• Nombre de visites :
  • 342
  • 24/10/2007
  • Date :

El-Sadr Hükümetten Çekildi

    17/04/2007
El-Sadr Hükümetten Çekildi

    Geçtiğimiz hafta Necef'te binlerce kişiyi seslenen ve Amerikan işgalinin son bulmasını isteyen, Mukteda El-sadr, Irak hükümetinden çekildi.
    Kabinede altı bakanı bulunan sadr grubunun amacı hükümeti zorlayarak, işgal güçlerinin Irak'tan biran önce çekilmesini sağlamak.

    Bu amaçla hükümeti, işgal güçlerinin çekilme takvimini açıklaması için sıkıştıran sadr grubu, geçen yıl da aynı gerekçeyle meclis toplantılarını boykot etmişti.

    Sadr yanlısı milletvekilleri yaptıkları açıklamada kararın bizzat mukteda el sadr tarafından alındığını belirtti. Sadr grubunun hükümetten çekilmesinin hükümetin düşmesine sebep olmayacağı ifade ediliyor.

    Öte yandan Sadr yanlısı 32 milletvekili adına başkent Bağdat'ta basın toplantısı düzenleyen Milletvekili Nassar El Rubai, Amerikan askerlerinin Irak'tan çekilmesi için takvim belirlemesini talep ettiklerini hatırlattı. Rubai, bu taleplerinin gerçekleşmemesi nedeniyle hükümetten çekildiklerini söyledi.

    Nuri El Maliki'nin ulusal birlik hükümetinde Sadr yanlısı 6 bakan bulunyordu. Maliki'nin diğer Şii ve Kürt partilerinin desteğiyle koalisyon hükümetini ayakta tutması bekleniyor.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)