• Nombre de visites :
  • 321
  • 24/10/2007
  • Date :

Gaz OPEC' inin kurulması için ilk adım atıldı

    11/04/2007
Gaz OPEC' inin kurulması için ilk adım atıldı

    Blumberg haber ajansının Doha'dan bildirdiğine göre Doğal gaz ihraç eden ülkelerin gaz fiyatlarının belirlenmesi için özel bir komitenin kurulması üzerinde mutabakat sağlanmasıyla gaz OPEC nin kurulması için ilk adım atıldı.
    Dünyanın en önemli gaz kaynaklarına sahip ülkeler olarak Rusya, İran ve katar enerji bakanları on ülke temsilcileriyle birlikte doğal gaz fiyatlarının belirlenmesi için özel uzman komitesinin kurulması üzerinde mutabakata vardılar. Söz konusu komitenin görevi doğal gaz fiyatlarını belirlemenin dışında gaz üreten ve tüketen ülkeler arasındaki ilişkileri incelemek olacak. Cezayir enerji bakanı Şekip Halil Gaz OPEC inin kurulmasının önümüzdeki on yıl içerisinde mümkün olacağını söyledi. Avrupa birliği bir bildiri yayınlayarak Rusya ve diğer gaz üreten ülkelerin gaz OPEC nin kurulması yönündeki kararları üzerinde ısrar ederse tüketici ülkelerin alternatif enerjilere yöneleceklerine dair uyarıda bulundu.
    Amerika istihbarat örgütünün istatistiklerine göre uluslar arası gaz tüketim miktarının 2030 yılına kadar 182 trilyon fut küp ü aşacağı ve bu rakamın 2003 yılında 95 trilyon fut küp olduğu bildiriliyor. Bu arada Rusya enerji bakanı viktor Hristenko gaz üreticisi ülkeler kurumunun gelecek toplantısının Moskova'da düzenleneceğini bildirdi.
    Katar enerji bakanı Abdullah El-Atiye ise batılı ülkelerin bu toplantının yapılmasından kaygılanmamaları gerektiği ve tüketici ülkelerin bu toplantının olumlu etkilerini beklemeleri gerektiğini söyledi.
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)