• Nombre de visites :
  • 325
  • 24/10/2007
  • Date :

Hüseyni: İran ABD ile Irak konusunda Bağdat’ta görüşecek

                                 

Hüseyni: İran ABD ile Irak konusunda Bağdat’ta görüşecek

 

    14/05/2007

    İslami İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Seyyid Muhammed Hüseyni, İran’ın Irak konusunda ABD ile müzakere edeceğini söyledi.

 

    Hüseyni, düzenlediği  haftalık basın toplantısında, Amerikan  makamlarının resmi istekleri üzerine, Irak halkını   derdinin azalması, huzur ve barışa  kavuşması konusunda ve aynı zamanda halkın seçtiği hükümete  yardımcı olmak ve güçlendirmek amacıyla  İran ve ABD yetkililerinin Bağdat’ta  görüşeceğini söyledi.
    Dün yerli ve yabancı  çok sayıda basın mensubunu katıldığı  toplantıda   soruları cevaplandıran Hüseyni, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın Birleşik Arap Emirlikleri ile Umman’a  başlattığı ziyarete de temas ederek, sözkonusu ziyaretin iki ülke liderlerinin resmi davetleri üzerine gerçekleştiğini ve ziyaretlerde, ikili ilişkilerin yanı sıra bölge meselelerinin de ele alınacağını söyledi.
     1747 sayılı  yaptırım kararının süresini dolması ve muhtemel yeni kararların yayınlanmasına dair  bir soruya verdiği cevapta, “İran’ın bütün çabası  yaptırım gibi kararların çıkmasını önlemeye dair olmuştur ama biz kendi hakkımızdan da vazgeçmeyiz” ifadesini kullandı.
    İran’ın her zaman müzakerelerden yana olduğunu belirten Hüseyni, “Ama, taraflarımız eğer  yaptırım gibi kararlardan yana tavır alırlarsa o zaman sorun daha da  karmaşık bir hal alır” diye konuştu.
    5+1 grubu ile İran arasında görüşmelerde İran’ın  her zaman görüşmeden yana olduğunu bildirdiğine vurgu yapan İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, Batılıların nükleer konuda mantıklı hareket etmesi ve çifte standarttan kaçınmalarını şart olduğunu söyledi.
    Mehr Ajansı muhabirinin, uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin durdurulup durdurulmayacağına dair bir soruyu cevaplayan Hüseyni, “Biz asla nükleer teknolojiden barış amaçlı yararlanmaya ve bu çerçevede uranyum zenginleştirme faaliyetlerimizi asla durdurmayacağız ve bu konudaki teklifleri de zaten kabul etmeyiz. Bunu  açık bir şekilde  AB dış siyaset sorumlusu Solana ve 5+1 grubuna ilettik” diye cevap verdi.
 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)