğu, “bu nedenle de enbiya, özellikle de yüce İslam peygamberinin hareketlerinin insanları eğitmeye yönelik olduğu”nu söyledi.

Ahmedinejad eğitim sorumluluğunu enbiyanın sorumluluğuna benzeterek bu meselenin Hz. Peygamber efendimizin insanların eğitimindeki yöntemi ve eğitimin tedrici bir iş olduğu diğeri ise insanlar için en iyi kemal örneği olan İslam peygamberinin siyeri açısından ele alınması gerektiği ve tek kelimeyle peygamberimizin rahmetulalemin olduğunu söyledi.

Tüm ilahi peygamberleri tek öze sahip olarak niteleyen Ahmedinejad, peygamberlere hakaret edilmesinin suç olduğu ve daha da büyük suçun Hatem’ul’enbiya olan İslam peygamberine hakaret edilmesi olduğunu, fasitlerin tarih boyunca yüce peygamberin nurunun insanlığa ulaşmasına engel olmaya çalıştıklarını belirterek “insanlığın kemale ulaşması için son ilahi peygamberin yolundan başka yol var mı dır?” sorusunu sordu.

Ahmedinejad başta eğitim olmak üzere İslam dünyasının bu gerçekten gafil kaldığını belirterek, İslam’a geri dönmek gerektiği, peygamber efendimizin özelliklerini çeşitli aşamalarda uygulamanın uzmanlara düştüğünü, eğitim müdürleri ve eğitmenlerin yüce İslam peygamberinin uçsuz bucaksız ilim okyanusuna dalıp nesilleri bu okyanusla tanıştırmaları gerektiğini söyledi.

İslami İran cumhurbaşkanı, İslam’da insanın gerçek kemale eriştirilmesi istendiğinde İslam peygamberinin eğitim işlerinde örnek alınması gerektiğini belirterek eğitim bakanlığının görevinin alim, cesur, imanlı, mümin ve yetenekli insanlar yetiştirmek olduğunu belirtti.

Eğitim biçimi ve mükemmel insan modeli olarak yüce İslam peygamberinin insanlığın en iyi rahmet kaynağı olduğunu belirten Ahmedinejad, İslam konferansı teşkilatıyla İSESCO da yüce peygamberin insanlık için model olması ve tanıtımı için bir takrip kurumunun açılmasını ümit ederek  İ.İ.C’nin bu alanda başkalarına yardımcı olacağını söyledi.

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)