• Nombre de visites :
  • 291
  • 24/10/2007
  • Date :

Hüseyni: ABD İran’a Saldıracak Güçte Değil

    16/04/2007
Hüseyni: ABD İran’a Saldıracak Güçte Değil

    Bugün haftalık basın toplantısı düzenleyen Muhammed Ali Hüseyni, muhabirlerin sorularına verdi cevaplarda önemli konulara değindi.
    Irak'ın komşu ülkeleri toplantısıyla ilgili bir soruya cevap veren Hüseyni, sözkonusu toplantıyla ilgili İran, Mısır ve Bahreyn arasında görüşmelerin devam ettiğini hatırlatarak, toplantının nerede yapılacağına dair görüşmelerin sürdüğünü söyledi ve Bizimle beraber Mısır ve Bahreyn toplantının Bağdat'ta yapılmasından yanadır dedi.
    İran ve Irak arasında üst düzeyde ilişkilerin çok iyi ve önemli olduğunu belirten Hüseyni, bu konuda zaten Iraklı yetkililerin açıklamalarının da bunu kanıtladığını belirterek, iki ülke arasında ilişikleri zedelemek isteyenlerin bulunduğuna dikkat çekti.
    Türkiye ve Kuzey Irak yerel yönetimi arasında yaşanan gerginlikle ilgili İran'ın konumunun ne olduğuna dair bir soruya cevap veren Hüseyni, Biz mevcut sorunun diplomatik yoldan halledilmesinden yanayız, zaten Türkiyeli yetkililerin de bu sorunun diplomatik yoldan çözümlenmesini istediğini düşünüyoruz dedi.
    Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu denetçilerinin İran'daki ziyaretlerine de değinen İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, Bizim nükleer çalışmalarımız şeffaftır ve ajansla işbirliği kapsamında denetçiler de görevlerini yerine getirmektedir ve bu aynı zamanda İran'ın barışçı olduğunun göstergesidir dedi.
    Hüseyni, İran'da kaybolduğu iddia edilen bir Amerikalıyla ilgili soruya da, kendilerine bu konuda Amerikan yönetiminin ayrıntılı bilgi vermediğini belirterek, Amerika isterse İsviçre kanalıyla, vatandaşıyla ilgili ayrıntılı bilgiyi İran'da gerekli yerlere verirse o zaman de İran üzerine düşeni yerine getir dedi.
    Hüseyni, Amerikan Temsilciler Meclisi başkanı Pelosi'nin İran'a gelmek istediğine dair bir soruya da, Bu güvenilir bir haber değil, bunun için de bu konuda bir şey söylemenin manası yok diye cevapladı.
    Amerika'nın İran'la ilişkileri iyi olan bazı ülkelere yönelik baskılar yaptığı ve bu doğrultuda Brezilya'nın bundan dolayı ABD baskılarına maruz kaldığına dair bir konuya da açıklık getiren Hüseyni, İran ile Brezilya arasında halihazırda ilişiklerin ABD baskılarına rağmen çok iyi olduğunu ve her geçen gün daha da arttığını söyledi.
    İran'ın nükleer faaliyetlerine de temas eden İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, İran ve Rusya arasında nükleer işbirliğinin iyi bir şekilde sürdüğünü belirterek, Buşehr nükleer enerji santralinin yapımını üstlenen Rus şirketin genel müdürünün önümüzdeki günlerde İran'a geleceğini söyledi.
    Irak'ta kaçırılan diplomatlardan Celal Şerefi'nin İran ve Irak hükümetinin çabalarıyla serbest bırakılmasının önemli olduğuna da vurgu yapan Hüseyni, Amerika inadından vazgeçmeli ve bir an önce kaçırdığı diğer İranlı diğer diplomatları serbest bırakmalı dedi.
    Irak hükümetine bu konuda diplomatik yoldan başvurduklarını hatırlatan Hüseyni, bu konuda önce işgalci güce sonra da Irak hükümetine görev düştüğünü zira bu ülkenin güvenliğinden işgalciler ve Irak hükümetinin sorumlu olduğunu söyledi.
    Hüseyni, bazı Rus kaynakların,Amerika'nın İran'a yönelik askeri saldırıda bulunacağına dair iddialarıyla ilgili bir soruya da verdiği cevapta, Bunun gibi iddia ve haberler, bazı Rus medyasında çıkmıştır. Bunlar tamamen kışkırtmaya dayalıdır. Zira Amerikalı yetkililerin günd eminde böyle bir konu yok. Çünkü Amerika'nın böyle bir gücü yok. Ayrıca halihazırda bölge ve uluslar arası ortam Amerika'nın İran'a yönelik bir saldırı düzenlenmesine hazır değil diye konuştu.
    Siyonist rejim İsrail'in Arap Birliği'nin son zirve toplantısında aldığı barış planıyla ilgili bir soruya cevap veren Hüseyni, Henüz siyonist rejim İsrail, Arap Birliği'nin bu teklifini kabul etmemiştir. Zira İsrail'in siyaseti zaten bellidir ve değişeceğini de sanmıyorum çünkü İsrailli yetkililer yalnızca slogan atıyorlar ve asla uygulamada yoklar dedi.
    İran savunma eski bakan yardımcısı Askeri'nin durumuna da temas eden İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, Bu konuyu ciddiyetle takip ediyoruz, Türkiyeli yetkililer sürekli irtibat halindeyiz dedi.
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)