• Nombre de visites :
  • 298
  • 24/10/2007
  • Date :

Ahmedinejad: Düşman İran’ın ilerlemesinden korkuyor

                            

Ahmedinejad: Düşman İran’ın ilerlemesinden korkuyor

 

14/05/2007

İslami İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad,  düşmanların İran’ın nükleer faaliyetleri konusundaki muhalefetinin temelinde, İran’ın ilerlemesine olan düşmanlıklarının bulunduğunu söyledi.

Düşmanların, İran’ın ilerleme ve kalkınmasını kendileri için büyük bir  endişe olarak gördüklerini belirten İran cumhurbaşkanı,  İran’ın  bu yoldaki kararlılığını sürdüreceğini söyledi.

Mecliste İranlı öğrencilere hitaben konuşan Ahmedinejad,  İran’ın  asla nükleer silahtan yana olmadığını aksine  bu gibi  insanlığı yokedici silahlara karşı olduğunu  aynı zamanda İran’ın kitle imha silahlarının en büyük kurbanı olduğunu hatırlatarak, “Düşmanların korkusu,  İran’ın bilim ve teknolojide gösterdiği  ilerleme merhalesinin, diğer milletler için de bir ilham kaynağına dönüşmesi olduğudur” dedi.

İran milletinin nükleerleşmesinin  başta  bağımsız ülke ve milletler olmak üzere dünya  halkı için  son derece olumlu bir gelişme  olacağını söyleyen İran cumhurbaşkanı, İran’ın   barışçı nükleer faaliyetleri ve ilerlemesiyle dünyaya örnek olduğunu söyledi ve “Düşman zaten bundan dolayı İran’a karşı çıkmaktadır” dedi.

Ahmedinejad, düşmanların  psikolojik savaş taktiğinden hiçbir sonuç çıkmayacağını  belirterek, “İran milleti  bilim kalesini fethetti ve bu fethini de  daha da ileri gidecek şekilde sürdürecektir” dedi.

İran cumhurbaşkanı, bugün petrol gibi fosil enerjilerin tükenmekte olduğunu  hatırlatarak, nükleer enerjinin  çok yönlü  kullanımının olduğunu ve ülkelerin ilerlemesinin de nükleer enerji ve nükleer teknolojiye sahip olmasına bağlı olduğunu söyledi.

İran halkının  diyalog ve barış yanlısı olduğunu da hatırlatan İslami İran cumhurbaşkanı,  “İran, bölgede adilane ve mantıklı bir barıştan yanadır, düşmanlar  uluslararası kanunları ve kuruluşları  şom arzuları için kullanmak yerine  kanunlara riayet etmesini öğrenmelidir” dedi.

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)