• Nombre de visites :
  • 289
  • 24/10/2007
  • Date :

Agazade: Her ay santrifüjlerin kullanımında artışa gidilecek

 

    21/04/2007

Agazade: Her ay santrifüjlerin kullanımında artışa gidilecek

    İran İslam Cumhuriyeti Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Rıza Agazade Natanz nükleer tesisinde santrifüjlerin kullanılmasının durmadan devam edeceğini Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) denetimcilerinin her ay Natanz'da yapacakları denetimlerde santrifüjlerin kullanılmasının arttığını göreceklerini söyledi.
    Agazade konuyla ilgili İrna muhabirine yaptığı açıklamada, Batının İran'ın endüstriyel nükleer aşamaya geçtiği yönünde şüpheli tutum sergilemelerine tepki göstererek, "İran'da bir gelişme olmadıysa Batının kaygı duyacak bir şeyi olmayacak ama İran'da gelişmeler olduğunu görüp de bunu dillendiremiyorlarsa bu başka meseledir" dedi.
    Agazade hedeflerinin nükleer yakıt üreten bir tesise ulaşmak olduğuna değinerek, İran'ın nükleer faaliyetlerini durdurmak gibi bir siyasetinin söz konusu olmadığını belirtti.
Agazade Batılı ülkelerin İran aleyhinde BMGK kararlarını güven ortamı için değil İran'ın barışçıl nükleer faaliyetlerinin durdurulması için çıkardığına dikkat çekerek, "Eğer Batılılar gerçekten güven ortamı oluşturmak istiyorlarsa, güven ortamının oluşacağı ciddi bir müzakere sürecine girerler, İran barışçıl nükleer faaliyetlerinde her hangi bir sapma olmadığını müzakere etmeye hazırdır" diye konuştu.
    Agazade yeni kurulacak 1000 ve 1600 megawattlık iki nükleer santralle ilgili uluslararası ihale açıldığını ve bunun Batılıların iyi niyetli olup olmadığının sınanacağı bir ortam olduğunu ve Batının iyi niyet göstergesi olarak bu ihalelere katılmasını umduklarını belirtti.
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)