• Nombre de visites :
  • 411
  • 24/10/2007
  • Date :

ABD Bastırdı, Gönüllü Savaşçılar Atıldı!

     14/04/2007
ABD Bastırdı, Gönüllü Savaşçılar Atıldı!

      Bosna Hersek'te yaklaşık 367 kişi vatandaşlıktan çıkarıldı.Bosna vatandaşlığından çıkarılan eski savaşçılar arasında Türkler de var.
      Bosna gazetelerinde çıkan yorumlara göre, bu önlem, ABD'nin isteği doğrultusunda, İslamcı terörü hedefleyen bir soruşturmanın bir parçası.
      Aralarında Türklerin de olduğu söylenen bu kişiler, Bosna savaşında Sırplara karşı çarpışmak için gittikten sonra, buraya yerleşen ve vatandaşlığa geçen yabancılar.
      1990'lı yılların başındaki savaş sırasında Müslümanlara destek olmak için yüzlerce yabancı gönüllü olarak Bosna'ya akın etmişti. Çoğunluğu daha önce Afganistan'da Ruslara karşı savaşmış olan bu insanlar, Bosna'daki savaşı, uluslararası kamuoyunun göz yumduğu, doğrudan İslam'ı hedefleyen bir saldırı olarak görüyordu.
      Savaş sona erdikten sonra birçoğu ülkede kaldı, Bosnalı kadınlarla evlenip ülkeye yerleşti. Balkanlar'ın İslam geleneğine kıyasla daha koyu Müslüman olan bu kişilerin din anlayışı, zaman içinde Bosna'da giderek yayıldı.
      Ancak bu gruplarla ılıman Müslümanlar ve Hristiyanlar arasında gerginlikler de yaşanmaya başladı.
      ABD bir süredir, Bosna'daki eski yabancı savaşçıların teröre uygun bir yuva yaratabileceği uyarılarında bulunuyordu.
      Şimdi Bosna hükümeti, 1995'de savaşın sona ermesinden sonra verilen vatandaşlıkların soruşturulduğunu ve bunlardan 367'sinin yasal olmadığının saptandığını söylüyor.
      Bosna Adalet Bakanlığına göre bu kişiler Türkiye, Mısır, Suriye, Cezayir, Tunus, Sudan ve Rusya uyruklu.
      Kararla ilgili tepkisini dile getiren Bosna ordusunun eski komutanı Şerif Pakoviç, 'bu, siyasi bir karardır; aileleri birbirinden nasıl ayıracaklar?'' diye soruyor.
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)