• Nombre de visites :
  • 382
  • 24/10/2007
  • Date :

Hatemi: İran’ı tehdit etmek yerine İran ile diyalog kurunuz

                                    

Hatemi: İran’ı tehdit etmek yerine İran ile diyalog kurunuz

 

 

    07/05/2007
    İran İslam Cumhuriyeti Uluslararası Medeniyetler ve Kültürler Arası Diyalog Kurumu Başkanı Seyyid Muhamed Hatemi İtalya Dışişleri Bakanı M. D’alema ile görüşmesinde Batılı ülkelere İran’ı tehdit etmek yerine diyalog kurmaları tavsiyesinde bulundu.
    Hatemi bu görüşmede, İran halkının barışçıl nükleer enerji kullanımı haklarından hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğini hatırlattı.
    Kültürel-dini oturumlara katılmak üzere gittiği İtalya’da Hatemi, İtalyan ve Vatikan yetkilileriyle görüşmesinde İran barışçıl nükleer faaliyetleri karşısında Batılı ülkelerin tutumunu eleştirerek, dünyada İran’ın bu meşru haklarının tanınması, ABD ve Avrupa’nın tehdit ve ambargoları İran halkını haklarından vazgeçiremeyeceğini bilmesi gerektiğini vurguladı.
    Hatemi İran’da bütün yetkilerin İslam Devirimi Lideri Ayetullah Ali Hamaneyi odaklı barışçıl nükleer enerji konusunda görüş birliği içinde olduğunu da söyledi.
    D’alema da bu görüşmede, İran’ın bölgesinde belirleyici bir role sahip olduğuna değinerek, uluslararası toplumun İran’ın bölgedeki etkin nüfuzu ve rollerini en iyi şekilde ifa etmesini beklediğini belirtti.
    D’alema İran’ın Şermu’ş-Şeyh oturumuna katılması ve diğer ülkelerle bir masa etrafında toplanmasının uluslararası toplum için umut verici bir girişim olarak algılandığını hatırlatarak, İran’ın bölgesinde nüfuz ve etki sahibi güçlü bir ülke olarak Ortadoğu sorunlarının çözüme kavuşmasında önemli rol oynayabileceğini vurguladı.
    Hatemi İtalya ziyareti çerçevesinde Dünya Parlamentolar Birliği Başkanı Fernando Cassini ile de bir araya geldi.
    Cassini bu görüşmede, İran’ın bölgesinde etki ve güç sahibi bir ülke olduğuna değinerek, uluslararası toplumun bölgede barış ve huzur ortamı için İran’a ihtiyaç duyduğunu ve Ortadoğu sorunlarına İran’ın katılımı olmadan çözüm yolu aramanın yanlış olduğunu belirtti.
    İran’ın özellikle Afganistan, Lübnan, Irak ve Filistin sorunlarının çözümünde kilit rol oynadığına dikkat çeken Cassini, İslam dininin barış ve huzur dini olduğunun altını çizdi.
    Cassini barışçıl nükleer enerji kullanımı da İran halkının en doğal hakkı olduğunu ve nükleer meselenin diyalog ve müzakerelerle en kısa sürede çözüme kavuşmasını umduğunu vurguladı.

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)