• Nombre de visites :
  • 314
  • 24/10/2007
  • Date :

AB dış işleri bakanları konseyi İran nükleer meselesini inceliyor

          

AB dış işleri bakanları konseyi İran nükleer meselesini inceliyor

 

13/05/2007

Avrupa birliği dış işleri bakanları konseyi iki günlük bir toplantı yaparak İran nükleer programı dahil çeşitli konuları inceliyor.

Bu arada 25 nisan da Ankara’da İran nükleer baş müzakerecisi Ali Laricaniy görüşen AB dış siyaset sorumlusu Havyer Solana önümüzdeki pazartesi Avrupa konseyi toplantısında İran konusuyla ilgili müzakerelere katılacak.

Avrupalı diplomatlar dün Brüksel’de muhabirlere yaptığı açıklamada Solana ile Laricani arasında temasların artmasının beklendiğini bildirdi.

AB İran nükleer programıyla ilgili ikili bir tutum izlerken bir taraftan güvenlik konseyinin çalışma sürecini desteklerken diğer yandan da müzakereyle uzun süreli bir çözüm yolu bulma çalışmalarını destekliyor. Öte yanda Solana Avrupa parlamentosunda muhtemelen bli kez daha önümüzdeki haftalarda Laricaniyle görüşeceğini bildirdi. Avrupa dış işleri bakanlarıysa önümüzdeki pazartesi Ortadoğu barış sürecini incelemek üzere Arap birliğindeki meslektaşlarıyla görüşecekler.  Söz konusu toplantıya Arap birliği genel sekreteri Amr Musa, Suudi Arabistan, Lübnan, Fas, Ürdün,Suriye ve Filistin özek hükümet bakanlarının katılması bekleniyor.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)