• Nombre de visites :
  • 363
  • 24/10/2007
  • Date :

İran için nükleer casusluk yapmakla suçlanan Amerikalıya göz altı

    23/04/2007

İran için nükleer casusluk yapmakla suçlanan Amerikalıya göz altı

    Amerika ‘da ki en büyük nükleer santralin eski mühendisi Amerika'ya ait bilgisayar şifreleri ve nükleer teknolojiyle ilgili bilgisayar bilişimlerini İran'a aktarmakla suçlanıyor.
    Associeted haber ajansının haberine göre FBI söz konusu mühendisin çalışmalarının terör nitelikli olduğunu ispatlayacak bir belgeye rastlanmadığını bildirdi.
    Yetkililerin bildirdiğine göre Funiks'in batısındaki üç reaktörlü "Paloverde" santralinde çalışan Muhammed Alevi 9 nisan da Los Angels hava alanında tutuklandı. Bu alanda ilgili savcı 49 yaşındaki Amerika vatandaşı Alevinin her türlü suçlamayı reddettiğini bildirdi.
    Alevi İran'a her türlü mal ve hizmetin ihraç edilmesini yasaklayan ticari yaptırımı bir kez ihlal etmekle suçlanıyor. Alevi davayı kaybederse 21 ay hapis cezasına çarptırılabilir.
    Mahkemedeki dosyaya göre söz konusu bilgisayar bilişimi sırf santral çalışanlarının eğitimi için kullanılıyor. Ancak kullanıcılar bu bilişimle Palo verde santralinin kontrol odaları ve çıkışlarına da ulaşabiliyor. Amerika geçtiğimiz ekim ayında söz konusu bilişimin Tahran'dan Paloverde santralinde çalışan bir mühendisin adıyla eğitim programının kayd edildiğini bildirdi. Ancak FBİ kullanıcının İran hükümeti olduğunu gösteren belgeye ulaşılmadığını bildirdi.
    Santral yetkilileri 16 yıl süreyle o santralde çalışan Alevinin işten çıkarılmasının ardından tüm bilgisayarların güvenlik sistemlerinin değiştirildiğini bildirdiler. Bu santral Arizona, New Meksika, Tegzas ve California eyaletlerindeki 4 milyon nüfus için gereken elektriği temin etmekte.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)