• Nombre de visites :
  • 332
  • 24/10/2007
  • Date :

Elberadei: İran dünya için nükleer tehdit değildir

     31/03/2007

Elberadei: İran dünya için nükleer tehdit değildir

     Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed Elberadei İran İslam Cumhuriyetinin dünya için nükleer bir tehdit olmadığını açıkladı.
    Elberadei konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, İran'ın her hangi bir ülke için nükleer tehdit olmadığını hatırlatarak, İran nükleer dosyasının sorununun İran'ın 20 yıl önce başladığı nükleer faaliyetlerini UAEK'na bildirmemesi olduğunu ama İran'ın bunun için de nedenleri bulunduğunu belirtti.
    Elberadei sorunun UAEK'nun İran'ın 20 yıl önce başladığı nükleer programının bazı evreleriyle ilgili bilgi sahibi olmaması olduğuna değinerek, son yıllarda İran ile iyi bir işbirliği yapıldığını, inceleme ve denetimlerin iyi bir şekilde gerçekleştiğini buna göre İran'da askeri yönde nükleer faaliyetlerin tespit edilmediğini vurguladı.
    İran nükleer meselesinin barışçıl müzakerelerle çözüme kavuşabileceğini savunan Elberadei, şiddet ve çatışma ortamının bu sorunları çözmeyeceği gibi bölgede büyük bir facia yaratacağını ve dünya güvenliğinin ciddi tehdit edileceğini belirtti.
    Elberadei UAEK'nun faaliyetlerinin kesinlikle çatışma ve şiddet ortamı arayanlara bir araç olamayacağını söyleyerek, İran ile müzakerelerin yeniden başlaması ve olumlu bir müzakere süreci gerçekleştirilmesi için imkanlar bulunduğunu belirtti.
    ABD, İsrail, Hindistan gibi dünyada 9 ülkenin NPT anlaşmasını imzalamadığını ve bu ülkelerin nükleer silahlara sahip olduğunu hatırlatan Elberadei, dünyada nükleer silahlara sahip bu ülkelerin nükleer silahsızlanma anlaşmasını imzalamadıkça ve nükleer silah teknolojilerini geliştirmeye devam ettikçe birçok ülkenin de nükleer silahlanma yolunda faaliyet göstereceğini söyledi.
    Elberadei İranlı müzakerecilerin belli bir stratejileri olduğunu, İran'ın uranyumu zenginleştirme faaliyetlerini korumak istediğini ama İran'ın hedefinin nükleer silah üretmek olmadığını da belirtti.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)