• Nombre de visites :
  • 351
  • 24/10/2007
  • Date :

Filistin'de Hamas-El Fetih çatışması sürüyor!

                               

Filistin'de Hamas-El Fetih çatışması sürüyor!

 

 

    16/05/2007

    Gazze Şeridi, özellikle Gazze şehri civarı Hamas-El Fetih çatışmaları nedeniyle savaş alanına dönerken, çatışmalarda ölü sayısı yükseliyor.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, bu sabahtan akşam  saatlerine kadar ölen Filistinliler'in sayısı 17'ye yükseldi.

    Gazze'te, askerlere ve emniyete ait binaların bulunduğu Tel El Hava mahallesi ile El Ezher Üniversitesi etrafında ve kenti kuzeye bağlayan El Cela caddesi üzerinde çatışmaların devam ettiği bildirildi.

    Akşam saatlerinde yoğunlaşan karşılıklı çatışmalar nedeniyle, başta Tel El Hava olmak üzere silah seslerinin geldiği bölgelerde evi bulunanlar, evlerine gitmek yerine bulundukları yerlerdeki  arkadaşları ve yakınlarının yanında kalmayı tercih etti.

    Filistin Enformasyon Bakanı Mustafa Barguti, Filistin televizyonuna verdiği demeçte, yasaların işlemesini sağlamak ve çatışmaları sona erdirmek amacıyla, hükümetin, vakit geçirmeksizin Filistinli güvenlik güçlerinin sokaklara konuşlandırılması kararını aldığını söyledi. Barguti, Filistin ulusal birlik hükümetinin, Gazze'nin "yeni bir Somali" olmasına izin vermeyeceğini belirtti.

    Bakan, Filistin halkı düşmanlarının, Gazze Şeridi'nin Batı Şeria'dan ayrılarak bir suç bataklığına dönüşmesi için çeşitli ve çok ciddi komploları bulunduğunu ifade etti. Barguti, Batı Şeria'daki bakanların, Filistin Güvenlik Konseyi'nin acilen toplanması konusunda Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir görüşme yaptıklarını anlattı.

    Öte yandan, Gazze'deki Hamas'a yakın yerel El Aksa radyosuna bir açıklama yapan Hamas hükümetinin eski Dışişleri Bakanı Mahmud Zahar, bugün Refah'tan Gazze'ye gelen El Fetihli güvenlik güçlerinin, "Hamas'a karşı savaşmak için", İsrail'in izniyle giriş yaptıklarını açıkladı.

    Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki Refah geçiş noktasındaki kapı bir süreliğine açılarak, yaklaşık 700 Filistinli güvenlik gücü giriş yapmıştı. Söz konusu askerlerin, Mısır'da 4 ay süreyle "komando" eğitimi aldıkları öğrenildi.    Filistin ulusal güvenlik güçlerine bağlı askerlerin, bugün Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile yaptığı telefon görüşmesi sonrası Refah'tan giriş yaptıkları öne sürülüyor. Filistin haber ajansı Wafa, Abbas'ın Mübarek ile görüştüğünü ve bölgedeki son gelişmeleri aktardığını bildirmişti.
AA

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)