• Nombre de visites :
  • 332
  • 24/10/2007
  • Date :

Kerkük'te tartışmalı madde yürürlüğe girdi

    24/04/2007

Kerkük'te tartışmalı madde yürürlüğe girdi

    Kerkük ile ilgili Irak Anayasası'nın tartışmalı 140. maddesinin uygulamaya konulduğu bildirildi.
    Bu çerçevede haftaya Kerkük'teki Arapların eski yerlerine dönüşünü sağlayacak tazminat ödenek formlarının dağıtılacağı belirtildi.
    Celal Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB) sitesine göre, Mart ayında Irak Bakanlar Kurulu'nun onayladığı, 140. Maddeyi Uygulama Yüksek Komisyonu'nun Kerkük'teki "yabancı" Arapların eski yerlerine dönüşünü öngören 4 ayrı kararı yürürlüğe girdi.
    Söz konusu Komisyonun, haftaya Kerkük'teki Arapların dönüşünü sağlayacak tazminat ödenek formlarını dağıtacağı kaydedilen sitede "140. Maddeyi Uygulama Yüksek Komisyonu, Kerkük kentine Baas rejimi döneminde yerleştirilen yabancı Arapların eski yerlerine ve kentten göç ettirilen Kürt, Türkmen ve diğer toplulukların ata yurduna dönüşünü sağlayacak yasal prosedürü başlattığı bildirildi" denildi.
    Bu arada, Irak Maliye Bakanlığı'nın 140.Madde Komisyonu'na aktarılan para fonundan, Kerkük'ten gidecek olan her Arap ailesine 15 bin, Kerkük'e geri dönecek Kürt, Türkmen ailelerine 7 bin, Kerkük dışındaki diğer alanlara dönecek ailelere de 4 bin dolar tazminat verileceğine dikkat çekildi.(ANKA)
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)