• Nombre de visites :
  • 414
  • 24/10/2007
  • Date :

İranlı dini azınlıklar: İranlılar dünyanın en uygar halklarından biridir

    19/04/2007

İranlı dini azınlıklar: İranlılar dünyanın en uygar halklarından biridir

    İran İslam Cumhuriyeti İsfahan ve güney İran Ermenileri konseyi başkanı Varaj Dermar Dirvesyan "300 Spartalı" filminde İranlıların kötü gösterilmesine tepki göstererek, İranlıların eskiden olduğu gibi bugün de dünyanın en uygar halklarından biri olduğunu açıkladı.
    Dermar Dirvesyan konuyla ilgili İrna muhabirine yaptığı açıklamada, İranlıların dünyada ilk uygar halklardan ve her konuda çalışkan insanlardan olduğunu ama "300 Spartalı" filminde doğu kavimlerinin bunun aksine lanse edildiğini belirtti.
    Dermar Dirvesyan İranlıların eski çağlarda bugün demokrasinin temeli olan ilk insan hakları bildirisini yazan bir halk olduğunu hatırlatarak, İranlıların dine ve dini azınlıklara saygı gösteren sayılı milletlerden biri olduğunu, İranlı astrologların kuyruklu yıldızların hareketine göre Hz. İsa'nın doğum yılını hesapladığını ve Hz. Meryem'e saygı duyduklarını vurguladı. 
    İsfahanlı Musevilerin temsilcisi Siyon Mahgirifte de "300 Spartalı" filminde İranlıların öldürmekten başka bir şey bilmeyen ve düşünceleri olmayan sadece fizik gücüne sahip insanlar gibi tanıtıldığını ama İran ve İranlıların uygarlığın beşiği olduğunu, dinlere, etnik gruplara saygı duyduğunu belirtti.
    Siyon Mahgirifte Musevilerin Ahameneşiler döneminde Kuruş zamanında İran'a geldiğini hatırlatarak, o dönemde Yahudileri Buhtun-Nasr'ın zulmünden kurtarmaya hazır hiç kimsenin olmadığını ve İranlıların Yahudileri kurtardığını ve Danyal nebinin ikametine izin verdiğini vurguladı.
    Siyon eski dönemlerde var olan saygı ve anlayışın bugün de İran'da hüküm sürdüğünü İran Parlamentosunda dini azınlıkların temsil gücüne sahip olduğunu ve dini azınlıkların her türlü dini, sosyal ve şahsi haklarla özgürlüğe sahip olduğunu vurguladı.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)