• Nombre de visites :
  • 351
  • 24/10/2007
  • Date :

Haddad Adil: Dünya her zamankinden daha çok Mevlana ve dini hakikatlere ihtiyaç duyuyor

    25/04/2007

Haddad Adil: Dünya her zamankinden daha çok Mevlana ve dini hakikatlere ihtiyaç duyuyor

    İran İslam Cumhuriyeti İslami Şura Meclisi Başkanı Golamali Haddad Adil dünyanın zulüm ve karanlıktan kurtulmak için her zamankinden daha çok Mevlana ve onun eserlerinde var olan dini hakikatlere ihtiyaç duyduğunu açıkladı.

    Haddad Adil Şiraz Üniversitesinde yapılan uluslararası Mevlana konferansında yaptığı açıklamada, uluslararası meseleleri İslami öğretiyi göz önünde tutmadan zorbalık ve baskıyla çözüme kavuşturmak isteyenlerin daha da büyük sorunlar yaşadığını ve Mevlana'nın savunduğu hak ve Hakk'a yakınlıktan uzaklaştıklarını belirtti.

    Bugünün dünyasında yaşanan sorunların Mevlana'nın savunduğu tanrı ve din inancıyla çözüme kavuşacağını hatırlatan Haddad Adil, dünyada Batı dünyasında da en çok satan eserler arasında Mevlana'nın eserlerinin yer aldığını ve Batının manevi değerlerden uzaklaşmanın insanlık için pahalıya mal olduğunu anladığını vurguladı.

    Mevlana'nın hem bir din adamı ve hem de bir şair olarak çok boyutlu eşsiz bir şahsiyet olduğuna değinen Haddad Adil, Mevlana'nın halkları, insanları dine çağırdığını ve Mesnevi adlı eserinin kendisinin deyimiyle "Vahdet Dükkanı" olduğunu, insanlara gerçek değerleri anlatmaya çalıştığını ve insanın en önemli cevherinin aşk olduğunu vurguladığını söyledi.

    Mevlana'nın 800. doğum yılı münasebetiyle Şiraz Üniversitesinde düzenlenen uluslararası konferansa çok sayıda Mevlana araştırmacıları, düşünürler ve edebiyat adamları katıldı.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)