• Nombre de visites :
  • 320
  • 24/10/2007
  • Date :

Blix: ABD dünyada nükleer programları önlemek için kendi üretimini durdurmalıdır

    14/04/2007
Blix: ABD dünyada nükleer programları önlemek için kendi üretimini durdurmalıdır

    BM Kitle İmha Silahları Komisyonu Başkanı Hans Blix ABD'nin erçekten başka ülkelerin nükleer programlarını önlemek istemesi halinde her şeyden önce kendisinin örnek olması ve nükleer silah üretimini durdurması gerektiğini söyledi.
    Blix Madrid'de yazdığı kitabı Terör Silahı adlı kitabın tanıtımında müzakereler için uranyumu zenginleştirme faaliyetlerinin askıya alınması ön koşulunun İran için aşağılanma olacağını hatırlatarak, Batının müzakereler için uranyumu zenginleştirmenin askıya alınması ön koşulunun Tahran'ın itibarına aykırı olduğunu ve diğer taraftan İran'ın nükleer programlarının askeri amaç taşımadığını göstermesi gerektiğini savundu.
    Dünyada nükleer silahlara sahip ülkelerin savunma sistemlerini nükleer silahlar dışında kurmaları gerektiğine değinen Blix, nükleer silahlara sahip ülkelerin silahsızlanma yolunda hareket etmesi gerektiğini belirtti.
    Blix NPT anlaşmasının imzalanmasının üzerinden 40 yıl geçtiğini, anlaşmanın imzalandığı 1967 yılında 5 ülkenin nükleer silahlar ürettiğini ama bugün nükleer silah üreten ülkelerin sayısının 9 olduğunu ve nükleer silah üretmemek konusunda 40 yıl içinde dünyada önemli bir adım atılamadığını vurguladı.
    Blix nükleer silahlara sahip olmayan ülkeler 40 yıl içinde nükleer silahlara sahip ülkelerin silahsızlanma yönünde adım atmadığı gibi nükleer programlarını geliştirdiklerini ve sadece kendilerinin nükleer silahlara sahip olmaya çalıştıklarını gördüğünü bu durumun NPT anlaşmasının büyük bir yenilgisi olduğunu belirtti.
    Blix dünyada 27 nükleer başlıklı silah bulunduğunu ve bunların 12 bininin özellikle ABD ve Avrupa'da etkin konumda olduğunu hatırlattı.
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)