• Nombre de visites :
  • 317
  • 24/10/2007
  • Date :

Amerika, Bağdat'ta 'tecrit' duvarı örüyor

    21/04/2007
Amerika, Bağdat'ta 'tecrit' duvarı örüyor

    Irak'ta istikrarı sağlayamayan Amerika, mezhep çatışmalarını önlemek gerekçesiyle Bağdat'ta duvar örüyor. Azimiye'deki Sünnî bölgesi, 3,5 metre yüksekliğindeki bir duvarla Şii mahallelerinden ayrılacak.
    Berlin Duvarı'nı hatırlatan uygulama, ülkedeki Şii-Sünnî ihtilafının yeni bir simgesi olarak görülüyor. Bu durumun mezhep ayrımını daha da derinleştirmesinden endişe ediliyor. ABD, Dicle Nehri'nin doğu yakasındaki Sünnî mahallesinin çevresine 5 kilometre uzunluğunda barikat kuracak. Gerekçe ise karşılıklı misilleme saldırılarını önlemek.

    Amerikalı Yüzbaşı Scott McLearn, Şiilerin bu bölgeye rahatlıkla girip Sünnilere saldırdığına, Sünnilerin de buna misilleme yaptığına işaret ederek, barikatın yapımına 10 Nisan'da başlandığını, duvarı tamamlamak için gece gündüz çalışıldığını söyledi. Örülen duvarla giriş çıkışların kontrol altına alınacağı, kontrol noktalarına Irak askerlerinin konuşlandırılacağı ifade edilirken, duvarın diğer yakasındaki Şii bölgelerinde de güvenliğin artırılacağı kaydedildi.

    Bölgedeki çalışmalar devam ederken Bağdatlı Sünniler ise uygulamanın güvenliklerini artırmakla birlikte taraflar arasındaki ihtilafı derinleştirebileceğini düşünüyor. Azamiye'de öğretmenlik yapan Beşir Abdüllatif, (45) "Bizler, kardeşler gibi birlikte yaşamalıyız, tecrit edilerek değil." derken diğer bir Sünni Ahmed Abdul Settar da, duvarın güvenlik sorununa çözüm olmayacağını ifade ederek, "Duvar, sadece halkımız arasındaki ayrımı artırır." diye konuşuyor. Bu arada, Irak'ın kuzeyinde Türkmenlerin çoğunlukta olduğu Telafer kentinde, kimyasal saldırı düzenleneceği yönünde bildiri dağıtılması üzerine sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Amerikan ordusunun Irak'ta dün gerçekleştirdiği baskınlarda ise 8 direnişçinin öldürüldüğü, 41'inin de yakalandığı bildirildi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)