• Nombre de visites :
  • 338
  • 24/10/2007
  • Date :

Hizbullah: İsrail'in hezimeti teyit oldu

    01/05/2007

Hizbullah: İsrail'in hezimeti teyit oldu

    Hizbullah'ın Güney Lübnan sorumlusu Nebil Kavuk, "Winograd raporu, İsrail'in Hizbullah mücahitlerine karşı tarihi hezimetinin itirafıdır." dedi.
    Hizbullah, geçen yaz İsrail'in kendilerine yönelik 33 gün süren savaşta İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in, "savaşın başlangıcında doğru değerlendirme, sorumluluk ve ihtiyat açısından ciddi bir başarısızlık göstermekle" suçlandığı Winograd Raporu'nun İsrail'in hezimetini teyit ettiğini bildirdi.

    Hizbullah'ın Güney Lübnan sorumlusu Nebil Kavuk, düzenlediği basın toplantısında, "Winograd raporu, İsrail'in Hizbullah mücahitlerine karşı tarihi hezimetinin itirafıdır. Bu rapor, direniş seçeneği güçlenerek ilerlerken düşmanın aşağı yuvarlandığı yeni bir aşamanın başlangıcıdır" dedi.

    Winograd raporunda, Olmert, savaşın başlangıcında doğru değerlendirme, sorumluluk ve ihtiyat açısından "ciddi bir başarısızlık" göstermekle suçlanırken, Savunma Bakanı Amir Peretz ve dönemin Genelkurmay Başkanı Dan Halutz'a da aynı şekilde sert eleştiriler yöneltiliyor.

    Raporda Peretz'in, İsrail Silahlı Kuvvetlerinin durumu hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığı ve Genelkurmay Başkanı Dan Halutz'un da yine savaşa hazırlıksız girdiği, bundan hükümeti haberdar etmediği ve kabineyi savaşa zorladığı savunuluyor.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)